E-Ticaret Sitesi Nedir? Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret sitesi ve teknik özellikleri neler olmalıdır? E-ticaret sitesi fiyatları ve avantajlı Proticaret e-ticaret paketlerinden yararlanın.

07.12.2022 17:30 Proticaret
E-Ticaret Sitesi Nedir?

E-ticaret siteleri, internet üzerinden satışın yapıldığı dijital mağazalar olduğu için iki durum ortaya çıkmaktadır. Birincisi e-ticaret sitesi kavramı ile internet üzerinden online satışın kast edildiği e-ticaret işlemini ikincisi de sitenin web sayfası olması durumunu tavsif ettiği / tanımladığı için bir e-ticaret sitesi nasıl olmalıdır anlaşılmaktadır. Bu durumda işbu makalede ikinci unsuru yani e-ticaret sitesi web sayfasının nasıl olması gerektiği üzerinde durulmuştur. Tabii olarak diğer hususlara da bağlamları gereği değinilmiştir.

E-Ticaret Sitesi Nedir?

E-Ticaret Web Sitesi neden açılır? Öncelikle e-ticaret sitesi açmanın temel gayesi e-ticaret yapmaktır. e-ticaret ifadesi ile çok geniş bir kavramsal ifadedir. Ancak biz burada ürün ve hizmetlerin elektronik ortamda sunulması ve pazarlanması anlamında kullanacağız. Bu noktadan bakıldığında E-ticaret sitesi ifadesi ile e-ticaretin kendisi eşit anlamlar taşıma noktasına gelmektedir.

E-ticaret sitesi; herhangi bir iş ile ilgilenen her firma için hedef kitleye ürün ulaştırmanın dijital yoludur. Günümüzde ticaretin çok büyük bir kısmı doğrudan e-ticaret şeklinde yapılmaktadır. Ancak konvansiyonel ticaret için de artık günümüzde çok fazla e-ticaretin eko sisteminin argümanları kullanılmaktadır. E-ticaret sitesi nedir sorusunun diğer bir cevabı da iş modelinize göre dijital mağaza oluşturmaktır. Oluşturmuş olduğunuz e-ticaret sitesi kurulduğu andan itibaren sadece bir e-mağaza olmaktan çıkıp global bir anlam taşıyan bir marka olma imkanı, satış ağına ulaşma imkanı ile açmış olacağınız anlamına gelmektedir.

Diğer bir ifade ile her hangi bir sınırı olmayan ticarete başlamış olduğunuz anlamına gelmektedir. E-ticaret sitesi nedir sorusunun diğer bir cevabı da sınırsız sayıda ve geniş hedef kitlesine ulaşma imkanına sahip olacağınız yapıdır. Bütün bu ifadelerden yola çıkıldığında şu teknik noktayı da ifade edelim. Teknik tanımı ile e-ticaret sitesi, yazılım teknolojileri sayesinde internet tabanlı alışveriş için özel olarak hazırlanmış kendi içerisinde birçok bağlantıları(eko sistemi) olan uzman yazılımdır. Benzer kendi içerisinde farklılıklar olsa bile e-ticaret paketive hazır e-ticaret paketi ifadeleri yazılım anlamında e-ticaret sitesini ifade eder. Yine e-ticaret sitesi ile günlük kullanımda aynı anlamda kullanılan ifadeler olarak e-mağaza, dijital mağaza, sanal mağaza ve elektronik ortamda satış yapılması da e-ticaret sitesi olarak adlandırılmaktadır.

E-ticaret sitesi kurmak sureti ile e-ticaret yapmak isteyenler için e-ticaret sitesinin olması gereken bazı temel ve üst özellikleri mevcuttur.

E-Ticaret Sitesi Seçim Kriterleri

E-ticaret sitesi seçme adımlarında genellikle müşteriler şu hususlara dikkat etmek durumundadırlar. E-ticaret sitesi fiyatı ve ödeme seçenekleri, ödeme seçenekleri, Siteye entegrasyon yapılabilir mi? E-ticaret altyapı sağlayıcısının entegrasyonlarının başarısı, SEO yapısı, Mobil uygulaması ve mobil uyumluluk (responsive) yapısı, Müşteri Hizmetleri yada doğru ifade ile destek sistemleri, e-ticaret sitesi güvenlik ve güvenirliği ve kullanıcı deneyimleri yada diğer bir ifade ile yakın çevrenin önerisi (ben bunu kullanıyorum sen de kullan).

Fiyatlandırma ve Ödeme

E-ticaret sitesi kurmak için ilk akla gelen unsur e-ticaret sitesine ödeyeceğiz fiyattır. Tek başına tek etken olmasa bile araştırmalar ilk defa e-ticaret sitesi kuracak özel ve tüzel kişilerin mali imkanlarına rağmen e-ticaret sitesinin fiyatlarını karşılaştırdıklarını ortaya koymuştur. e-ticarette hangi iş modelini tercih ederseniz edin, hangi ürün ve /veya hizmetleri satacak olursanız olun e-ticaret sitesi altyapısına ödeyeceğiniz fiyatı araştırmak planlama açısından doğru bir adım olarak ön plana çıkmaktadır.

Ülkemizde e-ticaret sitelerinin domain ve hosting fiyatlarının maliyetlerine ilaveten seçmiş olduğunuz e-ticaret paketine e-ticaret sitesi paket fiyatları yıllık bir bedel ödersiniz.

E-ticaret sitelerinin seçiminde fiyat kriterini uygularken en çok dikkat etmeniz gereken husus yapacağınız iş modeli ve ürünlerinize uygun e-ticaret seçimini yapmanızdır. Diğer bir ifade ile ihtiyaç duyacağınız, e-ticaret yapmak için lazım olan gereksinimler dışında kalan hiçbir şeye ek bedel ödeme yapmamanızdır. Örneğin bazı e-ticaret sitesi satıcıları marka bilinirliğini kullanmak suretiyle, iş modelinizin yapısını dikkate almadan bunları da alırsanız satışınızı artırırsınız argümanları ile ihtiyacınız olmayan yapıları pazarlamaya ve en önemlisi de hazır e-ticaret paketleri ile sundukları ve var olduğunu ilan ettikleri özelliklerin bir üst modelde olduğu ve o modeli almanız için ek bedel ödemeniz gerektiği üzerinde dururlar. Bu nedenlerle e-ticaret altyapısı sağlayıcıların kendi web sitelerinde ilan ettikleri özellikler üzerinde net bir çalışma yapmanız tavsiye edilir.

Bir diğer unsur ise e-ticaret sitesi ücretini öderken size sundukları ödeme alt yapışı kredi kartı ile tek çekim, taksitli satış, e-ticaret sitesinin devreye alındıktan sonra ödeme gibi seçenekleri ile domain ve hosting gibi e-ticaret altyapı sağlayıcısının da dışarıdan satın aldığı hizmetlere ait ödemelerde nasıl davrandıklarını değerlendirmeniz tavsiye edilir.

E-ticaret sitesinin teknik özelliklerine göre fiyatların yapılandırılması örneği için b2c e-ticaret paketleri linkini inceleyebilirsiniz.

E-Ticaret Altyapısı ve Entegrasyonlar

E-Ticaret siteleri çok güçlü bir alt yapıya sahip olması gerekmektedir. E-ticaret siteleri tek başına ve birlikte çalıştığı (entegre olduğu) sistemlerle uyumlu olmalıdır. E-ticaret sitesi kendi başına sağlam bir alt yapıya sahip olması başta e-ticaret yazılımının yapısal algoritmasından başlayıp, görsel gereksinimlere uzanan bir süreci ifade eder. Diğer yandan e-ticaret bir ticaret olduğu için kendi içerisinde yasal tüm şartları sağlamak durumundadır. Hatta iş modeline göre e-ticaret siteleri e-ihracat ve ithalat alt yapılarını dahi sağlamalıdır.

Diğer bir önemli nokta ise e-ticaret alt yapısına dahil olacak entegrasyonlardır. Temel olarak entegrasyonlar dört ana gruba ayırabiliriz.

 • ✓ Ödeme sistemleri entegrasyonları (banka sanal Pos, ödeme sistemleri vb.)
 • ✓ Kargo entegrasyonları,
 • ✓ Muhasebe entegrasyonları (ERP, SAP, CRM vb)
 • ✓ e-Pazaryerleri entegrasyonları (N11, Trendyol, Hepsiburada, Amazon vb.)

Bu entegrasyonların yanı sıra ürün ve hizmetlerinize göre daha farklı entegrasyonların ihtiyacını da duyabilirsiniz. Eğer e-ticaret sitenizin alt yapısı sağlam bir yapıya sahip ise bu hususta zorluk çekmeden tek bir panel üzerinden sitenizi yönetebilirsiniz.

Yukarıda ifade edilen entegrasyonlardan bir tanesinin örneği olarak kargo entegrasyonunu ele alan makale için e-ticarette kargo yönetimi nedir? Nasıl olmalıdır makalesine bakabilirsiniz. Diğer entegrasyonların yapısı, özellikleri ve maliyetleri konusunda web sitemizi ayrıca müracaat edebilirsiniz.

SEO Yapısı

E-ticaret siteleri yapıları itibari ile global çapta dükkan açtıkları için potansiyel müşterilerinin e-ticaret sitesinin varlığından haberdar olup, siteye gelip alış veriş yapmaları gerekmektedir. Hal böyle olunca internetteki arama optimizasyonu yani SEO altyapısının olması yeterliği değil sağlam bir alt yapısının olması gerekmektedir. E-ticaret sitesi sahibinin ürün ve hizmetlerini uygun SEO analizlerini yapıp uygulamaya koyabilsin. SEO alt yapısı sadece e-ticaret sitesindeki varlığını tanımlamakla kalmayıp aynı zamanda ön sıralarda müşterilerinin karşısına çıkıp güven vermesi gerekir. Bunun için e-ticaret sitelerinde mutlak olması gereken SEO altyapısı şunlardır.

 • ✓ Ürün ve hizmetlerinizi daha değişik varyasyonlarda tanıtabilmek için Blog ekleme imkanı
 • ✓ Arama çubuğu yada URL yapısının arama motorlarının algoritmalarına uygunluğu
 • ✓ Mobil kullanıma uygunluk
 • ✓ Sitenin ve sitedeki sayfaların açılış hızı
 • ✓ Ürün ve hizmetlerinize özgü sayfa başlık ve açıklamaları
 • ✓ Ürün ve hizmetlerinizin özelliklerini tanımlayacak her türlü argümanın kolayca eklenebileceği ürün açıklamaları (video, foto ve açıklama metinleri vb)

Tabi ki SEO alt yapısı için bunlardan daha fazlası gerekmektedir. Ancak bu başlıklar sağlam ve yeterli sonuçlar verirse diğerleri bu hususların üzerine ilave edilebilir.

Mobil Uygulama Ve Mobil Uyumluluk (Responsive) Yapısı

Dijital dönüşüm aynı zamanda ürün ve hizmetlerin günlük kullanımında mobil dönüşüm haline gelmiştir. Diğer bir ifade ile günümüz insanları artık mobil cihazlardan günlük ihtiyaçlarını giderme yoluna gitmektedirler. Özellikle cep telefonlarının internet uygulamaları artık akla gelen her noktaya kadar inmiştir. Bilindiği üzere internet aramalarının %60’ının mobil cihazlardan yapılmaktadır. Dolayısı ile e-ticaret siteleri de doğal olarak bu süreçten payını almıştır. Hatta mobil ticarete öncülük etmiştir.

E-ticaret sitesi alt yapısında hem mobil uyumluluk hem de İOS ve Andorid uygulamalarının çalışması ve responsive (uyumlu) oluşu sorgulanmalıdır. e-ticaret paket özellikleri sayfasına bakabilirsiniz.

Destek Sistemleri ve Müşteri Desteği

Yazılım hizmetlerinde destek sistemleri ve destek hizmetleri iki farklı kategori halinde ele alınabilir. Çünkü Destek sistemleri e-ticaret sitesi yazılım paketinin satışından sonra olası hata, beklenmedik olay, yeni gelişmeler, entegrasyonlar gibi hizmetlerin yapılması sürecinde tabii olarak işleyen bir sistemdir. Buradan devamla müşteri desteği ise müşterilerin bildirdikleri durumlar ve olası yeni istek ve arzularının desteklenmesi, fonksiyonlarının son kullanıcı eğitimi gibi konularında ki verilen desteklerdir.

Buradan hareketle e-ticaret sitesi seçimi yapılırken destek kelimesine dahil iki unsur teknik olarak birbirinden ayrı ayrı olsa da nihai noktada tek bir amaca hizmet etmesi nedeniyle müşteri destek hizmetlerinin yapısı önem kazanmıştır. çünkü e-ticaret 7x24 esası üzerine çalıştığı için her hangi bir müşterinin hangi saat ve dakikada siteyi ziyaret edip alış veriş yapabileceğini hesaplayamayız.

E-ticaret alt yapısı sağlayıcılarının destek sistemlerini ve müşteri desteğini nasıl verdikleri e-ticaret sitesi seçimi için önemli bir karar noktasıdır. sss, canlı destek ve mail sistemlerinde etkileşimler aktif olmalıdır.

E-Ticaret Sitesinin Güvenlik Ve Güvenirliği

E-Ticaret uzak mesafeli satış işlemi olduğu için sanal ödeme sistemleri kullanmak durumundadır. Dolayısı ile teknik alt yapısı, SSL sistemleri, site görünümü vb. bir çok neden bir araya gelmek sureti ile sitenin güvenlik ve güvenilirliği oluşturulabilir. Empati yapıldığında kimse yasal güvenlik şartları yerine getirilmemiş, görüntü olarak amatör, içerik olarak karma karışık bir siteye kredi kart bilgilerimizi girip ödeme yapmayız. Hatta bu hususta piyasa da duyduğumuz negatif haberleri de eklediğimizde e-ticaret sitelerinin güvenliliği ve güvenirliği olmazsa olmaz şartların başında gelmektedir diyebiliriz.

E-ticaret sitesi alt yapı sağlayıcılarının yazılım alt yapısında yapacağı güvenlik ve güvenilirlik çalışmaları ile e-ticaret sitesi sahibinin yapacağı çalışmalar eş zamanlı ve bütüncül anlam taşımaktadır.

İnternet üzerinden alış verişlerin kolay ve güvenilir olması e-ticarette satışı artıran unsurların başında geldiği bilinmektedir. Bu konuda detaylı bir bakış bilgi edinmek için ayrıca E-ticaret sitelerinde guvenli alışveriş yapmanın püf noktaları nelerdir? adlı makalemize bakabilirsiniz

Hazır E-Ticaret Sitesi

Hazır e-ticaret sitesi veya hazır e-ticaret paketleri e-ticaret altyapı yazılımı yapan firmaları tarafından geliştirilen internet üzerinden ürünlerin sergilenip alışveriş yapmalarını sağlayan sitelerdir. Hazır e-ticaret sitesi özel yazılımlar olduğu için yazılımı hazırlama bütçesi ile ilgilenmeyip sadece domain, hosting ve site ücretini ödeyerek hemen kullanıma hazır siteler kast edilmektedir. Bu siteleri hazırlayanlar, e-ticaret sitesinin içerisine ihtiyaç duyulabilecek hizmetlerin tamamını koydukları ve kendi içinde segmentlere ayırdıkları için ihtiyaca göre tercih edilebiliyorlar.

Hazır e-ticaret siteleri öncelikle özel yazılım yazdırma maliyetine kıyasla çok çok düşük maliyetlerle ulaşıldığı için maliyet avantajı sunmaktadır. Hazır e-ticaret sitelerinde maliyet açısından bir önemli durum daha var tasarım, güncelleme, bakım gibi maliyetler de altyapı firmasının tercihlerine göre maliyetin dışında tutulmaktadır.

Hazır e-ticaret siteleri veya hazır e-ticaret paketleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için hazır e-ticaret sitesi nedir? Hazır e-ticaret paketleri nelerdir? makalemize müracaat edebilirsiniz.

Ücretsiz E-ticaret sitesi

E-ticaret siteleri seçim adımında bir çok kullanıcı başlangıç itibari ile ücretsiz bir e-ticaret sitesinin kurulup kurulamayacağı üzerinde düşünebilir. Aslında e-ticaret sitelerinin ücretsiz olması gibi bir durum var mı sorusunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Öncelikle hayır mümkün değildir çünkü en azından domain, hosting gibi açılış için ödenmesi gereken mutlak noktalar mevcuttur. Bu noktadan hareketle tema seçimi, iş modeline göre segment seçimini de ilave ettiğinizde ücretsiz e-ticaret sitesi yoktur denilebilir. Evet e-ticaret sitesi ücretsiz olabilir. Eğer kast edilen e-ticaret sitesinin ilk başlangıç, yıllık kiralama bedeli, satın alma bedeli gibi unsurları kast ediliyorsa e-ticaret sitesinin kendisini ücretsiz alabilirsiniz.

Ücretsiz e-ticaret sitesi seçiminde en önemli etkenin sitenin ücretinden ziyade yapmak istediğiniz e-ticaretin hacmi ve e-ticaretteki hedefiniz ile ilgilidir. Türkiye’de bir ilk olarak e-ticaret sitesini ucretsiz olarak dağıtan ve destekleyen firma Proticarettir. Proticaret 2012 yılından beri ücretsiz versiyonu güncel tutmuş ve kullnıcıların hizmetine sunmuştur. Ücretsiz Proticaret paketini yukarıdaki linkinden indirip kendi hostinginize kurulum yapabilirsiniz. E-ticaret sitesinin ve e-ticaret paketlerinin seçme kriterlerinin neler olması gerektiği hususunda şu makalemize müracaat etmenizi tavsiye ederiz e-ticaret paketleri ve paket fiyatları

E-Ticaret Sitesi Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret sitesi kurmak isteyenler satın alacakları e-ticaret paketinde bir çok özelliklerin olmasını isteyeceklerdir. Bu özellikler listesi e-ticaret yazılımından internetin genel imkanlarına varıncaya kadar bir dizi özellikleri tetikleyecektir. Bu nedenle burada da bir nevi kontrol listesi halinde e-ticaret sitesi özellikleri içerisinde olması gereken ana maddeleri saymak yerinde olacaktır.

E-ticaret sitesi seçerken elinizdeki cetveli birebir uyulama imkanınız olmasa bile e-ticaret sitesinin demo incelemesini yapmak, büroşürlerini incelemek, satıcının sitesinde ilan ettiği teknik özelliklerin olup olmadığını çek etme anlamadığınız noktada iletişime geçip teknik soruları sorma yolunu tercih edebilirsiniz. Hatta çok karmaşık gelen unsurlar var ise e-ticaret alt yapı sağlayıcısının eğitim ve teknik desteğine başvurabilirsiniz.

Müşteri Arayüzü (UI) Kontrolü

E-Ticaret sitesinin açılış sayfası fiziki mağazanızın vitrini ve sergi alanıdır. Dolayısı ile müşterilerin gördüğü sayfayı düzenleyebilmeniz geniş bir ürün ve hizmetlerinize göre tema galerisi olması, nerede ise olmazsa olmazıdır. Siteye şöyle bir bakıp gittiğini düşünün. Müşteriye ulaştınız ama müşteri size ulaşamadı. Bunun için şu noktalara dikkat etmekte fayda vardır.

 • ✓ Logo tasarımı ve sitedeki durduğu yer.
 • ✓ Tüm arama motorlarında responsive (uygun/düzgün) görünüm.
 • ✓ Grafik ve linklerin düzgün çalışması.
 • ✓ İstediğiniz veya en popüler ürünleri ön plana çıkarabilme.
 • ✓ Müşterilere uygun ve yönlendirici mesajları ürünleri kapatmadan verebilme.
 • ✓ Site içi arama motoru .
 • ✓ Promosyon, kampanya, ücretsiz kargo, kasada indirim vb. seçenekleri öne çıkarma
 • ✓ Ürün ve hizmetlerinize uygun dil seçeneği
 • ✓ Ürün ve hizmetlerinizi tam olarak tanımlayacak resim, video ve metin ekleyebilme.

E-Ticaret Site Yönetimi ve Görünüm

E-ticaret sitesi 7x24 gözetim ve denetim altında bulundurulması gerekir. İşin iyi olan tarafı e-ticaretin bir yazılım ve dijital gözetim süreci olduğu için her şeyi sürekli yapmak yerine ara sıra denetim ve gözetim altında bulundurmamız yeterli olacaktır. Bunun için e-ticaret sitenizi belirli hususlarda gözetim ve denetime tabi tuttuğunuzda siteyi doğru yönetmek ve müşteri için görünümünü sağlamış olursunuz.

 • ✓ Sitenin güvenliğini ve güvenirliğini müşteriye gösteriniz. Sertifikaları yüklemek, gerekli linkleri ve bağlantıları salmak bunların başında gelmektedir.
 • ✓ Kolay ve anlaşılır bir arayüz tasarımı kullanınız. Müşteri kolay gezinti yapsın.
 • ✓ Sitenizin hızını test ediniz. Eğer yeterli bilginiz yoksa yaptırınız.
 • ✓ Sitenizde kırık link kalmasın. Linki olmayan ürün olmasın. Aptal ve boş sayfanın sitede yeri yoktur.
 • ✓ Ürün kategorileri ve ürünlere göre filtre seçeneklerini doğru dizayn ediniz / ettiriniz.
 • ✓ Ürünlerinize göre yasal koşullar varsa mutlaka görünür yerde her ürün için tekrarlayınız.
 • ✓ Sıkça sorulan sorular sayfanız gerçekten işe yarasın. Kısa ve net olsun.
 • ✓ İade ve değişim politikasını net bir şekilde ifade ediniz. Bu konu müşteri kaybına neden olur. Dahası ticari zararınız artar.
 • ✓ Müşteriler sizin gönüllünüz olsun. Ürünleri paylaşım butonunuz olsun.
 • ✓ Üye olma veya girişi kolaylaştırın.
 • ✓ Üç adımda sepete ve alış verişi tamamla sistemini aktif etmelisiniz.
 • ✓ Ödeme sistemleri ve güvenliği konusunda olabildiğince şeffaf olunuz. Müşteriye güven verin. Müşterinin size güvenmesini istemeyin.
 • ✓ Müşteri desteğe ihtiyaç duyduğunda yanında olun. Her sayfa ve gerekirse her ürün için destek sayfası oluşturun.
 • ✓ Müşterilerinizi arama motorları için zorlamayın isteyen istediği yerden erişsin. Responsive tasarıma dikkat edin.
 • ✓ E-ticarette ürünler resim, video ve metinler üzerinden satılır. Yeterli doğru ve yerinde açıklamalar ekleyin. Ürününüze göre tercihlerinizi e-ticaret sitenizde ağırlıklı kullanın.

E-Ticaret Sitesi Ürün Sayfaları

E-ticaret sitelerine gelmiş insanlar sizin fiziki mağazanızın kapısından girmiş insanlardır. Dolayısı ile ya alış veriş yapacaklardır yada gezinip çıkacaklardır. Her halükarda değerli bir durumdur. Bu sefer gezinip çıkarlar bir daha ki seferde alışveriş yaparlar.

 • ✓ İnsanları harekete geçirici mesajlar verebilme imkanınız var mı kontrol edin.
 • ✓ Müşteriler yorum yapabiliyorlar mı kontrol edin.
 • ✓ Ürün kategorileri arasında ilgili ürünleri bir araya getirme imkanını kontrol edin.
 • ✓ Ücretsiz ek hizmetler (kargo, 1 alana bir bedava, indirim vs.) kontrol edin
 • ✓ Ürün detayı incelemesine (gerekirse büyüteç vs.) özelliğini kontrol edin.
 • ✓ Ürün bilgi ve özelliklerini tam tanımlayabileceğiniz yeterli alan var mı kontrol edin.
 • ✓ Müşterinin sepete gitmesinde kolaylıkları gözetiniz.
 • ✓ Kampanya, indirim, duyuruları yapmak ne kadar kolay kontrol ediniz.
 • ✓ Ürünün adet ve stok durumunu müşterilere gösteriniz.
 • ✓ Ürünü tanımlamak için müşterilere ek ölçekler ve klavuzlar verilebiliyor mu kontrol ediniz.
 • ✓ Eğer gerekliyse döviz kuru dönüştürücü kullanılabiliyor mu kontrol edin.
 • ✓ Canlı destek sunmanız gerekiyorsa bunun usulü nasıl kontrol ediniz.
 • ✓ Ürünlere referans kodu verilmesi gerekiyorsa bu mümkün mü kontrol ediniz.
 • ✓ Özel müşteri, birbiri ile alakalı ürünler gibi özellikler mevcut mu kontrol ediniz.
 • ✓ Profesyonel seviyede fotoğraflar ve videolar kullanmaya çalışmalısınız.
 • ✓ Stok miktarı düşük yada olmayan ürünleri yedeğe çekme özelliği mevcut mu kontrol ediniz.
 • ✓ E-ticaret sitenizde her hangi bir ürün için anahtar kelime ile ulaşma mümkün olabiliyor mu kontrol ediniz.

Örnek bir e-ticaret sitesi ürün sayfası yönetimi için b2b e-ticaret modulleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ürünün özellikleri için incele butonundan buradaki karşılaştırma cetvelini kullanabilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Sosyal (Medya ve Sayfa) Desteği

E-ticaret sitelerine ziyaretçi ve müşteri çekmek için bazı alt yapıların olması gerekmektedir. Bunların başında da günümüzde sosyal sayfalar (blog, sosyal medya) gelmektedir.

E-ticaret sitelerinde seçim yaparken sosyal medya ve blog gibi sayfa destekleri için şu yapılar bulunmalı ve amaçlanmalıdır.

 • ✓ Ürünlere ait rehberler yüklenebilmelidir.
 • ✓ Ürün değerlendirmeleri için müşteri yorumları sayfaları
 • ✓ Tedarikçi firma etkinliklerini için grafik ve benner ekleme imkanı
 • ✓ Ürün ve hizmetler hakkında daha geniş bilgi için blog sayfası ekleyebilme
 • ✓ Sosyal medya entegrasyonları ve sosyal medyalardaki tanıtımlardan link alabilme
E-Ticaret Ödeme Sistemleri ve Sepet Yönetimi

E-ticaret sitesinde olması gerekenler listesinin püf noktası satışın gerçekleştiği yerdir. Yani işin satışa dönüştüğü yer burasıdır. Bu noktada e-ticaret sitesinin alt yapısı ve optimizasyonu burada gizlidir. Bu nedenle bu özellikler ya alt yapıda olmalı yada site sahibinin ticari tercihine göre şekillenebilmelidir.

 • ✓ Site politikasına göre üye olmaksızın alış veriş yapılabiliyorsa müşteriyi üye olmaya zorlamamalısınız.
 • ✓ Eğer üye olmadan alış veriş yapılması mümkün değil ise müşteri kolayca üye olabilmelidir.
 • ✓ Mümkün olduğu kadar alternatifli ödeme yöntemleri ile entegre olabilmelidir. Müşteri bedelini yasal şartlarda ödesin de nasıl öderse ödesin.
 • ✓ Ödeme sistemleri için kolay ekran kullanmalısınız. Ödeme yapmak uzmanlık işi olmamalı.
 • ✓ Müşteri ödeme yapmak için nereden ödeme yapacağım diye arama yapmamalı
 • ✓ Alışverişin güvenlik içinde yapıldığı kanaatini her daim vermelisiniz.
 • ✓ Bir alışverişten sonra yeni bir alışverişe devam imkanı olmalı.
 • ✓ Müşterilerin alışveriş listeleri ve geçmişlerine ulaşmasını sağlamalısınız.
 • ✓ Müşterilerin alış veriş hakkındaki görüşlerini almak için anket gönderebilmelisiniz. Müşteri isterse doldurmalıdır.
 • ✓ Alışveriş limitlerine göre hediye, ücretsiz kargo, indirim gibi limitler belirlenebilmeli
 • ✓ Alternatif kargo ve alternatif teslimat adresi girilebilmeli.
 • ✓ Promosyon dağıtabilmelisiniz. Promosyon kodunu ve hakkını nasıl kullanacağı hakkında müşterilerinizi bilgilendirebilmelisiniz.
 • ✓ Kişisel verilerin nasıl işlendiği konusunda yasal bilgileri vermelisiniz. Zaten bu durum yasal bir şarttır.
 • ✓ Ürünlerin satışlarında farklı finansal çözümler sunma durumunuz varsa bunları belirtebilmelisiniz.
 • ✓ Eğer yüksek fiyata sahip ürünler satıyorsanız ekstra taksit gibi çeşitli finansal seçenekler koymalısınız.
 • ✓ Ve en önemlisi alışverişlerin sorunsuz yürüdüğünü takip edebileceğiniz yapısal takip sisteminiz olmalı.

E-Ticarette Müşteri Dönüşü

E-ticaret siteleri ziyaretçi trafiğini satışa dönüştürmek için uzman olmalıdır. Öncelikle ziyaret etmiş herkes sizin onlara ulaşmış olduğunuzu, satın alma işlemini gerçekleştirenlere de satışı başarmışsınız demektir. Bu bağlamdan bakıldığında e-ticaret sitelerinin müşterilerin geri dönüşünü ve müşterilere dönüşü açısından önemlidir. Bu nedenle e-ticaret sitesi seçiminde müşterilere ait bölümleri incelerken şu hususların olmasına veya dizayn edilmesine dikkat edilmelidir.

 • ✓ Müşterilerin alışverişi sonrası ürünle birlikte faturası gönderilmeli doğal olarak muhasebe entegrasyonu olmalı.
 • ✓ Ürünlerin sitede olan resim, video ve açıklamalarından daha fazlasını talep eden müşterilere ilave bilgi verilebilecek kanalları haiz olmalı. Ürünlere ait ek linkleri barındırabilmeli.
 • ✓ Ürün memnuniyet anketi için mail atabilmeliyiz. Sitenizin ve ürünlerinizin durumuna göre değerlendirme yapmalarını isteyebilmelisiniz.
 • ✓ Hangi müşterinin hangi sıklıkla alış veriş yaptığını görebilmeliyiz. Böylece ayrıcalıklı müşteri muamelesi yapabilmeliyiz.
 • ✓ Ürün deponuzdan çıkmayacaksa ürünün çıkış yeri ile ilgili bilgi verebilmelisiniz.
 • ✓ Kargo takip linki göndermelisiniz.
 • ✓ Sipariş numarasını göndermelisiniz.

E-ticarette müşteri deneyim ve dönüşümü için bunlardan çok daha fazlası yapılmalıdır ve yapılabilir. Ancak tercih edeceğiniz e-ticaret paketine ve işinize göre tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Destekleri

E-ticaret sitesinde bulunması gereken destek sayfaları aslında e-ticaret yazılımı alt yapı sağlayıcılarının kendi web sayfalarındakinden fazlası olmayacaktır. Potansiyel olarak e-ticaret sitesi paketi içerisine koyacakları destek sayfaları da bunlardan ibaret olacaktır. Ancak bazı durumlarda bunlardan bazı konularda özellikle yazılım paketleri büyüklüklerine göre değişiklik te gösterebilir.

Bir e-ticaret sitesi içerisinde şu bilgiler bulunması konusunda dikkat etmek önemlidir.

 • ✓ Günümüzün vaz geçilmez iletişim aracı olarak sosyal medya sayfaları Sosyal Medya sayfaları
 • ✓ E-posta ve iletişim formları, durumlara göre dijital harita
 • ✓ Telefon numaraları hatta günümüzde whatsapp canlı sohbet bağlantıları
 • ✓ Forumlar ve yada bloglar
 • ✓ Sıkça sorulan sorular
 • ✓ Paylaşım butonları (whatsapp, sosyal medya gibi)
 • ✓ 7/24 kesintisiz müşteri desteği

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Nelere Dikkat etmeliyiz?

E-ticaret sitesi kurmak gerçekte ticaret hane açmışsınız demektir. Sadece internet üzerinden online satış yöntemli bir ticaret hane aşmışsınız demektir. Dolayısı ile ticaret atılmak yada e-ticaret sitesi kurmak yada e-ticarete başlamak bu anlamda aynı sonuçları ifade etmektedir. Diğer bir ifade ile e-ticaret sitesi kurmakla işinizi internete taşımış olursunuz. Fiziksel bir işletmeniz e-ticaret sitesi kurmakla işinizin aynını bir de internet ortamında açmışsınız demektir. Bunun için şu noktalara dikkat etmekte fayda vardır.

 • ✓ E-ticaret sitesi kurmak aynı zamanda dijital bir işletme açmış olduğunuz anlamına geldiği için e-ticaret şirketi de kurmuş olmalısınız. Zaten bir şirketiniz varsa e-ticaret nace kodunu ticaret sicilinize işletmeniz gerekmektedir. E-ticaret için şirket kurmak konusunda detaylı bilgi edinmek için e-ticaret yapmak için şirket kurmak ve e-ticaret şirketi için gerekenleri adlı makalemize bakabilirsiniz.
 • ✓ E-ticaret sitesi için ihtiyaçlarınıza, yapmak istediğiniz e-iş modeline, sektörünüzün yapısın uygun hazır e-ticaret paketi seçmelisiniz.
 • ✓ E-ticaret şirketiniz ile e-ticaret sitenizi birbirine bağlayın yani sitenize hayata geçerin. Domain ve hosting süreçlerinin tamamlanması, banka entegrasyonları gibi temel başlangıçları yapınız. Bundan sonrası tercihlere göre sıralanabilir.
 • ✓ E-ticaret sitenize ürünlerinizi yükleyin.
 • ✓ Hedef kitlenize göre tanıtımlara başlayın

Bunlar işin temel adımlarıdır. Daha fazla ve detaylı bilgi için e-ticaret nedir? isimli makalemize müracaat edebilirsiniz.

Proticaret E-Ticaret Siteleri Ve E-Ticaret Avantajları

E-Ticarete başlamak isteyen girişimciler ile birlikte bu işi halihazırda yapmakta olan eticaret sitesi sahipleri için proticaret e-ticaretteki uzmanlığını, ürünlerini, 20 yıldan fazla deneyimini paylaşmayı şiar edinmiştir.

E-ticarette Proticaret ayrıcalıklarının en başında e-ticaret alt-yapısında bulanan çoklu dil desteği (multi-language) yapısı e-ihracat sitesi ile bir günde e-ihracata başlayabilirsiniz. Proticaret dil paketinde mevcut olan alt-yapı Latin alfabeli, Kril alfabeli ve Arap alfabeli yapı üzerinden responsive yapıdadır. Yani örneğin sitenizi Arap alfabesine çevirdiğinizde sadece satırlar değil sitenin başlangıç ekranı da sağda sola yönlenir. Bu ve daha fazlası e-ticaret paketleri alt yapısında ayrıcalıklı bir durumdur.

Özel ayrıcalıklar Proticareti aramanızla başlar. Çünkü proticaret yılların deneyimi ile geliştirmiş olduğu hazır e-ticaret paketleri içerisinde hangi paketin sizin işinize uygun olduğu konusunda deneyimli kadrosu ile cevap vermeye 7x24 hazırdır. Proticaret ile e-ticaret sitesi tercih etmeniz halinde çok güçlü SEO altyapısı olan siteye sahip olursunuz. E-ticaret sitenizi on dakikada kurabilirsiniz.

E-ticaret sitesi kurma sürecini Proticaret ile açmaya karar verdiğinizde, muhasebe entegrasyonları, istediğiniz ödeme sistemleri, banka sanal posları, kargo firma entegrasyonları, e-Pazar yerleri entegrasyonları gibi gerekli tüm eko sistem alt yapılarına ilaveten sitenizin size ve sektörünüze uygun tematik yapıları kolaylıkla ve tam uyumlu entegre ettirebilme imkanını elde edersiniz.

E-ticaret sitesi kurmakla siz de müşterilerinize destek verecek olduğunuz için sizin bir desteğe ihtiyacınız varsa proticaret 7/24 Teknik Destek E-ticaret sürecinize destek olur.

Tanıtım ve pazarlama konusunda e-ticaret paketinizin seviyesine ve bütçenize göre tek tık reklam yapabilirsiniz.

Proticaret Türkiye’de bir ilk olan ücretsiz e-ticaret paketi ile ilk girişim ve düşük sermaye ile e-ticarete atılan firmaları prensip olarak desteklemektedir. Proticaret e-ticaret sitelerini deneyimlemek isteyenler için demo, canlı destek ve tanıtımlar, soru-cevaplar gibi her türlü işbirliğine hazır haldedir. Üstelik demo konusu canlı sistem üzerinden yapılabilmektedir.

Tüm E-ticaret paketleri ve özellikleri,
B2C için:b2c E-ticaret paketleri,
B2B için:b2b E-ticaret çözümü
C2C için:c2c E-ticaret çözümü
linklerinden detaylı inceleme yapabilir ve paketler arasında karşılaştırma yapabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret site yazılımı ile ilgili farklı istek ve talepler ile özel proje yazılım hizmetlerimiz için;
0555 961 12 00
0850 430 50 50
info@proticaret.org
iletişim kanallarından bilgi alabilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR

E-Ticaret Tedarik Zinciri Yönetimi

E-Ticaret tedarik zinciri yönetiminin önemidir? Tedarik zincirini doğru yönetmek için nelere dikkat edilmelidir?
09.02.2023 10:30

E-Ticaret Tedarikçi Yönetimi

Tedarikçi Yönetimi nedir? Tedarikçi Yönetiminin önemi nedir? E-Ticarette ürün tedariği yönetmek için nelere dikkat edilmelidir? Makalemizi inceleyebilirisniz.
06.02.2023 10:30

E-Ticaret Siteleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

E-ticaret siteleri fiyatları, domain, hosting yıllık kiralama bedelleri, iş modeline uygunluk, e-ticaret paket özellikleri ve daha bir çok farklı bileşene göre belirlenir.
26.01.2023 10:30

E-Ticarette Ödeme Sistemleri Tercihi Nasıl Yapılır?

E-ticarette ödeme sistemleri nasıl tercih edilir? Hangi ödeme yöntemi niçin tercih edilmelidir? Alternatif ödeme sistemleri nelerdir?
15.01.2023 10:30

Marka ismi oluşturma ve markalaşma süreci

Marka ismi oluşturma, markalaşma sürecinin yönetimi, marka ismi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler...
09.01.2023 10:30

İş fikirleri bulmak

E-ticarette iş fikirleri ve para kazandıracak işler nasıl bulunur? Küçük işletmeler için iş fikirleri nasıl geliştirilir? Proticaret iş fikrime nasıl destek olur?
03.01.2023 10:30

SEO nedir? Nasıl yapılır?

SEO nedir? Nasıl yapılır? E-ticarette SEO uygulamaları nasıl olmalıdır? Proticaret hazır e-ticaret paketlerinde SEO uygulamaları nasıl yapılır?
30.12.2022 17:30

E-ticaret yeni başlayanlar için yol Haritası

E-ticarete başlamak isteyenler için yol haritası nelerdir? Neden e-ticaret yapmalıyım?
25.12.2022 17:30

B2C e-ticaret nedir?

B2C E-ticaret nedir? Üretici yada tedarikçi firmanın doğrudan tüketiciye satış yapmasıdır. B2C e-ticaretin Avantajları Nelerdir, B2C özellikleri ve B2C ile B2B farkları ve daha fazlası ..
15.12.2022 17:30

E-Ticaret Sitesi

E-ticaret sitesi ve e-ticaret siteleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi fiyatları ve avantajlı Proticaret e-ticaret paketlerinden yararlanın..
07.12.2022 17:30

E-Ticaret paketleri ve paket fiyatları

E-ticaret paketleri seçim kriterleri nelerdir? E-ticaret paketleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz E-ticaret sitesi kurmak ve Proticaret ile E-ticaretin avantajlarını görmek için tıklayın.
01.12.2022 17:30

C2C E-Ticaret Nedir? C2C Paket Fiyatlar ve Özellikleri Nelerdir?

E-Ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız Proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın.
125.11.2022 17:30

Sermayesiz e-ticaret nedir? Nasıl yapilir?

E-ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın
17.11.2022 18:30

E-Ticaret sitesi fiyatları ve e-ticaret paketleri seçme kriteleri

E-ticaret sitesi fiyatları , e-Ticaret Paketleri ve hazır e-ticaret sitesi yazılımı için ihtiyacınıza ve bütçenize uygun özellikleri proticarette bulabilirsiniz. E-ticaret sitesi fiyatlarının e-ticaretinize ve bütçenize uygunluğu için iş modülleri ve fiyatları karşılaştırın.
15.11.2022 11:30

E-ihracat nedir? E-ihracat nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

E-ihracat nedir? ifadesi tam olarak internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifade ile e-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetlerden birisi de e-ihracattır.
10.11.2022 11:30

internetten satış yapmak nedir? Nelere Dikkate edilmelidir?

İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir. Temel de satış faaliyetinin yüz yüze satış yerine internet ortamına taşınmış halidir.
02.11.2022 11:30

E-fatura ve E-arşiv nedir? E-ticarette nasıl kullanılır?

E-fatura ve e-arşiv, geleneksel olarak kağıt üzerinde ıslak imzalı ve kaşeli kesilen faturaların artık dijital ortamda aynı güvenlik ve yasal çerçevede uygulamaya konulmuş hali olduğunu herkes tarafından bilinmektedir.
27.10.2022 12:30

B2B -ticaret nedir? Nasıl yapılır?

Bu makalemizde B2B E-Ticaret nedir? B2B E-ticaret Nasıl yapılır? B2B E-Ticaret yazılım Fiyatları ve özellikleri nelerdir? Proticaret B2B E-Ticaret yazılım paketi avantajları nelerdir? Sorularının cevablarını bulacaksınız. Keyifli okumalar..
22.10.2022 12:30

E-Ticaret nedir? Nasıl yapılır? E-ticarete avantajlı başlangıç

E-Ticaret, internet üzerinden online ödeme sistemleri kullanılarak mal veya hizmet alışverişi yapmaktır. E-Ticaretin ilk çıktığı 90’lı yıllardan itibaren genişleyen hacmi, iş modelleri halihazırda ticaret yapanlar veya ticarete atılmak isteyenlerin her geçen gün ilgi odağı olmakla kalmayıp aynı zamanda bir nevi mecburiyeti haline gelmeye devam etmektedir.
20.10.2022 12:30

Canva nedir ve nasıl kullanılır?

Canva internet üzerinden çalışan her türlü tasarımın yapılabileceği bir tasarım programıdır. Ücretsiz bir platform olması, içerisinde yüzlerce tasarım kalıpları bulunması, web sayfaları, e-ticaret paketi sayfa ve sliderleri için kullanılabilecek garfik, info grafikler için kolay kullanılabilir platformdur.
10.10.2022 12:30

E-ticarette ürün degişimi ve iade sürecleri nelerdir?

E-Ticarette ürün iadesi nedir? Yasal haklar nelerdir? E-Ticaret ürünü iade süresi kaç gündür? E-Ticarette Ürün Değişimi ve İade Süreçleri nasıl yönetilmelidir? İade edilmeyen/edilemeyen ürünler nelerdir?
02.10.2022 12:30

E-ticarette kargo yonetimi nedir? Nasıl olmalıdır?

Kargo Nedir? E-Ticarette Kargonun Önemi, Kargo Süreçleri Nasıl Yürütülür? Kargo Paketlerinin önemi nedir, nasıl olmalıdır? E-Ticaret kargo anlaşmalarında nelere dikkat edilmelidir? kargo süreçlerinin stratejik noktaları nelerdir?
25.09.2022 12:30

E-Ticarete sıfırdan başlamak ve e-ticaret yapmak için başlangıç rehberi

E-ticarete sıfırdan nasıl başlanır? E-ticaret için şirket kurmak zorunlu mu? hangi şirket türünde e-ticaret yapmak daha avantajlı? E-ticaret için nasıl bir iş modeli seçmeliyim?
16.09.2022 12:30

E-ticaret ile hobiler kazanca nasıl dönüştürülür?

Hobilerin e-Ticaret yolu ek kazan yolu olması için şirket kurmak gerekli midir sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
07.09.2022 12:30

E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurma, e-Ticaret Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret için şirket kurma maliyetleri, kurulacak olan şirket tiplerine göre değişmektedir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
30.08.2022 12:30

E-Ticarette Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İnternette Güvenli Alışveriş nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Sanal kart güvenliği artı güvenlik midir?
25.08.2022 12:30

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret sitelerinde ödeme sistemi alt yapısının kurulması E-Ticaret sitesinin hayata geçirilmesinin belki de en önemli aşamasıdır. E-Ticaret olsun, konvansiyonel ticaret olsun nihai hedef satıştır. Parasını alasınız ki ürünü veresiniz.
15.08.2022 12:30

Hazır e-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır e-Ticaret Paketleri Nelerdir?

Hazır E-Ticaret sitesi internet üzerinden satış yapmak için hazırlanmış uzman yazılım ve web sitesidir. E-Ticaret sitesinin hazır olması demek sadece tek başına bir web sayfası demek değildir. Aynı zamanda içinde büyük modüler bir sistemi barındırır.
08.08.2022 12:30

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar, Hizmetleri Nelerdir?

E-Ticaret Danışmanlığı alarak tüm e-ticaret süreçlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. E-Ticaret danışmanı, e-ticaret projenizin başarılı olabilmesi için gerekli e-ticaret sitesi kurulum ve entegrasyon süreçlerinde size danışmanlık verir.
06.08.2022 12:30

Pazaryerlerinde Satış Online Satış Rehberi

Pazar yerleri satıcıların ve alıcıların sayısının sınırsız olduğu yerlerdir. Ticaret dünyasında satıcı ile alıcıyı bir araya getirmek tarihi bir gelenektir. Ancak e-ticarette satıcı ve alıcıyı (B2C) bir araya getirmek yeni bir gelenektir. E-Ticaret yapmak isteyenleri E-Ticaret Sitesi Kurma şartından kurtarıp satıcıların her halükarda alıcılara ulaştığı platformlardır. .
04.08.2022 12:00

İnternetten Satış Online Satış Rehberi

İnternetten satış yapmak isteyen satıcıların internetin sunduğu avantajlardan yararlanabilmesi için birbirlerini etkileyen süreçleri çok iyi takip edip kendilerini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü internetin sunduğu avantajlar her geçen gün artarken aynı zamanda rakip meslektaşları tarafından dan da bu avantajların kullanıldığının unutulmaması gerekir. Bu makalemizde internetten satış rehberi diğer adı ile online satış rehberi konusunu ele alacağız. .
02.08.2022 12:00

Amazon'da Satış Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Amazon gibi e-ticarette dünya devi olan bir e-pazaryeri platformunda yerinizi alabilmek için neler yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.
30.07.2022 12:00

Aliexpress'de Satış Nasıl Yapılır?

Aliexpress Çin’den dünyaya yayılan e-pazaryeridir. Aliexpress ve Alibaba gibi global çapta hizmet veren platform ülkeler çapında yerel B2C e-pazaryerleri satın alarak açmaktadır.
28.07.2022 12:00

eBAY'de Satış Nasıl Yapılır?

eBAY açık artırma şirketi olarak 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kuruldu. Kısa sürede dünyanın her yerinde alış veriş yapabilme imkanı sunduğu için global bir pazaryeri halini aldı.
26.07.2022 12:00

N11'de Mağaza Nasıl Açılır

N11 Mağaza Türkiye’de ilk anda alışılmadık ismi ile B2C iş modeli ile 2013 yılında Doğuş Grubu ve Güney Koreli ortağı SK Group’un ortaklığı ile açıldı. Kısa zamanda adından söz ettiren N11 bünyesine kattığı binlerce N11 online dükkanı ile milyonlarca müşteriye ulaşmıştır.
24.07.2022 12:00

Hepsiburada'da Mağaza Nasıl Açılır?

Hepsiburada 1998 yılından B2B ve B2C iş modeli ile hayata geçmiştir. Hepsiburada Mağaza açma, Hepsiburada; standart, Kadın Girişimci ve Hepsi Türkiye’den mağazaları açma, Hepsiburada’da mağaza açma avantajları, internetten online satışta Hepsiburada.com üzerinden yapılacaklar gibi konuları ele alacağız.
22.07.2022 12:00

Trendyol'da Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol’da dükkan açmak teknolojiyle alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktır. Pazaryerleri içerisinde 2010 yılında kurulmasına rağmen en büyüğü konumuna gelmiştir. Kendi ifadeleri ile e-ticaret ekosistemine pozitif etki yapan bir ekip olma yolunda adım adım ilerliyor.
20.07.2022 12:00

E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu

Entegrasyon, uyum ve bütünleşme anlamında teknik bir kelime ve kavramdır. Konumuz açısından E-Ticarette entegrasyon e-ticaretin eko sistemindeki ilgili paydaşlarla (Pazaryerleri, kargolar, tedarikçiler vd.) uyum içinde, bütünleşik, hızlı, güvenilir bir şekilde çalışmayı tanımlayan bir kavramdır.
17.07.2022 11:45

Stoksuz E-Ticaret Dropshipping Nasıl Yapılır?

Drop Shipping veya stoksuz e-ticaret, satıcının elinde stok tutmadan müşteri siparişlerini kabul ettiği bir perakende satış şeklidir.
30.06.2022 17:45

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

E-Ticarette En Çok Satan Ürünler nelerdir sorusun cevabı ile Ticarette en çok satan ürünler, internette en çok ürün satan sektörler, dünyada en çok satılan ürünler hangileridir sorusu konvansiyonel (fiziki) ticarette de birbirine benzer sonuçlar veren sorulardır.
05.07.2022 22:00

E-Ticaret Yazılım Özellikleri Neler Olmalı?

E-Ticaret yazılımı nedir, en uygun e-ticaret yazılımı nasıl seçilir, profesyonel e-ticaret paketleri, e-ticaret yazılımlarına nelere dikkat etmeliyiz?
26.06.2022 11:15

E-Ticaret Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri

e-Ticaret yazılımlarının yazılarında aranması gereken temel özellikler ara yüzden “User İnterface”UI” ziyade e-ticaret paketlerinin öz yetenekleri ve bağlantılı sistemlerle e-ticaret ekosistemlerine uyumluluğu üzerinden değerlendirilmelidir.
11.06.2022 - 13:30

E-Ticaret Nedir? Türleri Nelerdir?

E-ticaret ( e-commerce ) son yıllarda alışveriş yapma, ürün ve hizmetleri sunma konusunda küresel modern ekonominin temel yapısı haline geldi
07.06.2022 16:55

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından...
20.04.2021 - 17:30

E-Ticaret Siteleri İçin Seo mu? Adwords mu?

E-ticaret sitenizin gün içerisinde aktif bir şekilde ziyaret edilmesini, ürünlerinizin geniş kitleler tarafından talep görmesini diliyorsanız; sitenizin seo uyumlu olduğundan mutlaka emin olmanız ...
20.03.2021 - 17:30

E-Ticarette Mobil Alışverişin Önemi

Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş ...
20.02.2021 - 17:30

E-Ticaret Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür

Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü ...
20.01.2021 - 17:30

E-Ticaret Site Güvenirliği

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak, bir şeyler alıp satmak yani geniş anlamı ile ticaret yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Artık firmalar ve küçük işletmelerin ...
20.12.2020 - 17:30

E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize istediğimize erişme noktasında büyük kolaylıklar sunuyor. İnternetin bize sunduğu bu kolaylıkların başında ilk sırada alışveriş siteleri yer ...
20.11.2020 - 17:30

E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi

E-Ticaret hızla yayılmakta olan alışverişi daha kolay hale getirmekte olan bir sektördür. Alışveriş için veya gezinti yapmak için siteye girenler yorum kısımlarına ne düşündüklerini...
20.10.2020 - 17:30

E-Ticarette Ziyaretçileri Üyeye Çevirme

Ticaret hayatını başarılı ve kazanç dolu bir şekilde yürütmenin oldukça zor olduğu günümüzde teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşteri portföyünü arttırmanın yolları bulunuyor. Zaten teknolojiye...
20.09.2020 - 17:30

E-Ticarette Pazarlama Taktikleri

E-ticaret pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda, markanız için yalnızca bir kaç e-posta ve ağızdan ağızdan yapılan reklamdan daha fazlası gerektiğini biliyorsunuzdur.
20.08.2020 - 17:30

E-Ticarette Adwords Neden Önemli

Google firması tarafından sağlanan bir reklam hizmetidir. Çevrimiçi reklamcılık olarak adlandırılır. İstediğiniz kelime ve kelime gruplarını seçer reklam oluşturur. Böylelikle siteniz arama neticesin de bu hizmet yardımıyla...
20.07.2020 - 17:30

E-Ticarette Social Media Monitoring

Günümüzdeki çoğu e-ticaret platformu, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanıyor. Bu ağlar, işletmelere tüketiciyle gerçek zamanlı iletişim kurma imkanı veriyor.
20.06.2020 - 17:30

E-Ticarette Sepet Ortalaması Nasıl Arttırılır?

Pazarlama çalışmalarınız da devamlı müşterilerinize özel kampanyalar yapın. Size asıl parayı kazandıran müşterilerdir. Bu müşterilere e-posta yoluyla ulaşıp özel çalışmalar yapabilirsiniz. Devamlı müşterilerinize değişik fırsatlar, kampanyalar veya açılış sayfası hazırlayarak ulaşabilirsiniz.
20.05.2020 - 17:30

E-Ticarette Dönemsel Kampanyaların Önemi?

Arama, e-ticaret işletmeleri için önemli bir gelir kaynağı olarak sürekli büyüyor. Ancak, özellikle işinizde binlerce işletme, hızlı değişen hisse senedi ve sürekli değişen fiyat ve promosyonlar varsa, yönetmek zor bir alan olabilir.
20.04.2020 - 17:30

E-Ticarette SEO Önerileri

E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır
20.03.2019 - 19:30

E-Ticarette Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarımı, web siteleri söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Başarılı bir e-ticaret web tasarımı, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmanıza ve potansiyel olarak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.
20.03.2020 - 17:30

E-Ticaret Sitesi Kurmak

İnternet teknolojileri sayesinde işiniz için coğrafi sınırlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi gerek ülke geneline, gerekse de tüm dünyaya ulaştırmak artık çok daha kolay.
04.03.2019 - 18:30

E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım?

Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz.
20.02.2019 - 18:30

Proticaret Ücretsiz E Ticaret Yazılımı

Proticaret, ücretsiz e ticaret sistemi sunan Asp.NET tabanlı bir yazılımdır. İlk olarak 2003 yılında tamamlandı. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip eden yıllar boyunca alt yapımızda sayısız değişiklik ve güncelleme gerçekleştirerek bugünlere geldik. Amacımız ise bu hizmeti kullanıcılarımızın başarısı ile taçlandırmaktır.
15.01.2019 16:30