İnternetten Satış Nedir? Online Satış Rehberi

İnternetten satış yapın tüm dünya müşteriniz olsun.

02.08.2022 12:00 Proticaret
İnternetten online satış

İnternetten Satış

E-Ticaret dünyasında yapılan her türlü satış ister mal isterse hizmet sunumu olsun İnternetten satış demektir. Online satış için günümüzde satış platformlarının alternatifleri oldukça çoğalmıştır. Tipik olarak amaca özel yazılmış e-ticaret sitesi, e-ticaret pazaryerleri (Amazon, Aliexpress, N11, Trendyol, Hepsiburada vb.) , sosyal medya platformları gibi pek çok alternatif online satış için artık araç haline gelmiştir.

Neden Online Satış ?

Kısa cevap internetten satış yaparak para kazanmak. İnternet üzerinden satışların tüm dünyada artması, tüketici alışkanlıklarını değiştirmiştir. Dijitalleşmenin itici gücü online satışlar oldu. Diğer bir ifade ile müşteriler zaman ve mekana bağlı olmaksızın mağazalara gitmeye başladı. Yani mağazalar müşterinin mobil telefon uygulamalarına, PC’lerine geldi. Üstelik fiziki mağazaya giren ziyaretçi sayısı sınırlı iken internet mağazasına binlerce milyonlarca müşteri aynı anda gelebildi.

Ticari faaliyetlerdin tamamında popüler ürünler hep vardır. Ancak internette popüler ürünler, niş ürünler ve mağazalar daha fazla hale geldi. Bu durum fiziki mağazası olanların internette mağaza açmasını gerekli kıldı. Neden online satış sorusu üç temel üzerine oturdu.

Birincisi zaman ve mekan sınırını ortadan kaldırdı.

İkincisi ürün ve hizmetlerin tanıtımını kolaylaştırdı.

Üçüncüsü zaman ve mekandan kurtulan satıcı müşterinin bir araya gelme maliyetlerini başka boyuta taşıdı. Bu durum 7x24 satış eksenini oluşturdu. Bu durum internetten satışı avantajlı hale getirdi.

İnternetten satışın avantajları

 • ✓ 7x24 satışın mümkündür.
 • ✓ Daha düşük bütçe ile işe başlayabilme
 • ✓ Türkiye ve dünya çapında ticaret yapabilme
 • ✓ Sınırsız potansiyel müşteri
 • ✓ Zaman, mekan, insan iş gücünden tasarruf
 • ✓ Daha geniş ürün yelpazesi
 • ✓ Pazarlama strateji ve imkanlarında daha yüksek verimlilik
 • ✓ Varsa mevcut fiziki mağazaya daha fazla müşteri çekebilme
 • ✓ Daha güçlü ve bilinir marka oluşturabilme ve daha fazla avantajları beraberinde getirmektedir. Tabi bu avantajlardan yararlanabilmek için online satışa başlamadan önce neler yapılması gerektiği konusunda ayakları yere basan tutarlı stratejiler oluşturulması, iyi bir e-ticaret paketine sahip olunması gibi durumlar göz ardı edilmemelidir.

Online Satışa Başlamadan Önce internette satışa başlama fikrine sahip olduğumuzda kervan yolda düzülür mantığı ile hareket etmek olası negatif deneyimleri tetikleyebilir. Dolayısı ile Online satışa başlamadan önce üzerinde dikkatle durulması gereken bazı noktalar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • ✓ E-ticaret sektörü sürekli ve hızlı bir değişim içindedir. Çok çabuk adapte olmanız gerekir
 • ✓ E-ticarette her şey satmak değildir. E-ticaret tedarikten, teslim sonrasına uzanan bir süreç yönetimidir. Dolayısı ile e-ticaret eko sisteminin sürekliliğini sağlamalısınız.
 • E-ticarette satış yapacağınız ürünlerden sizin ürününüzü ayıracak özellikleri tam olarak tanımalı ve tanımlayabilmelisiniz.
 • ✓ Ürün ve hizmetlerinizi markalaştırmalısınız. Markalaşmanın başı marka korumasıdır.
 • ✓ Fiziki mağazanız varsa bir adım öndesiniz. Deneyimlerinizi aktarabilirsiniz. Mesele işi internette satışa çevirmektir.
 • ✓ İyi bir ekip kurunuz.

7 Adımda online satış

e-ticaret yapmak için şu 7 adımı atarsanız e-ticaret dünyasında artık online satışı yapmaya başlamış olursunuz.

Sektör, ürün ve niş ürüne karar verin.

Öncelikle satış yapmak istediğiniz, uzmanı olduğunuz, konvansiyonel (fiziki / fiili hali) piyasasını bildiğiniz, sektörde satış yapmaya başlamanız büyük avantajlar getirecektir. Aynı şekilde sektörde en çok satılan ürünlerin hangilerinin olduğunu araştırarak iş başlamanız büyük avantajlar sağlayacağı gibi pazarlama konusunda da büyük mesafeler katetmiş olursunuz.

Tedarikçilerinizi seçin, anlaşmalar yapın.

İnternetten satışta sizi avantajlı konuma getirecek hadiselerden birisi tedarikçilerinizdir. Eğer satmak istediğiniz ürünün tedarikçilerini doğru seçerseniz müşteri memnuniyetini yakalamış olursunuz. Müşteri memnuniyetini yakalamış olmak sınırsız ve sorunsuz satış demektir. Tedarikçilerinizi doğru seçebilmek ve yönetebilme konusunda bir diğer husus ise dropshipping (stoksuz satış) hizmetini verebilme imkanıdır. Bu konuda detaylı bilgi için ayrıca "Stoksuz E-ticaret" adlı makaleye müracaat edebilirsiniz

E-Ticaret Sitesi Kurun

E-Ticaret yapmak için ilk yapacağınız işlerin başında ürünlerinizi sergileyeceğiniz sanal bir mağaza bulunması gerekir. E-Ticaret siteleri için alt yapısı tamamlanmış, entegrasyon sorunları halledilmiş olması büyük avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda e-ticaret siteleri ihtiyacınıza göre paketlenmiş olduğu için tanımsız, anlamsız ödemelerden de kaçınmış olursunuz. Örneğin şu şekilde hazır halde e-ticaret modülleri bulunmaktadır. Genellikle e-ticaret alt yapısı sağlayıcılar bu hususta size yardımcı olacaklardır. Yeniden e-ticaret sitesi yazdırmak, mevcut pazaryerlerinden sanal mağaza açmakta diğer bir alternatiftir.

E-Ticaret Sitesi Tasarımı Yapın

E-Ticaret yapacağınız ürün ve hizmetleri en iyi şekilde gösterecek bir tasarım uygulaması seçmekte büyük fayda vardır. E-Ticaret Altyapısı sağlayıcıları aynı zamanda bu konuda size yardımcı olabilirler. Alternatif bir seçenek olarak potansiyel rakiplerinizin e-ticaret sitelerini, pazaryerlerindeki sanal mağazalarını inceleyebilirsiniz. Müşterilerinizin gözünü yormayan, ürünlerinizi en iyi gösterecek tasarımlar satış için büyük avantajlar sağlamaktadır. Özellikle de karşılama sayfası müşterilerin en çok odaklandığı noktalardan birisidir. Hazır e-ticaret sitesi tasarımları konusunda tema galerimizi inceleyebilirsiniz.

Ödeme Sistemleri, Sanal Pos, Kargo Antlaşmalarını Tamamlayın

E-Ticarette sürekli online olabilmeniz için müşterilerin zaman ve mekandan bağımsız alışveriş deneyimini yaşaması gerekmektedir. Bunun için bankalar ve yasal ödeme sistemleri aracı kurumlarla anlaşmalar yapmak gerekmektedir. Aynı şekilde müşterilere satın almış olduğu ürünü en kısa zamanda ve en optimum şekilde ulaştıracak kargo anlaşmaları yapmak gerekmektedir. Çünkü müşteriler satın aldığı ürün için ne kadar ödeme yapacağını önceden bilmek isteyecektir.

Pazarlama Sisteminizi Kurun

E-Ticarette aşılması gereken aşamalardan birisi de ürün ve hizmetlerin sanal pazarlama stratejilerinin oluşturulmasıdır. Geleneksel ticarete göre yeni ve değişik argümanları olan e-ticaret pazarlama stratejilerinin öncelikle tematik olarak tanımlanmalı ve adım adım stratejiler uygulanmalı. Bu stratejiler aslında bu 7 adımla bir şekilde ana hatları da tanımlanmış olan stratejilerdir.

E-Ticaret Pazaryelerinde Sanal Mağaza Açın

E-Ticaret hedef ve müşteri kitlenize göre ulusal ve/veya uluslar arası e-pazaryerlerinde mağazalar açarak daha fazla müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. Online satış sürecinde e-pazaryerleri kendi bünyelerinde açacağınız mağazalar sayesinde belirli bir komisyon karşılığı sizin ürünlerinizi sergileyeceklerdir.

E-Pazaryelerinde sanal mağaza açma konusunda makalenin altında yer alan linklerden online satış rehberleri makalelerine bakabilirsiniz

E-Ticaret Web Sitesi Satış Rehberi

E-Ticarette satış, koşulları itibari ile geleneksel ticarete göre daha karlıdır. Ofis, Mekan giderleri başta olmak üzere bir çok masraflar daha düşüktür. Bu bakımdan online satış avantajları aynı zamanda internette satış rehberi olarak kabul edilebilir. Çünkü her bir avantaj peşinde getirdiği strateji ile e-ticaret rehberi vazifesini görecektir.

Düşük maliyetli ticaret

E-Ticarette de geleneksel ticarette olduğu gibi ürün ve hizmetlerin maliyetlerinin aşağı çekilmesi , satış avantajına dönüşmektedir.

Marka olun

E-ticaretin avantajlarının başında marka oluşturma ve marka bilinirliğini geleneksel ticarete göre daha hızlı yapılabilmesidir.

Kampanyalar düzenleyin

Belirli periyotlarda, önemli gün ve haftalarda müşterilerin ilgilerini çekebilecek kampanyalar düzenleyin. Kampanyada taahhüt ettiğiniz her şeyi ama her şeyi harfiyen yerine getirin.

Stoklarınızı güncel tutun

Normal satış dönemlerinde ve özellikle de kampanya dönemlerinde stoklarınızı güncel tutun. Muğlak olan tüm stok süreçlerini açık belirgin hali getirip müşteriye ondan sonra sunun. Tam ve kesin antlaşmalar yapmadığınız ürünleri hem satışa hem de kampanyalara koymayın.

Avantajlı satışlar yapın

İnternet sitenize gelen her müşteri kendisinin avantajlı satın alma yaptığını hissini edinsin. Avantajlı satışları ürüne/ hizmetine göre fiyat, kalite, hızlı teslimat gibi avantajlar olduğunu unutmayın. Müşteri aldığı ürün/hizmette neyi niçin avantajlı aldığını mutlaka bilsin.

Hedef kitlenizle bağ kurun

İnternet sitenizde online satış yaparken mutlak bir hedef kitlenizi oluşturun. Oluşturmuş olduğunuz hedef kitlenizle aranızda bağ oluşturacak her türlü argümanı kullanmaya gayret edin. İnternette sadık müşteri, geleneksel ticarete göre daha kaygan zemindedir.

Rakip meslektaşlarınızı tanıyın

Ticarette rakip meslektaşları tanımak zaman zaman iş birliği, zaman zaman rekabet için önemlidir. Ancak daha önemlisi sektörün gidişatını görmek için rakiplerin ne yaptıkları, nasıl yaptıkları konusu daha da önemlidir.

E-Ticaret Sitesini doğru seçin

E-Ticarette görünür yüzünüz e-ticaret sitenizdir. E-Ticaret siteniz faaliyet gösterdiğiniz alana ve amaca hizmet ediyor mu? Yazdırdığınız veya hazır e-ticaret paketiniz ihtiyaçlarınızı tam karşılıyor mu? Vb. bir çok analizleri yapmış olmanızda fayda vardır.

Kargo işlemlerinizi doğru yapılandırın

İnternetten satış yaparak paza kazanmak istiyorsanız ilk yapacağınız şey hangi sektörde faaliyet göstereceğinizdir. İnternette bazı sektörler genel anlamda daha popüler bir trend izlemektedir. Örneğin Giyim sektörü ve alt dalları anne-bebek, tekstil ve her türlü alt dalları, pet-shop ürünleri, elektronik eşya ve aletlerler, ev dekokorasyon ürünleri popüler olarak ön plana çıkan sektörlerdir. Daha detaylı bilgi için (url : E-Ticarette En Çok Satan Ürünler) malemize bakabilirsiniz.

İnternette hangi sektörlerin satışta başarılı olduğu konusunu araştırabilirsiniz. Bunun için

 • ✓e-ticaret istatistikleri (istediğiniz periyotta bulabilirsiniz)
 • ✓e-ticaret sektörünün önerileri
 • ✓e-ticaret uzman görüşleri ve ürün tavsiyeleri
 • ✓e-ticaret Pazar yerleri analizleri yol gösterici olacaktır.

Online satış için dükkan açmak gerekir mi?

Online internet satışları için fiziken bir dükkan açma mecburiyeti yoktur. Zaten internetten satış ofis, depo gibi külfetlerden kurtulmak için ortaya çıkmış bir avantajdır. Daha az sermaye ile daha fazla ticari etkinlik mümkündür. Bu konuda daha detaylı bilgi için Stoksuz e-Ticaret, dropshipping nasıl yapılır? makalemizde detaylı anlatıldığı üzere stoksuz satışı tercih edebilirsiniz.

Online Satış Yapmak İçin E-Ticaret Sitesi Kurmak Şart mı?

Online satış yapmak kişilerin işletmelerine bir e-ticaret sitesi kurması veya N11, Hepsiburada, Trendyol vb. e-pazaryerlerinde sanal dükkan açması tavsiye edilir. Çünkü müşteriler, gerçek veya tüzel kişilerin mutlak karşılarında bir muhatap görmek isteyeceklerdir. Ancak satış yapmak için her bunlar şart değildir. Facebook, Twitter, İnstagram vb. sosyal medya platformlarından, whatsapp, telegram vb. guruplarından, telefonlardan satış yapılabilir.

Ancak ister kendi e-ticaret web sitenizden, isterse pazaryerleri üzerinden, isterse diğer satış yöntemleri üzerinden online satışlarını artırmak için

 • ✓ Markalaşma
 • ✓ Bilinirlik
 • ✓ Güven
 • ✓ Yasal işlemleri tam (fatura, irsaliye vb.)
 • ✓ Eksiksiz hizmet vermek durumundadır.

Kısacası e-ticaret web sitesi kurmak şart değildir. Ancak müşterilerin muhatap olacakları en azından şahıs şirketi de olsa bir faturasını alacağı, ürün ve hizmetlerden memnun kalmadığında muhatap olacakları bir tüzel kişiliğinde bulunması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

İnternetten Satışta dikkat edilmesi gereken noktalar:

Ürünler niteliği :

online satışa sunulmuş ürün ve hizmetin internette belirtilen özelliklerinin müşterinin anladığı / algıladığı özellikler aynı olmalıdır. Aksi takdirde iade süreçlerinden başlayan bir dizi problemler ortaya çıkar.

Fiyatlandırma :

Online satışta ürün ve hizmette faturaya dahil olan her şey ilk onay sürecinde müşteriye onaylattırılmalıdır. İlave faturaların miktarı ne olursa olsun müşteri tanımlanmamış faturalardan rahatsız olur.

Ödeme Sistemleri:

Online satış sistemleri internet ortamının sunduğu avantajlarla doludur. Bunlardan birisi de ödeme sistemleridir. İster Hesaba Havele, EFT, Kapıda Ödeme, Mobil Ödeme, Sanal Pos hangi ödeme sistemini kullanırsanız kullanın müşteri bu sistemlerden hangisi ile ödeme yapacağını önceden bilmelidir.

Faturalandırma :

İnternetten satışta müşteriye gönderilmiş her ürün için işletmenizin büyüklüğüne göre mutlak surette bir faturası olmalıdır. Elle yazımdan başlayıp e-fatura, e-Arşiv süreçlerinden hangisini kullanırsanız kullanın tam ve eksiksiz bir faturalandırma sistemi kurmalısınız.

Tedarikçi Yönetimi :

Online satışta sunduğunuz tüm ürünlerin elinize taahhüt ettiğiniz sürede geçip müşteriye zamanında göndermeniz hayati derecede önemlidir. Bunun için tedarikçi yönetimi olmazsa olmazlardandır.

Eksiksiz Gönderim / kargolama :

İnternet üzerinden satışa sunduğunuz ürün ve hizmetlerin parçalarını veya tümünü müşteriye eksiksiz, hatasız ve zamanında göndermeniz gerekir. çünkü müşteri bir defasında satın aldığı ürünü defaatle almak durumunda değildir.

Online Satışta Daha Fazla Müşteri İçin 7 Adım

Online Satış aynı zamanda dijital pazarlama demektir. Ürün ve/veya hizmetlerin dijital platformlar üzerinden müşteriye ulaştırılması, tanıtılması bir dizi birbirleri ile bir şekilde etkileşim içinde olan çalışmaları yapmayı gerekli kılmaktadır. Online satış süreçleri, dijital pazarlama için çok çok daha geniş hatta sonsuz bir bilgileri denizi bulunsa bile aşağı yukarı aşağıda ana hatlarını vereceğimiz adımlar online satışta daha fazla müşteri kazanmanın anahtarı mesabesindedir.

Arama Motoru Optimizasyonu, CEO :

(Search Engine Optimization) Klasik olarak internete aramalarda ilk sıralarda çıkmak için kullanılan bir yöntemdir. Google kendi arama optimizasyonu için ücretsiz rehberler yayınlamaktadır. Ancak iş ve işlem detayları olduğu için günümüzde SEO uzmanlıklar oluşmuştur. Daha fazla müşteri için SEO çalışmalarını kendiniz yapabileceğiniz gibi dış hizmet satın alması yöntemi ile de yapabilirsiniz. Burada önemli olan SEO uyumlu e-ticaret siteye sahip olmanızdır. Ürün ve hizmetlerinizin kolayca taranması ve indekslenmesi sizi görünür kılar.

Google Adwords :

Şu anda Google dünyanın en popüler arama motoru. Bir kelime sorgulandığında önümüze gelen sonuçlar çeşitli algoritmik sonuçlardır. Google indekslediğiniz kelime başına ücret ödeyerek aramalarda üst sıralara çıkma, reklam ve sponsorlu görünme imkanı vermektedir. Online satış için GoogleAds vazgeçilmez bir seçenek olarak önümüzde durmaktadır.

Sosyal Medya :

Tüm dünyada kullanılan sosyal medyalar artık dijital pazarlamanın bir aracı haline gelmiştir. Facebook, İnstagram, Twitter vb. sosyal medya araçları artık online pazarlara içerik sağlamaktadır. Ürün ve hizmetlerinizi bir plan dahilinde sosyal medya üzerinden tanıtabilir, satabilirsiniz.

Afillate Marketing :

Komisyon oranı üzerinden iş ortaklığı olarak kısaca tanımlayabileceğimiz Afillate marketing artık internetten satış için çok sıklıkla müracaat edilen yöntem haline gelmiştir. Burada ticari anlamda kazan kazan durumu olduğu için büyük, küçük bakılmaksızın işine sarılmış her özel ve tüzel kişiler ile iş birliği yapılabilmektedir.

İnfluencer Marketing :

Etkileyici kişilerin tanıtımı şeklinde tarif edilebilecek bir online satış pazarlama şeklidir. İlk örneklerini daha önce lokantalarda, kahvehanelerde gördüğümüz ünlü kişilerin yemek yerken mekanda çekilmiş resimlerinin duvara asılması versiyonunun dijital halidir. İnternetten çok çok satış için etkili yöntemlerden birisi olarak ürün ve hizmetinize göre influencer marketin yapabilirsiniz.

E-Mail Post :

SMS Post :

E-mail post ve SMS post müşterilerinize veya potansiyel müşterilerinize belirli kurallar dahilinde ürün tanıtımı gönderebileceğiniz etkili bir yöntemdir. Burada belirleyeceğiniz güzel bir strateji ile müşterilerinizi sıkmadan ve e-mail ve SMS bombardımanına tutmadan kendilerini özel hissettirecek satışları artıracak yöntem bulabilirsiniz.

İnternetten Satışta Proticaret Deneyimi

E-Ticaret sektörünün öncülerinden olan Proticaret, internetten satış yapmak isteyenlerin ihtiyaçlarına uygun e-ticaret paketleri B2C e-ticaret paketleri, B2B e-ticaret paketi, Ultimate e-ticaret paketleri, Sektörel e-ticaret paketleri Sunar.

Proticaret E-Ticaret Modüllerini ve İnternetten satışın eko sistemi için gerekli pazaryerleri entegrasyonlarını ve XML entegrasyonlarını kapsar. Bütün bunlar için 7x24 esası üzerinden danışma hizmeti sunmasının yanı sıra uygun e-ticaret paketleri fiyatı avantajı sunmaktadır. Ayrıca bütün bunların kolay kurulum ve sürekli destek süreci ile işlemektedir. İlaveten kuracağınız e-ticaret sitenizi ürünlerinize göre geniş görsel tema alt yapısı ile sunabilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR

E-Ticaret Tedarik Zinciri Yönetimi

E-Ticaret tedarik zinciri yönetiminin önemidir? Tedarik zincirini doğru yönetmek için nelere dikkat edilmelidir?
09.02.2023 10:30

E-Ticaret Tedarikçi Yönetimi

Tedarikçi Yönetimi nedir? Tedarikçi Yönetiminin önemi nedir? E-Ticarette ürün tedariği yönetmek için nelere dikkat edilmelidir? Makalemizi inceleyebilirisniz.
06.02.2023 10:30

E-Ticaret Siteleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

E-ticaret siteleri fiyatları, domain, hosting yıllık kiralama bedelleri, iş modeline uygunluk, e-ticaret paket özellikleri ve daha bir çok farklı bileşene göre belirlenir.
26.01.2023 10:30

E-Ticarette Ödeme Sistemleri Tercihi Nasıl Yapılır?

E-ticarette ödeme sistemleri nasıl tercih edilir? Hangi ödeme yöntemi niçin tercih edilmelidir? Alternatif ödeme sistemleri nelerdir?
15.01.2023 10:30

Marka ismi oluşturma ve markalaşma süreci

Marka ismi oluşturma, markalaşma sürecinin yönetimi, marka ismi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler...
09.01.2023 10:30

İş fikirleri bulmak

E-ticarette iş fikirleri ve para kazandıracak işler nasıl bulunur? Küçük işletmeler için iş fikirleri nasıl geliştirilir? Proticaret iş fikrime nasıl destek olur?
03.01.2023 10:30

SEO nedir? Nasıl yapılır?

SEO nedir? Nasıl yapılır? E-ticarette SEO uygulamaları nasıl olmalıdır? Proticaret hazır e-ticaret paketlerinde SEO uygulamaları nasıl yapılır?
30.12.2022 17:30

E-ticaret yeni başlayanlar için yol Haritası

E-ticarete başlamak isteyenler için yol haritası nelerdir? Neden e-ticaret yapmalıyım?
25.12.2022 17:30

B2C e-ticaret nedir?

B2C E-ticaret nedir? Üretici yada tedarikçi firmanın doğrudan tüketiciye satış yapmasıdır. B2C e-ticaretin Avantajları Nelerdir, B2C özellikleri ve B2C ile B2B farkları ve daha fazlası ..
15.12.2022 17:30

E-Ticaret Sitesi

E-ticaret sitesi ve e-ticaret siteleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi fiyatları ve avantajlı Proticaret e-ticaret paketlerinden yararlanın..
07.12.2022 17:30

E-Ticaret paketleri ve paket fiyatları

E-ticaret paketleri seçim kriterleri nelerdir? E-ticaret paketleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz E-ticaret sitesi kurmak ve Proticaret ile E-ticaretin avantajlarını görmek için tıklayın.
01.12.2022 17:30

C2C E-Ticaret Nedir? C2C Paket Fiyatlar ve Özellikleri Nelerdir?

E-Ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız Proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın.
125.11.2022 17:30

Sermayesiz e-ticaret nedir? Nasıl yapilir?

E-ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın
17.11.2022 18:30

E-Ticaret sitesi fiyatları ve e-ticaret paketleri seçme kriteleri

E-ticaret sitesi fiyatları , e-Ticaret Paketleri ve hazır e-ticaret sitesi yazılımı için ihtiyacınıza ve bütçenize uygun özellikleri proticarette bulabilirsiniz. E-ticaret sitesi fiyatlarının e-ticaretinize ve bütçenize uygunluğu için iş modülleri ve fiyatları karşılaştırın.
15.11.2022 11:30

E-ihracat nedir? E-ihracat nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

E-ihracat nedir? ifadesi tam olarak internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifade ile e-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetlerden birisi de e-ihracattır.
10.11.2022 11:30

internetten satış yapmak nedir? Nelere Dikkate edilmelidir?

İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir. Temel de satış faaliyetinin yüz yüze satış yerine internet ortamına taşınmış halidir.
02.11.2022 11:30

E-fatura ve E-arşiv nedir? E-ticarette nasıl kullanılır?

E-fatura ve e-arşiv, geleneksel olarak kağıt üzerinde ıslak imzalı ve kaşeli kesilen faturaların artık dijital ortamda aynı güvenlik ve yasal çerçevede uygulamaya konulmuş hali olduğunu herkes tarafından bilinmektedir.
27.10.2022 12:30

B2B -ticaret nedir? Nasıl yapılır?

Bu makalemizde B2B E-Ticaret nedir? B2B E-ticaret Nasıl yapılır? B2B E-Ticaret yazılım Fiyatları ve özellikleri nelerdir? Proticaret B2B E-Ticaret yazılım paketi avantajları nelerdir? Sorularının cevablarını bulacaksınız. Keyifli okumalar..
22.10.2022 12:30

E-Ticaret nedir? Nasıl yapılır? E-ticarete avantajlı başlangıç

E-Ticaret, internet üzerinden online ödeme sistemleri kullanılarak mal veya hizmet alışverişi yapmaktır. E-Ticaretin ilk çıktığı 90’lı yıllardan itibaren genişleyen hacmi, iş modelleri halihazırda ticaret yapanlar veya ticarete atılmak isteyenlerin her geçen gün ilgi odağı olmakla kalmayıp aynı zamanda bir nevi mecburiyeti haline gelmeye devam etmektedir.
20.10.2022 12:30

Canva nedir ve nasıl kullanılır?

Canva internet üzerinden çalışan her türlü tasarımın yapılabileceği bir tasarım programıdır. Ücretsiz bir platform olması, içerisinde yüzlerce tasarım kalıpları bulunması, web sayfaları, e-ticaret paketi sayfa ve sliderleri için kullanılabilecek garfik, info grafikler için kolay kullanılabilir platformdur.
10.10.2022 12:30

E-ticarette ürün degişimi ve iade sürecleri nelerdir?

E-Ticarette ürün iadesi nedir? Yasal haklar nelerdir? E-Ticaret ürünü iade süresi kaç gündür? E-Ticarette Ürün Değişimi ve İade Süreçleri nasıl yönetilmelidir? İade edilmeyen/edilemeyen ürünler nelerdir?
02.10.2022 12:30

E-ticarette kargo yonetimi nedir? Nasıl olmalıdır?

Kargo Nedir? E-Ticarette Kargonun Önemi, Kargo Süreçleri Nasıl Yürütülür? Kargo Paketlerinin önemi nedir, nasıl olmalıdır? E-Ticaret kargo anlaşmalarında nelere dikkat edilmelidir? kargo süreçlerinin stratejik noktaları nelerdir?
25.09.2022 12:30

E-Ticarete sıfırdan başlamak ve e-ticaret yapmak için başlangıç rehberi

E-ticarete sıfırdan nasıl başlanır? E-ticaret için şirket kurmak zorunlu mu? hangi şirket türünde e-ticaret yapmak daha avantajlı? E-ticaret için nasıl bir iş modeli seçmeliyim?
16.09.2022 12:30

E-ticaret ile hobiler kazanca nasıl dönüştürülür?

Hobilerin e-Ticaret yolu ek kazan yolu olması için şirket kurmak gerekli midir sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
07.09.2022 12:30

E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurma, e-Ticaret Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret için şirket kurma maliyetleri, kurulacak olan şirket tiplerine göre değişmektedir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
30.08.2022 12:30

E-Ticarette Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İnternette Güvenli Alışveriş nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Sanal kart güvenliği artı güvenlik midir?
25.08.2022 12:30

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret sitelerinde ödeme sistemi alt yapısının kurulması E-Ticaret sitesinin hayata geçirilmesinin belki de en önemli aşamasıdır. E-Ticaret olsun, konvansiyonel ticaret olsun nihai hedef satıştır. Parasını alasınız ki ürünü veresiniz.
15.08.2022 12:30

Hazır e-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır e-Ticaret Paketleri Nelerdir?

Hazır E-Ticaret sitesi internet üzerinden satış yapmak için hazırlanmış uzman yazılım ve web sitesidir. E-Ticaret sitesinin hazır olması demek sadece tek başına bir web sayfası demek değildir. Aynı zamanda içinde büyük modüler bir sistemi barındırır.
08.08.2022 12:30

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar, Hizmetleri Nelerdir?

E-Ticaret Danışmanlığı alarak tüm e-ticaret süreçlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. E-Ticaret danışmanı, e-ticaret projenizin başarılı olabilmesi için gerekli e-ticaret sitesi kurulum ve entegrasyon süreçlerinde size danışmanlık verir.
06.08.2022 12:30

Pazaryerlerinde Satış Online Satış Rehberi

Pazar yerleri satıcıların ve alıcıların sayısının sınırsız olduğu yerlerdir. Ticaret dünyasında satıcı ile alıcıyı bir araya getirmek tarihi bir gelenektir. Ancak e-ticarette satıcı ve alıcıyı (B2C) bir araya getirmek yeni bir gelenektir. E-Ticaret yapmak isteyenleri E-Ticaret Sitesi Kurma şartından kurtarıp satıcıların her halükarda alıcılara ulaştığı platformlardır. .
04.08.2022 12:00

İnternetten Satış Online Satış Rehberi

İnternetten satış yapmak isteyen satıcıların internetin sunduğu avantajlardan yararlanabilmesi için birbirlerini etkileyen süreçleri çok iyi takip edip kendilerini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü internetin sunduğu avantajlar her geçen gün artarken aynı zamanda rakip meslektaşları tarafından dan da bu avantajların kullanıldığının unutulmaması gerekir. Bu makalemizde internetten satış rehberi diğer adı ile online satış rehberi konusunu ele alacağız. .
02.08.2022 12:00

Amazon'da Satış Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Amazon gibi e-ticarette dünya devi olan bir e-pazaryeri platformunda yerinizi alabilmek için neler yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.
30.07.2022 12:00

Aliexpress'de Satış Nasıl Yapılır?

Aliexpress Çin’den dünyaya yayılan e-pazaryeridir. Aliexpress ve Alibaba gibi global çapta hizmet veren platform ülkeler çapında yerel B2C e-pazaryerleri satın alarak açmaktadır.
28.07.2022 12:00

eBAY'de Satış Nasıl Yapılır?

eBAY açık artırma şirketi olarak 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kuruldu. Kısa sürede dünyanın her yerinde alış veriş yapabilme imkanı sunduğu için global bir pazaryeri halini aldı.
26.07.2022 12:00

N11'de Mağaza Nasıl Açılır

N11 Mağaza Türkiye’de ilk anda alışılmadık ismi ile B2C iş modeli ile 2013 yılında Doğuş Grubu ve Güney Koreli ortağı SK Group’un ortaklığı ile açıldı. Kısa zamanda adından söz ettiren N11 bünyesine kattığı binlerce N11 online dükkanı ile milyonlarca müşteriye ulaşmıştır.
24.07.2022 12:00

Hepsiburada'da Mağaza Nasıl Açılır?

Hepsiburada 1998 yılından B2B ve B2C iş modeli ile hayata geçmiştir. Hepsiburada Mağaza açma, Hepsiburada; standart, Kadın Girişimci ve Hepsi Türkiye’den mağazaları açma, Hepsiburada’da mağaza açma avantajları, internetten online satışta Hepsiburada.com üzerinden yapılacaklar gibi konuları ele alacağız.
22.07.2022 12:00

Trendyol'da Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol’da dükkan açmak teknolojiyle alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktır. Pazaryerleri içerisinde 2010 yılında kurulmasına rağmen en büyüğü konumuna gelmiştir. Kendi ifadeleri ile e-ticaret ekosistemine pozitif etki yapan bir ekip olma yolunda adım adım ilerliyor.
20.07.2022 12:00

E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu

Entegrasyon, uyum ve bütünleşme anlamında teknik bir kelime ve kavramdır. Konumuz açısından E-Ticarette entegrasyon e-ticaretin eko sistemindeki ilgili paydaşlarla (Pazaryerleri, kargolar, tedarikçiler vd.) uyum içinde, bütünleşik, hızlı, güvenilir bir şekilde çalışmayı tanımlayan bir kavramdır.
17.07.2022 11:45

Stoksuz E-Ticaret Dropshipping Nasıl Yapılır?

Drop Shipping veya stoksuz e-ticaret, satıcının elinde stok tutmadan müşteri siparişlerini kabul ettiği bir perakende satış şeklidir.
30.06.2022 17:45

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

E-Ticarette En Çok Satan Ürünler nelerdir sorusun cevabı ile Ticarette en çok satan ürünler, internette en çok ürün satan sektörler, dünyada en çok satılan ürünler hangileridir sorusu konvansiyonel (fiziki) ticarette de birbirine benzer sonuçlar veren sorulardır.
05.07.2022 22:00

E-Ticaret Yazılım Özellikleri Neler Olmalı?

E-Ticaret yazılımı nedir, en uygun e-ticaret yazılımı nasıl seçilir, profesyonel e-ticaret paketleri, e-ticaret yazılımlarına nelere dikkat etmeliyiz?
26.06.2022 11:15

E-Ticaret Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri

e-Ticaret yazılımlarının yazılarında aranması gereken temel özellikler ara yüzden “User İnterface”UI” ziyade e-ticaret paketlerinin öz yetenekleri ve bağlantılı sistemlerle e-ticaret ekosistemlerine uyumluluğu üzerinden değerlendirilmelidir.
11.06.2022 - 13:30

E-Ticaret Nedir? Türleri Nelerdir?

E-ticaret ( e-commerce ) son yıllarda alışveriş yapma, ürün ve hizmetleri sunma konusunda küresel modern ekonominin temel yapısı haline geldi
07.06.2022 16:55

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından...
20.04.2021 - 17:30

E-Ticaret Siteleri İçin Seo mu? Adwords mu?

E-ticaret sitenizin gün içerisinde aktif bir şekilde ziyaret edilmesini, ürünlerinizin geniş kitleler tarafından talep görmesini diliyorsanız; sitenizin seo uyumlu olduğundan mutlaka emin olmanız ...
20.03.2021 - 17:30

E-Ticarette Mobil Alışverişin Önemi

Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş ...
20.02.2021 - 17:30

E-Ticaret Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür

Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü ...
20.01.2021 - 17:30

E-Ticaret Site Güvenirliği

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak, bir şeyler alıp satmak yani geniş anlamı ile ticaret yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Artık firmalar ve küçük işletmelerin ...
20.12.2020 - 17:30

E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize istediğimize erişme noktasında büyük kolaylıklar sunuyor. İnternetin bize sunduğu bu kolaylıkların başında ilk sırada alışveriş siteleri yer ...
20.11.2020 - 17:30

E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi

E-Ticaret hızla yayılmakta olan alışverişi daha kolay hale getirmekte olan bir sektördür. Alışveriş için veya gezinti yapmak için siteye girenler yorum kısımlarına ne düşündüklerini...
20.10.2020 - 17:30

E-Ticarette Ziyaretçileri Üyeye Çevirme

Ticaret hayatını başarılı ve kazanç dolu bir şekilde yürütmenin oldukça zor olduğu günümüzde teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşteri portföyünü arttırmanın yolları bulunuyor. Zaten teknolojiye...
20.09.2020 - 17:30

E-Ticarette Pazarlama Taktikleri

E-ticaret pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda, markanız için yalnızca bir kaç e-posta ve ağızdan ağızdan yapılan reklamdan daha fazlası gerektiğini biliyorsunuzdur.
20.08.2020 - 17:30

E-Ticarette Adwords Neden Önemli

Google firması tarafından sağlanan bir reklam hizmetidir. Çevrimiçi reklamcılık olarak adlandırılır. İstediğiniz kelime ve kelime gruplarını seçer reklam oluşturur. Böylelikle siteniz arama neticesin de bu hizmet yardımıyla...
20.07.2020 - 17:30

E-Ticarette Social Media Monitoring

Günümüzdeki çoğu e-ticaret platformu, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanıyor. Bu ağlar, işletmelere tüketiciyle gerçek zamanlı iletişim kurma imkanı veriyor.
20.06.2020 - 17:30

E-Ticarette Sepet Ortalaması Nasıl Arttırılır?

Pazarlama çalışmalarınız da devamlı müşterilerinize özel kampanyalar yapın. Size asıl parayı kazandıran müşterilerdir. Bu müşterilere e-posta yoluyla ulaşıp özel çalışmalar yapabilirsiniz. Devamlı müşterilerinize değişik fırsatlar, kampanyalar veya açılış sayfası hazırlayarak ulaşabilirsiniz.
20.05.2020 - 17:30

E-Ticarette Dönemsel Kampanyaların Önemi?

Arama, e-ticaret işletmeleri için önemli bir gelir kaynağı olarak sürekli büyüyor. Ancak, özellikle işinizde binlerce işletme, hızlı değişen hisse senedi ve sürekli değişen fiyat ve promosyonlar varsa, yönetmek zor bir alan olabilir.
20.04.2020 - 17:30

E-Ticarette SEO Önerileri

E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır
20.03.2019 - 19:30

E-Ticarette Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarımı, web siteleri söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Başarılı bir e-ticaret web tasarımı, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmanıza ve potansiyel olarak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.
20.03.2020 - 17:30

E-Ticaret Sitesi Kurmak

İnternet teknolojileri sayesinde işiniz için coğrafi sınırlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi gerek ülke geneline, gerekse de tüm dünyaya ulaştırmak artık çok daha kolay.
04.03.2019 - 18:30

E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım?

Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz.
20.02.2019 - 18:30

Proticaret Ücretsiz E Ticaret Yazılımı

Proticaret, ücretsiz e ticaret sistemi sunan Asp.NET tabanlı bir yazılımdır. İlk olarak 2003 yılında tamamlandı. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip eden yıllar boyunca alt yapımızda sayısız değişiklik ve güncelleme gerçekleştirerek bugünlere geldik. Amacımız ise bu hizmeti kullanıcılarımızın başarısı ile taçlandırmaktır.
15.01.2019 16:30