E-Ticaret Nedir? Avantajlı Başlangıç Nasıl Yapılır?

E-ticarete yeni başlayacaklar, genellikle avantajlı ve karlı bir başlangıç yapmanın hesabı gayreti içindedirler.

20.10.2022 12:30 Proticaret
E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

E-Ticarete Nasıl Başlanır? Avantajlı Başlangıç İpuçları

E-Ticarete avantajlı başlangıç doğru soruları sorup doğru cevapları bulmakla başlar. Öncelikle E-Ticarete konu ürün veya hizmetlerin neler olduğu veya olacağı konuları ele alındığı gerçeği ortadır. Buradan hareketle iyi bir iş fikri bulunmak istenir. Böyle bir davranış modeli doğrudur. Bu soruların ardından şu soruları sorduğunuzda iyi bir iş fikri ve satışa konu ürün bulabilirsiniz.

E-Ticarette en çok satışı yapılan ürün ve hizmetler nelerdir? hangi sekterler E-Ticarette daha fazla satış hacimlerine sahipler? E-Ticarette hangi ve ne sorularının cevaplarını bulabileceğim istatistikler nedir, nerededir? N11, Trendyol, Hepsiburada gibi Türkiye’de faaliyet gösteren pazaryerlerini nelerdir avantajları nelerdir? Amazon, Aliexpress vb. uluslararası pazaryerlerinde mağaza açmak çok mu zor? vb. sorular E-Ticarete başlamadan önce avantajlı başlangıçların ilk ipuçları olarak ele alınabilir.

Ancak bu sorular tek başına E-Ticarete avantajlı başlangıç yapmak için yeterli değildir. Çünkü birileri zaten E-Ticarete başlamıştır, yine birileri de zaten fiziki mağazalarında halihazırda ticaret yapmaktadır, dolayısı ile mevcut bir ürünü ve müşteri kitlesi vardır. Bu gibi sorunları aşarak avantajlı başlangıçlar neler olabilir şeklindeki soruların cevabı ise tek bir konuda cevap bulmak değil, her bir sorun olan konunun nasıl aşılacağına dair E-Ticarete başlangıç stratejisi oluşturmaktan geçmektedir. Bu stratejinin nasıl geliştirileceği konusu da bu makalemizde anlatacağımız ana hatlara ait E-Ticaret eko sistemini tanımaktan ve tanımlamaktan geçmektedir.

E-Ticaret Yapmak İş Fikri Bulun, Geliştirin

E-Ticarette sanal mağazaların satış yapacağı kitleye göre ürün bulması ve ürünleri satışı için uygun bir iş modeli geliştirmesi önemli bir adımdır. Bu adım aynı zamanda E-Ticaret eko sisteminde en önemli konulardan birisi olan markalaşmanın da ilk adımıdır.

E-Ticarete konu ürünlerinizi internet üzerinden online pazarlamak için halihazırda tüccar veya esnaf olanlar biraz daha avantajlıdır. Çünkü ellerindeki ürünler pazarlamaya konu kolayca tedarik edebileceği ürünleri vardır. Öncelikle fiziki mağazanın yanı sıra sanal mağaza açmak isteyenler öncelikle iş modeline karar vermelidirler.

 • ✓ İşletmeden işletmeye B2B (Business To Business)
 • ✓ İşletmeden tüketiciye B2C (Business To Consumer)
 • ✓ Tüketiciden tüketiciye C2C (Consumer To Consumer)

gibi iş modelleri piyasada en çok bilinen iş modelleridir. Fiziki mağazası olanlar bu konuda E-Ticaret mağazasını açmaya karar verdiklerinde önceki iş modeline uygun bir tercihte daha rahat karar verebilmektirler. Fiziken bir mağazası olmayanlar E-Ticarete atılacakları zaman öncelikle satacakları ürün veya ürünlere karar verdiklerinde tek bir ürün veya ürün grubunu E-Ticaretle satmayı tercih edebilirler.

Teknik olarak tek bir ürün yelpazesi üzerinden ticaret yapanlara dikey E-Ticaret olarak ifade edilmektedir. Avantajı ürünün tedarikinden satış taktiklerinden, paketleme kargo süreçlerine, teslimat sonrası müşteri iletişimine kadar her aşama ile daha detaylı ilgilenebilirler. Buna benzer bir ticaret modeli de yatay E-Ticarettir. Bu modelde çok geniş ürün veya ürünler yelpazesini E-Ticarete konu yapmaktır. bunun avantajı ise müşterilere çok geniş bir yelpazede ürün sunmaktadır. Müşterilerin ürünlerinizin her hangi birisini almasını sağlamaktır. Her iki modelde de ürün tedariki konusu çok önemlidir. Bir de ürün tedariki konusunda anlaşmalar yaparak ürünleri tedarik etmek yerine entegrasyonlar sayesinde satış yapmaktır. Buna E-Ticarette dropshipping usulü satış denilmektedir. Dropshipping usulü satış yeni başlayanlar için eğer güçlü bir altyapı tercih etmiş ise oldukça avantajlı bir başlangıçtır. Dropshipping nedir nasıl yapılır konusunda daha detaylı bilgi için bak Stoksuz E-Ticaret Nasıl Yapılır? Tüm bunların ötesinde internetin sınırlarının genişliğini dikkate alarak kendi E-Ticaret ürün ve iş modelinizi oluşturmaya azami derecede özen gösteriniz.

E-Ticarete Konu Ürünlerinizi Tedarik Edin

E-Ticarete ilk adım atanların en çok zorlandıkları konu hangi ürünü satmalıyımdır. Eğer mevcutta tüccar veya esnaf iseniz işiniz nisbeten daha kolay. Tüccar veya esnaf olanların yapması gereken araştırma mevcut işini E-Ticarete nasıl taşıyacağıdır. Bunun için uygun bir E-Ticaret paketi alıp iş modeline göre ürün veya hizmetlerini internete taşımaktır. Sonrasında E-Ticaret pazarlama çalışmaları yapmaktır. Eğer mevcut durumda tüccar veya esnaf değil iseniz ne satacağınıza dair araştırma yapmak gerekmektedir. Yine en iyi araştırma yapma aracı olarak internet kullanılabilir. Örneğin e-Pazar yerlerinde en çok satan ürünler nelerdir. E-Ticaret istatistiklerine göre en çok ne satılıyor gibi bazı araştırmalar güzel fikirler verebilir. Yine yaptığınız araştırmalar esnasında bir ürün veya ürün grubu bulabileceğiniz gibi niş bir ürüne de karar verebilirsiniz E-Ticarette en çok satılan ürünler E-Ticaret doğası gereği hızlı ve çok satış yapma ve yapabilme platformudur. Bu nedenle internetten online bir ürün satışına karar verebilmek için bazı hususlara dikkat etmekte fayda vardır.

E-Ticarette ürün seçimi için 5 stratejik adım

E-Ticaret sitenizde satacağınız ürünler ile ilgili şu hususlara dikkat etmenizde fayda vardır. ✓ Birincisi internette en çok satan ürünlerin neler olduğunun tespiti ve bu ürünleri sizin de internet üzerinden pazarlayıp pazarlayamayacağınız, ✓ İkincisi en hızlı satılan ürünlerin neler olduğunun tespiti ve bu ürünlerin sizin temin edip edemeyeceğiniz, ✓ Üçüncüsü internette en çok satış yapan sektörlerin neler olduğunun tespiti ve bu sektöre sizin hakim olduğunuz veya kısa zamanda hakim olup olamayacağınız, ✓ Dördüncüsü E-Ticarette trend olan ürünler, yani son zamanlarda hangi ürünlerin satış zirvelerinde olduğunun tespiti ve E-Ticaret yapabilmek için bunları tespit edip edemeyeceğiniz ✓ Ve beşincisi ürünlerin yurt dışına satış yapıp yapamayacağınız, bunlarla ilgili efor sarf edip edemeyeceğinizdir. E-Ticarette bu beş adımın stratejisini oluşturduğunuzda bu ürünlerin üretimi, tedariki konusunda da ciddi bir araştırma yapıp karar vermeniz E-Ticarette çok önemli avantajlı konuma sizi getirir.

E-Ticarette tedarikçi seçimi için 5’li kriter

E-Ticaret tedarikçiler ile yapılır. Dolayısı ile E-Ticaretin olmazsa olmaz paydaşlarının başında tedarikçiler gelmektedir. Ürün yoksa neyi satacaksın? Bu nedenle şu önemli kriterleri uygulamanızda fayda olacağı ortadadır.

 • ✓ Eticaret için tedarikçinin elindeki ürünler, sizin E-Ticaret yapmak istediğiniz ürünler midir? istenilen kaliteyi haizmidir?
 • ✓ İnternet sitesine koyduğunuz ürünler tedarikçinizin stokunda ne kadardır. Sizi yolda bırakır mı? Belirli bir stoktan sonra bu kalmadı biz de üretemiyoruz, biz de tedarik edemiyoruz der mi?
 • ✓ Eticaret web sitenize koyduğunuz ürünler tedarikiniz tarafından sizden habersiz fiyat değişikliğine uğruyor mu? Uğrayacak mı, bu konuda antlaşmalar yapamaya, entegrasyonlar yapmaya kararlı mı?
 • ✓ E-Ticaret teknolojik ve ekolojik bileşenlerden oluşmaktadır. Tedarikçiniz E-Ticaret mantık ve mantalitesine yatkın mı? Teknolojiye hakim mi?
 • ✓ Eticarette trendler her zaman kazandırır. Tedarikçiniz trend dönemlerinde sizin istediğiniz kadar ürün tedarik edebilecek mi?

E-Ticarette tedarikçi seçiminde karar verdiğiniz firmalar, ürünler konusunda E-Ticaretin eko sistemine dahil etmek için ürünlerin xml entegrasyonları nın yapılıp yapılamayacağı konusunda çalışmalar yapmayı ihmal etmemekte fayda vardır. Çünkü gerektiği zamanlarda stoksuz satış (dropshipping) satış yapma imkanınız yedeğinizde olsun.

E-Ticaret Hedef Kitlenizi Oluşturun

E-Ticarette satış için tanımlamanız, bilmeniz gerekenlerin başında hedef kitlenin belirlenmesidir. Her türlü iş ve işlemlerde olduğu gibi E-Ticarette de hedef kitle belirlemeden atılacak her adım sonraki her adımı hedefsiz kılacaktır. Diğer bir ifade ile gideceği limanı bilmeyen gemiye rüzgar yardım edemez. E-Ticarette büyük markalar işe başlamadan önce hedef kitlelerini oluşturur. Hedef kitlenin analizi yapar. Hedef kitleye göre ürünler üretir, tasarlar, satış stratejileri oluşturur.

E-Ticarette hedef kitlenin belirlenmesine verilecek önem E-Ticarette satış için bilmeniz gerekenlerin en başında geldiğini unutmamanız ve oldukça yüksek önem vermeniz beklenir.

Örneğin geniş bir ürün yelpazesi tedarikinde sıkıntı çekmeyeceğinizi düşünüyorsanız belirleyeceğiniz hedef kitleniz ile elinizdeki ürün veya tedarik edebileceğiniz ürün sadece araç sahiplerine, sadece belirli bir gelir üstünde olanlara hitap ediyorsa hedef kitleniz farklı olacaktır.

E-Ticaret Markanızı Oluşturun

E-Ticaret, uzak mesafeli satış olduğu için alıcıların satıcılara güvenmesi gerekir. Bilindiği üzere markalar ve markalı ürünlerin daha fazla tercih edilmektedir. Bu noktadan hareketle hem firmanızın hem de ürünlerinizin markalarını oluşturmak için gerekli adımları atmakta fayda vardır. E-ticarette marka oluşturmak için firmanızın isminden başlayıp, ürünlerin paketlerine varıncaya kadar her bir iş ve işlem adımlarını markalaşmak için fırsat bilmekte fayda vardır. Ve tüm bunları markaları tescil ile sağlama almak atılacak temel bir adımdır.

E-Ticaret Site Adınızı Belirleyin

E-Ticaret nasıl yapılır? Sorusunun en çok ve ilk takıldıkları konudur. Ve haklılardır. Marka oluşturmada en önemli adımlardan birisi markanın ismidir. Marka isimlerinin kısa, özgün, hatırlanabilir, ürün ve hizmetlerle ilgili olması ve dikkat çekisi olması vazgeçilmez temel unsurlarıdır. İsim belirlemede kolaylık açısından sattığınız veya satmak istediğiniz ürünlerin özellikleri, ürün yelpazesi, sektörü, çevresi, yerli ve yabancı terminolojileri, sözlüklerdeki eş anlamlı kelimeleri, yerel kullanımlar, konu ile ilgili mitolojik anlatılar gibi pek çok unsur isim belirlemede kolaylık gösterecek unsurlar olarak dikkate alınabilir.

E-Ticaret Markalarınızı Tescilleyin

E-Ticarette rekabet sadece bir mağaza, bir sokak, bir cadde, bir şehir ile sınırlı olmadığı için aynı konuda sizin gibi düşünme ihtimalleri çok yüksektir. Piyasada çokça yaşanan bir olayın internette daha fazla yaşanması mümkündür. E-Ticaret nasıl yapılır denildiğinde markalaşıp markanın koruma altına alınması şeklinde yapılır şeklinde özetlense yeridir. Marka tescil süreçleri günümüzde e-devlet üzerinden aracılara gerek kalmaksızın da yapılabilecek bir sürece dönüşerek kolaylaştığını da hatırda tutmakta fayda vardır.

E-Ticaret Marka Stratejisi Geliştirin

E-Ticarette satış artırmanın en önemli ayaklarının başında markalaşma stratejilerinden geçmektedir. Marka tescili ile markalaşma arasında doğrudan bağlantı olsa da markalaşma stratejisi geliştirmek aslında E-Ticarette satışı artırma çalışmalarının bir diğer ifadesidir. Markalaşma stratejileri reklamlardan, ürünlerinizi alan müşterilerin mutluluğuna uzanan bir iletişim yollarından geçtiğini de akılda tutmakta fayda vardır. E-Ticarette birileri marka olmuşsa sizin de marka olma durumunuzun önünde bir engel yoktur. Bu noktadan hareketle markalaşmış E-Ticaret firmalarının neler yaptığı, nasıl bir süreç takip ettiği, markalaşmak için nerelere müracaat ettiği, nasıl marka başvurularında bulunduğu, markalarını nasıl koruduğu, geliştirdiği gibi bir çok unsuru dikkate alıp markalaşma stratejisi geliştirin.

E-Ticaret Kargo Anlaşmaları Yapın

E-Ticarette ürünlerinizin müşterilerinize doğrudan ulaştırma metodunuz yoksa ki E-Ticaret zaten uzak mesafelere internet üzerinden online satış olduğu için mutlaka bir E-Ticaret kargo anlaşması yapmanızda fayda vardır. Mesele gidip bir kargo firması ile anlaşma yapmakla tamamlanmaz. E-Ticarette uzman bir E-Ticaret kargosu olması, satış ve ödeme yöntemlerinize uygun dağıtım yapan kargo firmaları, ürünlerinizi uygun taşıyacak kargo firması ile anlaşma yapmak önemlidir. E-Ticarette kargo firmalarının fonksiyonları, nasıl kargo anlaşması yapılır, nasıl tercih edilir konusunda detaylı bilgi için E-Ticarette kargo yönetimi nedir? Nasıl olmalıdır? adlı makalemize bakabilirsiniz.

E-Ticaret İletişim Araçlarınızı Geliştirin

E-Ticarette iletişim araçları yüz yüze ticarete göre bir çok avantajlara sahiptir. Bunlar günümüz iletişim teknolojisinin avantajlarıdır. Müşterilerle iletişim stratejileri müşterilerin mutluğunu, güvenini artıracağı için E-Ticaretin temel amacı olan satışı gerçekleştirmek, yeni satışlar için hazırlık yapmanın diğer ifadesidir.

Örneğin ürünlerin üzerindeki paketler, küçük notlar, minik hediyeler, e-mail, whatsapp mesajları iletişim araçları için önemli araçlardır. Bunların yanı sıra sosyal medyalar, reklamlar da önemli iletişim araçlarıdır. Bütün bunlar kadar müşterilerle iletişim araçlarının en başında ve temelinde E-Ticaret mağazanızdır. E-Ticaret mağazasının giriş sayfası, ürün açıklamaları, bennerlar, sliderlar iletişim araçları olarak kullanılabilir.

E-Ticaret Şirketinizi Kurun, Şirketiniz E-Ticarete Açın

E-Ticaret yada ticaret ülkemizde fatura ile yapılır. Yani ticari bir şirket olmadan yapılmaz. E-Ticaret nasıl yapılır hangi şirket türü ile yapılır. Nasıl yapılır sorusunun cevabı ise E-Ticaret girişimcisinin ürün, iş metodu, sermayesi vb. birçok nedenden dolayı tercihine bağlıdır. Ancak günümüzde E-Ticarete başlangıç için şahıs şirketi kurmak en kestirme yol olarak ön plana çıkmaktadır. Ancak ticari unvan olarak limitet, anonim veya komandit şirket türlerini tercih edebilirler. Ancak E-Ticaret için burada şunu not etmekte fayda var. eticaret yapacaklar şirketin faaliyet alanına yani nace koduna E-Ticaret kodunu ekletmektedir. Ülkemizde 47.91.14 olarak belirlenmiştir. Daha detaylı bilgi için E-Ticaret yapmak için şirket kurmak ve E-Ticaret şirketi için gerekenler

E-Ticaret Güvenilir Altyapı Seçin

E-ticaret sayesinde internet üzerinden online satış yapmak için iyi bir E-Ticaret paketi gereklidir. Çünkü E-Ticaret yapmak isteyenler ürünlerini, hizmetlerini internet üzerinden sergileyeceği, pazarlayacağı, satış süreçlerini yöneteceği, gerekli entegrasyonlar sayesinde kolayca yönetebileceği bir E-Ticaret platformu gereklidir.

Çoğunlukla ilk başlayanlar ya bir E-Ticaret pazaryerlerinde online mağaza açma yada açık kaynak kodlu yazılımlar kullanma yoluna giderler. Ancak hem E-Ticarete avantajlı başlamak isteyenler hem de profesyoneller hazır E-Ticaret paketi almayı tercih ederler. Çünkü hazır eticaret paketleri internetten online satış için gerekli altyapıya sahiptirler. E-Ticaret alanında uzman altyapı yazılımı üreten firmalar E-Ticaretin eko sisteminde olan ütüm unsurlar ve ihtiyaçlar için çözüm üretmiş olurlar veya çözüm üretmeye çalışırlar. Bu konu ile ilgili şu makaleye bakabilirsiniz. (URL Hazır E-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır E-Ticaret Paketleri Nelerdir? )

E-Ticaret altyapısı seçiminde bir çok konuya dikkat etmek lazımdır. Bunların başında eticaret sitesinin seçim kriterleridir. Bu kriterler çok fazla detaylandırılabilir. Ancak burada biz olması gereken en önemli ve stratejik adımları burada hatırlatmak istiyoruz. E-Ticaret altyapısı seçiminde olması gerekenleri 4 ana başlık altında toplayabiliriz.

E-Ticaret alt yapısının genel özellikleri

Bu başlık altında aslında web sitesinin genel özelliklerinin listelenmesidir. Bu listede görsel yapıdan, sıkça sorulan sorulara, iletişim, arama fonksiyonu, öne çıkan ürünler, ürün özellik açıklamaları, ürün görselleri, kolay sipariş özellikleri, ürün açıklamalarına varan özellikleri sayabiliriz.

E-Ticaret altyapısı modülleri

E-Ticaret alt yapıları teknik olarak farklı farklı isimlerle anılırlar. Ancak ilk anda internetten online satış yapacakların anladığı şekli ile E-Ticaret web sitesinde bulunması gereken modüller kendi içerisinde barındıracağı özellikler ve entegrasyonlar ile tamamlanan modüllerdir. c2c-E Ticaret çözümü bu noktada ödeme sistemleri entegrasyon modülü, SMS, modülü, kargo entegrasyon modülü, teslimat takibi gibi bir çok ana ve alt konuları içine alır. Altyapı denildiğinde akla gelen diğer hususlar ise yazılım dili, geliştirilebilirliği, uyarlanabilirliği, sektörlere göre tasarlanmış arayüzler gibi konular da altyapı özelliklerine dahildir.

E-Ticaret altyapısının SEO özelliği

Bu özellik internette yüzlerce binlerce rakibiniz arasından nasıl sıyrılıp üst sıralara çıkacağınızı ortaya koyan özelliktir. Bütün satıcılar kendi hazır E-Ticaret paketlerinin SEO uyumluğu olduğunu ifade ederler. Ancak bu konuda uzman değil iseniz bir uzmandan yardım almanızda fayda vardır.

E-Ticaret altyapısı entegrasyonlar özelliği

Bu özellik E-Ticaret sitesinin kendi ana modülü ile birlikte çalışabilmesi için şarttır. Bu özellik sayesinde tedarikçi yönetiminden, fatura kesmeye, kargoları takip etmeye, e-Pazar yerleri (yani N11, Hepsiburada, Trendyol, Amazon, Aliexpress vb.) bankalar ve sanal post sistemleri ile ödeme sistemlerinizi kurmaya kadar varan sistem altyapısıdır.

E-Ticaret altyapısı seçerken yukarıda saydığımız kriterlerin her birinde tecrübe, proaktif çözümler, sizin tam da ihtiyacınız olan E-Ticaret paketinin seçimine dikkat edin. Eğer sıfırdan E-Ticaret yapıyorsanız dikkat etmeniz gereken stratejik adımlar, mevcutta bir E-Ticaret yapıyorsanız dikkat etmeniz gereken stratejik adımlar vardır.

E-Ticaret Sitenizi Tasarlayın ve Ürün Yükleyin

Eticaret altyapınıza karar verdikten sonra atılacak en önemli adım web sitenizi tasarlamaktır. Günümüzde belirli bir seviyeyi yakalamış E-Ticaret siteleri çeşitli tasarımları yapmanıza izin vermektedir. Zaten içinde tasarım yapamayacağınız siteyi tercih etmeniz tavsiye edilmez. Tararım yapacağınız hatta daha da stratejik bir yaklaşımla satış odaklı bir site tasarlarken;

 • ✓ Ürün kategorilerini belirleme,
 • ✓ Marka sayfanızı oluşturma,
 • ✓ Ürün foto ve açıklamalarına azami derecede dikkat etmeniz gerektiği konusunda hassas olmanız şiddetle tavsiye edilir.

İnternetten online satışta bu üç unsur sizin sitenizin her şeyine tekabül edecektir. Örneğin ürün kategorilerini belirlerken pazaryerlerin ürün kategorileri ile benzerini, aynısını yaptığınızda iki önemli hususu halletmiş olursunuz. Birincisi pazaryerleri ile entegrasyon sorununu halletmiş olursunuz. İkincisi ise müşteri alışkanlıkları olarak ilgili ürün alışkanlık olan kategoride olacağı için aramalarda kolay bulunur hale gelecektir.

Diğer bir husus ise ürün yüklemede ürün fotolarının ve açıklamalarının yeterli seviyede olmasıdır. Çünkü müşteriler E-Ticarette ürünü eline alıp incelemeyeceğine göre resimlerine ve açıklamalarına bakarak satın almak durumundadır. Buradan hareketle ürün fotolarının orijinalliği, yeterli kalite ve açılardan çekilmiş olması, açıklamaların net, tam ve sadece ürünün var olan özellikleri yazılmalıdır.

E-Ticaret için önemli bir husus web sitenizin tasarımının markalaşmanıza katkıda bulunması, darmadağınık görüntüden uzak olması, ürünleriniz ve hizmetleriniz ile alakalı renk, şekilde olması, ürünlerinizin görsel ve açıklamalarına yeteri derece ve gerektiğinde daha üst seviyede katkıda bulunması oldukça önemlidir. Kimse amatör görüntülü bir web sitesine güvenip alışveriş yapmaz. Gerçeğini unutmamalıyız. Bu nedenle tema galerisi örneğinde olduğu gibi gelişmiş bir tasarım ve tema kalitesi olan siteler üzerinden E-Ticarete başlamada avantaj olarak ortaya çıkacaktır.

E-Ticaret nasıl yapılır yada nasıl daha çok satış başarısı nasıl elde edilir sorusunun önemli bir stratejik aşaması da E-Ticaretin bir teknolojik düşünce ve dijitalleşme olduğundan hareketle web sitenizin entegrasyonları tamamlanmış bir şekilde mobil ortama taşımaktan geçmektedir. Günümüz kullanıcıları zaman ve mekan bağımsızlığının getirdiği neticeden dolayı mobil alışverişe yönelmişlerdir. Kısaca E-Ticaret Sitenizi Satış Odaklı tasarlamaya yüksek derecede gayret edin. Satış odaklı tasarım mutlak surette müşteri güvenine yöneliktir. E-Ticaret sitelerini bu şekilde tasarlamayı başarmış olanlar bu güne kadar satışlardan istedikleri karları aldıklarını unutmayın. İlaveten mümkünse mobil uygulaması olan alt yapı seçin, eğer mobil uygulaması varsa responsive (uyumlu) olmasını dikkat edin.

e-Ödeme Sistemlerinizi Karar Verin

E-Ticaret, internet üzerinden alışveriş yöntemi olduğuna göre internet üzerinden bir ödeme sisteminin kurulması E-Ticaret sitelerinin satışa başlamadan önce yapması gereken ilk ve önemli iştir. Ürün internet üzerinden satıldığında müşterilerin ne şekilde ödeme yapacağını bilmeleri şarttır. İnternetten alışverişte günümüzde bir çok ödeme yöntemleri geliştirilmiştir.İlk akla gelen ve en çok kullanılan yöntemler;

 • ✓ Havale
 • ✓ EFT
 • ✓ Kredi ve Banka Kartı Ödemesi
 • ✓ Mobil Cüzdanlar

Online ödeme sistemleri vb. ödeme sistemleri çokça kullanılmaktadır.

E-Ticarette ödeme sistemlerinin güvenliği, güvenirliği ve web sitenizin sorunsuz uyumluğu müşterilerin güvenliğini yanı alışverişte sepette terk etme oranlarını düşüreceği için son derece önemlidir. Ödeme sistemlerinin ne gibi avantaj ve dezantajları vardırdır, ödeme sistemleri nasıl olmalıdır hususunda E-Ticaret ödeme sistemleri nelerdir nelere dikkat edilmelidir dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Bunların başında bankalar ile sanal POS entegrasyonunun sorunsuz olmasıdır. Hiçbir müşteri size para vermek için ısrar etmez. Bu noktada daha önce değindiğimiz üzere bu noktada sağlam ve tecrübeli, ürünün ardında durabilen bir E-Ticaret altyapısı devreyi girer. E-Ticarette ödeme sistemleri seçiminde şu kriterleri uygulamakta fayda vardır.

 • ✓ Komisyon oranları
 • ✓ Ödeme günleri
 • ✓ Sanal POS firmasının güvenirliği
 • ✓ Taksit seçenekleri
 • ✓ Teknik destekler

E-Ticaret Pazaryerlerinde Yerinizi Alın

E-Ticaretteki pazaryerleri yani (N11, Hepsiburada, Trendyol vb.) siteler tarihteki hanlar, pazarlara benzer. Bir yapı içerisinde birden fazla mağaza olması durumu. Dijital dünyada sınırların olmadığı durumundan hareketle bu tür pazaryerlerinde herkes, her mağaza, her marka, her ürün yer alabilir. Tek yapılması gereken satışçıların pazaryeri mağazası açmasıdır. E-Ticarette pazaryerlerinde yerinizi almak 3 temel sebep ;

 • ✓Birincisi; pazaryerinde mağaza açmak için kendinize ait bir E-Ticaret web sitenizin olması şart değildir. Yani web siteniz da pazaryerleri sayesinde E-Ticaret yapabilirsiniz.
 • ✓İkincisi; Pazaryerlerinin ziyaretçi trafik sayısı oldukça yüksektir. Bu kadar ziyaretçi trafiğinden gerekli taktik ve çalışmaları yaptığınızda nasibinizi alırsınız.
 • ✓Üçünsüsü; E-Ticaret pazaryerleri profesyonel çalıştıkları için başlangıç itibari ile pazaryeri kurallarına uymak, pazaryerlerinde bulunmak E-Ticaret taktiklerini öğrenmek, pazaryerlerinin sunduğu profesyonel hizmetlerden kolayca faydalanmaktır.

Örneğin E-Ticaret pazaryerleri kargo entegrasyonlarına sahiptir, sizin mustakillen bir kargo anlaşmanıza gerek kalmaksızın ürününüz satıldığında kargo firmasını seçip etiketi bastırıp kargoya teslim edebilirsiniz. İlk başta kolay gibi görünün bu süreç eğer bilgisayar bilginiz yüksek değilse etiket ayarları konusunda zaman kaybetmeniz, yada elle yazıp markalaşmadan taviz vereceğiniz anlamına gelir.

E-Ticaret pazaryerlerinde sanal mağaza açmak için ülkemizde şahıs, limitet, anonim veya diğer şirketlerden birisine sahip her tüzel kişilik mağaza açabilir. E-Ticaret pazaryeri entegrasyonları xml entegrasyonu gibi entegrasyonları olan altyapı tedarikçilerinden alacağınız E-Ticaret paketleri sayesinde hem kendi E-Ticaret sitenizden hem de pazaryerlerindeki sanal dükkanınızdan satış yapma imkanınızı da mevcuttur. Eticaret uzmanlarınca da bu usul tavsiye edilmektedir.

E-Ticaret pazaryerlerinde sanal mağaza nasıl açılır, avantajları dezavantajları nelerdir. N11, Hepsiburada, Trendyol, Amazon, Aliexpress’de mağaza açma rehberleri için pazaryerlerinde satış online satış rehberi makalemize müracaat edebilir. Makalenin sonunda yer alan linklerden her biri için ayrıntılı incelemelerde bulunabilirsiniz.

E-Ticaret Pazarlama Stratejileri oluşturun

E-Ticarette bir satış stratejisi oluşturmadan gelişi güzel başlangıç yapılırsa arzu edilmeyen sonuçlar doğabilir. Bunun için öncelikle bir satış stratejisi oluşturulmalıdır. Bilindiği üzere bir işin, şirketin strateji oluşturması kısa, orta ve uzun vadede, ürünleri, ürünlerinin yapısı, satış miktarları, tedarikçileri, iş geliştirmeleri, yatırımları, iş potansiyeli, personel planlamaları gibi konularda hangi adımları nasıl izleyeceğine dair çalışmaların yapılmasıdır. E-Ticaret pazarlama stratejilerini nasıl oluşturacağımıza dair ilk akla gelen, en çok kullanılan ve en iyi sonuçlar alınan satış stratejileri şunlardır.

 • ✓ Başlangıç itibari ile şirketinizin vizyonu, E-Ticarette yapmak istediklerini yani misyonunu, firmanızın değerleri ve değer yargılarını, rekabetteki farklılıklarını tanımlayıp ortaya koymakla başlanmasında fayda vardır.
 • ✓ Sonrasında işletme ve iş terimi olarak bilinen SWOT analizi yapılmasıdır. Kısaca iyi ve kötü yönlerinizi not edip kötü ve zayıf yönlerin kapatılması, iyi yönlerin daha da ziyadeleşmesi için nasıl çalışılması gerektiğinin planlamasının yapılmasıdır.
 • ✓ E-Ticarette karlı satışlar yapmanın yolu müşterilerinizi ikna etmekten geçer. Bu noktada pazarlama stratejileri oluştururken firmanızın hedeflerinin belirlenmesi, hedef kitlenin iyi analizi, sizin hedef kitlenize hitap eden rakiplerinizin yaptıkları, markanızın değeri, markanızın algısı, markanızın ne kadar zamanda ve hangi araçlarla rakiplerinizin önüne geçeceğine dair tahmini öngörülerin oluşturulması
 • ✓ Eticarete konu olan ürünlerinize göre ; Reklam stratejileri, Ürün foto, açıklama ve görselleri, Fiyat politikaları Bütçe ve stok stratejileri oluşturun
 • ✓ E-Ticaretin pazarlamasına dahil olan E-Ticaret eko sistemini öğrenin, bu olandaki gelişmeleri takip edin.
 • ✓ E-Ticaret konusunda uzmanları takip etmeye, onlarla çalışmaya özen gösterin internetten satış online satış rehberi gibi makalelerden fikir edinmeye gayret gösterin

E-Ticaret Sitenizi Ön Plana Çıkarın (SEO) Yapın

E-Ticarette bir rakiple, bir sokaktaki, caddedeki, şehirdeki ve ülkedeki rakiplerle mücadele etmiyorsun. Belirsiz sayıda kişi ve akılla, taktiklerle satış yapanlarla aynı platformda var olmaya gayret ediyorsun demektir. Yüzlerce, binlerce site içerisinden bir müşteri neden sizin sitenize gelsin ve satışa koyduğunuz ürünü alsın. Bu sorunun tek bir cevabı var. SEO yani Google, yahoo, yandex vb. arama motorlarında ön plana çıkmak, ama özellikle de Google de on plana çıkmaktır.

E-Ticaret uzmanları üzerinde yapılan araştırmalarda müşteri eğilimleri genellikle Google aramalarında reklamlardan sonra ilk veya ikinci sayfadaki firmaların ve ürünlerin tercih edildiği yönünde. Ayrıca müşteri eğilimleri bilindik markaların ürünlerini doğrudan aranması yöntemidir. Diğer bir ifade ile SEO optimizasyonu ile markanızı oluşturun.

E-Ticarette SEO konusu maalesef tek bir düzende gitmediği için herkesin kendi çalışmasını sürekli takip etmesi gerekmektedir. Bunun için uygulama ve sürekli takip edilmesi gereken husustur.

E-Ticaret yapmak istiyorsunuz, kendi sitenizde veya pazaryerlerinde dükkanınız var. Buralardan satış yapmak yada E-Ticaret nasıl yapılır konusu eşittir SEO yaparak denildiğinde abartılmış olmaz. Ancak SEO bir uzmanlık alanı olduğu dikkate alındığında bütçe sorununuz varsa yapacağınız ürün fotoları, açıklamaları, site adınız, E-Ticaret altayapınızı, ürün kategorileriniz de SEO konularındır. Bu konulara çalışarak süreç içerisinde öğrenebilirsiniz. Ayrıca Bu konuda uzmanlardan destek almak en kısa yol olarak ön plana çıkmıştır. E-Ticaret siteleri için seo mu adwords mü?

E-Ticaret Site ve Ürünlerinizin Reklamını Yapın

E-Ticarette reklam konvansiyonel satışa nazaran daha stratejik önem taşımaktadır. E-ürünlerinizin tanıtım ve pazarlanması konusunda yapılacak çalışmaların hepsi reklamdır. Ama bütün reklamlar ücretli değildir. örneğin sosyal medyanızda takipçilerinize ürünleriniz hakkında bilgi vermeniz reklamdır ama ücretsizdir. Bu nedenle E-Ticarette reklam stratejilerini temelde iki kategoride ele alınmalıdır. Birincisi ücretli reklamlar, ikincisi ücretsiz tanıtımlar. Google, Sosyal medyalar(facebook, İnstagram, twitter vb.), pazaryerleri site içi reklamlar gibi durumların her biri kendi içerisinde ücretli ve ücretsiz reklam ve tanıtım yapabilirsiniz. iE-Ticarette pazarlama taktikleri

E-Ticarette Proticaret Ayrıcalığı

E-Ticarette Proticaret ayrıcalığı en başta uzun yılların tecrübesi ile geliştirdiği altyapısıdır. E-Ticarette aktif olmanın artık yetmediği günümüzde proticaret proaktif hizmet anlayışı ile işinize uygun iş modeli ile tam tabiri ile 7x24 yanınızda. Seçtiğiniz veya seçmek istediğiniz iş modeli ve ürünlerinize göre geniş altyapı seçenekleri, gelişmiş tema yapısı, E-Ticaretin tam da ihtiyacı olan SEO özelliği gibi burada sayılamayacak kadar çok özelliklerini barındıran programları sayesinde E-Ticarete avantajlı başlangıç yapabilirsiniz.

Proticaret, E-Ticaret paketi ile E-ticaret sitenizin hızlı bir şekilde kurulmasını sağlar. Ödeme sistemleri, markalar, görseller, temalar, entegrasyonlar sayesinde E-Ticaret süreçlerinin tek bir panel üzerinden takibini gerçekleştirir. Kolay kullanışlı yapısı sayesinde tam anlamı ile profesyonel olarak E-Ticarete avantajlı başlangıç yapabilirsiniz. E-Ticarette başarılı adımlar için proticarete bekleriz;

Her sektör için özel hazırlanmış özgün ve responsive E-Ticaret temalar ile E-Ticaret paketleri, modül ve hizmetlerimiz için aşağıda verilen iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.
0555 961 12 00
0850 430 50 50
info@proticaret.org

POPÜLER YAZILAR

E-Ticaret Tedarik Zinciri Yönetimi

E-Ticaret tedarik zinciri yönetiminin önemidir? Tedarik zincirini doğru yönetmek için nelere dikkat edilmelidir?
09.02.2023 10:30

E-Ticaret Tedarikçi Yönetimi

Tedarikçi Yönetimi nedir? Tedarikçi Yönetiminin önemi nedir? E-Ticarette ürün tedariği yönetmek için nelere dikkat edilmelidir? Makalemizi inceleyebilirisniz.
06.02.2023 10:30

E-Ticaret Siteleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

E-ticaret siteleri fiyatları, domain, hosting yıllık kiralama bedelleri, iş modeline uygunluk, e-ticaret paket özellikleri ve daha bir çok farklı bileşene göre belirlenir.
26.01.2023 10:30

E-Ticarette Ödeme Sistemleri Tercihi Nasıl Yapılır?

E-ticarette ödeme sistemleri nasıl tercih edilir? Hangi ödeme yöntemi niçin tercih edilmelidir? Alternatif ödeme sistemleri nelerdir?
15.01.2023 10:30

Marka ismi oluşturma ve markalaşma süreci

Marka ismi oluşturma, markalaşma sürecinin yönetimi, marka ismi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler...
09.01.2023 10:30

İş fikirleri bulmak

E-ticarette iş fikirleri ve para kazandıracak işler nasıl bulunur? Küçük işletmeler için iş fikirleri nasıl geliştirilir? Proticaret iş fikrime nasıl destek olur?
03.01.2023 10:30

SEO nedir? Nasıl yapılır?

SEO nedir? Nasıl yapılır? E-ticarette SEO uygulamaları nasıl olmalıdır? Proticaret hazır e-ticaret paketlerinde SEO uygulamaları nasıl yapılır?
30.12.2022 17:30

E-ticaret yeni başlayanlar için yol Haritası

E-ticarete başlamak isteyenler için yol haritası nelerdir? Neden e-ticaret yapmalıyım?
25.12.2022 17:30

B2C e-ticaret nedir?

B2C E-ticaret nedir? Üretici yada tedarikçi firmanın doğrudan tüketiciye satış yapmasıdır. B2C e-ticaretin Avantajları Nelerdir, B2C özellikleri ve B2C ile B2B farkları ve daha fazlası ..
15.12.2022 17:30

E-Ticaret Sitesi

E-ticaret sitesi ve e-ticaret siteleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi fiyatları ve avantajlı Proticaret e-ticaret paketlerinden yararlanın..
07.12.2022 17:30

E-Ticaret paketleri ve paket fiyatları

E-ticaret paketleri seçim kriterleri nelerdir? E-ticaret paketleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz E-ticaret sitesi kurmak ve Proticaret ile E-ticaretin avantajlarını görmek için tıklayın.
01.12.2022 17:30

C2C E-Ticaret Nedir? C2C Paket Fiyatlar ve Özellikleri Nelerdir?

E-Ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız Proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın.
125.11.2022 17:30

Sermayesiz e-ticaret nedir? Nasıl yapilir?

E-ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın
17.11.2022 18:30

E-Ticaret sitesi fiyatları ve e-ticaret paketleri seçme kriteleri

E-ticaret sitesi fiyatları , e-Ticaret Paketleri ve hazır e-ticaret sitesi yazılımı için ihtiyacınıza ve bütçenize uygun özellikleri proticarette bulabilirsiniz. E-ticaret sitesi fiyatlarının e-ticaretinize ve bütçenize uygunluğu için iş modülleri ve fiyatları karşılaştırın.
15.11.2022 11:30

E-ihracat nedir? E-ihracat nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

E-ihracat nedir? ifadesi tam olarak internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifade ile e-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetlerden birisi de e-ihracattır.
10.11.2022 11:30

internetten satış yapmak nedir? Nelere Dikkate edilmelidir?

İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir. Temel de satış faaliyetinin yüz yüze satış yerine internet ortamına taşınmış halidir.
02.11.2022 11:30

E-fatura ve E-arşiv nedir? E-ticarette nasıl kullanılır?

E-fatura ve e-arşiv, geleneksel olarak kağıt üzerinde ıslak imzalı ve kaşeli kesilen faturaların artık dijital ortamda aynı güvenlik ve yasal çerçevede uygulamaya konulmuş hali olduğunu herkes tarafından bilinmektedir.
27.10.2022 12:30

B2B -ticaret nedir? Nasıl yapılır?

Bu makalemizde B2B E-Ticaret nedir? B2B E-ticaret Nasıl yapılır? B2B E-Ticaret yazılım Fiyatları ve özellikleri nelerdir? Proticaret B2B E-Ticaret yazılım paketi avantajları nelerdir? Sorularının cevablarını bulacaksınız. Keyifli okumalar..
22.10.2022 12:30

E-Ticaret nedir? Nasıl yapılır? E-ticarete avantajlı başlangıç

E-Ticaret, internet üzerinden online ödeme sistemleri kullanılarak mal veya hizmet alışverişi yapmaktır. E-Ticaretin ilk çıktığı 90’lı yıllardan itibaren genişleyen hacmi, iş modelleri halihazırda ticaret yapanlar veya ticarete atılmak isteyenlerin her geçen gün ilgi odağı olmakla kalmayıp aynı zamanda bir nevi mecburiyeti haline gelmeye devam etmektedir.
20.10.2022 12:30

Canva nedir ve nasıl kullanılır?

Canva internet üzerinden çalışan her türlü tasarımın yapılabileceği bir tasarım programıdır. Ücretsiz bir platform olması, içerisinde yüzlerce tasarım kalıpları bulunması, web sayfaları, e-ticaret paketi sayfa ve sliderleri için kullanılabilecek garfik, info grafikler için kolay kullanılabilir platformdur.
10.10.2022 12:30

E-ticarette ürün degişimi ve iade sürecleri nelerdir?

E-Ticarette ürün iadesi nedir? Yasal haklar nelerdir? E-Ticaret ürünü iade süresi kaç gündür? E-Ticarette Ürün Değişimi ve İade Süreçleri nasıl yönetilmelidir? İade edilmeyen/edilemeyen ürünler nelerdir?
02.10.2022 12:30

E-ticarette kargo yonetimi nedir? Nasıl olmalıdır?

Kargo Nedir? E-Ticarette Kargonun Önemi, Kargo Süreçleri Nasıl Yürütülür? Kargo Paketlerinin önemi nedir, nasıl olmalıdır? E-Ticaret kargo anlaşmalarında nelere dikkat edilmelidir? kargo süreçlerinin stratejik noktaları nelerdir?
25.09.2022 12:30

E-Ticarete sıfırdan başlamak ve e-ticaret yapmak için başlangıç rehberi

E-ticarete sıfırdan nasıl başlanır? E-ticaret için şirket kurmak zorunlu mu? hangi şirket türünde e-ticaret yapmak daha avantajlı? E-ticaret için nasıl bir iş modeli seçmeliyim?
16.09.2022 12:30

E-ticaret ile hobiler kazanca nasıl dönüştürülür?

Hobilerin e-Ticaret yolu ek kazan yolu olması için şirket kurmak gerekli midir sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
07.09.2022 12:30

E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurma, e-Ticaret Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret için şirket kurma maliyetleri, kurulacak olan şirket tiplerine göre değişmektedir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
30.08.2022 12:30

E-Ticarette Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İnternette Güvenli Alışveriş nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Sanal kart güvenliği artı güvenlik midir?
25.08.2022 12:30

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret sitelerinde ödeme sistemi alt yapısının kurulması E-Ticaret sitesinin hayata geçirilmesinin belki de en önemli aşamasıdır. E-Ticaret olsun, konvansiyonel ticaret olsun nihai hedef satıştır. Parasını alasınız ki ürünü veresiniz.
15.08.2022 12:30

Hazır e-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır e-Ticaret Paketleri Nelerdir?

Hazır E-Ticaret sitesi internet üzerinden satış yapmak için hazırlanmış uzman yazılım ve web sitesidir. E-Ticaret sitesinin hazır olması demek sadece tek başına bir web sayfası demek değildir. Aynı zamanda içinde büyük modüler bir sistemi barındırır.
08.08.2022 12:30

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar, Hizmetleri Nelerdir?

E-Ticaret Danışmanlığı alarak tüm e-ticaret süreçlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. E-Ticaret danışmanı, e-ticaret projenizin başarılı olabilmesi için gerekli e-ticaret sitesi kurulum ve entegrasyon süreçlerinde size danışmanlık verir.
06.08.2022 12:30

Pazaryerlerinde Satış Online Satış Rehberi

Pazar yerleri satıcıların ve alıcıların sayısının sınırsız olduğu yerlerdir. Ticaret dünyasında satıcı ile alıcıyı bir araya getirmek tarihi bir gelenektir. Ancak e-ticarette satıcı ve alıcıyı (B2C) bir araya getirmek yeni bir gelenektir. E-Ticaret yapmak isteyenleri E-Ticaret Sitesi Kurma şartından kurtarıp satıcıların her halükarda alıcılara ulaştığı platformlardır. .
04.08.2022 12:00

İnternetten Satış Online Satış Rehberi

İnternetten satış yapmak isteyen satıcıların internetin sunduğu avantajlardan yararlanabilmesi için birbirlerini etkileyen süreçleri çok iyi takip edip kendilerini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü internetin sunduğu avantajlar her geçen gün artarken aynı zamanda rakip meslektaşları tarafından dan da bu avantajların kullanıldığının unutulmaması gerekir. Bu makalemizde internetten satış rehberi diğer adı ile online satış rehberi konusunu ele alacağız. .
02.08.2022 12:00

Amazon'da Satış Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Amazon gibi e-ticarette dünya devi olan bir e-pazaryeri platformunda yerinizi alabilmek için neler yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.
30.07.2022 12:00

Aliexpress'de Satış Nasıl Yapılır?

Aliexpress Çin’den dünyaya yayılan e-pazaryeridir. Aliexpress ve Alibaba gibi global çapta hizmet veren platform ülkeler çapında yerel B2C e-pazaryerleri satın alarak açmaktadır.
28.07.2022 12:00

eBAY'de Satış Nasıl Yapılır?

eBAY açık artırma şirketi olarak 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kuruldu. Kısa sürede dünyanın her yerinde alış veriş yapabilme imkanı sunduğu için global bir pazaryeri halini aldı.
26.07.2022 12:00

N11'de Mağaza Nasıl Açılır

N11 Mağaza Türkiye’de ilk anda alışılmadık ismi ile B2C iş modeli ile 2013 yılında Doğuş Grubu ve Güney Koreli ortağı SK Group’un ortaklığı ile açıldı. Kısa zamanda adından söz ettiren N11 bünyesine kattığı binlerce N11 online dükkanı ile milyonlarca müşteriye ulaşmıştır.
24.07.2022 12:00

Hepsiburada'da Mağaza Nasıl Açılır?

Hepsiburada 1998 yılından B2B ve B2C iş modeli ile hayata geçmiştir. Hepsiburada Mağaza açma, Hepsiburada; standart, Kadın Girişimci ve Hepsi Türkiye’den mağazaları açma, Hepsiburada’da mağaza açma avantajları, internetten online satışta Hepsiburada.com üzerinden yapılacaklar gibi konuları ele alacağız.
22.07.2022 12:00

Trendyol'da Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol’da dükkan açmak teknolojiyle alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktır. Pazaryerleri içerisinde 2010 yılında kurulmasına rağmen en büyüğü konumuna gelmiştir. Kendi ifadeleri ile e-ticaret ekosistemine pozitif etki yapan bir ekip olma yolunda adım adım ilerliyor.
20.07.2022 12:00

E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu

Entegrasyon, uyum ve bütünleşme anlamında teknik bir kelime ve kavramdır. Konumuz açısından E-Ticarette entegrasyon e-ticaretin eko sistemindeki ilgili paydaşlarla (Pazaryerleri, kargolar, tedarikçiler vd.) uyum içinde, bütünleşik, hızlı, güvenilir bir şekilde çalışmayı tanımlayan bir kavramdır.
17.07.2022 11:45

Stoksuz E-Ticaret Dropshipping Nasıl Yapılır?

Drop Shipping veya stoksuz e-ticaret, satıcının elinde stok tutmadan müşteri siparişlerini kabul ettiği bir perakende satış şeklidir.
30.06.2022 17:45

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

E-Ticarette En Çok Satan Ürünler nelerdir sorusun cevabı ile Ticarette en çok satan ürünler, internette en çok ürün satan sektörler, dünyada en çok satılan ürünler hangileridir sorusu konvansiyonel (fiziki) ticarette de birbirine benzer sonuçlar veren sorulardır.
05.07.2022 22:00

E-Ticaret Yazılım Özellikleri Neler Olmalı?

E-Ticaret yazılımı nedir, en uygun e-ticaret yazılımı nasıl seçilir, profesyonel e-ticaret paketleri, e-ticaret yazılımlarına nelere dikkat etmeliyiz?
26.06.2022 11:15

E-Ticaret Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri

e-Ticaret yazılımlarının yazılarında aranması gereken temel özellikler ara yüzden “User İnterface”UI” ziyade e-ticaret paketlerinin öz yetenekleri ve bağlantılı sistemlerle e-ticaret ekosistemlerine uyumluluğu üzerinden değerlendirilmelidir.
11.06.2022 - 13:30

E-Ticaret Nedir? Türleri Nelerdir?

E-ticaret ( e-commerce ) son yıllarda alışveriş yapma, ürün ve hizmetleri sunma konusunda küresel modern ekonominin temel yapısı haline geldi
07.06.2022 16:55

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından...
20.04.2021 - 17:30

E-Ticaret Siteleri İçin Seo mu? Adwords mu?

E-ticaret sitenizin gün içerisinde aktif bir şekilde ziyaret edilmesini, ürünlerinizin geniş kitleler tarafından talep görmesini diliyorsanız; sitenizin seo uyumlu olduğundan mutlaka emin olmanız ...
20.03.2021 - 17:30

E-Ticarette Mobil Alışverişin Önemi

Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş ...
20.02.2021 - 17:30

E-Ticaret Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür

Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü ...
20.01.2021 - 17:30

E-Ticaret Site Güvenirliği

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak, bir şeyler alıp satmak yani geniş anlamı ile ticaret yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Artık firmalar ve küçük işletmelerin ...
20.12.2020 - 17:30

E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize istediğimize erişme noktasında büyük kolaylıklar sunuyor. İnternetin bize sunduğu bu kolaylıkların başında ilk sırada alışveriş siteleri yer ...
20.11.2020 - 17:30

E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi

E-Ticaret hızla yayılmakta olan alışverişi daha kolay hale getirmekte olan bir sektördür. Alışveriş için veya gezinti yapmak için siteye girenler yorum kısımlarına ne düşündüklerini...
20.10.2020 - 17:30

E-Ticarette Ziyaretçileri Üyeye Çevirme

Ticaret hayatını başarılı ve kazanç dolu bir şekilde yürütmenin oldukça zor olduğu günümüzde teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşteri portföyünü arttırmanın yolları bulunuyor. Zaten teknolojiye...
20.09.2020 - 17:30

E-Ticarette Pazarlama Taktikleri

E-ticaret pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda, markanız için yalnızca bir kaç e-posta ve ağızdan ağızdan yapılan reklamdan daha fazlası gerektiğini biliyorsunuzdur.
20.08.2020 - 17:30

E-Ticarette Adwords Neden Önemli

Google firması tarafından sağlanan bir reklam hizmetidir. Çevrimiçi reklamcılık olarak adlandırılır. İstediğiniz kelime ve kelime gruplarını seçer reklam oluşturur. Böylelikle siteniz arama neticesin de bu hizmet yardımıyla...
20.07.2020 - 17:30

E-Ticarette Social Media Monitoring

Günümüzdeki çoğu e-ticaret platformu, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanıyor. Bu ağlar, işletmelere tüketiciyle gerçek zamanlı iletişim kurma imkanı veriyor.
20.06.2020 - 17:30

E-Ticarette Sepet Ortalaması Nasıl Arttırılır?

Pazarlama çalışmalarınız da devamlı müşterilerinize özel kampanyalar yapın. Size asıl parayı kazandıran müşterilerdir. Bu müşterilere e-posta yoluyla ulaşıp özel çalışmalar yapabilirsiniz. Devamlı müşterilerinize değişik fırsatlar, kampanyalar veya açılış sayfası hazırlayarak ulaşabilirsiniz.
20.05.2020 - 17:30

E-Ticarette Dönemsel Kampanyaların Önemi?

Arama, e-ticaret işletmeleri için önemli bir gelir kaynağı olarak sürekli büyüyor. Ancak, özellikle işinizde binlerce işletme, hızlı değişen hisse senedi ve sürekli değişen fiyat ve promosyonlar varsa, yönetmek zor bir alan olabilir.
20.04.2020 - 17:30

E-Ticarette SEO Önerileri

E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır
20.03.2019 - 19:30

E-Ticarette Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarımı, web siteleri söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Başarılı bir e-ticaret web tasarımı, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmanıza ve potansiyel olarak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.
20.03.2020 - 17:30

E-Ticaret Sitesi Kurmak

İnternet teknolojileri sayesinde işiniz için coğrafi sınırlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi gerek ülke geneline, gerekse de tüm dünyaya ulaştırmak artık çok daha kolay.
04.03.2019 - 18:30

E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım?

Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz.
20.02.2019 - 18:30

Proticaret Ücretsiz E Ticaret Yazılımı

Proticaret, ücretsiz e ticaret sistemi sunan Asp.NET tabanlı bir yazılımdır. İlk olarak 2003 yılında tamamlandı. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip eden yıllar boyunca alt yapımızda sayısız değişiklik ve güncelleme gerçekleştirerek bugünlere geldik. Amacımız ise bu hizmeti kullanıcılarımızın başarısı ile taçlandırmaktır.
15.01.2019 16:30