İnternetten Satış ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir.

02.11.2022 11:30 Proticaret
İnternetten satış yapmak nedir?

İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir. Temel de satış faaliyetinin yüz yüze satış yerine internet ortamına taşınmış halidir. internetten satış yapmak, alış-veriş yapmak alıcılar ve satıcılar için çeşitli avantajlar sunmaktadır. İnternetten satış yapmak isteyen satıcılar için en büyük iki avantajı, düşük maliyet ve sınırsız sayıda potansiyel müşteridir. Online satışta müşteriler için de bir mağazaya, bir zamana ve mekana bağlı olmadan en uygun fiyata yüzlerce sanal mağaza ve ürünün kapınıza gelmesidir.

İnternetten satış fikrinin günümüzde ticaret için doğru fikir olması nerede ise tartışmasız bir hale gelmiş olmasına rağmen e-ticarette satılacak ürünler, satışı artırma konusunda bazı hususlara dikkat etmek gerektiği üzerinde de durulmalıdır.

İnternetten online satış yapmak için her şeyden önce iyi bir iş fikri ve planı gerekir. Bu plana ürün tedariki / üretimi, doğru fiyatlandırma, kargolama, lojistik süreçleri, ürünlere göre bütçeleme, pazarlama, markalaşma gibi ticaretin ve e-ticaretin gerekli aşamalarını planlayarak satışlarınızın başarılı olmasını sağlayabilirsiniz. İnternetten satış konusunda çok şey söylenebilir. Ancak bu yazımızda temel hususlar, ilk akla gelen sorular ve en önemlisi de internette satışı arttırmanın yolları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İnternetten Satış Nedir?

İnternetten satış yapmak isteyenler öncelikle internetten satış, e-ticaret, elektronik ticaret yada dijital satış, web satış, online satış gibi teknik olarak kendi içinde farklılıklar olsa bile aynı anlama gelen satış tipolojisini bilmek durumundalar. Nedir bu internetten satış; internet ağı üzerinde yapılan her türlü satış, pazarlama ve tanıtım faaliyetleri e-ticaret yada internetten satış olarak adlandırılır.

İnternetten yapılan satışlar; web siteleri, sosyal medya platformları, pazar yeri platformları ve online kataloglar vasıtasıyla gerçekleşir. Bu satışlar için internetin erişelebildiği her alan kullanılabilir. Çok büyük miktarda mobil uygulamalar, PC’ler, ATM’ler, telefon hatları, TV yada radyolar aracılığı ile satışlar gerçekleştirilebilir.

İnternetten satışa diğer bir ifade ile ürün siparişinin fiziki mekanın dışında olması, yani online sipariş, ürünün kargo / lojistik vasıtası ile alıcıya ulaştırılmasıdır. Durum böyle olunca da iletişim bilgileri, dijital mecralar, lojistik, reklam, kampanya yönetimi, organizasyon yönetimi, işbirliği süreçleri, reklam yönetimleri, depo ve stok yönetimleri gibi pek çok unsur da internetten satış yada e-ticaretin eko sistemindedir. Bunları yeri ve durumuna göre e-ticaret yada internetten satış olarak tanımlamak yada tanımlarının içine koymak gerekir.

İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

İnternetten satış yapmak her yerde olduğu gibi işe iyi bir plan yapmakla başlanır. İnternetten satışa başlamadan önce satışa konu ürünün ne olduğunun belirlenmesi ile başlanmalıdır. Ne satacağını bilmiyorsan veya belirlememişsen kime satacağını, nasıl satacağını, ne kadar satacağını, nerede satacağını, ne kadar karla satacağını, ne kadar sürede satacağını nasıl tahmin edebilirsin, planlayabilirsin kar zarar durumuna karar verebilirsin ki. İnternetten satış yapmaya karar verdiğiniz bir veya birden fazla ürün veya ürün grubu varsa işe ürünlerinize bir ürün ağacı oluşturarak (diğer bir ifade ile ürünlerinizi kategorize ederek) planlarınıza devam edebilirsiniz.

İnternetten satış için satışa konu üründen sonra ikinci önemli konu satış platformudur. Satış platformlarının başında kendilerine bir web sitesi yada e-ticaret paketi olmasıdır. Ancak iş bununla sınırlı olmayıp, pazaryerlerinde sanal dükkan açmak, sosyal medyalar üzerinden satış yapmak gibi tercihler de yapılabilir. Aslında son zamanlarda internetten çok satış yapma başarısı yakalamışlara bakıldığında üçünü bir arada aktif hale getirdikleri görülmektedir.

İnternetten satış yapmak için çok çok önemli diğer bir husus ise ürünlerinizin e-ticaret paketi kullanılarak sanal mağazanız veya sosyal medya platformlarınız üzerinden duyurulması yani pazarlanmasıdır.

Yukarıdaki ifade ettiğimiz hususları madde madde şu şekilde ifade edebiliriz.

 • ✓ İnternetten satacağınız ürün ve ürünlere karar verin.
 • İnternetten satış iş planı hazırlayın.
 • ✓ E-ticaret için şirketinizi kurun.
 • ✓ Tedarikçinizi veya tedarikçilerinizi seçin anlaşmalar yapın.
 • E-ticaret paketi alın, internetten satış sisteminizi kurun.
 • ✓ İnternetten satacağınız ürünleri sisteme yükleyin. Bunları yaparken proticaret xml ürün entegrasyonlarını kullanabilirsiniz.
 • ✓ Sanal POS ve kargo anlaşmaları vb. anlaşmaları yapın.
 • İnternetten satış için pazarlama stratejisi geliştirin ve ürünlerinizi pazarlayın.
 • ✓ E-ticaret pazaryerlerinde mağazanızı açın, sosyal medyalar ile pazarlamayı destekleyin.

İnternetten Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir?

İnternet üzerinden alışveriş yapmak kendi içerisinde birçok avantajlar sağlamaktadır. Her ne kadar hem dünyada hem de ülkemizde hala geçiş aşamasında olan online alışveriş imkanının en büyük avantajı her iki tarafı da zaman ve mekana bağlı olmaktan kurtarmasıdır. Zaman ve mekana bağlı olmayan satışlar çok farlı süreçlerin kolaylaşmasını sağlarken çok farklı süreçlerin, mesleklerin ve iş birliklerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunlar da duruma göre artı avantajlar olarak görülmektedir.

İnternetten satışın avantajları noktasında satıcılar tarafındaki faydalarını şu ana başlıklarda sıralabiliriz.

 • ✓ Ürün sunumunda düşük maliyet
 • ✓ Daha fazla potansiyel müşteri
 • ✓ Daha geniş ve hatta sınırsız coğrafyaya pazarlama imkanı
 • ✓ Daha fazla ve daha kolay markalaşma
 • ✓ Teslimatta aracılar kullanabilme.
 • İnternetten satış yapmak isteyen kişi veya firmalar daha az sermaye ile e-ticaret yapabilmektedir.
 • ✓ İnternet mağazaları 7x 24 esasına göre çalışır.
 • ✓ İnternet üzerinden yapılan kampanyalar daha kolay organize edilebilir. Daha çok kitleye ulaşır.
 • ✓ Fiziki mağazalarda ürün sergilemek için mağazanın fiziki büyüklüğü ile sınırlı iken internet mağazalarında istediğiniz sayıda /sınırsız sayıda ürün sunabilirsiniz.
 • ✓ İnternetten satışta rekabet hem zor hem de kolaydır. Teknik olarak rekabet daha adildir.
 • ✓ İnternetten satışta istenilen analizler daha kolaydır. Anket yapmak, rakip analizi yapmak gibi.
 • Pazaryerleri entegrasyonları sayesinde kendi imkanlarınızı çarpan etkisi ile daha fazla büyütebilirsiniz.

İnternetten Satış Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

İnternetten satış yapmak isteyen şahısların ve firmaların öncelikle akıllarında bulundurması, uygulaması gereken bazı önemli noktalar vardır. Aşağıdaki şu hususlara dikkat edilmesi durumunda başarı geldiği ortadır.

 • İnternetten satış yapmak için iyi bir iş planı hazırlayın. Planınızı mümkün olduğu kadar profesyonel hazırlamaya çalışın.
 • ✓ E-ticarete adım atarken çeşitli hibe ve teşviklerden yararlanmak için gerekli eğitimleri, lisansları almaya gayret edin. (hibe teşviki için e-ticaret şirketi kurmadan önce eğitimleri almanız gerektiğini hatırlatalım)
 • İnternetten satış için sektörünüze, iş modelinize, ürünlerinize uygun e-ticaret alt yapıları oldukça önemlidir. E-ticaret paketi seçerken, web sitenizi kurarken proticaret gibi profesyonel e-ticaret alt yapılarını tercih ediniz.
 • ✓ İnternetten alışveriş artık nerede ise mobil alışveriş anlamı taşımaktadır. Bu netenle e-ticaret paketinizin mobil uyumlu olmasına (responsive tasarım) dikkat edin.
 • ✓ İnternet mağazanızın profesyonel temalarla tasarım olmasına dikkat edin. Müşteriye güven verecek yapıda olmasına dikkat edin.
 • İnternetten satış yapmak istediğiniz ürünleriniz için tedarikçi antlaşmalarını profesyonel yapın. Tedarikçi anlaşmalarından önce işe başlamayın.
 • E-ticaret kargo anlaşması yapın. Kargoda e-ticaret deneyimi yüksek firmaları tercih edin.
 • ✓ E-ticaret şirketinizin ve e-ticaretin yasal alt yapışana uygun olmasına dikkat edin. Örneğin ETBİS kaydı olun. Şirketinizin Nace kodunu e-ticarete uygun alın.
 • ✓ İnternetten ürün ve hizmetlerin ücret tahsilatı için sanal POS anlaşması hatta anlaşmaları yapın ki müşteriler alternatif POS kullanabilsinler.
 • ✓ İnternetteki hedef kitlenize ulaşmak için dijital pazarlama argümanları planı yapın ve adım adım uygulayın.
 • ✓ İnternetten satışta kaliteden asla taviz vermeyin.
 • ✓ Markalaşmak için her bir işi her bir adımı fırsat olarak kullanın.

İnternetten satış yapmak istiyorsanız eğer yukarıda sayılanlar kadar önemli olan asla ve asla göz ardı edemeyeceğiniz en önemli husus her bir iş işlem, ürün, müşteri memnuniyeti vs. vs. her şeyi ölçün. Ölçmediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz. Ölçebilirseniz, dünyadaki en büyükler gibi sizler de başarabilirsiniz.

İnternetten Satış Eğitimi Almalı Mısınız?

İnternetten satış yapmak için eğitim almak şart değildir. Ancak eğitim almak her şeyin değişmesi, gelişmesi ve ilerlemesidir. e-ticaret doğası gereği her gün değişmekte, büyümekte, yeni argümanları eko sistemine katmaktadır. Dolayısı ile e-ticaret hakkında bilgi edinme, uygulama metotlarını geliştirme çerçevesi de sürekli genişleyecektir. Potansiyel olarak internetten satış yapmak isteyenler satış yapmak istedikleri ürün ve ürünün sektörü hakkında bir bilgi birikimleri vardır. Bu bilgi birikimlerini e-ticaretin bilgi birikimleri ile birleştirilmesi yeni ufuklar açacaktır. E-ticarette her yeni ufuk yeni başarı anlamına geldiği ortadır.

İnternetten online satış ve pazarlama, e-ticaret sitelerinin yönetilmesi gibi konularda internet ortamında bir çok eğitimler bulunmaktadır. Eğer başlangıç aşamasındasınız ve e-ticaret hakkında temel bilgiler nelerdir dediğinizde şu başlıktaki eğitimleri internet üzerinden ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz.

 • ✓ E-ticaret uzmanlığı
 • ✓ E-ticarette fotoğrafçılık
 • ✓ SEO
 • ✓ E-ticarette tasarım
 • ✓ Sipariş yönetimi
 • ✓ Temel paket eğitimleri
 • ✓ Sanal pos entegrasyonları
 • ✓ E-ticaret raporları

İnternetten satış işleminde bu ve benzeri başlıklara dair güzel eğitimler var. Çoğu zaman dağınız halde bulundukları ve tek yönlü olduğu için istenilen sonuçları vermemektedir. Proticaretin, düzenli sunduğu ücretsiz e-ticaret eğitimleri konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Proticaret ücretsiz e-ticaret yazılımı , proticaret wiki de yer alan makale eğitimlerimizden faydalanabilirsiniz.

İnternetten Satış Yöntemleri Nelerdir?

Online satış yapmak için günümüzde çok fazla seçenek var. e-ticaret platformlarından birini veya bir kaçını aynı anda kullanabilirsiniz. Proticaret gibi profesyonel e-ticaret altyapıları kullandığınızda bir çok platformdaki online mağazanızı tek bir panelden yönetebilirsiniz. E-ticaret siteleri, sosyal medya ve e-ticaret pazaryerleri internetten satış yapmak isteyenlerin en çok kullandığı platformlardır.

 • ✓ E-ticaret Sitesi: online satışlar için özel hazırlanmış e-ticaret paketleri ile yapılandırılmış web siteleridir. E-ticaret sitesinden satışlarda markalaşma ve uygulama size özeldir. Ve istediğiniz gibi çalışabilirsiniz.
 • ✓ Sosyal Medya Platformları: internetten satışta hem satış hem de tanıtım olarak kullanılan platformlardır. Instagram, Facebook, twitter ve Tiktok sıklıkla kullanılan sosyal medyalardır.
 • ✓ E-ticaret Pazaryerleri: İnternet üzerinden alışverişte alıcılar ve satıcıları buluşturmak için kurulan e-ticaret siteleridir. N11, Hepsiburada, Trendyol, Amazon, Aliexpress, çiçeksepeti vb. e-ticaret platformları ülkemizde en yaygın bilinen e-ticaret pazaryerleridir. E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları, XML Entegrasyonları
 • ✓ E-ihracat Pazaryerleri: internet üzerinden e-ihracat yapmak isteyenler E-bay, ETSY, Amazon gibi uluslararası e-ticaret platformlarında sanal mağaza açarak ihracat yapabilirler.

Dükkân Açmadan İnternetten Satış Yapılır Mı?

Dükkân açmadan internetten satış yapmanız mümkündür. E-ticaret sektörüne az sermaye ile giriş yapmak isteyen, sermayelerini ürün tedarikine, e-ticaretin diğer altyapılarına ayırmak isteyen şahısların tercih ettiği yöntemdir.

Yukarıda da ifade edildiği üzere dükkan açmadan sosyal medya kanalları üzerinden, pazaryerleri üzerinden satış yapılması mümkündür. Hatta bir ileri boyutu daha var. Bazı profesyonel kişiler internet üzerinden yurt içinde sadece bir depo tutarak veya depo ile anlaşarak, yurt dışında da e-ihracat pazaryerlerinde mağaza açarak Dropshipping (stoksuz satış) yöntemi ile internetten satış yapmaktadır.

Şirket Kurmadan e-ticaret yapmak ?

İnternetten satış yapan işletmelerin yaptığı her satış için fatura kesme zorunluluğu bulunur. Yani kısacası internetten satış yapmak için şirket kurma zorunluluğu bulunmaktadır.

E-ticaret ile internetten ürün satacak olan kişi ve işletmeler tarafından en çok kurulan şirket türleri; şahıs, anonim ve limited şirketleridir. Şirket kuruluşu esnasında şahıs şirketleri veya diğer şirketlerde faaliyet alanı koduna 47.91.14 olan E-ticaret Nace kodunu faaliyet alanı olarak göstererek e-ticaret vergi muafiyetinden yararlanabilmektedir. e-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurma olarak belirtebiliriz.

İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

İnternetten satış yapmak için yapılması gerekenleri şu şekilde maddeler halinde sıralarsak akılda kalacağı, iyi bir satış planı, iş planı vb. alanlarda kullanılabilir.

 • ✓ İnternetten satış için markalaşın.
 • ✓ Ürünlerinizin devamlılığını sağlayan sağlam tedarikçiler edinin.
 • ✓ Hedef kitlenizi belirleyin
 • ✓ İnternet sitenizin adını Domain alın. Mümkün olduğu kadar özgün domein adı alın.
 • ✓ Ödeme yöntemleri anlaşmaları yapın, pratik olanları tercih edin.
 • ✓ Müşterilerinize tanıtım yapın, reklam ve pazarlama stratejileri ve adımları oluşturun.
 • ✓ Adwords ve sosyal medya reklamlarını planlayın üzerinde titizlikle durun.

İnternetten Satış Arttırma Yöntemleri ve Stratejiler Nelerdir?

İnternetten satış yöntemlerini artırmak her zaman mümkündür. Satışlar artırmak için yapılması gereken işlemlerin bazıları ücretli bazıları ise ücretsizdir. Ancak her hem ücretli olanlar hem de ücretsiz olanların temel noktası dikkatli ve doğru hamleler yapmaktır. İnternetten satışı artırmak için dikkatli ve doğru işlemlerden kasıt ya da strateji şunlardır.

 • İnternetten online satış siteniz varsa eğer. Sitenizin tasarımına dikkat edin. Bu ücretsizdir. Ancak a-ticaret altyapı sağlayıcınız bunu sağlayamıyorsa durum değişir.
 • ✓ e-ticaret sitenizin mobil uyumlu olmasına dikkat edin. Bu konuda baştan doğru seçimi yapmış olmanız lazımdır.
 • ✓ Online satış sitenizdeki ürün fotolarınızı e-ticaretin gerektirdiği standartlarda çekin. Bu hem ücretli hem ücretsizdir. Eğer foto çekmeyi öğrenirseniz ücretsizdir. Bu hizmeti dışarıdan da alabilirsiniz. Ancak esas maliyet kötü bir foto daha da kötüsü başka internet sitelerinden kopyalanmış bir kötü fotodur.
 • ✓ İnternetten satış artırmanın diğer bir yöntemi ürünlerinin açıklamalarını tam ve doğru yapın ne az ne çok. Olmayan bir özellik yazmanız ürünün iadesine neden olurken eksik yazmanız yüzlerce binlerce site arasında gerilere düşmenize neden olur. Bu konuda dışarıdan hizmet alabileceğiniz gibi en doğrusu kendinizin yapmasıdır.
 • ✓ İnternetten satış artırmanın diğer önemli bir stratejik hamlesi de ürünlerinizin fiili ekosistemini doğru tanımlamanız, satış mevsimlerine, özel günlere dikkat etmenizdir.
 • ✓ İnternetten online satışı artırmanın en önemli konularından birisi de müşterilerinizle doğru iletişim kurmanızdır. Bu konunun bir maliyeti yoktur. Örneğin ürününüz ile ilgili bir soru sorulduğunda açık, anlaşılır, uygun ve kibar bir cevap vermek sadece soru soran müşteriye değil yorumları okuyan diğer potansiyel müşterileri de etkileyecektir.
 • ✓ İnternetten satışı artırmanın diğer önemli ve önemle üzerinde durulması gereken bir hassasiyette markalaşma ve iş kalitenizi artırmanızdır. Basit bir örnek ürün paketlerinizin ürünün sağlam ve sağlıklı gitmesine dikkat edin ve ürün paketleriniz üzerine markanızı koymayı ihmal etmeyiniz.

Bunların dışında şu hususlara da dikkat etmeniz internetten online satış cirolarınızı artırmanızda yardımcı olacak hususlardır. İlgili makale İnternetten Satış Nedir, Online Satış Rehberi size satış cirolarınızı arttıracaktır.

Online Satış Yaparken Daha Fazla Müşteriye Nasıl Ulaşırsınız?

İnternetten satış yada diğer bir ifade e-ticarette başarılı olmanın yolu satışları artırmaktan geçer. E-ticarette satışları artırmanın yolu da SEO’dan geçer. Gümüz internet dünyasında arama motorlarında günlük, saatlik hatta anlık ürün satmak ve almak isteyenler arama yapmaktadır. Hal böyle olunaca Google, Yandex Yahoo, Sosyal medyalar üzerinde çalışma yapmanız şart haline gelir. Etkin bir SEO çalışması ile ürünlerinizi siz de ilgili hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz. İnternetten satışı artırmanın diğer bir yolu da Sosyal Medya Reklamlarıdır. Sosyal medyalar yapısı gereği çeşitli coğrafi ve demografik özellikler barındırmaktadır. Bu özellik sayesinde hedef kitleye ulaşmak, bunları analiz etmek, buralardaki gruplardan yararlanmak mümkündür.

Online satışta firmaların hedef kitlelere ulaşabilmesi için yapacağı dijital pazarlama stratejilerinde şu mecraları kullanabilirler.

 • ✓ Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ) internetten ürün ve hizmet satış ve pazarlamasında ürün ve hizmetin arandığında ilk sıralarda tüketicilere gösterilmesini sağlayan SEO çalışmalardır. Arama motorlarınca kolay tarayabilmesini ve indekslemesini sağlamak için yapılan çalışmalardır.
 • ✓ Google Adwords Reklamları: Arama motorlarına belirli kelimeler için verilen tıklama başı reklam tipidir. İçerisinde reklamı da barındırır. Kendi içinde bir çok türü vardır. bu konuda uzmanlardan yardım alabilirsiniz,
 • ✓ Sosyal Medya Kullanımı: Sosyal medyaların ulaştığı kitlere verilen reklamlardır. Facebook, Twitter ve son zamanlarda hızla yükselişe geçen istagram en çok reklam verilen mecralardır. Bu mecralarda reklam sınırlaması ve genişletmesi yapmak mümkün olduğu için çokça tercih edilen müşteriye ulaşma yöntemi olarak kullanılmaktadır.
 • ✓ Influencer Marketing: Kısaca tanınmış veya takipçisi çok olan kişilerce yapılan reklam ve tanıtım işbirliğidir. Blogger, vlogger ve Influencerlar gibi isimler alan bu tanınmış ve takipçileri çok alan kişiler sizin ürünlerinizi tanıtır.
 • ✓ Affiliate Marketing: Ticari işbirliği yada diğer bir ifade ile tanıtım işbirliğidir. Bir firma başka bir firmanın ürününlerini de tanıtır. Satış ortaklığı yapar.
 • ✓ E-mail Marketing: İnternetten satış yapanlar ürünlerini, kampanya tanıtımı yapılırken e-postlar aracılığı ile dijital pazarlama stratejilerinin yürütüldüğü marketing türüdür.
 • ✓ SMS Pazarlama: İşletmelerin ürün, hizmet ve kampanyalarını SMS’ler aracılığı ile duyurmasına verilen isimdir.

Instagram’dan Satış Yapmak

internetten satış nasıl yapılır sorusunu soranlar aynı zamanda kendilerinin de bir instagram kullanıcısı olarak gördükleri için instagramda nasıl satış yapılır diye de düşünmektedirler. Yukarıda saydığımız pazarlama yöntemleri içerisinde özellikle şahıs şirketleri ve küçük işletmelerin daha az maliyetle en fazla kitleye ulaşabilecekleri platform olarak instagram ön plana çıkmıştır. Bundan dolayı istagramda satış yapmak koşunda şu ana başlıkları akılda tutmakta fayda vardır.

 • ✓ Instagram profilinizi düzenlerken kurumsal kimliğinize uygun bir profil oluşturun.
 • ✓ Instagram kullanıcı adı, profil resmi, internet sitesi, adres ve iletişim bilgilerini kurumsal kimliğe uygun düzenleyin.
 • ✓ Instagram’dan ürün satmak e-ticaret siteniz ile Instagram hesabınızı entegre edin.
 • ✓ Instagram’da düzenli iletişim kurun bir nevi sosyal medya takvim oluşturun.
 • ✓ Instagram’da paylaşım yaparken Instagram fotoğraf ve video boyutlarına uygun bir şekilde görsellerinizi hazırlayın.
 • ✓ Ürün veya hizmetlerinize uygun Instagram Hikayeleri, Reels videoları, canlı yayınlar gibi özelliklerini kullanın.
 • ✓ Sosyal medya kullanıcılarına asla kullanıcılara vaatlerde özellikle de büyük vaatlerde bulunmayın.
 • ✓ İnstagram metinlerinde kullanıcıların geri bildirim ve aksiyon alacakları dili yakalamaya çalışın. Teknik olarak “call to action” metinleri müşterilerine cevap verildiğinde etkileşim artacaktır.
 • ✓ İnstagram hastaglarınızı ürün ve hizmetlerine uygun başlıklarda açın. Mümkün olduğu kadar sınırlayın.
 • ✓ İnstagram reklamlarını da kullanabilirsiniz.
 • ✓ Bunlara dikkat ederek ve zamanla daha fazlasını yaparak Instagram paylaşımlarınızı düzenleyebilir, daha fazla kitleye ulaşabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

E-Ticaret Satış Süreçleri Nasıl İlerlemeli?

İnternetten satış ve pazarlama süreçlerinin nasıl ilerleyeceği konusunu şu ana başlıklar altında inceleyebiliriz.

İnternetten satış fiyatı

internetten ürün alacaklar ürün ve hizmetleri ya fiziki mağazalardan temin etmek için zaman, mekan gibi sorunlardan dolayı temin edemedikleri için yada internette daha ucuz bulduğu için online alışverişe karar verirler. Hal böyle olunca fiyat ürününüze göre fiyat politikası geliştirmeniz satışı artırmanın temel ögesi haline gelir.

Kargo gönderimi ve iade süreç yönetimi

Ürünlerinizin müşterilere zamanında ve sağlıklı iletilmesi ile olası aksilik durumunda müşterinin sizi terk etmemesi için iade süreçlerinin sağlıklı yönetimi için kargo ve iade süreçlerini dikkatlice yönetmelisiniz. E-Ticarette Kargo Yönetimi Nedir? Nasıl Olmalıdır? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Müşteri iletişimi yada Özel müşteri hissi

İnternetten alışveriş yapan müşteri kendisini rahatsız etmeyen uygun adımlarla planlanmış iletişim kanalları ve özel hissetmesini sağlayan güzel hitaplar, minik hediyeler sayesinde sadık ve sürekli müşteri haline gelebilirler.

İnternetten satışta reklam ve pazarlama

Abartmadan sistemde var olacak kadar hatta en iyi olacak kadar reklam ama ürünlerinizle ilgili reklam ve pazarlama çalışması müşterilerin her zaman dikkatini çeker.

İnternetten Satış ve Ürün Tedarik Yönetimi

İnternetten ürün ve hizmet satanlar için tedarik ve tedarikçi yönetimi oldukça önemli bir konudur. Bunun temel üç temel sebebi vardır. Birincisi satışa konu ürünü bulmak, ikincisi de satışa konu ürünün sürekliğini sağlamaktır.Üçüncüsü ise uygun fiyata bulmak. İnternetten satış yapmak isteyenlerin bu üç nedenle ürün tedarik ve tedarikçi konusunda son derece dikkatli davranması gerekmektedir.

Ürün tedariki ve tedarik süreçlerinde problem yaşamamak istiyorsanız;

 • İnternetten en çok satan ürünler listesini belirleyin aynı ürünler için sizde tedarik anlaşmaları yapın.
 • ✓ Online satışa sunduğunuz ürün kalemlerinden en satışı düşen ürünleriz için kampanyalar yapın ve satışları ölçümleyin.
 • ✓ En çok satan ürünler için tedarikçilerinizle yeniden iletişime geçin ve planlarınızı gözden geçirin.

İnternetten online satışta tedarikçi seçimi için şu kriterleri kullanabilirsiniz.

 • ✓ Tedarikçinin ürün çeşitliliği
 • ✓ Ürünlerin üretim ve stok durumu
 • ✓ Çalışma şartları ve değişkenliği
 • ✓ İnternet satış ve teknolojilerine yatkınlığı
 • ✓ E-ticaret hakkında bilgi sahibi olması
 • ✓ Referansları
 • ✓ Sizinle çalışmaya istekliği

Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Süreci

İnternetten satış için müşteri gereklidir. Ne kadar çok ürününüz, ne kadar kaliteli ürününüz olursa olsun müşteriniz yoksa kime satacaksınız. E-ticarette hedef kitlenize ulaşmanız ve hedef kitlenizi genişletmeniz önemlidir. Müşterilerinizi tanımanız, sadık müşteriler oluşturabilmeniz için;

 • ✓ e-ticaret aktivitelerinizi iyileştirin, aman canım bu da böyle olsun demeyin
 • ✓ teslimat konusunda en iyi ve en hızlı harekete kabiliyetine sahip olun
 • ✓ ürünlerinize göre kişiselleştirmeyi asla ihmal etmeyin
 • ✓ müşteri memnuniyeti için hediye, minik yazılar, küçük notlar vb. aksiyonlar alın
 • ✓ müşterilerinizi rahatsız etmeyen ancak düzenli bir şekilde ürünlerinizden ve kampanyalarınızdan haberdar edin.

Faturalandırma Süreci

İnternetten online satış işlemlerinde yasal süreçlerin doğru ve eksiksiz işlemesi hem ticari açıdan hem de müşteri memnuniyeti açısından şarttır. İnternet üzerinden yapılan satışlar vergiye tabiidir. Girişimci teşvikleri kapsamında çeşitli indirimler ve vergi muafiyetleri de söz konusu olabilir. Ancak bunlar müşteri ile alakalı değildir. Müşteri aldığı ürünle ilgili faturasını almak isteyecektir. Müşteri istemese bile yasal olarak siz fatura düzenlemek durumundasınız. Efatura ve eArşiv Fatura süreçlerine geçerek hem işlerinizi kolaylaştırabilir hem de işlerinizi daha hızlı ve güvenli yapabilirsiniz.

Kargo Süreci

E-Ticarette müşterilerinizin satın aldıkları ürünleri taahhüt ettiğiniz zamanda tam, hasarsız almaları önemli bir husustur. Bu yüzden, internetten satışa başlamadan önce iyi bir kargo firmasıyla anlaşmanız tavsiye edilir. Teslimat sürecini düzenli takip etmek önemlidir. Proticaret gibi profesyonel e-ticaret altyapılarında bulanan kargo entegrasyonları sayesinde bu süreci tek panelden sağlıklı bir şekilde yönetebilirsiniz. Olası aksaklıkların önüne geçebilir, müşterilerinize daha sağlıklı hizmetler sunabilirsiniz.

İnternetten satış yapnak isteyen işletmelerin sattıkları her ürünü tüketicilere ulaştırması gerekmektedir. Kargo firmaları ile çalışırken ise işletmelerin kargo maliyetlerini azaltması için kargo anlaşması yapması gerekir.

Kargo firması seçimi ve anlaşması yaparken e-ticaret firmalarının dikkat etmesi gereken başlıca unsurları şu şekilde ifade edebiliriz.

 • ✓ Şube sayısı: hedef kitleniz ve coğrafyası için önemlidir.
 • ✓ Kargo firmasının çalışma prensipleri: ürünlerinizin niteliği ebatları ve cinsleri için önemlidir.
 • ✓ Adresten teslim alma koşulları: satış adetleriniz, deponuzun adresi vb. için önemlidir.
 • ✓ Referansları: e-ticarete yatkınlığı, olası iade süreçleri için önemlidir.
 • ✓ Anlaşmalı kargo fiyatları
 • ✓ Kargo entegrasyonu (kullandığınız e-ticaret alt yapısı da önemli)
 • ✓ Kapıda ödeme (böyle bir ödeme yöntemi tercih ediyorsanız)

İnternetten Satılan Ürün İade Edildiğinde İzlenecek Yollar

İnternetten satış uzak mesafeli satış yöntemi olduğu için sıklıkla iade süreci yaşanmaktadır. İade süreçleri tüketici hakları yasası ile koruma altına alınmıştır. Bu bir yana internetten online satış yapacaklar için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

 • ✓ İade sürecini müşteri internet üzerinden görebilmelidir.
 • ✓ İade sürecinde müşteri ödediği bedeli aynı ile geri alabilmelidir.
 • ✓ İade ettiğinde sizi de terk etmemelidir. Başka zamanda başka ürününüzü almasının yolu daima açık tutulmaya çalışılmalıdır.
 • ✓ İade nedeni, iade süreçleri sürekli ölçümlenmeli, müşteriler rahatsız etmeden gerekli tedbirler alınmalıdır.
 • ✓ İadesi olmayan ürünlerin iade edilmek istenmesi durumunda bu ürünlerin iadesinin olmayacağı yada hangi aşamada iade edileceği daha satış sürecinde açıkça ve belirgin bir şekilde müşteriye iletişmiş olmalıdır.
 • ✓ İade gelen kargolar zayi olmadan gerekli tedbirleri alacak sistem kurulmalıdır. E-Ticarette Ürün Değişimi / İade Süreçleri Nelerdir? Makalemizi inceleyebilirsiniz.

İnternetten Satış Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar Nelerdir?

İnternetten satış esnasında müşteri ürünlerinizi incelediğinde tam satın almaya karar verdiğinde size güvenmek ister. Yani internetten para ödedim ama bu ürün gelecek mi? İstediğim ürün olacak vb. sorular vardır. Tam da bu noktada güvenlik ve güvenirlilik tek anahtardır. Bunun için

 • ✓ Sitenizin SSL sertifikası
 • ✓ Sitenizdeki ürünlerin resimleri, açıklamaları ve gerekiyorsa ek açıklamaları,
 • ✓ Ödeme sistemleri kolaylığı ve gerekli entegrasyonlar devreye girer.
 • (Örneğin sanal pos anlaşması yaptığınız bankadan gelen SMS müşteriye güven verir. ) ancak bütün bunların yanı sıra şu hususlara da dikkat edilmesi gerekir.
 • ✓ Stok yönetimi: eğer stokta olmayan bir ürün web sitesinde hala satışta ise müşteri spariş verememelidir.
 • ✓ Ürünün kargo yönetimi: ürün kargoya ne zaman verilecek müşteri görebilmelidir. Kargoda hangi aşamada görmek isteyecektir.
 • ✓ Ürününüzün kalitesi ve kimliği : ilgili ürün olduğundan emin olmalıdır. muadil ürün, benzer ürün, karışmış ürün gibi süreçler yönetilmelidir.

Proticaret İnternetten Satış Yapmamda Bana Kolaylıklar Sunuyor mu?

Proticaret e-ticaret alt yapılarını tercih edenler e-ticaret ürün paket alt yapılarımız içerisinde modüller sayesinde web sitelerini hızlı bir şekilde kurabilmekte ve anında internetten satış yapmaya başlayabilmektedir.

Proticaret e-ticaret alt yapılarını tercih edenler ihtiyaç duydukları banka anlaşmaları, ödeme sistemleri, kargo anlaşmaları, pazaryerleri entegrasyonları, çeşitli entegrasyonlar, ücretsiz eğitimler, ticari eğilimler, ürünlerine göre model seçimi, ticari eğilimler, dönem ve sebepli kampanye düzenleme yöntemleri gibi akla gelebilecek e-ticarete tekabül eden her konuda firmamızdan destek alabilirler.

Proticaret e-ticaretteki uzmanlığını 20 yılı aşkın deneyimi, proaktif çözümler üretebilmesi, e-ticaret teknolojilerindeki inovatif yaklaşımları, isbatlanmış kalitesi ve kalite belgeleri ile sizlerin yanındadır.

Proticaret ile e-ticaret ; hızlı, güvenilir, inovatif yaklaşımları olan, özel tema ve tasarımları, geniş entegrasyon ağı, markalaşma ve marka bilinirliği oluşturmadaki süreç yönetimi ile satışları artırmaktır.

E-ticarete avantajlı bir başlangıç yapmak istiyorsanız ayrıca makalemize de müracaat edebilirsiniz E-Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır? E-Ticarete Avantajlı Başlangıç adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

B2B E-Ticaret yazılımı ile özel proje yazılım hizmetlerimiz için;
0555 961 12 00
0850 430 50 50
info@proticaret.org
yolu ile bilgi alabilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR

E-Ticaret Tedarik Zinciri Yönetimi

E-Ticaret tedarik zinciri yönetiminin önemidir? Tedarik zincirini doğru yönetmek için nelere dikkat edilmelidir?
09.02.2023 10:30

E-Ticaret Tedarikçi Yönetimi

Tedarikçi Yönetimi nedir? Tedarikçi Yönetiminin önemi nedir? E-Ticarette ürün tedariği yönetmek için nelere dikkat edilmelidir? Makalemizi inceleyebilirisniz.
06.02.2023 10:30

E-Ticaret Siteleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

E-ticaret siteleri fiyatları, domain, hosting yıllık kiralama bedelleri, iş modeline uygunluk, e-ticaret paket özellikleri ve daha bir çok farklı bileşene göre belirlenir.
26.01.2023 10:30

E-Ticarette Ödeme Sistemleri Tercihi Nasıl Yapılır?

E-ticarette ödeme sistemleri nasıl tercih edilir? Hangi ödeme yöntemi niçin tercih edilmelidir? Alternatif ödeme sistemleri nelerdir?
15.01.2023 10:30

Marka ismi oluşturma ve markalaşma süreci

Marka ismi oluşturma, markalaşma sürecinin yönetimi, marka ismi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler...
09.01.2023 10:30

İş fikirleri bulmak

E-ticarette iş fikirleri ve para kazandıracak işler nasıl bulunur? Küçük işletmeler için iş fikirleri nasıl geliştirilir? Proticaret iş fikrime nasıl destek olur?
03.01.2023 10:30

SEO nedir? Nasıl yapılır?

SEO nedir? Nasıl yapılır? E-ticarette SEO uygulamaları nasıl olmalıdır? Proticaret hazır e-ticaret paketlerinde SEO uygulamaları nasıl yapılır?
30.12.2022 17:30

E-ticaret yeni başlayanlar için yol Haritası

E-ticarete başlamak isteyenler için yol haritası nelerdir? Neden e-ticaret yapmalıyım?
25.12.2022 17:30

B2C e-ticaret nedir?

B2C E-ticaret nedir? Üretici yada tedarikçi firmanın doğrudan tüketiciye satış yapmasıdır. B2C e-ticaretin Avantajları Nelerdir, B2C özellikleri ve B2C ile B2B farkları ve daha fazlası ..
15.12.2022 17:30

E-Ticaret Sitesi

E-ticaret sitesi ve e-ticaret siteleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi fiyatları ve avantajlı Proticaret e-ticaret paketlerinden yararlanın..
07.12.2022 17:30

E-Ticaret paketleri ve paket fiyatları

E-ticaret paketleri seçim kriterleri nelerdir? E-ticaret paketleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz E-ticaret sitesi kurmak ve Proticaret ile E-ticaretin avantajlarını görmek için tıklayın.
01.12.2022 17:30

C2C E-Ticaret Nedir? C2C Paket Fiyatlar ve Özellikleri Nelerdir?

E-Ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız Proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın.
125.11.2022 17:30

Sermayesiz e-ticaret nedir? Nasıl yapilir?

E-ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın
17.11.2022 18:30

E-Ticaret sitesi fiyatları ve e-ticaret paketleri seçme kriteleri

E-ticaret sitesi fiyatları , e-Ticaret Paketleri ve hazır e-ticaret sitesi yazılımı için ihtiyacınıza ve bütçenize uygun özellikleri proticarette bulabilirsiniz. E-ticaret sitesi fiyatlarının e-ticaretinize ve bütçenize uygunluğu için iş modülleri ve fiyatları karşılaştırın.
15.11.2022 11:30

E-ihracat nedir? E-ihracat nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

E-ihracat nedir? ifadesi tam olarak internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifade ile e-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetlerden birisi de e-ihracattır.
10.11.2022 11:30

internetten satış yapmak nedir? Nelere Dikkate edilmelidir?

İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir. Temel de satış faaliyetinin yüz yüze satış yerine internet ortamına taşınmış halidir.
02.11.2022 11:30

E-fatura ve E-arşiv nedir? E-ticarette nasıl kullanılır?

E-fatura ve e-arşiv, geleneksel olarak kağıt üzerinde ıslak imzalı ve kaşeli kesilen faturaların artık dijital ortamda aynı güvenlik ve yasal çerçevede uygulamaya konulmuş hali olduğunu herkes tarafından bilinmektedir.
27.10.2022 12:30

B2B -ticaret nedir? Nasıl yapılır?

Bu makalemizde B2B E-Ticaret nedir? B2B E-ticaret Nasıl yapılır? B2B E-Ticaret yazılım Fiyatları ve özellikleri nelerdir? Proticaret B2B E-Ticaret yazılım paketi avantajları nelerdir? Sorularının cevablarını bulacaksınız. Keyifli okumalar..
22.10.2022 12:30

E-Ticaret nedir? Nasıl yapılır? E-ticarete avantajlı başlangıç

E-Ticaret, internet üzerinden online ödeme sistemleri kullanılarak mal veya hizmet alışverişi yapmaktır. E-Ticaretin ilk çıktığı 90’lı yıllardan itibaren genişleyen hacmi, iş modelleri halihazırda ticaret yapanlar veya ticarete atılmak isteyenlerin her geçen gün ilgi odağı olmakla kalmayıp aynı zamanda bir nevi mecburiyeti haline gelmeye devam etmektedir.
20.10.2022 12:30

Canva nedir ve nasıl kullanılır?

Canva internet üzerinden çalışan her türlü tasarımın yapılabileceği bir tasarım programıdır. Ücretsiz bir platform olması, içerisinde yüzlerce tasarım kalıpları bulunması, web sayfaları, e-ticaret paketi sayfa ve sliderleri için kullanılabilecek garfik, info grafikler için kolay kullanılabilir platformdur.
10.10.2022 12:30

E-ticarette ürün degişimi ve iade sürecleri nelerdir?

E-Ticarette ürün iadesi nedir? Yasal haklar nelerdir? E-Ticaret ürünü iade süresi kaç gündür? E-Ticarette Ürün Değişimi ve İade Süreçleri nasıl yönetilmelidir? İade edilmeyen/edilemeyen ürünler nelerdir?
02.10.2022 12:30

E-ticarette kargo yonetimi nedir? Nasıl olmalıdır?

Kargo Nedir? E-Ticarette Kargonun Önemi, Kargo Süreçleri Nasıl Yürütülür? Kargo Paketlerinin önemi nedir, nasıl olmalıdır? E-Ticaret kargo anlaşmalarında nelere dikkat edilmelidir? kargo süreçlerinin stratejik noktaları nelerdir?
25.09.2022 12:30

E-Ticarete sıfırdan başlamak ve e-ticaret yapmak için başlangıç rehberi

E-ticarete sıfırdan nasıl başlanır? E-ticaret için şirket kurmak zorunlu mu? hangi şirket türünde e-ticaret yapmak daha avantajlı? E-ticaret için nasıl bir iş modeli seçmeliyim?
16.09.2022 12:30

E-ticaret ile hobiler kazanca nasıl dönüştürülür?

Hobilerin e-Ticaret yolu ek kazan yolu olması için şirket kurmak gerekli midir sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
07.09.2022 12:30

E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurma, e-Ticaret Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret için şirket kurma maliyetleri, kurulacak olan şirket tiplerine göre değişmektedir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
30.08.2022 12:30

E-Ticarette Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İnternette Güvenli Alışveriş nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Sanal kart güvenliği artı güvenlik midir?
25.08.2022 12:30

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret sitelerinde ödeme sistemi alt yapısının kurulması E-Ticaret sitesinin hayata geçirilmesinin belki de en önemli aşamasıdır. E-Ticaret olsun, konvansiyonel ticaret olsun nihai hedef satıştır. Parasını alasınız ki ürünü veresiniz.
15.08.2022 12:30

Hazır e-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır e-Ticaret Paketleri Nelerdir?

Hazır E-Ticaret sitesi internet üzerinden satış yapmak için hazırlanmış uzman yazılım ve web sitesidir. E-Ticaret sitesinin hazır olması demek sadece tek başına bir web sayfası demek değildir. Aynı zamanda içinde büyük modüler bir sistemi barındırır.
08.08.2022 12:30

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar, Hizmetleri Nelerdir?

E-Ticaret Danışmanlığı alarak tüm e-ticaret süreçlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. E-Ticaret danışmanı, e-ticaret projenizin başarılı olabilmesi için gerekli e-ticaret sitesi kurulum ve entegrasyon süreçlerinde size danışmanlık verir.
06.08.2022 12:30

Pazaryerlerinde Satış Online Satış Rehberi

Pazar yerleri satıcıların ve alıcıların sayısının sınırsız olduğu yerlerdir. Ticaret dünyasında satıcı ile alıcıyı bir araya getirmek tarihi bir gelenektir. Ancak e-ticarette satıcı ve alıcıyı (B2C) bir araya getirmek yeni bir gelenektir. E-Ticaret yapmak isteyenleri E-Ticaret Sitesi Kurma şartından kurtarıp satıcıların her halükarda alıcılara ulaştığı platformlardır. .
04.08.2022 12:00

İnternetten Satış Online Satış Rehberi

İnternetten satış yapmak isteyen satıcıların internetin sunduğu avantajlardan yararlanabilmesi için birbirlerini etkileyen süreçleri çok iyi takip edip kendilerini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü internetin sunduğu avantajlar her geçen gün artarken aynı zamanda rakip meslektaşları tarafından dan da bu avantajların kullanıldığının unutulmaması gerekir. Bu makalemizde internetten satış rehberi diğer adı ile online satış rehberi konusunu ele alacağız. .
02.08.2022 12:00

Amazon'da Satış Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Amazon gibi e-ticarette dünya devi olan bir e-pazaryeri platformunda yerinizi alabilmek için neler yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.
30.07.2022 12:00

Aliexpress'de Satış Nasıl Yapılır?

Aliexpress Çin’den dünyaya yayılan e-pazaryeridir. Aliexpress ve Alibaba gibi global çapta hizmet veren platform ülkeler çapında yerel B2C e-pazaryerleri satın alarak açmaktadır.
28.07.2022 12:00

eBAY'de Satış Nasıl Yapılır?

eBAY açık artırma şirketi olarak 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kuruldu. Kısa sürede dünyanın her yerinde alış veriş yapabilme imkanı sunduğu için global bir pazaryeri halini aldı.
26.07.2022 12:00

N11'de Mağaza Nasıl Açılır

N11 Mağaza Türkiye’de ilk anda alışılmadık ismi ile B2C iş modeli ile 2013 yılında Doğuş Grubu ve Güney Koreli ortağı SK Group’un ortaklığı ile açıldı. Kısa zamanda adından söz ettiren N11 bünyesine kattığı binlerce N11 online dükkanı ile milyonlarca müşteriye ulaşmıştır.
24.07.2022 12:00

Hepsiburada'da Mağaza Nasıl Açılır?

Hepsiburada 1998 yılından B2B ve B2C iş modeli ile hayata geçmiştir. Hepsiburada Mağaza açma, Hepsiburada; standart, Kadın Girişimci ve Hepsi Türkiye’den mağazaları açma, Hepsiburada’da mağaza açma avantajları, internetten online satışta Hepsiburada.com üzerinden yapılacaklar gibi konuları ele alacağız.
22.07.2022 12:00

Trendyol'da Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol’da dükkan açmak teknolojiyle alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktır. Pazaryerleri içerisinde 2010 yılında kurulmasına rağmen en büyüğü konumuna gelmiştir. Kendi ifadeleri ile e-ticaret ekosistemine pozitif etki yapan bir ekip olma yolunda adım adım ilerliyor.
20.07.2022 12:00

E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu

Entegrasyon, uyum ve bütünleşme anlamında teknik bir kelime ve kavramdır. Konumuz açısından E-Ticarette entegrasyon e-ticaretin eko sistemindeki ilgili paydaşlarla (Pazaryerleri, kargolar, tedarikçiler vd.) uyum içinde, bütünleşik, hızlı, güvenilir bir şekilde çalışmayı tanımlayan bir kavramdır.
17.07.2022 11:45

Stoksuz E-Ticaret Dropshipping Nasıl Yapılır?

Drop Shipping veya stoksuz e-ticaret, satıcının elinde stok tutmadan müşteri siparişlerini kabul ettiği bir perakende satış şeklidir.
30.06.2022 17:45

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

E-Ticarette En Çok Satan Ürünler nelerdir sorusun cevabı ile Ticarette en çok satan ürünler, internette en çok ürün satan sektörler, dünyada en çok satılan ürünler hangileridir sorusu konvansiyonel (fiziki) ticarette de birbirine benzer sonuçlar veren sorulardır.
05.07.2022 22:00

E-Ticaret Yazılım Özellikleri Neler Olmalı?

E-Ticaret yazılımı nedir, en uygun e-ticaret yazılımı nasıl seçilir, profesyonel e-ticaret paketleri, e-ticaret yazılımlarına nelere dikkat etmeliyiz?
26.06.2022 11:15

E-Ticaret Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri

e-Ticaret yazılımlarının yazılarında aranması gereken temel özellikler ara yüzden “User İnterface”UI” ziyade e-ticaret paketlerinin öz yetenekleri ve bağlantılı sistemlerle e-ticaret ekosistemlerine uyumluluğu üzerinden değerlendirilmelidir.
11.06.2022 - 13:30

E-Ticaret Nedir? Türleri Nelerdir?

E-ticaret ( e-commerce ) son yıllarda alışveriş yapma, ürün ve hizmetleri sunma konusunda küresel modern ekonominin temel yapısı haline geldi
07.06.2022 16:55

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından...
20.04.2021 - 17:30

E-Ticaret Siteleri İçin Seo mu? Adwords mu?

E-ticaret sitenizin gün içerisinde aktif bir şekilde ziyaret edilmesini, ürünlerinizin geniş kitleler tarafından talep görmesini diliyorsanız; sitenizin seo uyumlu olduğundan mutlaka emin olmanız ...
20.03.2021 - 17:30

E-Ticarette Mobil Alışverişin Önemi

Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş ...
20.02.2021 - 17:30

E-Ticaret Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür

Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü ...
20.01.2021 - 17:30

E-Ticaret Site Güvenirliği

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak, bir şeyler alıp satmak yani geniş anlamı ile ticaret yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Artık firmalar ve küçük işletmelerin ...
20.12.2020 - 17:30

E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize istediğimize erişme noktasında büyük kolaylıklar sunuyor. İnternetin bize sunduğu bu kolaylıkların başında ilk sırada alışveriş siteleri yer ...
20.11.2020 - 17:30

E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi

E-Ticaret hızla yayılmakta olan alışverişi daha kolay hale getirmekte olan bir sektördür. Alışveriş için veya gezinti yapmak için siteye girenler yorum kısımlarına ne düşündüklerini...
20.10.2020 - 17:30

E-Ticarette Ziyaretçileri Üyeye Çevirme

Ticaret hayatını başarılı ve kazanç dolu bir şekilde yürütmenin oldukça zor olduğu günümüzde teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşteri portföyünü arttırmanın yolları bulunuyor. Zaten teknolojiye...
20.09.2020 - 17:30

E-Ticarette Pazarlama Taktikleri

E-ticaret pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda, markanız için yalnızca bir kaç e-posta ve ağızdan ağızdan yapılan reklamdan daha fazlası gerektiğini biliyorsunuzdur.
20.08.2020 - 17:30

E-Ticarette Adwords Neden Önemli

Google firması tarafından sağlanan bir reklam hizmetidir. Çevrimiçi reklamcılık olarak adlandırılır. İstediğiniz kelime ve kelime gruplarını seçer reklam oluşturur. Böylelikle siteniz arama neticesin de bu hizmet yardımıyla...
20.07.2020 - 17:30

E-Ticarette Social Media Monitoring

Günümüzdeki çoğu e-ticaret platformu, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanıyor. Bu ağlar, işletmelere tüketiciyle gerçek zamanlı iletişim kurma imkanı veriyor.
20.06.2020 - 17:30

E-Ticarette Sepet Ortalaması Nasıl Arttırılır?

Pazarlama çalışmalarınız da devamlı müşterilerinize özel kampanyalar yapın. Size asıl parayı kazandıran müşterilerdir. Bu müşterilere e-posta yoluyla ulaşıp özel çalışmalar yapabilirsiniz. Devamlı müşterilerinize değişik fırsatlar, kampanyalar veya açılış sayfası hazırlayarak ulaşabilirsiniz.
20.05.2020 - 17:30

E-Ticarette Dönemsel Kampanyaların Önemi?

Arama, e-ticaret işletmeleri için önemli bir gelir kaynağı olarak sürekli büyüyor. Ancak, özellikle işinizde binlerce işletme, hızlı değişen hisse senedi ve sürekli değişen fiyat ve promosyonlar varsa, yönetmek zor bir alan olabilir.
20.04.2020 - 17:30

E-Ticarette SEO Önerileri

E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır
20.03.2019 - 19:30

E-Ticarette Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarımı, web siteleri söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Başarılı bir e-ticaret web tasarımı, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmanıza ve potansiyel olarak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.
20.03.2020 - 17:30

E-Ticaret Sitesi Kurmak

İnternet teknolojileri sayesinde işiniz için coğrafi sınırlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi gerek ülke geneline, gerekse de tüm dünyaya ulaştırmak artık çok daha kolay.
04.03.2019 - 18:30

E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım?

Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz.
20.02.2019 - 18:30

Proticaret Ücretsiz E Ticaret Yazılımı

Proticaret, ücretsiz e ticaret sistemi sunan Asp.NET tabanlı bir yazılımdır. İlk olarak 2003 yılında tamamlandı. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip eden yıllar boyunca alt yapımızda sayısız değişiklik ve güncelleme gerçekleştirerek bugünlere geldik. Amacımız ise bu hizmeti kullanıcılarımızın başarısı ile taçlandırmaktır.
15.01.2019 16:30