Amazon'da Satış, İnternette Online Satış Rehberi

Amazon Türkiye'de Nasıl Satış Yapılır? İşletme e-posta adresi, geçerli kimlik bilgileri, şirket kayıt bilgileri, işletme türü ve daha fazlası...

30.07.2022 12:00 Proticaret
Amazonda satış nasıl yapılır?

Amazon’da Satış, Amazonda Dükkan Açma

Amazon’da satış yapmak isteyenler bazı prosedürleri tamamlaması gerekmektedir. İnternetten satışın artması ile birlikte bir çok e-ticaret firması Amazon’a yönelmiştir. Çünkü sadece Amazon’da değil global ve ülke çapında pazaryeri platformlarında satış yapmak karlı bir iş halini almıştır. Amazon e-ticaret platformunun ilki olduğu için dünyanın her tarafından e-ticarete yapmak isteyenler bu platformda yerine almak istemektedirler. Satıcıların da bu platformda yer alması Amazon’un e-ticaret için sürekli yükselen bir ivmeye sahip olduğunu göstermektedir. Sürekli yükselen ivmesi ise karlı e-ticaret yapmak isteyenlerin online mağaza açmak için ilk tercih edeceği platform halini almasına neden olmaktadır. Global çapta e-ticaret sistemi ile ön planda olan Amazon aynı zamanda ülkeler bazında da e-ticaret platformları hizmeti sunmaktadır. Örneğin ülkemizde tr uzantısı ile hizmet vermektedir. Amazon.com.tr ülkemize hitap eder. platform eğer ürünlerinizi Amazon online mağazası olsun ama sadece dahili ticaret olsun yani Türkiye’de istiyorsanız bu platformu kullanabilirsiniz. İster ülke çapında isterse global çapta Amazon üzerinden online satış yapmak oldukça avantajlı bir e-ticaret tercihi olduğu için Amazon üzerinden ne satabilirim diye düşündüğünde E-Ticarette En Çok Satan Ürünler

Amazon Mağazası Açma

Online satış yapmak istediğinizde öncelikle hangi ürünü nerede internetten satış yapmak istediğinize karar vermiş olduğunuz var sayılabilir. İnternetten satış yapmak istediğinizde öncelikle satış yapmak istediğinizde nereye (ülke çapında veya global çapta) satış yapmak istediğiniz ve hangi platformda (kendi kurduğunuz e-ticaret sitesi, yerli ve yabancı pazaryerleri, sosyal medya vb.) satış yapmaya karar vermişsinizdir. Bunu dikkate alan Amazon 2008 yılından itibaren Türkiye’de hizmet vermeye başladı. Bu durum sizin kendi kurmuş olduğunuz e-ticaret siteniz veya pazaryeri olarak Amazonu tercih edebileceğiniz seçeneğini ortaya koydu. Aynı şekilde Amazon’un Amerika’daki sitesi üzerinden global çapta da satış yapabilirsiniz.

Amazon.com.tr Türkiye’de faaliyetlerine başlarken Türkiye’deki E-Ticaret ve Ticaret Yasaları üzerinden faaliyetine başladı. Böylece Dünyanın en büyük pazaryerlerinden birisinin Ülke çapında bir internet mağazası açarak online ticaretin yolu için önemli ve avantajlı alternatif bir yol daha açılmış oldu. Üstelik bu e-ticaret mağazası Amazon deneyimini içermektedir.

Amazon Türkiye’de Mağaza Açma Belgeleri

E-Ticarette Amazon deneyimi en başta alıcılar ve satıcıların güvenli online e-ticaret kavramı üzerine oturtulmuştur. Amazon’un e-ticarete ilk başladığı günden bu yana sürdürdüğü politika olarak titizlik ilk başta çok katı kurallar olarak algılanabilir. Ancak Amazon’da satıcı olma sürecini yaşayanlar için aslında bu sürecin gerekli olduğunu deneyimlemiş oldukları da ortadır. Gerekli evrak süreci tamamlandıktan sonra sorunsuz ve güvenli bir Amazon’da internetten satış sürecini yaşayabilirsiniz. Amazonda mağaza açmak için öncelikle bazı belgelerin internet üzerinden sisteme yüklenmesi ardından kontrol ve yüz yüze görüşme (on line görüşme) denetleme ve onay süreci şeklinde süreç izlemektedir.

 • ✓ e-mail adresi : Kurumsal e-posta adresi sürekli iletişim için
 • ✓ telefon no: Kurumsal olması (mobil veya sabit olması fark etmez) aktif olması şarttır. Amerika ve Türkiye’deki saat farkından dolayı 7x24 açık olması öncelikli tercih etmeniz yararınızadır.
 • ✓ İrtibat kişisi bilgileri : Birinci irtibat kurulacak kişinin veya hesap sahibinin kendisinin kimlik bilgileri ve/veya şirket yetki belgelerindeki bilgiler
 • ✓ Şirket bilgileri: Ticari işletmenin klasik evrak bilgileridir. Bunlar Sicil no, vergi not, adres, işletme türü (esnaf veya tacir olması. Ticaret odası veya esnaf odası kaydı size olması bu belgeyi kolaylaştırır) gibi tip belge ve bilgiler.
 • ✓ Kredi kart bilgileri : Açılış ve sonraki süreçte ödeme yapacağınız kredi kartı bilgileri. Kredi kartının Şirket adına veya Şahıs şirketlerinde kişinin kendisine ait olması şarttır. Çünkü bu karttan üyelik bedelinden, FBA vb. ödememeler çekilmektedir.
 • ✓ Banka hesap bilgisi : Amazon üzerinden satış yapıldığında sizin hesabınıza yapılacak ödemeler bu hesaptan yapılacaktır. Tüm bu süreçler ön bilgi, görüşme, onay sürecinden sonra Amazonda online satış mağazanız aktif hale gelir. Ürünlerinizi girerek satış sürecine başlayabilirsiniz.
 • ✓ Amazonda hesap açma süresi sunduğunuz belgelerin durumuna göre oluşturduğunuz görüşme randevu sürecine göre aktif hale gelir. Amazon temsilcileri belge kontrol ve görüşme süreçlerinde bu süreyi size bildirirler.
 • ✓ Amazon profili amazonda satış yapmak için yeterli değildir. Bu sadece amazon üzerinden alış-veriş yani müşteri olduğunuz anlamına gelir. Amazonda satış yapmak için mutlaka satıcı hesabınızın olması şarttır.
 • ✓ Amazon’da mağaza ücreti: Amazonda mağaza açmak için bir başlangıç ücreti ödemeniz gerekmektedir . Bu ücret dolar kuru üzerinden TL’ye dönüştüğü için satıcı mağazası açarken internet sayfasında karşınıza çıkmaktır. Buna ilaveten Amazon’da satıcı hesabınız olduğu sürece satış yapın veya yapmayın bir abonelik bedeli bulunmaktadır. Bu bedeli kredi kartından aylık olarak yapabilirsiniz. Abonelik bedeli için Amazon politikası gereği global e-ticareti destekleme adına çeşitli kampanyalarla ücret almayabilmektedir.

Amazon’da Satıcı Hesabı

Amazan’da satıcı hesabı açma işlemi Amazon Türkiye ile aynıdır. Hangi adımları izleyeceğiniz Amazon Seller Center’da mevcuttur. Ayrıca Amazon temsilcilerinden bu konuda yardım alabilirsiniz. Bu panel Ürünlerinizin kategorileri, satışlarınızın ve satış raporlarınızın takip edileceği paneldir. Bu paneldeki hesap açma işlemi 4 adımda gerçekleşmektedir. E-Posta ve şifre bilgileri girişi yapıldıktan sonra doğrulama ve onay kodu gelecektir, Hesabınıza gelen doğrulama kodu içeren linki tıklayıp onayladığınızda panelin belge giriş ekranı açılacaktır. İş bilgilerinizin girilmesi istenecektir. Burada istenen bilgiler girilecektir. İlgili tüm bilgiler girildiğinde telefon doğrulamasından sonra Abonelik ücreti onayı Mağaza adı seçme gibi işlemler tamamlandığında müracaat süreciniz tamamlanmış olacaktır. Bundan sonra Amazonun istediği belgeler yüklendikten sonra Amazon evrak inceleme süreci tamamlanması ile birlikte Amazon hesabınız açılmış olacaktır. Amazon’dan satış sürecini başlatabilirsiniz.

Amazon FBA Depo ve Kargo Hizmeti

E-Ticaret Pazaryeri platformunu global çapa ilk taşıyan firma Amazondur. 2006 yılında açtığı Amazon Fullfillment by Amazon kısaca Amazon FBA hizmeti Amazon satıcılarının Amazon depolarında ürününü depolaması, kargolaması hizmetini vermektedir. Bu satıcılar için nakliye, transfer ve kargo süreçlerinin sorunsuz yaşanması anlamına gelir. Böyle bir sürecin özellikle global satıcılar için çok büyük bir avantaj sağladığı ortadır.

Amazon FBA Avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • ✓ Lojistik ve kargo süreç yönetimi : Amazon’da satış yapmak isteyen satıcılar ürünlerinin lojistik ve kargo süreçlerinin takip sorunu çekmezler
 • ✓ İndirimli Kargo : Amazon’un kargo firmaları ile anlaşmış olması FBA depolarından daha ucuz hizmet vermektedir.
 • ✓ FBA ve Danışmanlık Hizmeti: Amazon FBA size(satıcılara) müşteri temsilcileri atayarak Fulfillment danışmanlığı yapmaktadır. Yani bu süreçte yalnız kalmıyorsunuz.
 • ✓ Uygun Fiyatlı Depolama: Amazon FBA sayesinde daha ucuz ve güvenilir depolama süreci gerçekleşir.
 • ✓ E-İhracat kolaylığı : Tüm bu süreçler e-İhracat süreçlerini kolaylaştırmaktadır.

Bütün bunların yanı sıra 6. Ay sonra ek ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca tabii olarak Amazonda satıcılarına verilen her bir hizmet için ilave fiyat uygulaması vardır. Normal satışın yanı sıra FBA hizmetini aldığınızda ek bedeli ödersiniz. Ancak bunu Türkiye’den Amerika’ya bir ürünü her seferinde sıfırdan göndermek yerine orada depolama avantajı ile karşılaştırmanız tavsiye edilir. Amazon FBA Sistemi Nasıl Çalışır?

 • ✓Öncelikle Amazonda satıcı hesabınızın açılmış ve onaylanmış olması gerekir.
 • ✓Ürünler Amazon FBA depolarına gönderilir.
 • ✓Ürünleri sizin adınıza deposunda tutar.
 • ✓Amazon üzerinden satış yaptığınızda ürünü sizin adınıza müşterinize paketleme ve kargoya verme şeklinde gerçekleşir.
 • ✓Tüm bu süreci satıcı hesabı üzerinden pay olarak keser
 • ✓Tüm bu süreçler Amazon garantisi altındadır. Yani eğer ürününüz Amazon depolarında yada paketleme kargo süreçlerinde zarar görmesi durumunda Amazon zararı karşılamaktadır. Ürünlerin teslimat süreçleri hem Amazon hem de satıcılar tarafından takip edilebilmektedir.
 • ✓FBA Hizmeti Ücret Yüzdesi

Amazonun genel politikası olarak ürün ve hizmetlere göre fiyat tarifesi uygulaması vardır. Ancak Amazon’da başlangıç sermayesine ihtiyaç vardır. Örneğin Amazon FBA da depo açmak isteyen kişi önce depo hizmeti bedelini sonra da satış yüzdesi bedelini ödemek durumundadır.

Amazon FBA hizmeti depolama fiyatları ülkemiz için kur farklarından dolayı değişeceği için güncel olarak Amazon danışmanlarından öğrenilebilir. Ancak paketleme ve sevkiyat için % 1 ila % 15 arasında komisyon yüzdeleri mevcuttur. Amazon’un bir kitap satış firması olarak başlaması ve politika olarak eğitime önem vermesinden dolayı kitap satışlarında komisyon % 1’dir. Diğer ürünler için her biri kendi kategorisi içerisinde değerlendirilmektedir.

Amazon Mağazası Açma Avantajları

Amazon’da satış yapmanın en belirgin avantajı dünyada e-ticarette yeni bakış açısı getirmiş, e-pazaryerlerini global çapta ve ülkeler çapında düzenlemiş firma bünyesinde açmaktır. Bu durum Amazonda satış yapmanın getirdiği avantajlar şu şekilde sıralayabiliriz.

 • ✓ Hazır müşteri kitlesine ulaşım : Amazonlaşma kavramı ile birlikte e-ticaretin ilk ve en büyüklerinin başında olan Amazon hitap ettiği kitle itibarı ile ister ülkeler bazında isterse global çapta istediğiniz miktarda müşteriye hitap etmenizi sağlar. Bu durum Amazon’da hızlı satış sürecini getirir.
 • ✓ Müşteri Güvenliği : Amazon’un müşteri güvenliği kuruluşundan beri önem verdiği bir konudur. Bu konu aynı zamanda en çok alışveriş yapılan platform olma sarmalını getirmiştir. Amazon’dan alışveriş yapan müşteriler bu güvenle amazondan alış veriş yaparlar. Bu durum sizin markanızın da güvenli alış veriş yapılan markalar listesinde yer almasını sağlar.
 • ✓ Lojistik ve Kargo : Süreçleri Amazon tarafından yapılabileceği gibi kendi lojistik ve kargo sürecinizi yönetebilirsiniz. Ancak yukarıda da ifade ettiğimizi gibi Amazon FBA gibi süreçler özellikle ihracat için inanılmaz avantajlar sağlamaktadır.
 • ✓ Amazon’da Dropshipping : Amazonda bir taraftan kendi ürünlerinizi satarken bir taraftan da Amazon içinde dropshipping (Stoksuz satış) yapabilirsiniz. Tüm bu avantajlarının yanı sıra dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Amazonda satış yapmanın dezavantajları da mevcuttur.
 • ✓ Müşteri sadakati düşüktür : çünkü Amazon müşterileri aynı ürünü çok farlı seçeneklerle alacağını bilir.
 • ✓ Marka Bilinirliğiniz : diğer platformlar kadar ön plana çıkmaz
 • ✓ Rekabet ortamı çok acımasız işlemektedir.
 • Amazon'da Mağaza açma ve Amazon komisyon oranları diğer platformlara göre yüksek sayılır.

Amazon Mağazası Komisyon Oranları

Amazonda satış yapan kişiler sattığı ürünlerin kategorisine göre komisyon öderler. Amazon komisyon oranları bazı ürünlerde şu şekildedir

 • ✓Cep telefonu, bilgisayar, küçük ev aletleri, küçük elektronik aletler % 6
 • ✓Kişisel bakım ürünleri, makyaj malzemeleri % 10
 • ✓Kitap % 1
 • ✓Oyuncaklar ve hobi malzemeleri % 10
 • ✓Ofis ve kırtasiye ürünleri % 10

Amazon’un Seller Center (satıcı merkezi) panelinde hangi üründen % kaç oranında komisyon alacağı belirtilmektedir.

Amazon’da Vergi ve Fatura Süreci :

Amazon vergilendirmede her bir satış için devlete verilmesi gereken vergileri sizin adınıza yapar. Aynı şekilde her bir fatura içinden kendi komisyon oranlarını düşürdükten sonra 14 gün içinde sizin hakkedişlerinizi öder.

Diğer Pazaryelerinde Online Satış

Ticarette pazar kavramı tarih katar eskidir. E-ticarette de pazaryerleri artık tabii bir hal almıştır. İnternetten satışın avantajları birisi de e-ticaret mağazanızı istediğiniz yere taşıyabilmenizdir. Bunun için ülkemizde bu konuda pek çok avantajlar mevcuttur. Amazon dışında pazaryerleri konusunda İnternette Online Satış Rehberi bölümünden

POPÜLER YAZILAR

E-Ticaret Tedarik Zinciri Yönetimi

E-Ticaret tedarik zinciri yönetiminin önemidir? Tedarik zincirini doğru yönetmek için nelere dikkat edilmelidir?
09.02.2023 10:30

E-Ticaret Tedarikçi Yönetimi

Tedarikçi Yönetimi nedir? Tedarikçi Yönetiminin önemi nedir? E-Ticarette ürün tedariği yönetmek için nelere dikkat edilmelidir? Makalemizi inceleyebilirisniz.
06.02.2023 10:30

E-Ticaret Siteleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

E-ticaret siteleri fiyatları, domain, hosting yıllık kiralama bedelleri, iş modeline uygunluk, e-ticaret paket özellikleri ve daha bir çok farklı bileşene göre belirlenir.
26.01.2023 10:30

E-Ticarette Ödeme Sistemleri Tercihi Nasıl Yapılır?

E-ticarette ödeme sistemleri nasıl tercih edilir? Hangi ödeme yöntemi niçin tercih edilmelidir? Alternatif ödeme sistemleri nelerdir?
15.01.2023 10:30

Marka ismi oluşturma ve markalaşma süreci

Marka ismi oluşturma, markalaşma sürecinin yönetimi, marka ismi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler...
09.01.2023 10:30

İş fikirleri bulmak

E-ticarette iş fikirleri ve para kazandıracak işler nasıl bulunur? Küçük işletmeler için iş fikirleri nasıl geliştirilir? Proticaret iş fikrime nasıl destek olur?
03.01.2023 10:30

SEO nedir? Nasıl yapılır?

SEO nedir? Nasıl yapılır? E-ticarette SEO uygulamaları nasıl olmalıdır? Proticaret hazır e-ticaret paketlerinde SEO uygulamaları nasıl yapılır?
30.12.2022 17:30

E-ticaret yeni başlayanlar için yol Haritası

E-ticarete başlamak isteyenler için yol haritası nelerdir? Neden e-ticaret yapmalıyım?
25.12.2022 17:30

B2C e-ticaret nedir?

B2C E-ticaret nedir? Üretici yada tedarikçi firmanın doğrudan tüketiciye satış yapmasıdır. B2C e-ticaretin Avantajları Nelerdir, B2C özellikleri ve B2C ile B2B farkları ve daha fazlası ..
15.12.2022 17:30

E-Ticaret Sitesi

E-ticaret sitesi ve e-ticaret siteleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi fiyatları ve avantajlı Proticaret e-ticaret paketlerinden yararlanın..
07.12.2022 17:30

E-Ticaret paketleri ve paket fiyatları

E-ticaret paketleri seçim kriterleri nelerdir? E-ticaret paketleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz E-ticaret sitesi kurmak ve Proticaret ile E-ticaretin avantajlarını görmek için tıklayın.
01.12.2022 17:30

C2C E-Ticaret Nedir? C2C Paket Fiyatlar ve Özellikleri Nelerdir?

E-Ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız Proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın.
125.11.2022 17:30

Sermayesiz e-ticaret nedir? Nasıl yapilir?

E-ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın
17.11.2022 18:30

E-Ticaret sitesi fiyatları ve e-ticaret paketleri seçme kriteleri

E-ticaret sitesi fiyatları , e-Ticaret Paketleri ve hazır e-ticaret sitesi yazılımı için ihtiyacınıza ve bütçenize uygun özellikleri proticarette bulabilirsiniz. E-ticaret sitesi fiyatlarının e-ticaretinize ve bütçenize uygunluğu için iş modülleri ve fiyatları karşılaştırın.
15.11.2022 11:30

E-ihracat nedir? E-ihracat nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

E-ihracat nedir? ifadesi tam olarak internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifade ile e-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetlerden birisi de e-ihracattır.
10.11.2022 11:30

internetten satış yapmak nedir? Nelere Dikkate edilmelidir?

İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir. Temel de satış faaliyetinin yüz yüze satış yerine internet ortamına taşınmış halidir.
02.11.2022 11:30

E-fatura ve E-arşiv nedir? E-ticarette nasıl kullanılır?

E-fatura ve e-arşiv, geleneksel olarak kağıt üzerinde ıslak imzalı ve kaşeli kesilen faturaların artık dijital ortamda aynı güvenlik ve yasal çerçevede uygulamaya konulmuş hali olduğunu herkes tarafından bilinmektedir.
27.10.2022 12:30

B2B -ticaret nedir? Nasıl yapılır?

Bu makalemizde B2B E-Ticaret nedir? B2B E-ticaret Nasıl yapılır? B2B E-Ticaret yazılım Fiyatları ve özellikleri nelerdir? Proticaret B2B E-Ticaret yazılım paketi avantajları nelerdir? Sorularının cevablarını bulacaksınız. Keyifli okumalar..
22.10.2022 12:30

E-Ticaret nedir? Nasıl yapılır? E-ticarete avantajlı başlangıç

E-Ticaret, internet üzerinden online ödeme sistemleri kullanılarak mal veya hizmet alışverişi yapmaktır. E-Ticaretin ilk çıktığı 90’lı yıllardan itibaren genişleyen hacmi, iş modelleri halihazırda ticaret yapanlar veya ticarete atılmak isteyenlerin her geçen gün ilgi odağı olmakla kalmayıp aynı zamanda bir nevi mecburiyeti haline gelmeye devam etmektedir.
20.10.2022 12:30

Canva nedir ve nasıl kullanılır?

Canva internet üzerinden çalışan her türlü tasarımın yapılabileceği bir tasarım programıdır. Ücretsiz bir platform olması, içerisinde yüzlerce tasarım kalıpları bulunması, web sayfaları, e-ticaret paketi sayfa ve sliderleri için kullanılabilecek garfik, info grafikler için kolay kullanılabilir platformdur.
10.10.2022 12:30

E-ticarette ürün degişimi ve iade sürecleri nelerdir?

E-Ticarette ürün iadesi nedir? Yasal haklar nelerdir? E-Ticaret ürünü iade süresi kaç gündür? E-Ticarette Ürün Değişimi ve İade Süreçleri nasıl yönetilmelidir? İade edilmeyen/edilemeyen ürünler nelerdir?
02.10.2022 12:30

E-ticarette kargo yonetimi nedir? Nasıl olmalıdır?

Kargo Nedir? E-Ticarette Kargonun Önemi, Kargo Süreçleri Nasıl Yürütülür? Kargo Paketlerinin önemi nedir, nasıl olmalıdır? E-Ticaret kargo anlaşmalarında nelere dikkat edilmelidir? kargo süreçlerinin stratejik noktaları nelerdir?
25.09.2022 12:30

E-Ticarete sıfırdan başlamak ve e-ticaret yapmak için başlangıç rehberi

E-ticarete sıfırdan nasıl başlanır? E-ticaret için şirket kurmak zorunlu mu? hangi şirket türünde e-ticaret yapmak daha avantajlı? E-ticaret için nasıl bir iş modeli seçmeliyim?
16.09.2022 12:30

E-ticaret ile hobiler kazanca nasıl dönüştürülür?

Hobilerin e-Ticaret yolu ek kazan yolu olması için şirket kurmak gerekli midir sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
07.09.2022 12:30

E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurma, e-Ticaret Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret için şirket kurma maliyetleri, kurulacak olan şirket tiplerine göre değişmektedir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
30.08.2022 12:30

E-Ticarette Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İnternette Güvenli Alışveriş nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Sanal kart güvenliği artı güvenlik midir?
25.08.2022 12:30

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret sitelerinde ödeme sistemi alt yapısının kurulması E-Ticaret sitesinin hayata geçirilmesinin belki de en önemli aşamasıdır. E-Ticaret olsun, konvansiyonel ticaret olsun nihai hedef satıştır. Parasını alasınız ki ürünü veresiniz.
15.08.2022 12:30

Hazır e-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır e-Ticaret Paketleri Nelerdir?

Hazır E-Ticaret sitesi internet üzerinden satış yapmak için hazırlanmış uzman yazılım ve web sitesidir. E-Ticaret sitesinin hazır olması demek sadece tek başına bir web sayfası demek değildir. Aynı zamanda içinde büyük modüler bir sistemi barındırır.
08.08.2022 12:30

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar, Hizmetleri Nelerdir?

E-Ticaret Danışmanlığı alarak tüm e-ticaret süreçlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. E-Ticaret danışmanı, e-ticaret projenizin başarılı olabilmesi için gerekli e-ticaret sitesi kurulum ve entegrasyon süreçlerinde size danışmanlık verir.
06.08.2022 12:30

Pazaryerlerinde Satış Online Satış Rehberi

Pazar yerleri satıcıların ve alıcıların sayısının sınırsız olduğu yerlerdir. Ticaret dünyasında satıcı ile alıcıyı bir araya getirmek tarihi bir gelenektir. Ancak e-ticarette satıcı ve alıcıyı (B2C) bir araya getirmek yeni bir gelenektir. E-Ticaret yapmak isteyenleri E-Ticaret Sitesi Kurma şartından kurtarıp satıcıların her halükarda alıcılara ulaştığı platformlardır. .
04.08.2022 12:00

İnternetten Satış Online Satış Rehberi

İnternetten satış yapmak isteyen satıcıların internetin sunduğu avantajlardan yararlanabilmesi için birbirlerini etkileyen süreçleri çok iyi takip edip kendilerini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü internetin sunduğu avantajlar her geçen gün artarken aynı zamanda rakip meslektaşları tarafından dan da bu avantajların kullanıldığının unutulmaması gerekir. Bu makalemizde internetten satış rehberi diğer adı ile online satış rehberi konusunu ele alacağız. .
02.08.2022 12:00

Amazon'da Satış Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Amazon gibi e-ticarette dünya devi olan bir e-pazaryeri platformunda yerinizi alabilmek için neler yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.
30.07.2022 12:00

Aliexpress'de Satış Nasıl Yapılır?

Aliexpress Çin’den dünyaya yayılan e-pazaryeridir. Aliexpress ve Alibaba gibi global çapta hizmet veren platform ülkeler çapında yerel B2C e-pazaryerleri satın alarak açmaktadır.
28.07.2022 12:00

eBAY'de Satış Nasıl Yapılır?

eBAY açık artırma şirketi olarak 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kuruldu. Kısa sürede dünyanın her yerinde alış veriş yapabilme imkanı sunduğu için global bir pazaryeri halini aldı.
26.07.2022 12:00

N11'de Mağaza Nasıl Açılır

N11 Mağaza Türkiye’de ilk anda alışılmadık ismi ile B2C iş modeli ile 2013 yılında Doğuş Grubu ve Güney Koreli ortağı SK Group’un ortaklığı ile açıldı. Kısa zamanda adından söz ettiren N11 bünyesine kattığı binlerce N11 online dükkanı ile milyonlarca müşteriye ulaşmıştır.
24.07.2022 12:00

Hepsiburada'da Mağaza Nasıl Açılır?

Hepsiburada 1998 yılından B2B ve B2C iş modeli ile hayata geçmiştir. Hepsiburada Mağaza açma, Hepsiburada; standart, Kadın Girişimci ve Hepsi Türkiye’den mağazaları açma, Hepsiburada’da mağaza açma avantajları, internetten online satışta Hepsiburada.com üzerinden yapılacaklar gibi konuları ele alacağız.
22.07.2022 12:00

Trendyol'da Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol’da dükkan açmak teknolojiyle alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktır. Pazaryerleri içerisinde 2010 yılında kurulmasına rağmen en büyüğü konumuna gelmiştir. Kendi ifadeleri ile e-ticaret ekosistemine pozitif etki yapan bir ekip olma yolunda adım adım ilerliyor.
20.07.2022 12:00

E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu

Entegrasyon, uyum ve bütünleşme anlamında teknik bir kelime ve kavramdır. Konumuz açısından E-Ticarette entegrasyon e-ticaretin eko sistemindeki ilgili paydaşlarla (Pazaryerleri, kargolar, tedarikçiler vd.) uyum içinde, bütünleşik, hızlı, güvenilir bir şekilde çalışmayı tanımlayan bir kavramdır.
17.07.2022 11:45

Stoksuz E-Ticaret Dropshipping Nasıl Yapılır?

Drop Shipping veya stoksuz e-ticaret, satıcının elinde stok tutmadan müşteri siparişlerini kabul ettiği bir perakende satış şeklidir.
30.06.2022 17:45

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

E-Ticarette En Çok Satan Ürünler nelerdir sorusun cevabı ile Ticarette en çok satan ürünler, internette en çok ürün satan sektörler, dünyada en çok satılan ürünler hangileridir sorusu konvansiyonel (fiziki) ticarette de birbirine benzer sonuçlar veren sorulardır.
05.07.2022 22:00

E-Ticaret Yazılım Özellikleri Neler Olmalı?

E-Ticaret yazılımı nedir, en uygun e-ticaret yazılımı nasıl seçilir, profesyonel e-ticaret paketleri, e-ticaret yazılımlarına nelere dikkat etmeliyiz?
26.06.2022 11:15

E-Ticaret Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri

e-Ticaret yazılımlarının yazılarında aranması gereken temel özellikler ara yüzden “User İnterface”UI” ziyade e-ticaret paketlerinin öz yetenekleri ve bağlantılı sistemlerle e-ticaret ekosistemlerine uyumluluğu üzerinden değerlendirilmelidir.
11.06.2022 - 13:30

E-Ticaret Nedir? Türleri Nelerdir?

E-ticaret ( e-commerce ) son yıllarda alışveriş yapma, ürün ve hizmetleri sunma konusunda küresel modern ekonominin temel yapısı haline geldi
07.06.2022 16:55

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından...
20.04.2021 - 17:30

E-Ticaret Siteleri İçin Seo mu? Adwords mu?

E-ticaret sitenizin gün içerisinde aktif bir şekilde ziyaret edilmesini, ürünlerinizin geniş kitleler tarafından talep görmesini diliyorsanız; sitenizin seo uyumlu olduğundan mutlaka emin olmanız ...
20.03.2021 - 17:30

E-Ticarette Mobil Alışverişin Önemi

Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş ...
20.02.2021 - 17:30

E-Ticaret Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür

Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü ...
20.01.2021 - 17:30

E-Ticaret Site Güvenirliği

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak, bir şeyler alıp satmak yani geniş anlamı ile ticaret yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Artık firmalar ve küçük işletmelerin ...
20.12.2020 - 17:30

E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize istediğimize erişme noktasında büyük kolaylıklar sunuyor. İnternetin bize sunduğu bu kolaylıkların başında ilk sırada alışveriş siteleri yer ...
20.11.2020 - 17:30

E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi

E-Ticaret hızla yayılmakta olan alışverişi daha kolay hale getirmekte olan bir sektördür. Alışveriş için veya gezinti yapmak için siteye girenler yorum kısımlarına ne düşündüklerini...
20.10.2020 - 17:30

E-Ticarette Ziyaretçileri Üyeye Çevirme

Ticaret hayatını başarılı ve kazanç dolu bir şekilde yürütmenin oldukça zor olduğu günümüzde teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşteri portföyünü arttırmanın yolları bulunuyor. Zaten teknolojiye...
20.09.2020 - 17:30

E-Ticarette Pazarlama Taktikleri

E-ticaret pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda, markanız için yalnızca bir kaç e-posta ve ağızdan ağızdan yapılan reklamdan daha fazlası gerektiğini biliyorsunuzdur.
20.08.2020 - 17:30

E-Ticarette Adwords Neden Önemli

Google firması tarafından sağlanan bir reklam hizmetidir. Çevrimiçi reklamcılık olarak adlandırılır. İstediğiniz kelime ve kelime gruplarını seçer reklam oluşturur. Böylelikle siteniz arama neticesin de bu hizmet yardımıyla...
20.07.2020 - 17:30

E-Ticarette Social Media Monitoring

Günümüzdeki çoğu e-ticaret platformu, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanıyor. Bu ağlar, işletmelere tüketiciyle gerçek zamanlı iletişim kurma imkanı veriyor.
20.06.2020 - 17:30

E-Ticarette Sepet Ortalaması Nasıl Arttırılır?

Pazarlama çalışmalarınız da devamlı müşterilerinize özel kampanyalar yapın. Size asıl parayı kazandıran müşterilerdir. Bu müşterilere e-posta yoluyla ulaşıp özel çalışmalar yapabilirsiniz. Devamlı müşterilerinize değişik fırsatlar, kampanyalar veya açılış sayfası hazırlayarak ulaşabilirsiniz.
20.05.2020 - 17:30

E-Ticarette Dönemsel Kampanyaların Önemi?

Arama, e-ticaret işletmeleri için önemli bir gelir kaynağı olarak sürekli büyüyor. Ancak, özellikle işinizde binlerce işletme, hızlı değişen hisse senedi ve sürekli değişen fiyat ve promosyonlar varsa, yönetmek zor bir alan olabilir.
20.04.2020 - 17:30

E-Ticarette SEO Önerileri

E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır
20.03.2019 - 19:30

E-Ticarette Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarımı, web siteleri söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Başarılı bir e-ticaret web tasarımı, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmanıza ve potansiyel olarak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.
20.03.2020 - 17:30

E-Ticaret Sitesi Kurmak

İnternet teknolojileri sayesinde işiniz için coğrafi sınırlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi gerek ülke geneline, gerekse de tüm dünyaya ulaştırmak artık çok daha kolay.
04.03.2019 - 18:30

E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım?

Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz.
20.02.2019 - 18:30

Proticaret Ücretsiz E Ticaret Yazılımı

Proticaret, ücretsiz e ticaret sistemi sunan Asp.NET tabanlı bir yazılımdır. İlk olarak 2003 yılında tamamlandı. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip eden yıllar boyunca alt yapımızda sayısız değişiklik ve güncelleme gerçekleştirerek bugünlere geldik. Amacımız ise bu hizmeti kullanıcılarımızın başarısı ile taçlandırmaktır.
15.01.2019 16:30