C2C E-Ticaret Nedir? Paket Fiyatları ve Özellikleri Nelerdir?

Sermayesiz e-ticaret yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlarım diye düşünüyorsanız Proticaret e-ticaret paketleri ile iyi bir başlangıç yapın.

25.11.2022 17:30 Proticaret
C2C E-Ticaret Nedir?

C2C Nedir?

C2C E-ticaret iş modeli, tüketiciden tüketiciye yapılan E-ticaret iş modelinin dünya çapında yapıldığı anlamını ifade eder. İlk bakışta tüketiciler bu sistemde birbiri ile alışveriş yapıyor görünür. Tüketici nasıl aynı zamanda satıcı olur gibi bir soru akla gelebilir. Diğer bir ifade ile alıcı nasıl satıcı olur. Aslında ticaret budur. E-ticarette budur. İnsanlar hem üretir hem tüketir. Özellikle E-ticarette bir ürünü bir ürünün pazarlamasını yapan aynı zamanda alıcıdır. Başkasına bir miktar kar koyup sattığında C2C yapmış olur.

E-ticarette C2C’yi daha iyi anlamak için online pazarın E-ticarete taşınmış hali olarak akılda tutulabilir. Daha kısa bir ifade ile Online platformda tüketicilerin bir araya gelmesi olarak açıklanabilir. C2C e-ticaret , tüketicilerin E-ticaret platformları üzerinden her türlü alışveriş yapması ile başlamıştır.

Consumer to Consumer E-ticaret ile internet üzerinden online satışlarda iş modeli olarak E-ticaret pazaryerleri ile birlikte değişik bir boyut kazanmıştır. Klasik dönemde ticari zincir daha düz bir yapıda seyrederken E-ticaretin eko sistemi ve özellikle de pazaryerlerinin hem ülkeler hem de global çapta oyuncu olması nedeniyle yeni bir yapıya geçmiştir. Yapı sayesinde E-ticarete yeni oyuncular dahil olmuştur.

C2C E-ticaretin yaygınlaşması ticaretin e-dönüşümünü hızlandırmıştır. E-ticarete dahil olan yeni kurumsal yapılar ve hizmet hatları oluşmuştur. Örneğin tüketici için ise kargo süreci, ödeme süreçleri gibi alanlarda güvenliğin oluşması sağlanmıştır. Her geçen bu yöntem ile ticaretin artması beklenmektedir. Güvenli ödeme yöntemleri ve kurumsal siteler ile alışveriş online platformlardan son derece yaygın bir şekilde gerçekleşecektir. Özgün bir için c2c E-ticaret Paketi çözümlerimize bakınız. Burada bir C2C E-ticaret paketinde olması gereken özellikleri bulabilirsiniz.

E-ticarette C2C İş Modeli

C2C e-ticaret iş modeli veya E-ticaret iş modellerinin tam olarak ne olduğu konusunda kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için E-ticaret uzmanlarınca C2C’nin İngilizce ifadesi ile Marketplace, yani e-pazaryeri sitelerinin yaptığı iş olarak akılda tutulmasını önermektedirler.

E-ticarette C2C iş modelini tercih eden E-ticaret girişimcileri sadece dünyada ve ülkemizde bulunan E-ticaret pazaryerlerinde faaliyet göstermek olarak anlamamalı, hem e-pazaryerlerinin hem de müstakil E-ticaret sitelerinin çeşitli altyapıları nedeni ile farklı özellikler barındırmaktadır. E-ticarette C2C modeli ile çalışmak durumunda olan girişimciler bir bayi ağına dahil değil ise, yada bir bayi ağı dağıtmıyorsa, ürün ve hizmetlerini kamu ile yapmıyorsa (ki kamu artık sadece hizmet dağıtmaktadır) C2C E-ticaret iş modelinde çalışıyor demektir. Mantıksal kurgu olarak alış veriş yapılan perakende işlemler bu modeli dahildir.

C2C iş modelinde Ürün Satışına Özgü E-ticaret Siteleri

E-ticarette ürün satışları işlemine yönelik hazırlanmış E-ticaret siteleri dünya çapında ve ülkemizde çokça bilinen pazaryerleridir. Ülkemizde bu altyapı ile hazırlanmış olan sitelerden en bilinenleri Trendyol, n11, Hepsiburada, Çiçeksepeti, gibi sitelerdir. Global düzeyde Amazon, eBay, Aliexpress vb. sitelerdir.

E-pazaryerleri altyapısına sahip E-ticaret sitelerinde binlerce ürün, binlerce mağaza bulunmaktadır. Dolayısı ile E-ticarete konu ürünlerin yüklenmesi için gelişmiş altyapı sistemlerine entegrasyonlara ihtiyaç duyarlar. E-ticaret pazaryeri mağazası açanların ürünlerini yüklemeleri, destekleyici diğer sistemlerle entegre olmaları için geniş bir XML, API entegrasyonu sunarlar. E-ticaret tekniği olarak C2C’nin en gelişmiş hali olurlar.

C2C e-ticaret satış usulü perakende üzerinden döndüğü için özellikle E-ticaretteki payı çok büyüktür. E-ticarette ürün satışı yapan sitelerin toplam pazar payı çok yüksektir entegrasyonlar sayesinde C2C pazaryerindeki sitelerde bu pastadan pay alabilmektedir. Binlerce farklı ürün satılabilen C2C sitelerinin önünde satış yapmaları için hiç bir engel bulunmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. E-ticarete kolay başlangıç için ilk adımın bir C2C paketi ile entegre pazaryerlerinde mağaza açması olarak tavsiye edilebilir. E-pazaryerlerinde mağaza açma konusunda avantaj ve dezavantajları nelerdir konusunda Pazaryerlerinde online satış rehberimize bakabilirsiniz.

E-ticarette C2C Hizmet E-ticaret Siteleri:

E-ticarette mutlaka ürün satışı yapılmak durumunda değildir. E-hizmetlerinde satış ve pazarlaması yapılmaktadır. C2C hizmet satışında piyasada çokça bilinen hizmet sitelerine örnek orak armutu, udemyi vb. verebiliriz. Bu sitelerde geniş bir XML veya API entegrasyonlarına ihtiyaç duyarlar.

E-ticaret İş Modeli Olan C2C İlan Siteleri:

İnternet üzerinden daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak isteyen, markalaşmak isteyen siteler, ilan almak ve vermek üzere işlem yaparlar. Bu sistemin çıkışının gazetelerdeki ilanlardan ilham aldığı ve halen gazete sayfalarında çokça görebiliriz. Ancak E-ticaret girişimi olarak da marka bilinirliği seviyesine gelmiş ilan siteleri bulunmaktadır. Sahibinden, hurriyetemlak ve letgo gibi sitelerdir. Bu sisteme en iyi örneklerdir.

E-ticarette C2C Hangi Alanlarda Kullanılır?

E-ticarette C2C kullanım alanı, internetin, internet üzerinden online yapılan işlemlerin gelişmesi ve yaygınlaşması ile artmıştır. İlk çıkışı ben de E-ticaret yapabilirim, yapabilir miyim sorusuna cevap bulmak için ortak bir pazaryeri anlayışı ile gelişmiş ve değişik bir boyut kazanmıştır. Alıcının ve satıcının üye olduğu platformlar geliştirilmiştir.Klasik ticaretteki tanımlama yöntemi ile şöyle ifade edilebilir. Bir bakkal açtınız. Bu bakkalı aynı zamanda binlerce dükkan olan AVM’de açtınız veya oraya entegre ettiniz şeklinde düşünülebilir.

E-ticaretin yapıldığı E-ticaret sitesi bir aracı konumdadır. Dijital pazarlama modelleri arasında olan yöntem olan C2C’e bakıldığında aynı zamanda e-pazaryerleri aynı zamanda bir sosyal alan olarak kullanıldığı görülmektedir. Doğrudan doğruya tüketicilerin ve satıcıların buluştuğu sosyal ağlar oluyor. E-ticaret sitesi açan her özel ve tüzel kişilik E-ticaret siteleri sayesinde, satış işlemlerinin hızlı ve sorunsuz şekilde gerçekleşmesi sağlar. Kullanım alanı son derece geniştir. İnternete açtığı için Global pazara açmış olur. Bu açıdan bakıldığında E-ticaret global bir ticarettir.

E-ticarette Diğer İş Modelleri B2B ve B2C

B2B Nedir?

İngilizce Business To Business’in kısaltılmış halidir. Yani iş dünyasından yine iş dünyasına internet üzerinden alışverişi tanımlamaktadır. Akılda kalıcı olması ve daha iyi anlaşılması için firmadan firmaya ticaret denilebilir. Ancak burada B2B e-ticaret iş modeli olması için alıcıların ve satıcıların bir ağ sistemine dahil olması gerektiğini de unutmamak lazım. Dünya çapında veya ülke çapında büyük bir markanın ürün ve hizmetlerini bayilik sözleşmesi üzerinden satış olarak algılamak lazım. örneğin beyaz eşya bayilerinin dahil olduğu sistem, market zincirlerinin dahil olduğu sistem B2B iş modelidir.

B2C Nedir?

İngilizce Business To Consumer’in kısaltılmış halidir. Bu iş modelinde firmadan tüketiciye yapılan eticaret olarak tanımlanabilir. Çoğunlukla akla gelen üretici firmaların örneğin tekstil, ayakkabı, giyim gibi, internet siteleri üzerinden online müşteriye satışını ifade etmek için kullanılmaktadır.

B2C Ve C2C E-ticaret Modeli Arasındaki Farklar Nelerdir?

E-ticaret iş modelleri birbirinden kesin çizgelerle hem ayrılmış hem de ayrılmamış iş modelleridir. Cümle çelişkili gibi görülebilir. E-ticaret iş modellerine bakıldığında hem kurulan ilişkiler kapsamında farklı hem de yöntem açısından farklı olduğu sonuçlarının ortaya çıktığı görülür. İnternet teknolojinin gelişmesi ile online ticaret ve online pazaryerleri anlayışı gelişmiştir bu durum birbiri ile sıkı sıkıya bağlı teknolojiler geliştirdiği halde, kendine özgü sonuçlar veren modeller olarak ortaya çıkmıştır.

  • ✓ C2C perakendenin eski geleneksel ticarete kıyasla global çapta E-ticaret yapar hale getirdiği halde hala kendisinin bir perakendeci olması gerçeğini değiştirmemiştir. Ancak E-ticarette kullandığı argümanlar olarak global çapta E-ticaret yapanlarla aynı argümanlardır. En temelde tedarikçiler ve tüketiciler arasında meydana gelen ticaret sanal ortamda gerçekleşir. En belirgin özelliği C2C iş modelinde e-tacir kendi tedarikini yapmak durumundadır
  • ✓ B2C iş modeli E-ticarette, e-tacirler yani site sahipleri ürünlerinin doğrudan perakendeye açmış olurlar. Müşteriler almak istediği ürünleri internet sitesi üzerinden alışveriş yaparlar.
  • ✓ B2B E-ticaret şeklinde sadece tedarikçiler ve tedarikçiler arasında eticaret olur. Eski usulde aracılık, bayilik veya komisyonculuk olarak bilinen sistemdir.

C2C E-ticaretin Avantajları Nelerdir?

E-ticarette hem tüketici hem de tedarikçi açısından sağlanan avantaj, tüketici için tamamen güvenliğin sağlanması, tedarikçi için ise sorumluluğun alınması C2C e-ticaret modelinin en büyük avantajı olmuştur. Aynı zamanda perakendeci tüketici için online pazarı hazır bir hale getirmiştir. E-ticaret eko sisteminin ve E-ticaretin gücü ile pazarda ürün satmak da kolay olmuştur. Ürün bulmak ve almakta kolay olmuştur. Meseleyi kolay kavrayabilmek için şöyle bir örnek verebiliriz. Eğer bulunduğunuz mahallede istediğiniz güzel bir avize bulamamışsanız E-ticaretten önce yapmanız gerekenlerle E-ticaretten sonra yapmanız gerekenleri düşünün.

C2C iş modelinde avize satışını sitesine koyan satıcı ile alıcı buluşmuştur. Örnekten devamla satıcıların da alıcıya ulaşması ve ürününü tanıtması, satması ve göndermesi gerekir. Bunun için yapacağı tanıtımlar, reklamlar, kampanyalar, mağaza vitrini, depo, gibi unsurları internet üzerinden online olarak hallettiğini düşünün.

Aynı zamanda hem alıcıların daha çok, geniş, alternatifli, uygun ve ucuz ürün bulabilmesi, satıcılarında daha fazla müşteriye ulaşabilmesi için e-pazaryerleri Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Aliexpress, Amazon vb. sayesinde buluşabilmektedirler.

C2C E-ticaret Sitesi Kurmak

E-ticarete mağaza açmak ve satış yapmak, ürün ve hizmetlerinizi internet üzerinden online pazarlamak istiyorsanız tercih edeceğinizz iş modeli C2C e-ticaret iş modelidir. B2B veya B2C iş modeli daha çok mevcutta ticaret modeli olanlar için olan sistemler olarak ele alınmalıdır. Bu nedenle E-ticaretini C2C iş modeli üzerinden yapacaklar veya yapmak isteyenlerin bazı adımlar mevcuttur. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz.

E-ticaret sitesi paketi tercihi:

C2C E-ticaret sitesi kurmak isteyenler genel olarak şu tercihleri yaparlar.

Birincisi. Kendi bünyelerinde bir E-ticaret paketi yazdırmak. Bu tercihte, yazılım uzmanı, teknik analizler, piyasa analizleri, yazılım kodlama, test süresi gibi unsurlar dikkate alındığında maliyet açısından yüksek olacağı için Amerika’yı yeniden keşfetmek olacaktır. Özellikle yazılımın süresi E-ticarette istenilen fırsatları kaçırma en büyük dezavantaj olarak ortaya çıkar.

İkincisi, hazır C2C E-ticaret paketini almak. E-ticaret altyapı sağlayıcılarının hazırlamış oldukları bir hazır bir C2C hazır E-ticaret paketi satın alma yöntemi ile hemen bir E-ticaret sitesi kurabilirler. Burada sadece bir bedel ödeyerek anında E-ticaret sitelerini hayata geçirebilirler, E-ticarete odaklanabilirler. Hazır eticaret paketinde olması gereken örneği için hazır E-ticaret sitesi nedir? Hazır E-ticaret paketleri nelerdir? adlı makalemize bakarak teknik özelliklerinden entegrasyona, fiyatından temalarına kadar bir çok hususta bilgi edinebilirsiniz.

E-pazaryeri mağaza entegrasyonu:

Trendyol, N11, Hepsiburada, Çiçeksepeti vb. pazaryerlerinde mağaza açarak E-ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz. E-ticaret paketinize yaptıracağınız entegrasyonlar sayesinde marketplacelerde sanal mağazalarınızla E-ticaret paketinizi entegre ederek tek tuşla ürünlerinizi yükleyebilir, yönetebilir, satabilirsiniz. Hatta ERP, CRM gibi entegrasyonlar sayesinde muhasebe ve e-arşiv fatura, e-fatura sistemlerine bile çok kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Pazaryerlerine mağaza açma ve entegrasyonlar konusunda detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa Pazaryerleri entegrasyonu adlı makalemize bakabilirsiniz.

Kargo Anlaşması:

E-ticaret uzak mesafeli satış yöntemi olduğu için ürünlerinizi müşterilerinize ulaştırmak için kargo etmek durumundasınız. Bunun için bir kargo firması ile anlaşabilirsiniz yada entegre olmuş ve mağaza açmışsanız e-pazaryerlerinin anlaşmalı olduğu kargo firmalarından bir tanesini seçebilirsiniz.

E-ticarette hangi iş modeli olursa olsun kargo seçiminde iki hususa dikkat etmekte fayda var. birincisi E-ticaret kargo entegrasyonu olması, ikincisi ise kargo firması seçimidir.

E-ticaret kargo firması seçimi için E-ticarette kargo yönetimi nedir? Nasıl olmalıdır? makalemize bakabilirsiniz.

Banka ve Sanal POS Ödeme Sistemleri:

E-ticaret dijital ödeme sistemleri üzerinden yürütüleceği için bir ödeme ve tahsilat sistemi kurulu olması gerekir. E-ticaret satıcılar ve alıcılar tarafından en önemli husus ödeme sistemleridir. Bankacılık ve onaylı sanal ödeme sistemlerinin geldiği teknolojik nokta oldukça güvenlidir. Bu güven E-ticaretin artmasında önemli rol oynamıştır.

Bir banka hesabı ve Sanal Ödeme sistemleri kullanarak alışverişi kolay hale getirebilirsiniz. E-ticarette güvenli alışveriş yöntemleri konusundaki makalemize bakabilirsiniz.

E-ticarete odaklanmak yada dijital pazarlama:

  • E-ticaret internetin tüm nimetlerini en çok kullanan sektördür.
  • E-ticaret site sahibinin kurmuş olduğu sitesinin tanıtımı için Google reklamlarından, sosyal medya reklamlarına, e-mail bültenlerinden SMS’e kadar inanılmaz geniş bir alanda istedikleri gibi tanıtabilirler.
  • E-ticarette başarının yolu markalaşma ve internette mümkün olduğu kadar görünür ve üst sıralarda olmaktan geçmektedir. Tabi bütün bunlar için bir bütçe ve zaman gerekmektedir. Düşük bütçeli ancak etkili çalışmalar yapmak istiyorsanız internetin nimetlerinden yararlanabilirsiniz.

Meselenin en baştan nasıl ele alınması gerektiği ile ilgili örnek için E-ticaret yapmak için baslangıç rehberi makaleye göz atabilirsiniz.

E-ticaret şirketi kurun veya şirketinize E-ticaret nace kodunu ekletin

İşbu makalede ifade edilen hususların olabilmesi için bir E-ticaret şirketinizin olması gerekir. Ki E-ticarete başlayabilesiniz. Ülkemizde ticaret sahiplerinin özel yada tüzel kişiliğe sahip ve müşterilerine fatura kesebiliyor olması gerekmektedir. E-ticaret için şirket nasıl kurulur, hangi şirket türü kurulur, şirket kurmadan da E-ticaret olur mu sorularının cevapları için E-ticaret yapmak için şirket kurmak için gerekenler makalemizi inceleyebilirsiniz.

C2C E-ticarette Proticaret Avantajları

E-ticaretin eko sistemi günden güne gelişmekte. Bu gelişmeler hem geçmişte doğru yapı ve yapılanmalar üzerinden bilgi birikimine hem de E-ticaretin geleceğine odaklanmaktan geçmektedir.

Proticaret E-ticaret eko sisteminde sunduğu tüm ürünlerde E-ticaret altyapılarına odaklanmış durumdadır. Bu noktadan hareketle 20 yıldan fazla tecrübesi ve halen geliştirdiği ürünlerle C2C e-ticaret pazaryeri sistemleri de dahil gelişmiş bir hazır E-ticaret altyapı sistemleri sunmaktadır.

E-ticarette C2C iş modeli ile ticaret yapmak isteyenlerin ihtiyaç duyabileceğinden daha fazlası ile hazır olan altyapımızda şu hususlar ön plana çıkmaktadır.

  • ✓ C2C e-ticaret paketinin yapısal özellikleri: Sitenin kendi bünyesinde tabii olarak bulunması gereken ve proticaret avantajı özelliklerini haizdir.
  • ✓ Entegrasyon özellikleri : C2C E-ticaret iş modelinizi daha etkili, daha verimli hale getirmek için pazaryerleri, bankalar, kargo firmaları vb. temel bileşenlerle entegrasyonlar inanılmaz kolayca yapılmaktadır. Entegrasyonlar için www.proticaret.org/XML-entegrasyonları nı inceleyeniz.
  • ✓ E-ticaret paketini özelleştirin: E-ticaret paketinizin piyasada binlerce site içerisinde kaybolmaması kendi ürünlerinize göre özel bir yapıya haiz olmasını ön plana çıkmasını istiyorsanız istediğiniz temayı seçebilirsiniz. Bu konuda www.proticaret.org/tema-galarisi ni inceleyebilirsiniz.

Elbette ne bir E-ticaret sitesi ne de bir C2C E-ticaret sitesinde olması gereken özellikler bunlardan ibaret değildir. Tüm C2C E-ticaret paketleri ve özellikleri, B2C - B2B E-ticaret yazılımı ile özel proje yazılım hizmetlerimiz için;
0555 961 12 00
0850 430 50 50
info@proticaret.org
yolu ile bilgi alabilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR

E-Ticaret Tedarik Zinciri Yönetimi

E-Ticaret tedarik zinciri yönetiminin önemidir? Tedarik zincirini doğru yönetmek için nelere dikkat edilmelidir?
09.02.2023 10:30

E-Ticaret Tedarikçi Yönetimi

Tedarikçi Yönetimi nedir? Tedarikçi Yönetiminin önemi nedir? E-Ticarette ürün tedariği yönetmek için nelere dikkat edilmelidir? Makalemizi inceleyebilirisniz.
06.02.2023 10:30

E-Ticaret Siteleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

E-ticaret siteleri fiyatları, domain, hosting yıllık kiralama bedelleri, iş modeline uygunluk, e-ticaret paket özellikleri ve daha bir çok farklı bileşene göre belirlenir.
26.01.2023 10:30

E-Ticarette Ödeme Sistemleri Tercihi Nasıl Yapılır?

E-ticarette ödeme sistemleri nasıl tercih edilir? Hangi ödeme yöntemi niçin tercih edilmelidir? Alternatif ödeme sistemleri nelerdir?
15.01.2023 10:30

Marka ismi oluşturma ve markalaşma süreci

Marka ismi oluşturma, markalaşma sürecinin yönetimi, marka ismi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler...
09.01.2023 10:30

İş fikirleri bulmak

E-ticarette iş fikirleri ve para kazandıracak işler nasıl bulunur? Küçük işletmeler için iş fikirleri nasıl geliştirilir? Proticaret iş fikrime nasıl destek olur?
03.01.2023 10:30

SEO nedir? Nasıl yapılır?

SEO nedir? Nasıl yapılır? E-ticarette SEO uygulamaları nasıl olmalıdır? Proticaret hazır e-ticaret paketlerinde SEO uygulamaları nasıl yapılır?
30.12.2022 17:30

E-ticaret yeni başlayanlar için yol Haritası

E-ticarete başlamak isteyenler için yol haritası nelerdir? Neden e-ticaret yapmalıyım?
25.12.2022 17:30

B2C e-ticaret nedir?

B2C E-ticaret nedir? Üretici yada tedarikçi firmanın doğrudan tüketiciye satış yapmasıdır. B2C e-ticaretin Avantajları Nelerdir, B2C özellikleri ve B2C ile B2B farkları ve daha fazlası ..
15.12.2022 17:30

E-Ticaret Sitesi

E-ticaret sitesi ve e-ticaret siteleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi fiyatları ve avantajlı Proticaret e-ticaret paketlerinden yararlanın..
07.12.2022 17:30

E-Ticaret paketleri ve paket fiyatları

E-ticaret paketleri seçim kriterleri nelerdir? E-ticaret paketleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz E-ticaret sitesi kurmak ve Proticaret ile E-ticaretin avantajlarını görmek için tıklayın.
01.12.2022 17:30

C2C E-Ticaret Nedir? C2C Paket Fiyatlar ve Özellikleri Nelerdir?

E-Ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız Proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın.
125.11.2022 17:30

Sermayesiz e-ticaret nedir? Nasıl yapilir?

E-ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın
17.11.2022 18:30

E-Ticaret sitesi fiyatları ve e-ticaret paketleri seçme kriteleri

E-ticaret sitesi fiyatları , e-Ticaret Paketleri ve hazır e-ticaret sitesi yazılımı için ihtiyacınıza ve bütçenize uygun özellikleri proticarette bulabilirsiniz. E-ticaret sitesi fiyatlarının e-ticaretinize ve bütçenize uygunluğu için iş modülleri ve fiyatları karşılaştırın.
15.11.2022 11:30

E-ihracat nedir? E-ihracat nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

E-ihracat nedir? ifadesi tam olarak internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifade ile e-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetlerden birisi de e-ihracattır.
10.11.2022 11:30

internetten satış yapmak nedir? Nelere Dikkate edilmelidir?

İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir. Temel de satış faaliyetinin yüz yüze satış yerine internet ortamına taşınmış halidir.
02.11.2022 11:30

E-fatura ve E-arşiv nedir? E-ticarette nasıl kullanılır?

E-fatura ve e-arşiv, geleneksel olarak kağıt üzerinde ıslak imzalı ve kaşeli kesilen faturaların artık dijital ortamda aynı güvenlik ve yasal çerçevede uygulamaya konulmuş hali olduğunu herkes tarafından bilinmektedir.
27.10.2022 12:30

B2B -ticaret nedir? Nasıl yapılır?

Bu makalemizde B2B E-Ticaret nedir? B2B E-ticaret Nasıl yapılır? B2B E-Ticaret yazılım Fiyatları ve özellikleri nelerdir? Proticaret B2B E-Ticaret yazılım paketi avantajları nelerdir? Sorularının cevablarını bulacaksınız. Keyifli okumalar..
22.10.2022 12:30

E-Ticaret nedir? Nasıl yapılır? E-ticarete avantajlı başlangıç

E-Ticaret, internet üzerinden online ödeme sistemleri kullanılarak mal veya hizmet alışverişi yapmaktır. E-Ticaretin ilk çıktığı 90’lı yıllardan itibaren genişleyen hacmi, iş modelleri halihazırda ticaret yapanlar veya ticarete atılmak isteyenlerin her geçen gün ilgi odağı olmakla kalmayıp aynı zamanda bir nevi mecburiyeti haline gelmeye devam etmektedir.
20.10.2022 12:30

Canva nedir ve nasıl kullanılır?

Canva internet üzerinden çalışan her türlü tasarımın yapılabileceği bir tasarım programıdır. Ücretsiz bir platform olması, içerisinde yüzlerce tasarım kalıpları bulunması, web sayfaları, e-ticaret paketi sayfa ve sliderleri için kullanılabilecek garfik, info grafikler için kolay kullanılabilir platformdur.
10.10.2022 12:30

E-ticarette ürün degişimi ve iade sürecleri nelerdir?

E-Ticarette ürün iadesi nedir? Yasal haklar nelerdir? E-Ticaret ürünü iade süresi kaç gündür? E-Ticarette Ürün Değişimi ve İade Süreçleri nasıl yönetilmelidir? İade edilmeyen/edilemeyen ürünler nelerdir?
02.10.2022 12:30

E-ticarette kargo yonetimi nedir? Nasıl olmalıdır?

Kargo Nedir? E-Ticarette Kargonun Önemi, Kargo Süreçleri Nasıl Yürütülür? Kargo Paketlerinin önemi nedir, nasıl olmalıdır? E-Ticaret kargo anlaşmalarında nelere dikkat edilmelidir? kargo süreçlerinin stratejik noktaları nelerdir?
25.09.2022 12:30

E-Ticarete sıfırdan başlamak ve e-ticaret yapmak için başlangıç rehberi

E-ticarete sıfırdan nasıl başlanır? E-ticaret için şirket kurmak zorunlu mu? hangi şirket türünde e-ticaret yapmak daha avantajlı? E-ticaret için nasıl bir iş modeli seçmeliyim?
16.09.2022 12:30

E-ticaret ile hobiler kazanca nasıl dönüştürülür?

Hobilerin e-Ticaret yolu ek kazan yolu olması için şirket kurmak gerekli midir sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
07.09.2022 12:30

E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurma, e-Ticaret Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret için şirket kurma maliyetleri, kurulacak olan şirket tiplerine göre değişmektedir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
30.08.2022 12:30

E-Ticarette Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İnternette Güvenli Alışveriş nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Sanal kart güvenliği artı güvenlik midir?
25.08.2022 12:30

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret sitelerinde ödeme sistemi alt yapısının kurulması E-Ticaret sitesinin hayata geçirilmesinin belki de en önemli aşamasıdır. E-Ticaret olsun, konvansiyonel ticaret olsun nihai hedef satıştır. Parasını alasınız ki ürünü veresiniz.
15.08.2022 12:30

Hazır e-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır e-Ticaret Paketleri Nelerdir?

Hazır E-Ticaret sitesi internet üzerinden satış yapmak için hazırlanmış uzman yazılım ve web sitesidir. E-Ticaret sitesinin hazır olması demek sadece tek başına bir web sayfası demek değildir. Aynı zamanda içinde büyük modüler bir sistemi barındırır.
08.08.2022 12:30

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar, Hizmetleri Nelerdir?

E-Ticaret Danışmanlığı alarak tüm e-ticaret süreçlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. E-Ticaret danışmanı, e-ticaret projenizin başarılı olabilmesi için gerekli e-ticaret sitesi kurulum ve entegrasyon süreçlerinde size danışmanlık verir.
06.08.2022 12:30

Pazaryerlerinde Satış Online Satış Rehberi

Pazar yerleri satıcıların ve alıcıların sayısının sınırsız olduğu yerlerdir. Ticaret dünyasında satıcı ile alıcıyı bir araya getirmek tarihi bir gelenektir. Ancak e-ticarette satıcı ve alıcıyı (B2C) bir araya getirmek yeni bir gelenektir. E-Ticaret yapmak isteyenleri E-Ticaret Sitesi Kurma şartından kurtarıp satıcıların her halükarda alıcılara ulaştığı platformlardır. .
04.08.2022 12:00

İnternetten Satış Online Satış Rehberi

İnternetten satış yapmak isteyen satıcıların internetin sunduğu avantajlardan yararlanabilmesi için birbirlerini etkileyen süreçleri çok iyi takip edip kendilerini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü internetin sunduğu avantajlar her geçen gün artarken aynı zamanda rakip meslektaşları tarafından dan da bu avantajların kullanıldığının unutulmaması gerekir. Bu makalemizde internetten satış rehberi diğer adı ile online satış rehberi konusunu ele alacağız. .
02.08.2022 12:00

Amazon'da Satış Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Amazon gibi e-ticarette dünya devi olan bir e-pazaryeri platformunda yerinizi alabilmek için neler yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.
30.07.2022 12:00

Aliexpress'de Satış Nasıl Yapılır?

Aliexpress Çin’den dünyaya yayılan e-pazaryeridir. Aliexpress ve Alibaba gibi global çapta hizmet veren platform ülkeler çapında yerel B2C e-pazaryerleri satın alarak açmaktadır.
28.07.2022 12:00

eBAY'de Satış Nasıl Yapılır?

eBAY açık artırma şirketi olarak 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kuruldu. Kısa sürede dünyanın her yerinde alış veriş yapabilme imkanı sunduğu için global bir pazaryeri halini aldı.
26.07.2022 12:00

N11'de Mağaza Nasıl Açılır

N11 Mağaza Türkiye’de ilk anda alışılmadık ismi ile B2C iş modeli ile 2013 yılında Doğuş Grubu ve Güney Koreli ortağı SK Group’un ortaklığı ile açıldı. Kısa zamanda adından söz ettiren N11 bünyesine kattığı binlerce N11 online dükkanı ile milyonlarca müşteriye ulaşmıştır.
24.07.2022 12:00

Hepsiburada'da Mağaza Nasıl Açılır?

Hepsiburada 1998 yılından B2B ve B2C iş modeli ile hayata geçmiştir. Hepsiburada Mağaza açma, Hepsiburada; standart, Kadın Girişimci ve Hepsi Türkiye’den mağazaları açma, Hepsiburada’da mağaza açma avantajları, internetten online satışta Hepsiburada.com üzerinden yapılacaklar gibi konuları ele alacağız.
22.07.2022 12:00

Trendyol'da Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol’da dükkan açmak teknolojiyle alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktır. Pazaryerleri içerisinde 2010 yılında kurulmasına rağmen en büyüğü konumuna gelmiştir. Kendi ifadeleri ile e-ticaret ekosistemine pozitif etki yapan bir ekip olma yolunda adım adım ilerliyor.
20.07.2022 12:00

E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu

Entegrasyon, uyum ve bütünleşme anlamında teknik bir kelime ve kavramdır. Konumuz açısından E-Ticarette entegrasyon e-ticaretin eko sistemindeki ilgili paydaşlarla (Pazaryerleri, kargolar, tedarikçiler vd.) uyum içinde, bütünleşik, hızlı, güvenilir bir şekilde çalışmayı tanımlayan bir kavramdır.
17.07.2022 11:45

Stoksuz E-Ticaret Dropshipping Nasıl Yapılır?

Drop Shipping veya stoksuz e-ticaret, satıcının elinde stok tutmadan müşteri siparişlerini kabul ettiği bir perakende satış şeklidir.
30.06.2022 17:45

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

E-Ticarette En Çok Satan Ürünler nelerdir sorusun cevabı ile Ticarette en çok satan ürünler, internette en çok ürün satan sektörler, dünyada en çok satılan ürünler hangileridir sorusu konvansiyonel (fiziki) ticarette de birbirine benzer sonuçlar veren sorulardır.
05.07.2022 22:00

E-Ticaret Yazılım Özellikleri Neler Olmalı?

E-Ticaret yazılımı nedir, en uygun e-ticaret yazılımı nasıl seçilir, profesyonel e-ticaret paketleri, e-ticaret yazılımlarına nelere dikkat etmeliyiz?
26.06.2022 11:15

E-Ticaret Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri

e-Ticaret yazılımlarının yazılarında aranması gereken temel özellikler ara yüzden “User İnterface”UI” ziyade e-ticaret paketlerinin öz yetenekleri ve bağlantılı sistemlerle e-ticaret ekosistemlerine uyumluluğu üzerinden değerlendirilmelidir.
11.06.2022 - 13:30

E-Ticaret Nedir? Türleri Nelerdir?

E-ticaret ( e-commerce ) son yıllarda alışveriş yapma, ürün ve hizmetleri sunma konusunda küresel modern ekonominin temel yapısı haline geldi
07.06.2022 16:55

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından...
20.04.2021 - 17:30

E-Ticaret Siteleri İçin Seo mu? Adwords mu?

E-ticaret sitenizin gün içerisinde aktif bir şekilde ziyaret edilmesini, ürünlerinizin geniş kitleler tarafından talep görmesini diliyorsanız; sitenizin seo uyumlu olduğundan mutlaka emin olmanız ...
20.03.2021 - 17:30

E-Ticarette Mobil Alışverişin Önemi

Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş ...
20.02.2021 - 17:30

E-Ticaret Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür

Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü ...
20.01.2021 - 17:30

E-Ticaret Site Güvenirliği

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak, bir şeyler alıp satmak yani geniş anlamı ile ticaret yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Artık firmalar ve küçük işletmelerin ...
20.12.2020 - 17:30

E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize istediğimize erişme noktasında büyük kolaylıklar sunuyor. İnternetin bize sunduğu bu kolaylıkların başında ilk sırada alışveriş siteleri yer ...
20.11.2020 - 17:30

E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi

E-Ticaret hızla yayılmakta olan alışverişi daha kolay hale getirmekte olan bir sektördür. Alışveriş için veya gezinti yapmak için siteye girenler yorum kısımlarına ne düşündüklerini...
20.10.2020 - 17:30

E-Ticarette Ziyaretçileri Üyeye Çevirme

Ticaret hayatını başarılı ve kazanç dolu bir şekilde yürütmenin oldukça zor olduğu günümüzde teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşteri portföyünü arttırmanın yolları bulunuyor. Zaten teknolojiye...
20.09.2020 - 17:30

E-Ticarette Pazarlama Taktikleri

E-ticaret pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda, markanız için yalnızca bir kaç e-posta ve ağızdan ağızdan yapılan reklamdan daha fazlası gerektiğini biliyorsunuzdur.
20.08.2020 - 17:30

E-Ticarette Adwords Neden Önemli

Google firması tarafından sağlanan bir reklam hizmetidir. Çevrimiçi reklamcılık olarak adlandırılır. İstediğiniz kelime ve kelime gruplarını seçer reklam oluşturur. Böylelikle siteniz arama neticesin de bu hizmet yardımıyla...
20.07.2020 - 17:30

E-Ticarette Social Media Monitoring

Günümüzdeki çoğu e-ticaret platformu, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanıyor. Bu ağlar, işletmelere tüketiciyle gerçek zamanlı iletişim kurma imkanı veriyor.
20.06.2020 - 17:30

E-Ticarette Sepet Ortalaması Nasıl Arttırılır?

Pazarlama çalışmalarınız da devamlı müşterilerinize özel kampanyalar yapın. Size asıl parayı kazandıran müşterilerdir. Bu müşterilere e-posta yoluyla ulaşıp özel çalışmalar yapabilirsiniz. Devamlı müşterilerinize değişik fırsatlar, kampanyalar veya açılış sayfası hazırlayarak ulaşabilirsiniz.
20.05.2020 - 17:30

E-Ticarette Dönemsel Kampanyaların Önemi?

Arama, e-ticaret işletmeleri için önemli bir gelir kaynağı olarak sürekli büyüyor. Ancak, özellikle işinizde binlerce işletme, hızlı değişen hisse senedi ve sürekli değişen fiyat ve promosyonlar varsa, yönetmek zor bir alan olabilir.
20.04.2020 - 17:30

E-Ticarette SEO Önerileri

E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır
20.03.2019 - 19:30

E-Ticarette Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarımı, web siteleri söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Başarılı bir e-ticaret web tasarımı, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmanıza ve potansiyel olarak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.
20.03.2020 - 17:30

E-Ticaret Sitesi Kurmak

İnternet teknolojileri sayesinde işiniz için coğrafi sınırlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi gerek ülke geneline, gerekse de tüm dünyaya ulaştırmak artık çok daha kolay.
04.03.2019 - 18:30

E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım?

Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz.
20.02.2019 - 18:30

Proticaret Ücretsiz E Ticaret Yazılımı

Proticaret, ücretsiz e ticaret sistemi sunan Asp.NET tabanlı bir yazılımdır. İlk olarak 2003 yılında tamamlandı. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip eden yıllar boyunca alt yapımızda sayısız değişiklik ve güncelleme gerçekleştirerek bugünlere geldik. Amacımız ise bu hizmeti kullanıcılarımızın başarısı ile taçlandırmaktır.
15.01.2019 16:30