B2C E-Ticaret Nedir?

B2C E-ticaret, üretici yada tedarikçi firmanın doğrudan tüketiciye internet üzerinden satış yapma iş modelidir..

15.12.2022 17:30 Proticaret
B2C Nedir?

E-ticarette bir çok iş modelleri vardır. Ancak bunlardan en çok bilinenleri B2C, C2C ve B2B iş modelidir. İşbu makalemizde piyasada e-ticaret sitesi kurmak istiyorum, B2c e-ticarete atılmak istiyorum diyenlerin satın aldıkları B2C e-ticaret paketleri detayı, ne ihtiva ettiği, örnek büyük iş modelleri, b2c e-ticaret iş modelinin avantajları gibi konuları ele alacağız.

B2C İş Modeli Nedir?

E-ticaret iş modeli olarak B2C Nedir?

İngilizce Business To Customer kelimelerinin kısaltmasıdır. B2C akılda kalıcı olması için en güzel örnek internetten alış veriş yaptığımız siteleri örnek alabiliriz. B2C iş modeli ile satış yapan siteler doğrudan müşteri ile temas kurarlar.

E-ticaret dünyasında B2C iş modeli sanal pazaryerlerinden alışveriş yapmak veya kendi e-ticaret siteleri üzerinden alış veriş yapmak şeklinde kullanıldığı için inanılmaz geniş bir yelpazeye sahiptir.

E-ticarette işin aslına bakıldığında bir çok iş modeli bir birini destekler durumdadır. Yani B2B ile bayilik alıp aldığınız bayiliği B2C ile müşterilere satabilirsiniz. Ya da pazaryerlerinden alış yapıp yine müşterilere satarak C2C yapabilirsiniz. Hal böyle olunca tek başına B2C iş modelini anlamak için müstakil çalışan e-ticaret siteleri ve Pazar yerlerinin iş modelini akılda tutmakta fayda vardır.

E-ticarette B2C iş modelinin temel iki tür kullanımı vardır. Birincisi e-pazaryerleri ikincisi ise müstakil e-ticaret siteleridir. • Sanal pazar yerleri, B2C iş modeli olarak günümüzde etki alanını günden güne artırmaktadır. Temel olarak yaptıkları iş tedarikçilerle anlaşmak sureti ile kendi e-ticaret siteleri üzerinden ürünleri sergileyip satmaktadırlar. • İkinci uygulama ise, üretici firmaların ürünlerini kendi e-ticaret sitelerinden yaptıkları uygulama modelidir. Zaten günümüzde küçüklü büyüklü neredeyse bütün firmaların e-ticaret sitesi bulunmaktadır. • B2C iş modelinde sıklıkla ifade edilmeyen ancak çoğunlukla kullanılan hizmet sektörünün kullanımı da mevcuttur.

B2Cve B2B ve C2C İş Modelleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

E-ticarette, B2B - B2C - C2C iş modelleri arasındaki bağlarda ve farklarda e-işin başlangıcı ile bitişi arasındaki bağıntıya bakılabilir. Klasik ve bilinen kavramlarla şu şekilde ifade edebiliriz.

B2B iş modelinin başlangıcında toptancı bitişinde de toptancı vardır. Biz bu iş modelini toptancıların e-ticareti olarak tanımlayabiliriz. B2C iş modelinin başlangıcında ürün üretimi veya toptan bayiliği bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerini perakende olarak müşteriye satarlar. C2C iş modelinde ürünlerini perakende alış-veriş yöntemi ile alıp yine perakende olarak müşteriye satarlar. C2C iş modeli ve detayları hakkında geniş bilgi için makalemize bakabilirsiniz.

E-ticaret iş modelleri içerisinden hangisi ile e-ticarete başlayayım diye düşünenler için seçim aslında gayet basittir. Çünkü eğer bir ürünün bayiliği yapacaksanız veya alabiliyorsanız B2B ye dahil olursunuz. Ki çoğunlukla B2B iş modeli ana üretici üzerinden size sunulur. Eğer bir ürün üretebilyorsanız B2C yi tercih edersiniz. Diğer yandan perakende alışveriş sitesi açmak istiyorsanız da bu modeli tercih edebilirsiniz.

B2C Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret sistemi içerisinde B2C ticaret aslında geleneksel ticaret yönteminin en belirgin uzantısıdır. Yani üreticiler ürünlerini ya doğrudan kendi dükkanlarında pazarlar yada pazara, çarşıya çıkarır orada satardı. Aynı şekilde internet üzerinden online alış veriş yaparken ürünlerini dijital olarak sergilemektedirler.

B2C e-ticaret uygulamalarının en yaygın olduğu yer olarak günümüzde sanal pazaryerleri ön plana çıkmıştır. Bunun temel sebebi e-pazaryerlerinin üreticilerin ürünlerini sergilemeleri için sanal mağaza açılmasına izin vermeleridir. Tıpkı tarihteki Pazar ve çarşılarda sergi açmak gibi. İkincisi de bu e-Pazar yerlerinde diğer iş modellerin izleri de bulunduğu için çeşitli bağdaştırmalar yapılmaktadır. B2C e-ticaret sitesi bir çok güçlü markanın kendi e-ticaret siteleri üzerinden satış yapmaları şeklinde görülmektedir. Bunun en güzel örnekleri dünyada veya ülkemizdeki büyük ticari markaların (tekstilden, ayakkabıya, tarım ürünlerinden, ev mobilyalarına varıncaya kadar her markaının) B2C e-ticaret siteleri mevcut.

E-ticaret sistemi içerisinde B2C e-ticareti sadece büyük markaların satış yaptıkları bir mecra olarak düşünmek yerine bahçesinde ürettiği ürünleri pazarlayanlardan, atölyesindeki hobi malzemesini üretip satanlara kadar geniş bir yelpaze üzerinden değerlendirmek lazımdır. B2C e-ticaret paketi temel özellikleri ve örneği için b2c e-ticaret paketleri Sayfamızı inceleyebilirsiniz.

B2C Avantajları Nelerdir?

E-ticaret tabiatı itibarı ile dünyanın her tarafına Dünya'nın her yerine satış yapılabilmesi imkanını sunmasıdır. Dolayısı ile B2C e-ticaret modeli ile satış yapmak isteyen işletmeler sadece yereldeki işletmelere değil dünyanın diğer ucundaki işletmelere, kişilere ürün gönderebilirler.

E-ticaret günümüzde yükselen trendlerin başında gelmektedir. Her geçen gün internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığı hız kazanmakta günlük alışkanlıklar ve doğal akış haline gelmektedir. durum böyle olunca daha fazla müşteri potansiyeline ulaşılmaktadır.

E-ticaret iş modelleri içesinde en çok uygulanan iş modeli olduğu bilinmektedir. Gerek fiziki işletmelere nisbetle ve gerekse e-ticaret işletmelerine göre bir çok yönden gider ve masraf bakımından daha kolay yönetilmektedir.

B2C İş Modelinde Pazarlama Nasıl Yapılır?

Firmalar artık dijital yatırımlara daha fazla önem vermeye başlamıştır. Bunların başında da dijital pazarlama taktikleri olarak bilinen reklam mecraları gelmektedir.

Bir çok b2c iş modeline sahip firmalar hem fiziki satışlarını artırmak hem de dijital satışlarını artırmak için içerik pazarlaması, ürün katalogları, sunumlar, forumlar kullanmaktadır.

B2C iş modelinde e-ticaret yapan firmalar yaptığı pazarlama çalışmalarında doğrudan kendi markalarını güçlendirme çalışmaları yapmış oldukları için daha fazla dijital çalışma alanında faaliyet gösterme imkanı bulmaktadırlar. Örneğin hem ürün marka çalışması ile ürünü üreten firma çalışmasını aynı anda yürütebilmektedir.

Sosyal medya hesaplarında yaptığı tanıtım çalışmaları, reklamlar, sponsorluklar vb. çalışmalarda hem satışı hem de marka bilinirliği üzerine güçlü vurgular yapabilmektedirler.

E-ticarette incelikli ve ama dikkat çeken diğer bir uygulama da bölgesel ve kitlesel reklam yapabilme özelliği en çok B2C iş modelinde iş yapan e-ticaret firmaları için büyük avantaj ve ayrıcalık olarak ön plana çıkmaktadır. Çünkü ürünlerine göre reklam ve tanıtım stratejilerini, bölgelerini, hedef kitleyi, demografiyi net bir şekilde tanımlama imkanlarına sahip olabilmektedirler. Buradan devamla müşterilerini dijital olarak profilleme algoritmasını en net bir şekilde kullanabilmektedirler.

B2C İş Modelinin Özellikleri

E-ticaret B2C pazarlama modelinin en önemli özelliği üretici ile tüketicinin doğrudan buluşmasıdır. Bazı işletme uzmanları bu nedenle doğrudan pazarlama yöntemi şeklinde de ifade etmektedirler. B2C iş modelinde aracı olmadığı için fiziki mağazalara, başka e-ticaret sitelerine göre ürünler daha uygun satış imkanı kazanmaktadır.

B2C Nasıl Uygulanmaktadır?

B2C yani Business to Consumer metodu ile internet üzerinden online ticaret yapmak isteyenler ya e-pazaryerlerinde sanal mazağa açmak yada doğrudan kendi e-ticaret sitelerini açmak yöntemi ile e-ticaret yapmaktadırlar.

E-ticaret entegrasyonları sayesinde pazaryerleri entegrasyonu günümüzde bir çok firma her ikisini birden tek bir panelden yönetmeyi uygun görmektedir. Teknik olarak her üç yöntem de işletmelerin çalışma prensibi ve pazarlama yöntemlerine göre şekillenmektedir. E-pazaryerilerinde B2C satış ve pazarlama yapmak ülkemizde de bir çok e-pazaryerinin sektörün eko sistemine kattıkları değer açısından önem kazandığı için bir çok üretici firma buralarda var olmayı tercih etmektedir.

E-ticaret sitesi ile B2C e-ticaret bir çok üreticinin tercih ettiği bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi ise sanal pazaryerlerinin komisyon, reklam ve sıralamada belirli kuralları olmasıdır. Buna karşın kendi e-ticaret sitelerine yaptıkları yatırımlar ve marka bilinirliği ile bu durumu aşacaklarını düşünen firmalar bu yöntemi tercih etmektedir.

Ayrıca kendi hobi ve küçük ürünlerini daha tanımlı alana satan b2c iş modeli e-ticaret siteleri de bu yöntemi tercih etmektedir. Hem pazaryeri hemde kendi sitesinde satanlar ise çoğunlukla kendi ürünlerini piyasaya sunma, ara bayilikler verme gibi yöntemi tercih eden firmalardır veya bazı büyük markaların bazı bayileri ürünleri e-pazaryerlerinde de pazarlamayı tercih etmektedirler.

B2C de Dijital Pazarlama

B2C iş modelinde doğrudan müşteriye ulaşıldığı için hem müşteriye ulaşmak hem de marka bilinirliği yapmak temel stratejidir. Bir çok uzman hem müşteriye ulaşmayı hem de marka bilinirliğini aynı anda oluşturma çalışmalarına B2C dijital pazarlama taktiği ismini vermektedirler.

B2C pazarlama yönteminde öncelikle müşterilerin ihtiyaçlarının düşünülmesi başlangıç noktasıdır. Çünkü müşteri ihtiyaçlarına göre piyasaya ürün arz etmek aynı zamanda satışa dönük pazarlama demektir. Bizim ürünümüz sizin çözümünüz sözü ile sloganlaştırılmıştır.

İnsanların bazıları markayı bazıları da ihtiyacı önemserler. Bu noktadan hareketle insanlara hitap edildiği gerçeği önem kazanmaktadır. Burada yapılması gereken en önemli stratejik davranış ihtiyaçlar ile markanın örtüştürülmesidir.

B2C sosyal medya pazarlamasında günümüzde bir çok kullanıcı özellikle belirli bir yaş grubu altında kalan kullanıcılar sosyal mecralarda olmayan markaları yok sayma eğilimindedirler. Bu nokta dikkate alınarak B2C pazarlamada sosyal medya pazarlamasına önem verilmek durumundadır.

B2C Şirketlerinin Satış Türleri Nelerdir?

E-ticarette genel alışkanlık olarak ürün pazarlaması şeklinde bir yaklaşım mevcut ancak hizmet pazarlaması da e-ticaretin vazgeçilmezlerindendir. Bu nedenle ister toptancı ister perakendeci isterse hizmet sunum modeli ile e-ticaret yapıyor olun B2C iş modeli ile yapılabilecek dört tip şatış türü mecvuttur.

Doğrudan satıcılar: Bunlar aynı zamanda üreticilerdir. Her türlü sektörden bunun örnekleri mevcuttur. gıda, giyim, mutfak, konularındaki Dünya ve Türkiye markalarının iş modelidir.

Çevrimiçi aracılar: Bunlar bizim klasik bilgimizle e-Pazar yerleridir. E-ticaretin büyük firmaları olarak da bilinirler. N11, Trendyol, Amazon, Hepsiburada tipik örnekleridir.

Abonelik sistemine dayalı: Yöntemi ile e-ticaret yapan firmalar tipik B2C firmalarıdır. Fiziksel satış: ticraetin en eski modelidir. Pazarlar, suklar, çarşılar tarihsel modelidir. Günümüzde fiziki AVMler buna benzetilebilir. Bu tür yerlerde yapılan satışlardaki e-ticaret de b2c iş modelidir.

Proticaret ile B2C E-ticaret Sitesi Kurma Avantajları

Proticaret B2C e-ticaret paketleri e-ticaret iş modellerinin ve sektörlerin ihtiyaçlarına göre yılların tecrübesi ile hazırlanmıştır.

  • C2C e-ticaret iş modeli e-ticaret paketlerimiz
  • B2C e-ticaret iş modeli e-ticaret paketlerimiz
  • B2B e-ticaret iş modeli e-ticaret paketlerimiz alanında uzman ve önde gelen e-ticaret modellerindendir.

Hangi iş modeli olursa olsun geniş ve tam entegrasyonlar, tema seçimi, paket içeriklerinin yeteneklerinin ayarlanması, geniş SEO alt yapısı, çoklu dil desteği gibi unsurlar proticaret ile eticaretin çok bilenen ve en sevilen özelliklerinin başında gelmektedir.

Proticaret hazır e-ticaret paketleri ve diğer ürün ve hizmetlerimiz için :
0555 961 12 00
0850 430 50 50
info@proticaret.org
yolu ile bilgi alabilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR

E-Ticaret Tedarik Zinciri Yönetimi

E-Ticaret tedarik zinciri yönetiminin önemidir? Tedarik zincirini doğru yönetmek için nelere dikkat edilmelidir?
09.02.2023 10:30

E-Ticaret Tedarikçi Yönetimi

Tedarikçi Yönetimi nedir? Tedarikçi Yönetiminin önemi nedir? E-Ticarette ürün tedariği yönetmek için nelere dikkat edilmelidir? Makalemizi inceleyebilirisniz.
06.02.2023 10:30

E-Ticaret Siteleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

E-ticaret siteleri fiyatları, domain, hosting yıllık kiralama bedelleri, iş modeline uygunluk, e-ticaret paket özellikleri ve daha bir çok farklı bileşene göre belirlenir.
26.01.2023 10:30

E-Ticarette Ödeme Sistemleri Tercihi Nasıl Yapılır?

E-ticarette ödeme sistemleri nasıl tercih edilir? Hangi ödeme yöntemi niçin tercih edilmelidir? Alternatif ödeme sistemleri nelerdir?
15.01.2023 10:30

Marka ismi oluşturma ve markalaşma süreci

Marka ismi oluşturma, markalaşma sürecinin yönetimi, marka ismi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler...
09.01.2023 10:30

İş fikirleri bulmak

E-ticarette iş fikirleri ve para kazandıracak işler nasıl bulunur? Küçük işletmeler için iş fikirleri nasıl geliştirilir? Proticaret iş fikrime nasıl destek olur?
03.01.2023 10:30

SEO nedir? Nasıl yapılır?

SEO nedir? Nasıl yapılır? E-ticarette SEO uygulamaları nasıl olmalıdır? Proticaret hazır e-ticaret paketlerinde SEO uygulamaları nasıl yapılır?
30.12.2022 17:30

E-ticaret yeni başlayanlar için yol Haritası

E-ticarete başlamak isteyenler için yol haritası nelerdir? Neden e-ticaret yapmalıyım?
25.12.2022 17:30

B2C e-ticaret nedir?

B2C E-ticaret nedir? Üretici yada tedarikçi firmanın doğrudan tüketiciye satış yapmasıdır. B2C e-ticaretin Avantajları Nelerdir, B2C özellikleri ve B2C ile B2B farkları ve daha fazlası ..
15.12.2022 17:30

E-Ticaret Sitesi

E-ticaret sitesi ve e-ticaret siteleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi fiyatları ve avantajlı Proticaret e-ticaret paketlerinden yararlanın..
07.12.2022 17:30

E-Ticaret paketleri ve paket fiyatları

E-ticaret paketleri seçim kriterleri nelerdir? E-ticaret paketleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz E-ticaret sitesi kurmak ve Proticaret ile E-ticaretin avantajlarını görmek için tıklayın.
01.12.2022 17:30

C2C E-Ticaret Nedir? C2C Paket Fiyatlar ve Özellikleri Nelerdir?

E-Ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız Proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın.
125.11.2022 17:30

Sermayesiz e-ticaret nedir? Nasıl yapilir?

E-ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın
17.11.2022 18:30

E-Ticaret sitesi fiyatları ve e-ticaret paketleri seçme kriteleri

E-ticaret sitesi fiyatları , e-Ticaret Paketleri ve hazır e-ticaret sitesi yazılımı için ihtiyacınıza ve bütçenize uygun özellikleri proticarette bulabilirsiniz. E-ticaret sitesi fiyatlarının e-ticaretinize ve bütçenize uygunluğu için iş modülleri ve fiyatları karşılaştırın.
15.11.2022 11:30

E-ihracat nedir? E-ihracat nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

E-ihracat nedir? ifadesi tam olarak internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifade ile e-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetlerden birisi de e-ihracattır.
10.11.2022 11:30

internetten satış yapmak nedir? Nelere Dikkate edilmelidir?

İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir. Temel de satış faaliyetinin yüz yüze satış yerine internet ortamına taşınmış halidir.
02.11.2022 11:30

E-fatura ve E-arşiv nedir? E-ticarette nasıl kullanılır?

E-fatura ve e-arşiv, geleneksel olarak kağıt üzerinde ıslak imzalı ve kaşeli kesilen faturaların artık dijital ortamda aynı güvenlik ve yasal çerçevede uygulamaya konulmuş hali olduğunu herkes tarafından bilinmektedir.
27.10.2022 12:30

B2B -ticaret nedir? Nasıl yapılır?

Bu makalemizde B2B E-Ticaret nedir? B2B E-ticaret Nasıl yapılır? B2B E-Ticaret yazılım Fiyatları ve özellikleri nelerdir? Proticaret B2B E-Ticaret yazılım paketi avantajları nelerdir? Sorularının cevablarını bulacaksınız. Keyifli okumalar..
22.10.2022 12:30

E-Ticaret nedir? Nasıl yapılır? E-ticarete avantajlı başlangıç

E-Ticaret, internet üzerinden online ödeme sistemleri kullanılarak mal veya hizmet alışverişi yapmaktır. E-Ticaretin ilk çıktığı 90’lı yıllardan itibaren genişleyen hacmi, iş modelleri halihazırda ticaret yapanlar veya ticarete atılmak isteyenlerin her geçen gün ilgi odağı olmakla kalmayıp aynı zamanda bir nevi mecburiyeti haline gelmeye devam etmektedir.
20.10.2022 12:30

Canva nedir ve nasıl kullanılır?

Canva internet üzerinden çalışan her türlü tasarımın yapılabileceği bir tasarım programıdır. Ücretsiz bir platform olması, içerisinde yüzlerce tasarım kalıpları bulunması, web sayfaları, e-ticaret paketi sayfa ve sliderleri için kullanılabilecek garfik, info grafikler için kolay kullanılabilir platformdur.
10.10.2022 12:30

E-ticarette ürün degişimi ve iade sürecleri nelerdir?

E-Ticarette ürün iadesi nedir? Yasal haklar nelerdir? E-Ticaret ürünü iade süresi kaç gündür? E-Ticarette Ürün Değişimi ve İade Süreçleri nasıl yönetilmelidir? İade edilmeyen/edilemeyen ürünler nelerdir?
02.10.2022 12:30

E-ticarette kargo yonetimi nedir? Nasıl olmalıdır?

Kargo Nedir? E-Ticarette Kargonun Önemi, Kargo Süreçleri Nasıl Yürütülür? Kargo Paketlerinin önemi nedir, nasıl olmalıdır? E-Ticaret kargo anlaşmalarında nelere dikkat edilmelidir? kargo süreçlerinin stratejik noktaları nelerdir?
25.09.2022 12:30

E-Ticarete sıfırdan başlamak ve e-ticaret yapmak için başlangıç rehberi

E-ticarete sıfırdan nasıl başlanır? E-ticaret için şirket kurmak zorunlu mu? hangi şirket türünde e-ticaret yapmak daha avantajlı? E-ticaret için nasıl bir iş modeli seçmeliyim?
16.09.2022 12:30

E-ticaret ile hobiler kazanca nasıl dönüştürülür?

Hobilerin e-Ticaret yolu ek kazan yolu olması için şirket kurmak gerekli midir sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
07.09.2022 12:30

E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurma, e-Ticaret Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret için şirket kurma maliyetleri, kurulacak olan şirket tiplerine göre değişmektedir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
30.08.2022 12:30

E-Ticarette Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İnternette Güvenli Alışveriş nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Sanal kart güvenliği artı güvenlik midir?
25.08.2022 12:30

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret sitelerinde ödeme sistemi alt yapısının kurulması E-Ticaret sitesinin hayata geçirilmesinin belki de en önemli aşamasıdır. E-Ticaret olsun, konvansiyonel ticaret olsun nihai hedef satıştır. Parasını alasınız ki ürünü veresiniz.
15.08.2022 12:30

Hazır e-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır e-Ticaret Paketleri Nelerdir?

Hazır E-Ticaret sitesi internet üzerinden satış yapmak için hazırlanmış uzman yazılım ve web sitesidir. E-Ticaret sitesinin hazır olması demek sadece tek başına bir web sayfası demek değildir. Aynı zamanda içinde büyük modüler bir sistemi barındırır.
08.08.2022 12:30

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar, Hizmetleri Nelerdir?

E-Ticaret Danışmanlığı alarak tüm e-ticaret süreçlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. E-Ticaret danışmanı, e-ticaret projenizin başarılı olabilmesi için gerekli e-ticaret sitesi kurulum ve entegrasyon süreçlerinde size danışmanlık verir.
06.08.2022 12:30

Pazaryerlerinde Satış Online Satış Rehberi

Pazar yerleri satıcıların ve alıcıların sayısının sınırsız olduğu yerlerdir. Ticaret dünyasında satıcı ile alıcıyı bir araya getirmek tarihi bir gelenektir. Ancak e-ticarette satıcı ve alıcıyı (B2C) bir araya getirmek yeni bir gelenektir. E-Ticaret yapmak isteyenleri E-Ticaret Sitesi Kurma şartından kurtarıp satıcıların her halükarda alıcılara ulaştığı platformlardır. .
04.08.2022 12:00

İnternetten Satış Online Satış Rehberi

İnternetten satış yapmak isteyen satıcıların internetin sunduğu avantajlardan yararlanabilmesi için birbirlerini etkileyen süreçleri çok iyi takip edip kendilerini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü internetin sunduğu avantajlar her geçen gün artarken aynı zamanda rakip meslektaşları tarafından dan da bu avantajların kullanıldığının unutulmaması gerekir. Bu makalemizde internetten satış rehberi diğer adı ile online satış rehberi konusunu ele alacağız. .
02.08.2022 12:00

Amazon'da Satış Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Amazon gibi e-ticarette dünya devi olan bir e-pazaryeri platformunda yerinizi alabilmek için neler yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.
30.07.2022 12:00

Aliexpress'de Satış Nasıl Yapılır?

Aliexpress Çin’den dünyaya yayılan e-pazaryeridir. Aliexpress ve Alibaba gibi global çapta hizmet veren platform ülkeler çapında yerel B2C e-pazaryerleri satın alarak açmaktadır.
28.07.2022 12:00

eBAY'de Satış Nasıl Yapılır?

eBAY açık artırma şirketi olarak 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kuruldu. Kısa sürede dünyanın her yerinde alış veriş yapabilme imkanı sunduğu için global bir pazaryeri halini aldı.
26.07.2022 12:00

N11'de Mağaza Nasıl Açılır

N11 Mağaza Türkiye’de ilk anda alışılmadık ismi ile B2C iş modeli ile 2013 yılında Doğuş Grubu ve Güney Koreli ortağı SK Group’un ortaklığı ile açıldı. Kısa zamanda adından söz ettiren N11 bünyesine kattığı binlerce N11 online dükkanı ile milyonlarca müşteriye ulaşmıştır.
24.07.2022 12:00

Hepsiburada'da Mağaza Nasıl Açılır?

Hepsiburada 1998 yılından B2B ve B2C iş modeli ile hayata geçmiştir. Hepsiburada Mağaza açma, Hepsiburada; standart, Kadın Girişimci ve Hepsi Türkiye’den mağazaları açma, Hepsiburada’da mağaza açma avantajları, internetten online satışta Hepsiburada.com üzerinden yapılacaklar gibi konuları ele alacağız.
22.07.2022 12:00

Trendyol'da Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol’da dükkan açmak teknolojiyle alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktır. Pazaryerleri içerisinde 2010 yılında kurulmasına rağmen en büyüğü konumuna gelmiştir. Kendi ifadeleri ile e-ticaret ekosistemine pozitif etki yapan bir ekip olma yolunda adım adım ilerliyor.
20.07.2022 12:00

E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu

Entegrasyon, uyum ve bütünleşme anlamında teknik bir kelime ve kavramdır. Konumuz açısından E-Ticarette entegrasyon e-ticaretin eko sistemindeki ilgili paydaşlarla (Pazaryerleri, kargolar, tedarikçiler vd.) uyum içinde, bütünleşik, hızlı, güvenilir bir şekilde çalışmayı tanımlayan bir kavramdır.
17.07.2022 11:45

Stoksuz E-Ticaret Dropshipping Nasıl Yapılır?

Drop Shipping veya stoksuz e-ticaret, satıcının elinde stok tutmadan müşteri siparişlerini kabul ettiği bir perakende satış şeklidir.
30.06.2022 17:45

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

E-Ticarette En Çok Satan Ürünler nelerdir sorusun cevabı ile Ticarette en çok satan ürünler, internette en çok ürün satan sektörler, dünyada en çok satılan ürünler hangileridir sorusu konvansiyonel (fiziki) ticarette de birbirine benzer sonuçlar veren sorulardır.
05.07.2022 22:00

E-Ticaret Yazılım Özellikleri Neler Olmalı?

E-Ticaret yazılımı nedir, en uygun e-ticaret yazılımı nasıl seçilir, profesyonel e-ticaret paketleri, e-ticaret yazılımlarına nelere dikkat etmeliyiz?
26.06.2022 11:15

E-Ticaret Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri

e-Ticaret yazılımlarının yazılarında aranması gereken temel özellikler ara yüzden “User İnterface”UI” ziyade e-ticaret paketlerinin öz yetenekleri ve bağlantılı sistemlerle e-ticaret ekosistemlerine uyumluluğu üzerinden değerlendirilmelidir.
11.06.2022 - 13:30

E-Ticaret Nedir? Türleri Nelerdir?

E-ticaret ( e-commerce ) son yıllarda alışveriş yapma, ürün ve hizmetleri sunma konusunda küresel modern ekonominin temel yapısı haline geldi
07.06.2022 16:55

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından...
20.04.2021 - 17:30

E-Ticaret Siteleri İçin Seo mu? Adwords mu?

E-ticaret sitenizin gün içerisinde aktif bir şekilde ziyaret edilmesini, ürünlerinizin geniş kitleler tarafından talep görmesini diliyorsanız; sitenizin seo uyumlu olduğundan mutlaka emin olmanız ...
20.03.2021 - 17:30

E-Ticarette Mobil Alışverişin Önemi

Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş ...
20.02.2021 - 17:30

E-Ticaret Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür

Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü ...
20.01.2021 - 17:30

E-Ticaret Site Güvenirliği

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak, bir şeyler alıp satmak yani geniş anlamı ile ticaret yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Artık firmalar ve küçük işletmelerin ...
20.12.2020 - 17:30

E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize istediğimize erişme noktasında büyük kolaylıklar sunuyor. İnternetin bize sunduğu bu kolaylıkların başında ilk sırada alışveriş siteleri yer ...
20.11.2020 - 17:30

E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi

E-Ticaret hızla yayılmakta olan alışverişi daha kolay hale getirmekte olan bir sektördür. Alışveriş için veya gezinti yapmak için siteye girenler yorum kısımlarına ne düşündüklerini...
20.10.2020 - 17:30

E-Ticarette Ziyaretçileri Üyeye Çevirme

Ticaret hayatını başarılı ve kazanç dolu bir şekilde yürütmenin oldukça zor olduğu günümüzde teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşteri portföyünü arttırmanın yolları bulunuyor. Zaten teknolojiye...
20.09.2020 - 17:30

E-Ticarette Pazarlama Taktikleri

E-ticaret pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda, markanız için yalnızca bir kaç e-posta ve ağızdan ağızdan yapılan reklamdan daha fazlası gerektiğini biliyorsunuzdur.
20.08.2020 - 17:30

E-Ticarette Adwords Neden Önemli

Google firması tarafından sağlanan bir reklam hizmetidir. Çevrimiçi reklamcılık olarak adlandırılır. İstediğiniz kelime ve kelime gruplarını seçer reklam oluşturur. Böylelikle siteniz arama neticesin de bu hizmet yardımıyla...
20.07.2020 - 17:30

E-Ticarette Social Media Monitoring

Günümüzdeki çoğu e-ticaret platformu, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanıyor. Bu ağlar, işletmelere tüketiciyle gerçek zamanlı iletişim kurma imkanı veriyor.
20.06.2020 - 17:30

E-Ticarette Sepet Ortalaması Nasıl Arttırılır?

Pazarlama çalışmalarınız da devamlı müşterilerinize özel kampanyalar yapın. Size asıl parayı kazandıran müşterilerdir. Bu müşterilere e-posta yoluyla ulaşıp özel çalışmalar yapabilirsiniz. Devamlı müşterilerinize değişik fırsatlar, kampanyalar veya açılış sayfası hazırlayarak ulaşabilirsiniz.
20.05.2020 - 17:30

E-Ticarette Dönemsel Kampanyaların Önemi?

Arama, e-ticaret işletmeleri için önemli bir gelir kaynağı olarak sürekli büyüyor. Ancak, özellikle işinizde binlerce işletme, hızlı değişen hisse senedi ve sürekli değişen fiyat ve promosyonlar varsa, yönetmek zor bir alan olabilir.
20.04.2020 - 17:30

E-Ticarette SEO Önerileri

E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır
20.03.2019 - 19:30

E-Ticarette Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarımı, web siteleri söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Başarılı bir e-ticaret web tasarımı, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmanıza ve potansiyel olarak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.
20.03.2020 - 17:30

E-Ticaret Sitesi Kurmak

İnternet teknolojileri sayesinde işiniz için coğrafi sınırlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi gerek ülke geneline, gerekse de tüm dünyaya ulaştırmak artık çok daha kolay.
04.03.2019 - 18:30

E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım?

Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz.
20.02.2019 - 18:30

Proticaret Ücretsiz E Ticaret Yazılımı

Proticaret, ücretsiz e ticaret sistemi sunan Asp.NET tabanlı bir yazılımdır. İlk olarak 2003 yılında tamamlandı. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip eden yıllar boyunca alt yapımızda sayısız değişiklik ve güncelleme gerçekleştirerek bugünlere geldik. Amacımız ise bu hizmeti kullanıcılarımızın başarısı ile taçlandırmaktır.
15.01.2019 16:30