Aliexpress'de Satış, İnternette Online Satış Rehberi

Mağaza açmak ve satışa başlamak için Aliexpress Global Selling TR adresini ziyaret etmeniz gerekiyor.
Sayfada yer alan “Aliexpress'e Katılın” butonuna bastıktan sonra karşınıza çıkan formu doldurarak mağaza açma talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

28.07.2022 12:00 Proticaret
Aliexpressde satış nasıl yapılır?

Aliexpress'de Satış Nasıl Yapılır?

Alibaba küresel toptan ticaret yapmak amacı ile kurulan bir internetten satış pazaryeridir. Bu özelliği ile Çin’den yükselmesi aynı zamanda Çin’in ürünlerinin dünyaya açılma süreci ile birlikte gelişmiştir. Bu gelişme 2010 yılına gelindiğinde B2C modeli ile Aliexpress’in hayata geçmesini sağlamıştır. Günümüzde Alibaba grubu 190’dan fazla ülkede 40’dan fazla kategoride küresel toptan piyasanın lider platformu durumundadır. E-ticaret alanında sunduğu detaylı hizmetler ile e-ticaret dünyasına yeni bir soluk getirmiştir. Bunların başında global çapta ticareti daha kolay hale getirmek için sunmuş olduğu dil desteği 2021 yılında 17 farklı dildedir. Amerika Birleşik Devletlerinde, Rusya’da, Brezilya’da Fransa’da ve İspanya’da çok büyük pazar hacmine sahiptir.

Alibaba / Aliexpress İnternetten satış konusunda gerçek bir başarı hikayesi olarak dünya çapında genişlemeye devam etmekte, özellikle müşteri memnuniyeti garantisi hem satıcıları hem de alıcıları çekmektedir. Alibaba grup sadece internet üzerinden online alışveriş platform hizmeti sunan bir firma değildir. Bunların yanında internet teknolojisi, arama motorları, bulut bilişim ve elektronik ödeme hizmetleri de sunmaktadır. Bu özellikleri ile aynı zamanda bir teknoloji şirketi niteliğindedir.

Aliexperess, Alibaba

Alibaba Şirketler grubunun genel adıdır. E-ticarette 1999 yılında kurulan “Global Toptan Ticaret” sloganı ile yola çıkan bir B2B E-Ticaret modelinde (işletmeden işletmeye) iş modeliyle faaliyet gösteren platformdur. Alibaba bu gün itibarı ile üreticiler ve tedarikçiler arasında global çapta köprü vazifesi görmektedir.

Alibaba ve Aliexpress arasında nasıl bir fark var? Her iki firma da aynı şirketler gurubu içerisinde faaliyet göstermesine karşın iş modeli ve faaliyet alanı farkları ile iki ayrı şirkettir.

Alibaba:

B2B E-Ticaret (İşletmeden İşletmeye) modelinde faaliyet gösterir. (B2B iş modeli konusunda detaylı bilgi için E-Ticaret nedir? Türleri Nelerdir? ) İşletmelerin belirli bir satın alma limiti üzerinden şirketlere ve toptancılara satış yapan bir platformdur. Alibaba’yı global sanal toptancı pazarı olarak tanımlamak mümkündür. Alibaba.com’da bireysel satış yoktur. Tüzel ticari işletmelerin satışları vardır.

Aliexpress:

B2C E-ticaret (işletmeden müşteriye) iş modelinde faaliyet gösterir. Aliexpressi global perakende pazaryeri olarak düşünebiliriz. Satıcılar ile alıcılar arasında doğrudan alışveriş mevcuttur.

Aliexpress ve Alibaba’nın Çalışma yöntemleri:

Aliexpress ve Alibaba pazaryerleri mantığı üzerinden çalıştığı için önce satıcı mağazasını açar, ürünlerini sergiler, alıcılar (Alibaba’da B2B ve Aliexpres’de B2C) ürünleri sipariş verir ve alışveriş gerçekleşir. Ancak Alibaba’da işletmeler alıcı ve satıcıdır. Aliexpress’de işletmeler son kullanıcı olan müşteriye perakende satış gerçekleştirirler.

Aliexpress ülkelerde kendi bünyelerinde mağaza açabilirler. Örneğin ülkemizde Trendyol, Aliexpres’in Türkiye mağazasıdır. Ayrıca Aliexpress ve Alibaba uluslararası ticarettir. Alibaba ve Aliexpress’de internet mağazası açmak ithalatçı veya ihracatçı olmak anlamına gelmektedir.

Aliexpress’te mi Alibaba’da mı Pazaryeri Açmalıyım?

Bu sorunun cevabı müşteri hedef kitleniz ile ilgilidir.

En başta küresel çapta e-ticaret yapmak istiyorsanız bu Amazon, Alibaba, Aliexpress, eBAY gibi firmalarda yer almasınız. İkincisi ise e-ticaretinizi toptan (B2B)perakende (B2C) mi yapmak istediğiniz ile ilgilidir.

Örneğin üreticisiniz ve ürünlerinizi toptan bir şekilde yurt dışına ihraç etmek istediğinizde Alibaba.com da internet satış mağazası açmanız gerekir. Ancak ürünlerinizi perakende olarak ihraç etmek istediğinizde Aliexpress’de mağaza açmanız gerekir.

Aliexpress’te Mağaza Açma Avantajları

 • ✓ İhracatçı olma şansını yakalarsınız. Fiziki satışlar piyasası düşünüldüğünde uygun pazar bulma işinden başlayan süreçlerin hepsini Aliexpreste Mağaza Açma avantajı ile sağlarsınız.
 • ✓ Aktif ziyaretçi sayısı: Dünyanın en büyük pazaryerlerinden birisidir. Böyle bir pazaryerinde İnternet mağazanızın olması büyük bir avantajdır. Dünyanın hangi şehri hangi caddesi 200 milyon nüfusa sahiptir. Üstelik bu rakamlar günlük trafik.
 • ✓ Komisyon oranları: diğer uluslar arası pazaryerlerine göre oldukça avantajlıdır. % 5 ila 8 arasında değişen oranlardadır. Bu oranlar ülkesel oranlarına göre bile oldukça uygundur.
 • ✓ Lojistik altyapısı oldukça güçlüdür. Alibaba ve Aliexpress’in ortak kullandığı altyapı dünyanın her tarafına ulaşacak seviyededir.
 • ✓ Kolay Entegrasyon : Eğer kendi e-ticaret siteniz var ise kolayca entegre edebilirsiniz.
 • ✓ Dil desteği : Aliexpress’de ülkeniz bazında satış yapmayı düşünüyorsanız dil sorununuz olmayacaktır. Ancak ihracat düşündüğünüzde dil sorunu için şu anda 18 dili doğrudan desteklemektedir. Bu hedef kitlelere kendi dilleri ile hitap etme açısından büyük bir avantajdır.
 • ✓ Ödeme yöntemleri : 38 yerel ödeme kanalı, 51 ülkenin kendi para birimleri ile ödeme gerçekleştirilebiliyor olması oldukça büyük bir avantajdır.
 • ✓ Pazaryeri destek ekibi : Pazaryeri destek ekibinin danışmanlık süreçleri diğer pazaryerlerine göre oldukça yaygın ve geniştir.

Tüm bu avantajların yanında ; Aliexpress’de mağaza açmanın dezavantajlarda bulunmaktadır.

 • ✓Müşterileriniz sizden çok Aliexpressi tanır.
 • ✓Çin menşeili olduğu için Aliexpresse olan davranış modeli sizin firmanıza uygulanmış olur.
 • ✓Yurtdışı gönderilerde olası aksaklıklar müşteri şikayetine neden olabilir.
 • ✓Yoğun rekabet ve marka oluşturma zorluğu konusuna değinmiyoruz bile.

Aliexpress’de Mağaza Açmak, Mağaza Özellikleri

Dünyanın her noktasındaki müşterilerine hizmet sunmayı hedefleyen ve büyük ölçüde başaran Aliexpress, Alibaba’nın son kullanıcıya yönelik B2C e-ticaret pazaryeri platformudur. 2010 yılında kurularak kendi iddia ve ifadeleri ile dünyanın en iyi uluslararası müşteri odaklı platformu olmayı başarmışlardır. Tüm dünyada 220 Farklı bölgede (kendi ifadeleri ile ülke ve bölgede) faaliyet göstermektedirler. Bu arada Birleşmiş milletlere üye olan ülke sayısı 193 demek ki bazı bölgeleri ayrıca bir lokasyon saymaktadır. Bu arada 18 dil desteği 150 milyondan fazla aktif alış veriş yapan müşteri sayısı ile inanılmaz bir rakama ulaşmış görülmektedir. Ödeme kanalında ise 38 ayrı ödeme kanalı desteği mevcuttur. Bu 38 kanala ilaveten 51 ülkenin para birimi ile ödeme yapma imkanı sunması ile devasa bir uluslar arası platformdur.

Yukarıdaki sayısal ifadelerle destekli bilgiler Aliexpress’in kendi resmi web sitesinde bulunan bilgilerdir. Eğer Online ticaret yapmak istiyorsanız bundan daha geniş bir alana hitap eden e-pazaryeri bulmak dünyaya açılıp markanızı güçlendirmek ve karlı satışlar yapmak imkanını elde etmeniz zor görünmektedir.

Aliexpress’in kurulduğu günden bu yana agresif büyüme hızı hem bünyesindeki satıcıları hem de tanıtım ve reklam kanalı vasıtası ile müşterileri etkilemektedir. İnternetten ticaret yapmak isteyenler için göz açıp kapayıncaya kadar kolay kurulum sağlayan üstelik te ücretsiz e-ticaret pazaryeri mağazası sahibi olabilirsiniz.

Bu sayılar dikkate alındığında milyonlarca müşterinin sizin internet mağazanıza gelmek için beklediği hissine sahip olabilirsiniz. Çünkü temelde uluslar arası pazaryerleri içerisinde giriş ücreti almayıp satış komisyonlarını %5 ila %8 arasında tutan bir pazaryeridir.

Aliexpress mağaza açma özelliğini Türkiye’de 2019 yılında aktif hale getirmiştir. Bu özellik sayesinde Aliexpress’in olduğu dünyanın 220den fazla ülke ve bölgesine ürün satabilme imkanına sahip olmuş olursunuz.

Aliexpress mağaza özelliği tam anlamı ile küresel bir pazaryeridir. Aliexpress ile entegre mevcut bir e-ticaret paketiniz var ise kendi e-ticaret sitenizdeki ürünleri buraya aktarabilirsiniz.E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu sayesinde yüzlerce ürünün binlerce özelliklerini tek tek elle girmek yerine sistematik bir şekilde aktarmış ve 150 milyondan fazla aktif ziyaretçiye sunmuş olursunuz.

Aliexpress’de Mağaza Açmak için Gerekli Evrak

Aliexpress Türkiye mağazasına kaydolmak kolay adımlardan kuruludur. “Aliexpress’e Katılın” butonuna tıklayıp hesabınızı oluşturduktan sonra sizden istenilen bilgileri tamamlayarak hesabınızı oluşturabilirsiniz. İstenilen belgelerin sisteme yüklenmesinden sonra 2 gün içerisinde hesabınız onaylanıp mağazanız açılmaya hazır hale gelir. Burada dikkat edilmesi gereken husus bilgilerin eksik, yanlış olmaması çünkü başvurunun bu süreçte olumsuz değerlendirilmesi hususu da mümkündür.

Aliexpress’de bireysel satıcılar mağaza açamamaktadır. Şirket yani tüzel kişiliğe sahip olmanız gerekmekdedir.

Aliexpress için gerekli evrak şunlardır.

 • ✓ Vergi kimlik no ve vergi levhası
 • ✓ Ticaret sicil gazetesi
 • ✓ Ticaret odası kayıt belgesi
 • ✓ İmza sirküsü
 • ✓ Şirket temsilcisi ve/veya temsilcileri
 • ✓ e-posta adresi
 • ✓ Telf no ve iletişim adresleri
 • ✓ Banka ve hesap bilgileri

Aliexpress Mağaza Açma Süreci

Aliexpress’de mağaza açma süreci ilk başta her hangi bir platforma üye olma sürecine benzemektedir. Çünkü “Aliexpress’e Katılın” butonuna tıkladığınızda adım adım sizi kayıt sürecine dahil eder. Genel olarak süreç şu şekilde işlemektedir.

 • ✓ Vergiye tabi alışveriş ülkesi “Türkiye” seçilir
 • ✓ e-posta adresi girilip şifre oluşturulur
 • ✓ üyelik onay tuşu tıklanır (bu arada üyelik sözleşmesini okumanız tavsiye edilir)
 • ✓ üyelik onayı için e-postanıza gelen maili onaylayın, gelen e-mail deki kodu yanlış girmemeye dikkat edin
 • ✓ firma tipini seçin (firma tipleri, Anonim şirket, limitet şirket, şahıs şirketi vs.)
 • ✓ firma adını ve adres bilgilerini tamamlayın
 • ✓ şirket yetkilisinin kimlik bilgilerinin TC. kimlik veya pasaport resmini “resim ekle / add files) marifetiyle yükleyin
 • ✓ şirket iletişim bilgilerini (e-posta, telefon no, vergi no gibi istenilen bilgileri) eksiksiz girin
 • ✓ Şirkete ait resmi belgeleri (imza sirküsü, ticaret sicil gazetesi vb.) aynı TC. kimliğini yüklediğiniz gibi (resim ekle / add files) yükleyin
 • ✓ Şirketin resmi temsilcisi bilgilerini girin
 • ✓ Banka bilgilerinizi girin

Müracaat süreciniz tamamlanmış olacaktır. Bundan sonra 2 gün içerisinde size neticeyi bildiren bir e-posta göndereceklerdir. Gelen e-posta mağaza açma sürecinizin tamamlandığı yönünde veya eksik belge ve bilgilerin olduğu yönünde olacaktır. Eğer tüm işlemleri tamamlamış iseniz artık Aliexpress sanal mağazanız hazırdır. Markalarınızı ve ürünlerinizi girebilirsiniz.

Aliexpress Mağazası Ürün Girişi

Aliexpress Marka Tanımlama:

Aliexpress gibi dünya devi bir uluslararası online pazaryerinde internetten satış düşüncesi markasız olmaz. Ürünleriniz varsa marka hatta varsa patentinizin olması çok büyük avantaj olacaktır. Çünkü dünyada güçlü markalar, ürünlerini marka koruması altına aldıktan sonra pazara açılmaktadırlar.

Mağazanızın açılışı onaylandıktan sonra “Hesap ve Avantajlar” menüsünden “Benim Markam” menüsünün adımlarını izlersiniz. Sahip olduğunuz markaların sayısı birden fazla ise hepsini tanımlama imkanınız vardır. Ayrıca üretici iseniz ve ürünleriniz var ise ürünlerinizi tanımlayabilirsiniz. Her bir ürün ve marka grubunun altına istediğiniz alt marka ve ürünleri tanımlayabilirsiniz.

Aliexpress Ürün Ekleme ve Listeleme :

Aliexpress ürünlerinizin tanıtımında detaylara önem vermektedir. Ürün ekleme paneline girdiğinizde bunu fark edeceksiniz. Buradaki detayları eksiksiz ve Online Satışın Kurallarına göre (CEO uyumlu) girmeniz size büyük çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Tüm bilgileri girdikten sonra satış süreci 1 ila 3 gün içinde başlar. Yani ürünler satış ilanlarına çıkar. Basit bir anlatımla ürün ekleme ve listeleme şu adımları içerir.

 • ✓ Satıcı Hesabı menüsünden Ürün Merkezi Yeni Ürün ekleme adımları işin başlangıcıdır.
 • ✓ Ürün fotosu : Ürünlerinizi tanıtan 6 adet foto girebilirsiniz. Fotolarınızın çözünürlük, ürünün alternatif ve en ilgi çekici görüntüleri olması, ürünlere ait fotoların size ait olması büyük avantadır. Düşük çözünürlüklü, çok parlak veya çok karanlık resimler müşterileri rahatsız eder.
 • ✓ Ürün videosu : Aliexpress ürün tanıtımı için video seçeneği de sunmaktadır. Bu büyük bir avantajdır. Ürününüze ait güzel bir video yükleyebilirsiniz.
 • ✓ Ürün açıklamaları: ürün açıklamalarını hitap ettiğiniz kitleye göre yani Türkiye’de satacaksanız Türkçe, ihracat odaklı ise İngilizce yapabilirsiniz. Ayrıca Aliexpress’in dil desteği mevcuttur. açıklamalarınızı kendi özgün tarzınıza yapabileceğiniz gibi hazır kalıp ve şablonları da kullanabilirsiniz.
 • ✓ Ürün fiyat bilgisi : Ürün fiyatlarınızı her bir ürünün nitel ve nicel özelliklerine göre ayrı ayrı giriniz. Örneğin ürünün ebatları, renkleri, teknik yapısı, gibi her bir seçeneğe göre ayrı ayrı girmenizde fayda vardır.
 • ✓ Kampanya, indirim : İsterseniz kampanya ve indirim bilgileri girebilirsiniz. Hediye adetlerini yazabilirsiniz. Kampanya, hediye, indirim gibi bilgileri girmeyebileceğiniz gibi son gününü de yazabilirsiniz.
 • ✓ Kargo bilgisi : Ücretli kargo, Ücretsiz kargo, belirli bir bedelin üzerinde ücretsiz kargo gibi bilgileri girin
 • ✓ Ürün liste görüntü süresi: Girdiğiniz ürünlerin ne kadar süre ile satış listelerinde görüntüleneceğine seçersiniz.
Bu süreçler Aliexpress’de internetten satış için başlangıç aşamalarıdır. Ürünlerin listeye çıkış sürecinden (1 ila 3 gün) satışa başlayabilirsiniz.

Aliexpress Kargo, Gümrük ve Fatura

Aliexpress’de kargo:

Ürünlerinizi kargolamak için iki seçenek mevcuttur. Birincisi ürünlerini standart kargo yöntemi ile göndermek. Bu durumda kargo takip no ile süreci başlatabilirsiniz. İkincisi ise Cainiao sistemi ile göndermek. Yani Aliexpress’in kargo ağıdır. Bu durumda ürünü sizden alır ve teslim ederler.

Gümrük işlemleri :

Her iki sistemde ihracat sürecindeki gümrük vergileri yasal mevzuata tabidir. Ülkelerin ürünlere göre gümrük oranları işler. Bazı ülkelerde gümrük rakamları oldukça yüksektir. Bu konuya dikkat etmenizde fayda vardır.

Vergi ve Fatura :

Aliexpress’de her bir satış için fatura kesmek durumundasınız. Bu zaten TC. vergi mevzuatının bir karşılığıdır. Kesilen her bir faturadan vergi mevzuatınca bir yükümlüğünüz doğar. Bağlı bulunduğunuz vergi dairesine vergilerinizi ödersiniz.

Aliexpres’de Neler satılır neler satılmaz

Aliexpress’de satışı yapılmayan ürünler dışında bütün kategorilerde satış yapmanız mümkündür.

 • ✓Giyim ve aksesuar
 • ✓Anne-Çocuk
 • ✓Elektronik Ürünler
 • ✓Spor ve Eğlence Ürünleri
 • ✓Cep telefonu ve Aksesuarları en çok satanlar kategorisindedir. Aliexpress Mağazası açtığınızda bu kategorilerde satış yapabilirsiniz
 • ✓Satışı Yapılamayan Ürünler
 • ✓Yasal olarak satışı yasak ürünler
 • ✓Teknolojik olarak Uluslararası sistemlerde devletlere ait olan cihazlar
 • ✓Tehlikeli kimyasal ürünler
 • ✓Silahlar satış yasağı olan ürünler kategorisindedir.

Aliexpres’de Dikkat Edilmesi gerekenler

Genel olarak pazaryerleri müşteri odaklı çalışır. B2C E-Ticaret sisteminde çalışmanın en önemli koşullarından birisi müşteri memnuniyetidir. Müşteri memnuniyeti bütün bir satış süreci boyunca devam eder. Hatta bazı durumlarda satış sonrası memnuniyet ölçümü şeklinde de devam eder. E-ticarette en büyük sorunlardan ve takip edilmesi gereken konulardan birisi kargo sürecidir.

Kargo sürecindeki ürünün bozulması, hasar görmesi, gecikmesi gibi bazı olumsuz durumlarda Aliexpress müşterilerden yana tavır alarak cezai şartlar uygular. Bunların neler olduğu konusu üye olurken onaylanan sözleşmede açıklanmıştır. (o bölümü yeniden ve detaylı okumanız tavsiye edilir.)

Bir diğer konu da stok konusudur. Stokta olmayan ürün satış listesinde stokta var göründüğünde büyük sıkıntılara yol açar. Bu gibi nedenlerle kargo, stok vb. konularda dikkatli olmakta fayda var. Bu konularda Aliexpress fazlaca duyarlı.

Diğer Pazaryelerinde Online Satış

Ticaretinizi ve İnternet üzerinden online yapama niyetinde iseniz çok fazla alternatifleriniz var. Bu alternatiflerin başında Türkiye’de faaliyet gösteren e-pazaryerleridir. N11, Hepsiburada, Trendyol, ePTT AVM ve daha pek çok online e-pazaryerinde dükkan açabilirsiniz.

e-Ticarette tecrübesi 20 yılı aşan firmamızın B2C e-ticaret paketleri, B2B e-ticaret paketi, Ultimate e-ticaret paketleri, Sektörel e-ticaret paketleri ile e-ticaretin her noktasında online satışlarınızı yürütebilirsiniz. Bu ve benzeri konularda daha fazla bilgi almak için aşağıdaki makaleleri de okuyabilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR

E-Ticaret Tedarik Zinciri Yönetimi

E-Ticaret tedarik zinciri yönetiminin önemidir? Tedarik zincirini doğru yönetmek için nelere dikkat edilmelidir?
09.02.2023 10:30

E-Ticaret Tedarikçi Yönetimi

Tedarikçi Yönetimi nedir? Tedarikçi Yönetiminin önemi nedir? E-Ticarette ürün tedariği yönetmek için nelere dikkat edilmelidir? Makalemizi inceleyebilirisniz.
06.02.2023 10:30

E-Ticaret Siteleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

E-ticaret siteleri fiyatları, domain, hosting yıllık kiralama bedelleri, iş modeline uygunluk, e-ticaret paket özellikleri ve daha bir çok farklı bileşene göre belirlenir.
26.01.2023 10:30

E-Ticarette Ödeme Sistemleri Tercihi Nasıl Yapılır?

E-ticarette ödeme sistemleri nasıl tercih edilir? Hangi ödeme yöntemi niçin tercih edilmelidir? Alternatif ödeme sistemleri nelerdir?
15.01.2023 10:30

Marka ismi oluşturma ve markalaşma süreci

Marka ismi oluşturma, markalaşma sürecinin yönetimi, marka ismi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler...
09.01.2023 10:30

İş fikirleri bulmak

E-ticarette iş fikirleri ve para kazandıracak işler nasıl bulunur? Küçük işletmeler için iş fikirleri nasıl geliştirilir? Proticaret iş fikrime nasıl destek olur?
03.01.2023 10:30

SEO nedir? Nasıl yapılır?

SEO nedir? Nasıl yapılır? E-ticarette SEO uygulamaları nasıl olmalıdır? Proticaret hazır e-ticaret paketlerinde SEO uygulamaları nasıl yapılır?
30.12.2022 17:30

E-ticaret yeni başlayanlar için yol Haritası

E-ticarete başlamak isteyenler için yol haritası nelerdir? Neden e-ticaret yapmalıyım?
25.12.2022 17:30

B2C e-ticaret nedir?

B2C E-ticaret nedir? Üretici yada tedarikçi firmanın doğrudan tüketiciye satış yapmasıdır. B2C e-ticaretin Avantajları Nelerdir, B2C özellikleri ve B2C ile B2B farkları ve daha fazlası ..
15.12.2022 17:30

E-Ticaret Sitesi

E-ticaret sitesi ve e-ticaret siteleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi fiyatları ve avantajlı Proticaret e-ticaret paketlerinden yararlanın..
07.12.2022 17:30

E-Ticaret paketleri ve paket fiyatları

E-ticaret paketleri seçim kriterleri nelerdir? E-ticaret paketleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz E-ticaret sitesi kurmak ve Proticaret ile E-ticaretin avantajlarını görmek için tıklayın.
01.12.2022 17:30

C2C E-Ticaret Nedir? C2C Paket Fiyatlar ve Özellikleri Nelerdir?

E-Ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız Proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın.
125.11.2022 17:30

Sermayesiz e-ticaret nedir? Nasıl yapilir?

E-ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın
17.11.2022 18:30

E-Ticaret sitesi fiyatları ve e-ticaret paketleri seçme kriteleri

E-ticaret sitesi fiyatları , e-Ticaret Paketleri ve hazır e-ticaret sitesi yazılımı için ihtiyacınıza ve bütçenize uygun özellikleri proticarette bulabilirsiniz. E-ticaret sitesi fiyatlarının e-ticaretinize ve bütçenize uygunluğu için iş modülleri ve fiyatları karşılaştırın.
15.11.2022 11:30

E-ihracat nedir? E-ihracat nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

E-ihracat nedir? ifadesi tam olarak internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifade ile e-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetlerden birisi de e-ihracattır.
10.11.2022 11:30

internetten satış yapmak nedir? Nelere Dikkate edilmelidir?

İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir. Temel de satış faaliyetinin yüz yüze satış yerine internet ortamına taşınmış halidir.
02.11.2022 11:30

E-fatura ve E-arşiv nedir? E-ticarette nasıl kullanılır?

E-fatura ve e-arşiv, geleneksel olarak kağıt üzerinde ıslak imzalı ve kaşeli kesilen faturaların artık dijital ortamda aynı güvenlik ve yasal çerçevede uygulamaya konulmuş hali olduğunu herkes tarafından bilinmektedir.
27.10.2022 12:30

B2B -ticaret nedir? Nasıl yapılır?

Bu makalemizde B2B E-Ticaret nedir? B2B E-ticaret Nasıl yapılır? B2B E-Ticaret yazılım Fiyatları ve özellikleri nelerdir? Proticaret B2B E-Ticaret yazılım paketi avantajları nelerdir? Sorularının cevablarını bulacaksınız. Keyifli okumalar..
22.10.2022 12:30

E-Ticaret nedir? Nasıl yapılır? E-ticarete avantajlı başlangıç

E-Ticaret, internet üzerinden online ödeme sistemleri kullanılarak mal veya hizmet alışverişi yapmaktır. E-Ticaretin ilk çıktığı 90’lı yıllardan itibaren genişleyen hacmi, iş modelleri halihazırda ticaret yapanlar veya ticarete atılmak isteyenlerin her geçen gün ilgi odağı olmakla kalmayıp aynı zamanda bir nevi mecburiyeti haline gelmeye devam etmektedir.
20.10.2022 12:30

Canva nedir ve nasıl kullanılır?

Canva internet üzerinden çalışan her türlü tasarımın yapılabileceği bir tasarım programıdır. Ücretsiz bir platform olması, içerisinde yüzlerce tasarım kalıpları bulunması, web sayfaları, e-ticaret paketi sayfa ve sliderleri için kullanılabilecek garfik, info grafikler için kolay kullanılabilir platformdur.
10.10.2022 12:30

E-ticarette ürün degişimi ve iade sürecleri nelerdir?

E-Ticarette ürün iadesi nedir? Yasal haklar nelerdir? E-Ticaret ürünü iade süresi kaç gündür? E-Ticarette Ürün Değişimi ve İade Süreçleri nasıl yönetilmelidir? İade edilmeyen/edilemeyen ürünler nelerdir?
02.10.2022 12:30

E-ticarette kargo yonetimi nedir? Nasıl olmalıdır?

Kargo Nedir? E-Ticarette Kargonun Önemi, Kargo Süreçleri Nasıl Yürütülür? Kargo Paketlerinin önemi nedir, nasıl olmalıdır? E-Ticaret kargo anlaşmalarında nelere dikkat edilmelidir? kargo süreçlerinin stratejik noktaları nelerdir?
25.09.2022 12:30

E-Ticarete sıfırdan başlamak ve e-ticaret yapmak için başlangıç rehberi

E-ticarete sıfırdan nasıl başlanır? E-ticaret için şirket kurmak zorunlu mu? hangi şirket türünde e-ticaret yapmak daha avantajlı? E-ticaret için nasıl bir iş modeli seçmeliyim?
16.09.2022 12:30

E-ticaret ile hobiler kazanca nasıl dönüştürülür?

Hobilerin e-Ticaret yolu ek kazan yolu olması için şirket kurmak gerekli midir sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
07.09.2022 12:30

E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurma, e-Ticaret Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret için şirket kurma maliyetleri, kurulacak olan şirket tiplerine göre değişmektedir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
30.08.2022 12:30

E-Ticarette Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İnternette Güvenli Alışveriş nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Sanal kart güvenliği artı güvenlik midir?
25.08.2022 12:30

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret sitelerinde ödeme sistemi alt yapısının kurulması E-Ticaret sitesinin hayata geçirilmesinin belki de en önemli aşamasıdır. E-Ticaret olsun, konvansiyonel ticaret olsun nihai hedef satıştır. Parasını alasınız ki ürünü veresiniz.
15.08.2022 12:30

Hazır e-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır e-Ticaret Paketleri Nelerdir?

Hazır E-Ticaret sitesi internet üzerinden satış yapmak için hazırlanmış uzman yazılım ve web sitesidir. E-Ticaret sitesinin hazır olması demek sadece tek başına bir web sayfası demek değildir. Aynı zamanda içinde büyük modüler bir sistemi barındırır.
08.08.2022 12:30

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar, Hizmetleri Nelerdir?

E-Ticaret Danışmanlığı alarak tüm e-ticaret süreçlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. E-Ticaret danışmanı, e-ticaret projenizin başarılı olabilmesi için gerekli e-ticaret sitesi kurulum ve entegrasyon süreçlerinde size danışmanlık verir.
06.08.2022 12:30

Pazaryerlerinde Satış Online Satış Rehberi

Pazar yerleri satıcıların ve alıcıların sayısının sınırsız olduğu yerlerdir. Ticaret dünyasında satıcı ile alıcıyı bir araya getirmek tarihi bir gelenektir. Ancak e-ticarette satıcı ve alıcıyı (B2C) bir araya getirmek yeni bir gelenektir. E-Ticaret yapmak isteyenleri E-Ticaret Sitesi Kurma şartından kurtarıp satıcıların her halükarda alıcılara ulaştığı platformlardır. .
04.08.2022 12:00

İnternetten Satış Online Satış Rehberi

İnternetten satış yapmak isteyen satıcıların internetin sunduğu avantajlardan yararlanabilmesi için birbirlerini etkileyen süreçleri çok iyi takip edip kendilerini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü internetin sunduğu avantajlar her geçen gün artarken aynı zamanda rakip meslektaşları tarafından dan da bu avantajların kullanıldığının unutulmaması gerekir. Bu makalemizde internetten satış rehberi diğer adı ile online satış rehberi konusunu ele alacağız. .
02.08.2022 12:00

Amazon'da Satış Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Amazon gibi e-ticarette dünya devi olan bir e-pazaryeri platformunda yerinizi alabilmek için neler yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.
30.07.2022 12:00

Aliexpress'de Satış Nasıl Yapılır?

Aliexpress Çin’den dünyaya yayılan e-pazaryeridir. Aliexpress ve Alibaba gibi global çapta hizmet veren platform ülkeler çapında yerel B2C e-pazaryerleri satın alarak açmaktadır.
28.07.2022 12:00

eBAY'de Satış Nasıl Yapılır?

eBAY açık artırma şirketi olarak 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kuruldu. Kısa sürede dünyanın her yerinde alış veriş yapabilme imkanı sunduğu için global bir pazaryeri halini aldı.
26.07.2022 12:00

N11'de Mağaza Nasıl Açılır

N11 Mağaza Türkiye’de ilk anda alışılmadık ismi ile B2C iş modeli ile 2013 yılında Doğuş Grubu ve Güney Koreli ortağı SK Group’un ortaklığı ile açıldı. Kısa zamanda adından söz ettiren N11 bünyesine kattığı binlerce N11 online dükkanı ile milyonlarca müşteriye ulaşmıştır.
24.07.2022 12:00

Hepsiburada'da Mağaza Nasıl Açılır?

Hepsiburada 1998 yılından B2B ve B2C iş modeli ile hayata geçmiştir. Hepsiburada Mağaza açma, Hepsiburada; standart, Kadın Girişimci ve Hepsi Türkiye’den mağazaları açma, Hepsiburada’da mağaza açma avantajları, internetten online satışta Hepsiburada.com üzerinden yapılacaklar gibi konuları ele alacağız.
22.07.2022 12:00

Trendyol'da Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol’da dükkan açmak teknolojiyle alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktır. Pazaryerleri içerisinde 2010 yılında kurulmasına rağmen en büyüğü konumuna gelmiştir. Kendi ifadeleri ile e-ticaret ekosistemine pozitif etki yapan bir ekip olma yolunda adım adım ilerliyor.
20.07.2022 12:00

E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu

Entegrasyon, uyum ve bütünleşme anlamında teknik bir kelime ve kavramdır. Konumuz açısından E-Ticarette entegrasyon e-ticaretin eko sistemindeki ilgili paydaşlarla (Pazaryerleri, kargolar, tedarikçiler vd.) uyum içinde, bütünleşik, hızlı, güvenilir bir şekilde çalışmayı tanımlayan bir kavramdır.
17.07.2022 11:45

Stoksuz E-Ticaret Dropshipping Nasıl Yapılır?

Drop Shipping veya stoksuz e-ticaret, satıcının elinde stok tutmadan müşteri siparişlerini kabul ettiği bir perakende satış şeklidir.
30.06.2022 17:45

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

E-Ticarette En Çok Satan Ürünler nelerdir sorusun cevabı ile Ticarette en çok satan ürünler, internette en çok ürün satan sektörler, dünyada en çok satılan ürünler hangileridir sorusu konvansiyonel (fiziki) ticarette de birbirine benzer sonuçlar veren sorulardır.
05.07.2022 22:00

E-Ticaret Yazılım Özellikleri Neler Olmalı?

E-Ticaret yazılımı nedir, en uygun e-ticaret yazılımı nasıl seçilir, profesyonel e-ticaret paketleri, e-ticaret yazılımlarına nelere dikkat etmeliyiz?
26.06.2022 11:15

E-Ticaret Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri

e-Ticaret yazılımlarının yazılarında aranması gereken temel özellikler ara yüzden “User İnterface”UI” ziyade e-ticaret paketlerinin öz yetenekleri ve bağlantılı sistemlerle e-ticaret ekosistemlerine uyumluluğu üzerinden değerlendirilmelidir.
11.06.2022 - 13:30

E-Ticaret Nedir? Türleri Nelerdir?

E-ticaret ( e-commerce ) son yıllarda alışveriş yapma, ürün ve hizmetleri sunma konusunda küresel modern ekonominin temel yapısı haline geldi
07.06.2022 16:55

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından...
20.04.2021 - 17:30

E-Ticaret Siteleri İçin Seo mu? Adwords mu?

E-ticaret sitenizin gün içerisinde aktif bir şekilde ziyaret edilmesini, ürünlerinizin geniş kitleler tarafından talep görmesini diliyorsanız; sitenizin seo uyumlu olduğundan mutlaka emin olmanız ...
20.03.2021 - 17:30

E-Ticarette Mobil Alışverişin Önemi

Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş ...
20.02.2021 - 17:30

E-Ticaret Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür

Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü ...
20.01.2021 - 17:30

E-Ticaret Site Güvenirliği

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak, bir şeyler alıp satmak yani geniş anlamı ile ticaret yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Artık firmalar ve küçük işletmelerin ...
20.12.2020 - 17:30

E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize istediğimize erişme noktasında büyük kolaylıklar sunuyor. İnternetin bize sunduğu bu kolaylıkların başında ilk sırada alışveriş siteleri yer ...
20.11.2020 - 17:30

E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi

E-Ticaret hızla yayılmakta olan alışverişi daha kolay hale getirmekte olan bir sektördür. Alışveriş için veya gezinti yapmak için siteye girenler yorum kısımlarına ne düşündüklerini...
20.10.2020 - 17:30

E-Ticarette Ziyaretçileri Üyeye Çevirme

Ticaret hayatını başarılı ve kazanç dolu bir şekilde yürütmenin oldukça zor olduğu günümüzde teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşteri portföyünü arttırmanın yolları bulunuyor. Zaten teknolojiye...
20.09.2020 - 17:30

E-Ticarette Pazarlama Taktikleri

E-ticaret pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda, markanız için yalnızca bir kaç e-posta ve ağızdan ağızdan yapılan reklamdan daha fazlası gerektiğini biliyorsunuzdur.
20.08.2020 - 17:30

E-Ticarette Adwords Neden Önemli

Google firması tarafından sağlanan bir reklam hizmetidir. Çevrimiçi reklamcılık olarak adlandırılır. İstediğiniz kelime ve kelime gruplarını seçer reklam oluşturur. Böylelikle siteniz arama neticesin de bu hizmet yardımıyla...
20.07.2020 - 17:30

E-Ticarette Social Media Monitoring

Günümüzdeki çoğu e-ticaret platformu, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanıyor. Bu ağlar, işletmelere tüketiciyle gerçek zamanlı iletişim kurma imkanı veriyor.
20.06.2020 - 17:30

E-Ticarette Sepet Ortalaması Nasıl Arttırılır?

Pazarlama çalışmalarınız da devamlı müşterilerinize özel kampanyalar yapın. Size asıl parayı kazandıran müşterilerdir. Bu müşterilere e-posta yoluyla ulaşıp özel çalışmalar yapabilirsiniz. Devamlı müşterilerinize değişik fırsatlar, kampanyalar veya açılış sayfası hazırlayarak ulaşabilirsiniz.
20.05.2020 - 17:30

E-Ticarette Dönemsel Kampanyaların Önemi?

Arama, e-ticaret işletmeleri için önemli bir gelir kaynağı olarak sürekli büyüyor. Ancak, özellikle işinizde binlerce işletme, hızlı değişen hisse senedi ve sürekli değişen fiyat ve promosyonlar varsa, yönetmek zor bir alan olabilir.
20.04.2020 - 17:30

E-Ticarette SEO Önerileri

E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır
20.03.2019 - 19:30

E-Ticarette Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarımı, web siteleri söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Başarılı bir e-ticaret web tasarımı, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmanıza ve potansiyel olarak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.
20.03.2020 - 17:30

E-Ticaret Sitesi Kurmak

İnternet teknolojileri sayesinde işiniz için coğrafi sınırlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi gerek ülke geneline, gerekse de tüm dünyaya ulaştırmak artık çok daha kolay.
04.03.2019 - 18:30

E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım?

Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz.
20.02.2019 - 18:30

Proticaret Ücretsiz E Ticaret Yazılımı

Proticaret, ücretsiz e ticaret sistemi sunan Asp.NET tabanlı bir yazılımdır. İlk olarak 2003 yılında tamamlandı. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip eden yıllar boyunca alt yapımızda sayısız değişiklik ve güncelleme gerçekleştirerek bugünlere geldik. Amacımız ise bu hizmeti kullanıcılarımızın başarısı ile taçlandırmaktır.
15.01.2019 16:30