Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür?

E-ticaret Sitenizde müşteriler neden sepeti terk ediliyor? Alım kararını etkileyen popup veya linkler mi mevcut?
Kampanyalar devreye mi girmiyor?  Ödeme adımında sorun mu var?

20.01.2021 - 17:30 Proticaret
Sepeti terk etme oranını düşürme

Sepeti Terk Etme

Bu yazıda, alışveriş sepeti terk etme oranını azaltmak için perakendecilerin izleyebileceği en iyi uygulamalardan bazılarına bakacağız. Sepeti terk etme oranının yükselmesi ile sepetten vazgeçme durumu çevrimiçi perakendeciler için sürekli bir hayal kırıklığı kaynağıdır.

Tüm müşterilerin bir satın alma işlemini tamamlamaması kaçınılmaz olsa da, e-ticaret sitelerinin alışveriş sepetini terk etmeyi azaltmak için yapabileceği çok şey var. Sepeti Terk Etme Hakkında İlk olarak, alışveriş sepetini terk etme ile ne demek istediğimizi tanımlayalım. Sepeti terk etme oranı Sepetlerine veya sepetlerine ürün ekleyen ancak satın almadan ayrılan bir e-ticaret sitesine gelen ziyaretçilerin yüzdesinin bir ölçüsüdür.

Bu siteler seyahat siteleri için satın almadan terk eden ve finansal siteler içinde terk oluşturan kişiler için rezervasyondan vazgeçme işlemi olarak düşünebilirsiniz. E-Ticaret siteleri için bu bir hayal kırıklığıdır. Bu durum müşterilerin sepetlerine ürün ekleyerek ürünlerine açık bir ilgi gösterdiklerini, ancak ödeme yapılmadan sepetin terk edilmesinin ise yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu gösterir.

En son istatistikler, alışveriş yapanların ortalama %80'inin sepetlerine ürün ekledikten sonra bir sepeti terk etme eyleminde bulunduğunu gösteriyor.

Sepeti Terk etme Oranı Nasıl Düşürülür ?

Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü sepete attıktan sonra ödeme notasına geldiği zaman alışverişten vazgeçerek beğenmediği ürünleri sepetten çıkartmakta. Bu neden ile sepetten ürün çıkartmayı en aza indirgemeniz gerekmektedir. Eğer bunu sağlayabilirseniz sizin için daha iyi olacaktır.

İlk önce müşterilerin neden sepeti terk ettiklerine bakın. Eğer sepet boşaltma çoğaldı ise sitenizde ters gitmekte olan bir şeyler var demektir. Siteniz içerisinde ürünleri aldıktan sonra müşterilerin işlemlerini tamamlaması için destek vermelisiniz. Ürünler hakkında verdiğiniz bilgiler doğru olmalıdır. Ürünlerin açıklamasında çelişki olmamalıdır ki bu müşterinin aklında soru işareti oluşturmasın. Bu müşterinin ürünü daha rahat almasına yardımcı olacaktır.

E-Ticaret sitenizin bulunan ürünlerin ödeme seçeneklerinde müşterilerinize alternatiflerde bulunun. Ödeme seçeneklerinin fazla olması müşterilerin alım gücünü arttırır. Örneğin müşterilerinize E-Ticaret siteniz üzerinden havale ile ödeme, kapıda ödeme, posta çeki ile ödeme gibi farklı alternatiflerde bulunun.

Alışverişte en önemli olan şeylerden bir tanesi ürünün kargosu hakkındaki bilgileri önceden vermektir. Örneğin ürün kargosu ücretsizdir diyebilirsiniz. Eğer kargo ücreti var ise bunu ürünlerin ödeme noktasında değil önceden vermelisiniz. Ürünlerin ödeme noktasında kargo ücretini söylerseniz eğer alışverişi kötü yönde etkiler. Müşteriler netlikten hoşlanır. Son anda para ile ilgili yapılacak sürprizler müşterileri caydırmada oldukça etkili olur. Net ve çelişkisiz ürünlerin alımı çok kolaydır.

12 Adımda Sepeti Terk Etme Oranınızı Düşürün

E-Ticaret sitelerinin alışveriş yapanlara ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri sağlamaktan, ürün ne olursa olsun satın almayı kolaylaştırmaya kadar vazgeçme oranlarını azaltmak için yapabileceği çok şey var.

1- Harekete Geçirici Mesajları Göster

Alışveriş yapanlar sepetlerine ürün ekledikten sonra sonraki adımları kendileri için net bir şekilde belirtin. Öncelikle, ürünleri sepetlerine başarıyla eklediklerini açıkça belirtin. Bazı siteler bu konuda çok ince olabilir, ancak bence açık olmakta fayda var. Örneğin, proticaret e-ticaret yazılımı eklenen ürünleri açıkça onaylayan bu mesajı görüntüler ve alışveriş yapan kişiye sonraki adımları önerir. Doğrudan ödemeye gitme seçeneği de kullanışlı bir kısayoldur..

Bunu daha sonra, farklı ödeme seçeneği sunan ve sayfadaki en belirgin bağlantılar olan alışveriş sepeti sayfasında net bir harekete geçirici mesaj (CTA) (call to action) ile takip edilirsiniz.

Güzel bir CTA ile alışverişe devam edenler sonraki alışverişlerinde de ödemeyi tamamlama eğilimindedirler.

2- Teslimat Seçenekleri Sağlayın

Müşteriler satın alıp almamaya karar verirken kargo ve nakliye süreleri ile fiyatlar büyük rol oynayabilir. Vazgeçmenin bir nedeni, birçok sitenin, alışveriş yapanların gerçek kargo maliyetlerini göstermeden önce ödemeye gidene kadar bekleme eğiliminde olmasıdır. Bu, bazı müşterilerin daha yüksek teslimat ücretleri tarafından caydırılmadan önce gerçek maliyetleri bulmak veya satın almak niyetinde olmak için öğeler ekleyebileceği anlamına gelir.

Bazı müşteriler ücretsiz veya düşük maliyetli teslimat isterken, diğerleri hız ve rahatlık konusunda daha fazla endişe duyar. Bu nedenle, sitelerin farklı müşteri tercihlerini karşılamak için bir kargo teslimat seçenekleri denemesi ve sağlaması gerekir.

3- Misafir / Ziyaretçi Ödemesini Teklif Edin

Alışveriş yapanların ödemeye girmeden önce kaydolmasını ve bir hesap oluşturmasını sağlamak satın alma için bir engel olabilir. Bu, alışveriş yapanlar için ekstra çaba gibi görünen bir durumdur. Bu nedenle, müşterilerin satın alma işlemini tamamlamanın çok zor olduğuna karar verdiği bir nokta olabilir.

Kesinlikle gerekli olmadığında (B2B e-ticaret gibi bazı sitelerin üye kayıt zorunluğu dışında ), bu engelden kaçınmak ve bunun yerine misafir ödeme seçenekleri sunmak mantıklıdır.

Müşteriler, ödeme sırasında veya sonrasında bir hesap oluşturmaya devam edebilir, ancak bu, vazgeçme için olası bir nedeni ortadan kaldırır.

4- Toplam Maliyetler Konusunda Açık Olun

Ödeme sırasında "gizli" maliyetleri bulmak, vazgeçmenin yaygın bir nedenidir. Bir Baymard araştırması, toplam sipariş maliyetini önceden görebildikleri veya hesaplayabildikleri için sepetin %20'inin kurtarıldığını tespit etmiştir.

Birçok site için, müşteriler satın almaya karar verirken teslimat ve diğer ücretleri ürün sayfalarında göstermek yeterince kolaydır.

Yurtdışı mal satışı yapan siteler için teslimat ücretleri konuma göre değişiklik gösterebilir ve bu, alışveriş yapanlar için netleşmeyi zorlaştırır. Bununla birlikte, alışveriş yapanların maliyetleri görmek için bir posta kodu girmesine olanak tanıyan ürün sayfalarında bir kargo hesaplayıcısının görüntülenmesi gibi seçenekler de vardır.

5- Sepet İçeriğinin Kalıcı Hatırlatıcısını Göster

Müşteriler, ödeme sürecinden geçerken maliyetler veya belki de doğru renk, beden veya ürünü seçip seçmedikleri konusunda şüpheleri olabilir. Baştan sona bir alışveriş sepeti özeti göstermek, alışveriş yapanların ödemeyi tamamlamadan önce siparişlerinin doğru olduğunu görmelerine yardımcı olur ve herhangi bir şeyi kontrol etmek için ödeme sayfasından ayrılmaları gerekmeyecekleri anlamına gelir.

Burada Reebok toplam içeriği ve maliyetleri gösterir. Ayrıca hızlı bir görsel hatırlatma için bir resim göstermeye yardımcı olur.

6- Sepeti Terk Etmeyi İzlemek için Analizleri Kullanın

E-Ticaret siteleri, Google Analytics ve diğer araçları kullanarak vazgeçme oranlarını izleyebilir ve müşteri davranışındaki kalıpları veya değişiklikleri belirleyebilir.

Veriler, müşterilerin nerede ayrıldığını veya cihazlar ya da tarayıcılar arasındaki davranış farklılıklarını görmek için analiz edilebilir. Bu, e-ticaret sitelerinin alışveriş sepetini terk etme oranlarını etkileyebilecek sorunları belirlemesine ve ödeme dönüşümünü iyileştiren düzeltmeler bulmasına yardımcı olabilir.

7- Sade ve Tasarımı Anlaşılır Ödeme Formları

Satın alma niyetiyle ödeme yapan müşteriler, tamamlanması çok uzun sürebilen veya kullanıcılar için kafa karıştırıcı olabilen ödeme formları tarafından caydırılabilir.

İyi tasarlanmış formlar, kullanıcı çabasını azaltmaya yardımcı olur ve satın alma sürecinin tamamlanmasının daha kolay görünmesini sağlar (ki bu da çok önemlidir). Nike'ın tüm ödeme süreci, masaüstünde ekranın üst kısmında ve mobilde fazla kaydırma yapmadan görüntülenebilir. Tamamlanması basit görünüyor, bu nedenle kullanıcıların bu aşamada caydırılma olasılığı daha düşüktür.

8- Gerektiği Yerde Yardım Sunun

Bazı müşteriler ödeme sırasında ekstra yardıma ihtiyaç duyacak ve müşteri hizmetlerine açık bağlantılar ve geri arama seçenekleri sunarak ihtiyaç duydukları yerde yardım bulabilirler.

Ayrıca, doğru yerde bazı detay ve araç ipuçlarını sağlamak kadar basit olabilir. Bazı form alanları diğerlerinden daha yanıltıcı olabilir, bu nedenle kullanıcıları yanıltması muhtemel olanları belirlemek ve doğru noktada açıklayıcı metin sağlamak, müşterinin formda devam etmesine yardımcı olabilir.

9- Dönüşüm Mesajlarını Kullanın

Kararsız olan ve ayrılma belirtileri gösteren alışveriş yapanlar için, hedeflenen yerinde dönüşüm mesajları sepeti terk etme oranını azaltabilir. Alışveriş yapanlara, ürünün ne kadar popüler olduğunu veya vazgeçerlerse kaçıracakları indirimleri söyleyen aciliyet mesajları gösterilebilir.

10- Sepet İçeriğini Kaydetme Teklifi

Bazı alışveriş sepetlerini terk etme işlemleri geçici olabilir. İnsanlar bir satın alma işlemini düşünmek için zaman ayırmak isteyebilir, kesintiye uğrayabilir veya belki de ailelerine veya arkadaşlarına danışmak isteyebilir.

Bu gibi durumlarda, sepet ayrıntılarını daha sonra kaydetmek, bir satın alma işlemini tamamlamak için geri dönmelerini kolaylaştırarak öğeleri ve seçenekleri tekrar seçme zahmetini ortadan kaldırır.

11- Güvenlik Teminatları Sunun

Bazı müşteriler, ödeme sırasında ödemelerinin güvenliği konusunda endişe duyabilir, bu nedenle biraz güvence sağlamaya yardımcı olabilir. Genel olarak, iyi tasarlanmış ve kullanışlı bir web sitesi ile birleştirilmiş marka güveni, müşterilere güven vermek için çok şey yapacaktır, ancak başka seçenekler de var.

Genel olarak, iyi görünen ve kullanımı kolay bir site müşteri güvenini oluşturmaya yardımcı olur, ancak güvence vermenin başka yolları da vardır. Bazı siteler ayrıca Norton ve Verisign gibi markaların güvenlik güven işaretlerini de gösterir. Bu, özellikle markanıza aşina olmayan ziyaretçiler için müşteri güvenini artırmaya yardımcı olabilir.

12- Birden Fazla Ödeme Seçeneği Sağlayın

Ödeme seçenekleri bir satın alma işlemini gerçekleştirebilir veya bozabilir ve seçenek sunmak, perakendecilerin çeşitli müşteri tercihlerine hitap etmelerini sağlar.Banka ve kredi kartı ödemeleri hala popüler ancak son zamanlarda çeşitli alternatifler ortaya çıktı. Ayrıca, ödeme alışkanlıkları farklı pazarlar arasında çok farklılık gösterir.

E-Ticaret sitelerinin bir seçim veya kart, Payu, wirecard, İpara, İyzigo, Paytr vs ile yaptığı gibi, mümkün olan yerlerde seçim sağlamak yardımcı olur. Şimdi al, sonra öde seçenekleri, müşteri itirazlarının üstesinden gelmek ve bu aşamada sepeti terk etme oranını azaltmakiçin etkili olabilir.

Bazı E-Ticaret ödeme yöntemleri, ödeme işlemini hızlandırabilir ve alışveriş yapanlar için ödeme işlemini çok daha kolay hale getirebilir. Örneğin, PayPal ve kayıtlı müşteri ayrıntılarını (Amazon Pay, Visa Checkout vb.) kullanan diğer yöntemler, alışveriş yapanların yalnızca bir e-posta adresi ve şifre girmesini gerektirir ve bu da onların kolay ödeme yapmasına olanak tanır.

Mobil alışveriş yapanlar için Google ve Apple Pay gibi yöntemler, Touch veya Face ID sayesinde mobil ödemeyi birkaç saniyeye indirebilir. Müşteriler yinede bazen, iyi tasarlanmış, süper pürüzsüz bir ödeme ve ihtiyaç duydukları tüm bilgi ve yardıma rağmen, alışveriş yapanlar yine de vazgeçecektir. Bu olduğunda, birçok müşteri alışveriş sepetini/sepeti terk etme e-postalarını veya SMS mesajlarını kullanarak ödeme yapmaya geri dönebilir.

POPÜLER YAZILAR

E-Ticaret Danışmanlığı ve Doğru Altyapı Seçimi

E-Ticaret danışmanlığı nedir? Nasıl yapılır? E-ticaret danışmanlığı eğitimi, e-ticaret sitesi yazılımı danışma, Proticaret E-Ticaret yazılımları ve danışnamlık hizmetleri...
24.08.2023 10:30

E-Ticaret Sitesi Kurma hakkında Sıkça Sorulanlar

Kolay ve başarılı e-ticaret sitesi nasıl kurulur? E-Ticaret sitesi yapılandırılması nasıldır? E-Ticaret hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları
14.08.2023 10:30

E-Pazaryerlerinde Satış Stratejileri Nelerdir?

İnternetten satışı artırmanın yöntemleri nelerdir? E-Ticarette satışı artırmak için hangi stratejileri uygulamalıyız?
04.08.2023 10:30

İnternette Satış artırma Yontemleri Nelerdir?

İnternetten satışı artırmanın yöntemleri nelerdir? E-Ticarette satışı artırmak için hangi stratejileri uygulamalıyız?
21.07.2023 10:30

Hazır Ürünlü E-Ticaret Sitesi Nedir?

İnternet üzerinde sıklıkla hazır ürünlü e-ticaret sitesi şeklinde hem ilanlar hem de aramalar görülmektedir. Teknik ve pratikte bu tür siteler var mıdır? Varsa nasıl çalışır?
14.07.2023 10:30

hazır e-ticaret sitesi kurulurken nelere dikkat edilmeli?

Hazır e-ticaret paketlerinin seçiminde nelere dikkat edilmeli? E-ticaret sitesi paketleri hangi özellikleri barındırmalı? E-ticaret sitesi kurarken neler önemlidir?
07.07.2023 10:30

Pazaryerlerinde En Çok Satan Ürünler

E-ticaret pazaryerlerinde en çok satan ürünler nelerdir? En çok satan ürünler nasıl bulunur?
20.03.2023 09:30

Chatgbt ve E-Ticaret Kullanımı

ChatGBT yapay zeka robotunu e-ticarette nasıl kullanabiliriz? E-Ticaretimizi Geliştirmek İçin ChatGBT Avantaj ve Dezantajları Nelerdir?
15.03.2023 11:30

E-Ticarette En çok satan sektörler

En çok satan ürünleri ve sektörleri seçmek ve Proticaret e-ticaret paketi alt yapısı kullanarak nasıl avantajlı hale gelinebilir?
11.03.2023 11:30

Pazaryerlerinde Dropshipping

Pazaryerlerinde Dropshipping yapmak ve stoksuz e-ticaretin gittikçe artan ivmesini proticaret e-ticaret paketleri ile avantaja dönüştürün.
08.03.2023 11:30

Stoksuz E-Ticaretin Avantajları

Stoksuz e-ticaretin avantajları ve dezavantajları nelerdir? e-ticarette Dropshipping süreçlerinde nelere dikkat edilmelidir?
01.03.2023 11:30

E-Ticaret Tedarik Zinciri Yönetimi

E-Ticaret tedarik zinciri yönetiminin önemidir? Tedarik zincirini doğru yönetmek için nelere dikkat edilmelidir?
09.02.2023 10:30

E-Ticaret Tedarikçi Yönetimi

Tedarikçi Yönetimi nedir? Tedarikçi Yönetiminin önemi nedir? E-Ticarette ürün tedariği yönetmek için nelere dikkat edilmelidir? Makalemizi inceleyebilirisniz.
06.02.2023 10:30

E-Ticaret Siteleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

E-ticaret siteleri fiyatları, domain, hosting yıllık kiralama bedelleri, iş modeline uygunluk, e-ticaret paket özellikleri ve daha bir çok farklı bileşene göre belirlenir.
26.01.2023 10:30

E-Ticarette Ödeme Sistemleri Tercihi Nasıl Yapılır?

E-ticarette ödeme sistemleri nasıl tercih edilir? Hangi ödeme yöntemi niçin tercih edilmelidir? Alternatif ödeme sistemleri nelerdir?
15.01.2023 10:30

Marka ismi oluşturma ve markalaşma süreci

Marka ismi oluşturma, markalaşma sürecinin yönetimi, marka ismi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler...
09.01.2023 10:30

İş fikirleri bulmak

E-ticarette iş fikirleri ve para kazandıracak işler nasıl bulunur? Küçük işletmeler için iş fikirleri nasıl geliştirilir? Proticaret iş fikrime nasıl destek olur?
03.01.2023 10:30

SEO nedir? Nasıl yapılır?

SEO nedir? Nasıl yapılır? E-ticarette SEO uygulamaları nasıl olmalıdır? Proticaret hazır e-ticaret paketlerinde SEO uygulamaları nasıl yapılır?
30.12.2022 17:30

E-ticaret yeni başlayanlar için yol Haritası

E-ticarete başlamak isteyenler için yol haritası nelerdir? Neden e-ticaret yapmalıyım?
25.12.2022 17:30

B2C e-ticaret nedir?

B2C E-ticaret nedir? Üretici yada tedarikçi firmanın doğrudan tüketiciye satış yapmasıdır. B2C e-ticaretin Avantajları Nelerdir, B2C özellikleri ve B2C ile B2B farkları ve daha fazlası ..
15.12.2022 17:30

E-Ticaret Sitesi

E-ticaret sitesi ve e-ticaret siteleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi fiyatları ve avantajlı Proticaret e-ticaret paketlerinden yararlanın..
07.12.2022 17:30

E-Ticaret paketleri ve paket fiyatları

E-ticaret paketleri seçim kriterleri nelerdir? E-ticaret paketleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz E-ticaret sitesi kurmak ve Proticaret ile E-ticaretin avantajlarını görmek için tıklayın.
01.12.2022 17:30

C2C E-Ticaret Nedir? C2C Paket Fiyatlar ve Özellikleri Nelerdir?

E-Ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız Proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın.
125.11.2022 17:30

Sermayesiz e-ticaret nedir? Nasıl yapilir?

E-ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın
17.11.2022 18:30

E-Ticaret sitesi fiyatları ve e-ticaret paketleri seçme kriteleri

E-ticaret sitesi fiyatları , e-Ticaret Paketleri ve hazır e-ticaret sitesi yazılımı için ihtiyacınıza ve bütçenize uygun özellikleri proticarette bulabilirsiniz. E-ticaret sitesi fiyatlarının e-ticaretinize ve bütçenize uygunluğu için iş modülleri ve fiyatları karşılaştırın.
15.11.2022 11:30

E-ihracat nedir? E-ihracat nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

E-ihracat nedir? ifadesi tam olarak internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifade ile e-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetlerden birisi de e-ihracattır.
10.11.2022 11:30

internetten satış yapmak nedir? Nelere Dikkate edilmelidir?

İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir. Temel de satış faaliyetinin yüz yüze satış yerine internet ortamına taşınmış halidir.
02.11.2022 11:30

E-fatura ve E-arşiv nedir? E-ticarette nasıl kullanılır?

E-fatura ve e-arşiv, geleneksel olarak kağıt üzerinde ıslak imzalı ve kaşeli kesilen faturaların artık dijital ortamda aynı güvenlik ve yasal çerçevede uygulamaya konulmuş hali olduğunu herkes tarafından bilinmektedir.
27.10.2022 12:30

B2B -ticaret nedir? Nasıl yapılır?

Bu makalemizde B2B E-Ticaret nedir? B2B E-ticaret Nasıl yapılır? B2B E-Ticaret yazılım Fiyatları ve özellikleri nelerdir? Proticaret B2B E-Ticaret yazılım paketi avantajları nelerdir? Sorularının cevablarını bulacaksınız. Keyifli okumalar..
22.10.2022 12:30

E-Ticaret nedir? Nasıl yapılır? E-ticarete avantajlı başlangıç

E-Ticaret, internet üzerinden online ödeme sistemleri kullanılarak mal veya hizmet alışverişi yapmaktır. E-Ticaretin ilk çıktığı 90’lı yıllardan itibaren genişleyen hacmi, iş modelleri halihazırda ticaret yapanlar veya ticarete atılmak isteyenlerin her geçen gün ilgi odağı olmakla kalmayıp aynı zamanda bir nevi mecburiyeti haline gelmeye devam etmektedir.
20.10.2022 12:30

Canva nedir ve nasıl kullanılır?

Canva internet üzerinden çalışan her türlü tasarımın yapılabileceği bir tasarım programıdır. Ücretsiz bir platform olması, içerisinde yüzlerce tasarım kalıpları bulunması, web sayfaları, e-ticaret paketi sayfa ve sliderleri için kullanılabilecek garfik, info grafikler için kolay kullanılabilir platformdur.
10.10.2022 12:30

E-ticarette ürün degişimi ve iade sürecleri nelerdir?

E-Ticarette ürün iadesi nedir? Yasal haklar nelerdir? E-Ticaret ürünü iade süresi kaç gündür? E-Ticarette Ürün Değişimi ve İade Süreçleri nasıl yönetilmelidir? İade edilmeyen/edilemeyen ürünler nelerdir?
02.10.2022 12:30

E-ticarette kargo yonetimi nedir? Nasıl olmalıdır?

Kargo Nedir? E-Ticarette Kargonun Önemi, Kargo Süreçleri Nasıl Yürütülür? Kargo Paketlerinin önemi nedir, nasıl olmalıdır? E-Ticaret kargo anlaşmalarında nelere dikkat edilmelidir? kargo süreçlerinin stratejik noktaları nelerdir?
25.09.2022 12:30

E-Ticarete sıfırdan başlamak ve e-ticaret yapmak için başlangıç rehberi

E-ticarete sıfırdan nasıl başlanır? E-ticaret için şirket kurmak zorunlu mu? hangi şirket türünde e-ticaret yapmak daha avantajlı? E-ticaret için nasıl bir iş modeli seçmeliyim?
16.09.2022 12:30

E-ticaret ile hobiler kazanca nasıl dönüştürülür?

Hobilerin e-Ticaret yolu ek kazan yolu olması için şirket kurmak gerekli midir sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
07.09.2022 12:30

E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurma, e-Ticaret Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret için şirket kurma maliyetleri, kurulacak olan şirket tiplerine göre değişmektedir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
30.08.2022 12:30

E-Ticarette Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İnternette Güvenli Alışveriş nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Sanal kart güvenliği artı güvenlik midir?
25.08.2022 12:30

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret sitelerinde ödeme sistemi alt yapısının kurulması E-Ticaret sitesinin hayata geçirilmesinin belki de en önemli aşamasıdır. E-Ticaret olsun, konvansiyonel ticaret olsun nihai hedef satıştır. Parasını alasınız ki ürünü veresiniz.
15.08.2022 12:30

Hazır e-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır e-Ticaret Paketleri Nelerdir?

Hazır E-Ticaret sitesi internet üzerinden satış yapmak için hazırlanmış uzman yazılım ve web sitesidir. E-Ticaret sitesinin hazır olması demek sadece tek başına bir web sayfası demek değildir. Aynı zamanda içinde büyük modüler bir sistemi barındırır.
08.08.2022 12:30

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar, Hizmetleri Nelerdir?

E-Ticaret Danışmanlığı alarak tüm e-ticaret süreçlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. E-Ticaret danışmanı, e-ticaret projenizin başarılı olabilmesi için gerekli e-ticaret sitesi kurulum ve entegrasyon süreçlerinde size danışmanlık verir.
06.08.2022 12:30

Pazaryerlerinde Satış Online Satış Rehberi

Pazar yerleri satıcıların ve alıcıların sayısının sınırsız olduğu yerlerdir. Ticaret dünyasında satıcı ile alıcıyı bir araya getirmek tarihi bir gelenektir. Ancak e-ticarette satıcı ve alıcıyı (B2C) bir araya getirmek yeni bir gelenektir. E-Ticaret yapmak isteyenleri E-Ticaret Sitesi Kurma şartından kurtarıp satıcıların her halükarda alıcılara ulaştığı platformlardır. .
04.08.2022 12:00

İnternetten Satış Online Satış Rehberi

İnternetten satış yapmak isteyen satıcıların internetin sunduğu avantajlardan yararlanabilmesi için birbirlerini etkileyen süreçleri çok iyi takip edip kendilerini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü internetin sunduğu avantajlar her geçen gün artarken aynı zamanda rakip meslektaşları tarafından dan da bu avantajların kullanıldığının unutulmaması gerekir. Bu makalemizde internetten satış rehberi diğer adı ile online satış rehberi konusunu ele alacağız. .
02.08.2022 12:00

Amazon'da Satış Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Amazon gibi e-ticarette dünya devi olan bir e-pazaryeri platformunda yerinizi alabilmek için neler yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.
30.07.2022 12:00

Aliexpress'de Satış Nasıl Yapılır?

Aliexpress Çin’den dünyaya yayılan e-pazaryeridir. Aliexpress ve Alibaba gibi global çapta hizmet veren platform ülkeler çapında yerel B2C e-pazaryerleri satın alarak açmaktadır.
28.07.2022 12:00

eBAY'de Satış Nasıl Yapılır?

eBAY açık artırma şirketi olarak 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kuruldu. Kısa sürede dünyanın her yerinde alış veriş yapabilme imkanı sunduğu için global bir pazaryeri halini aldı.
26.07.2022 12:00

N11'de Mağaza Nasıl Açılır

N11 Mağaza Türkiye’de ilk anda alışılmadık ismi ile B2C iş modeli ile 2013 yılında Doğuş Grubu ve Güney Koreli ortağı SK Group’un ortaklığı ile açıldı. Kısa zamanda adından söz ettiren N11 bünyesine kattığı binlerce N11 online dükkanı ile milyonlarca müşteriye ulaşmıştır.
24.07.2022 12:00

Hepsiburada'da Mağaza Nasıl Açılır?

Hepsiburada 1998 yılından B2B ve B2C iş modeli ile hayata geçmiştir. Hepsiburada Mağaza açma, Hepsiburada; standart, Kadın Girişimci ve Hepsi Türkiye’den mağazaları açma, Hepsiburada’da mağaza açma avantajları, internetten online satışta Hepsiburada.com üzerinden yapılacaklar gibi konuları ele alacağız.
22.07.2022 12:00

Trendyol'da Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol’da dükkan açmak teknolojiyle alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktır. Pazaryerleri içerisinde 2010 yılında kurulmasına rağmen en büyüğü konumuna gelmiştir. Kendi ifadeleri ile e-ticaret ekosistemine pozitif etki yapan bir ekip olma yolunda adım adım ilerliyor.
20.07.2022 12:00

E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu

Entegrasyon, uyum ve bütünleşme anlamında teknik bir kelime ve kavramdır. Konumuz açısından E-Ticarette entegrasyon e-ticaretin eko sistemindeki ilgili paydaşlarla (Pazaryerleri, kargolar, tedarikçiler vd.) uyum içinde, bütünleşik, hızlı, güvenilir bir şekilde çalışmayı tanımlayan bir kavramdır.
17.07.2022 11:45

Stoksuz E-Ticaret Dropshipping Nasıl Yapılır?

Drop Shipping veya stoksuz e-ticaret, satıcının elinde stok tutmadan müşteri siparişlerini kabul ettiği bir perakende satış şeklidir.
30.06.2022 17:45

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

E-Ticarette En Çok Satan Ürünler nelerdir sorusun cevabı ile Ticarette en çok satan ürünler, internette en çok ürün satan sektörler, dünyada en çok satılan ürünler hangileridir sorusu konvansiyonel (fiziki) ticarette de birbirine benzer sonuçlar veren sorulardır.
05.07.2022 22:00

E-Ticaret Yazılım Özellikleri Neler Olmalı?

E-Ticaret yazılımı nedir, en uygun e-ticaret yazılımı nasıl seçilir, profesyonel e-ticaret paketleri, e-ticaret yazılımlarına nelere dikkat etmeliyiz?
26.06.2022 11:15

E-Ticaret Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri

e-Ticaret yazılımlarının yazılarında aranması gereken temel özellikler ara yüzden “User İnterface”UI” ziyade e-ticaret paketlerinin öz yetenekleri ve bağlantılı sistemlerle e-ticaret ekosistemlerine uyumluluğu üzerinden değerlendirilmelidir.
11.06.2022 - 13:30

E-Ticaret Nedir? Türleri Nelerdir?

E-ticaret ( e-commerce ) son yıllarda alışveriş yapma, ürün ve hizmetleri sunma konusunda küresel modern ekonominin temel yapısı haline geldi
07.06.2022 16:55

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından...
20.04.2021 - 17:30

E-Ticaret Siteleri İçin Seo mu? Adwords mu?

E-ticaret sitenizin gün içerisinde aktif bir şekilde ziyaret edilmesini, ürünlerinizin geniş kitleler tarafından talep görmesini diliyorsanız; sitenizin seo uyumlu olduğundan mutlaka emin olmanız ...
20.03.2021 - 17:30

E-Ticarette Mobil Alışverişin Önemi

Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş ...
20.02.2021 - 17:30

E-Ticaret Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür

Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü ...
20.01.2021 - 17:30

E-Ticaret Site Güvenirliği

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak, bir şeyler alıp satmak yani geniş anlamı ile ticaret yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Artık firmalar ve küçük işletmelerin ...
20.12.2020 - 17:30

E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize istediğimize erişme noktasında büyük kolaylıklar sunuyor. İnternetin bize sunduğu bu kolaylıkların başında ilk sırada alışveriş siteleri yer ...
20.11.2020 - 17:30

E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi

E-Ticaret hızla yayılmakta olan alışverişi daha kolay hale getirmekte olan bir sektördür. Alışveriş için veya gezinti yapmak için siteye girenler yorum kısımlarına ne düşündüklerini...
20.10.2020 - 17:30

E-Ticarette Ziyaretçileri Üyeye Çevirme

Ticaret hayatını başarılı ve kazanç dolu bir şekilde yürütmenin oldukça zor olduğu günümüzde teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşteri portföyünü arttırmanın yolları bulunuyor. Zaten teknolojiye...
20.09.2020 - 17:30

E-Ticarette Pazarlama Taktikleri

E-ticaret pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda, markanız için yalnızca bir kaç e-posta ve ağızdan ağızdan yapılan reklamdan daha fazlası gerektiğini biliyorsunuzdur.
20.08.2020 - 17:30

E-Ticarette Adwords Neden Önemli

Google firması tarafından sağlanan bir reklam hizmetidir. Çevrimiçi reklamcılık olarak adlandırılır. İstediğiniz kelime ve kelime gruplarını seçer reklam oluşturur. Böylelikle siteniz arama neticesin de bu hizmet yardımıyla...
20.07.2020 - 17:30

E-Ticarette Social Media Monitoring

Günümüzdeki çoğu e-ticaret platformu, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanıyor. Bu ağlar, işletmelere tüketiciyle gerçek zamanlı iletişim kurma imkanı veriyor.
20.06.2020 - 17:30

E-Ticarette Sepet Ortalaması Nasıl Arttırılır?

Pazarlama çalışmalarınız da devamlı müşterilerinize özel kampanyalar yapın. Size asıl parayı kazandıran müşterilerdir. Bu müşterilere e-posta yoluyla ulaşıp özel çalışmalar yapabilirsiniz. Devamlı müşterilerinize değişik fırsatlar, kampanyalar veya açılış sayfası hazırlayarak ulaşabilirsiniz.
20.05.2020 - 17:30

E-Ticarette Dönemsel Kampanyaların Önemi?

Arama, e-ticaret işletmeleri için önemli bir gelir kaynağı olarak sürekli büyüyor. Ancak, özellikle işinizde binlerce işletme, hızlı değişen hisse senedi ve sürekli değişen fiyat ve promosyonlar varsa, yönetmek zor bir alan olabilir.
20.04.2020 - 17:30

E-Ticarette SEO Önerileri

E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır
20.03.2019 - 19:30

E-Ticarette Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarımı, web siteleri söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Başarılı bir e-ticaret web tasarımı, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmanıza ve potansiyel olarak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.
20.03.2020 - 17:30

E-Ticaret Sitesi Kurmak

İnternet teknolojileri sayesinde işiniz için coğrafi sınırlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi gerek ülke geneline, gerekse de tüm dünyaya ulaştırmak artık çok daha kolay.
04.03.2019 - 18:30

E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım?

Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz.
20.02.2019 - 18:30

Proticaret Ücretsiz E Ticaret Yazılımı

Proticaret, ücretsiz e ticaret sistemi sunan Asp.NET tabanlı bir yazılımdır. İlk olarak 2003 yılında tamamlandı. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip eden yıllar boyunca alt yapımızda sayısız değişiklik ve güncelleme gerçekleştirerek bugünlere geldik. Amacımız ise bu hizmeti kullanıcılarımızın başarısı ile taçlandırmaktır.
15.01.2019 16:30