E-Ticaret Danışmanlığı Nedir? Nasıl Yapılır?

E-Ticaret danışmanı, tüm E-Ticaret süreçlerinde size bilgi ve deneyim anlamında yol gösteren,
maliyetlerinizi düşürerek hızlı bir şekilde e-ticaret dünyasında yerinizi almanızı sağlayan kurumlar veya kişilerdir.

06.08.2022 12:30 Proticaret
E-Ticaret danışmanlığı nedir?

E-Ticaret Danışmanlığı nedir?

E-Ticaret danışmanlığı kısaca internet üzerinden satış yapan işletmelerin satışlarını artırılması için gerekli tavsiye ve çözümleri üretmektir. Google reklamları, Sosyal Medya Reklamları, yerli ve yabancı Pazaryerleri (Trendyol, Hepsiburada, N11, Ciceksepeti, Pttavm, Amazon vb.), diğer satış kanallarında satış oranlarının artırılması, aramalarda ilk sıralarda çıkması için lazım olan planlamaların yapılması, gerekli çalışmaların uygulamaya geçirilmesi işlerine E-Ticaret danışmanlığı adı verilmektedir.

İnternetten online satışın sınırsız müşteri skalasında daha fazla müşteri kitlesine ulaşma imkanı sunabilmek için geleneksel yöntemlerden farklı iş ve eylem standartları gerekmektedir. Elektronik ticarete ilk adım atılması ile E-Ticaretin daha yüksek kitlelere ulaşma çalışması başlamak durumundadır.

Hal böyle olunca elektronik ortamda satacağınız üründen, hangi kanalda satış yapacağınız, seçmek durumunda kaldığınız E-Ticaret paketiniz, ürün ve hizmetleri tanıtacağınız web sayfanız, blokyazılarınız, tedarikçi zinciriniz, tedarikçileriniz ve müşterilerinizle kuracağınız ödemesistemleriniz, tanıtım mecra ve kanallarınız, ürünlerinizin görseli, tanıtım yazıları, arama motorlarında ilk sıralarda çıkması gibi akla gelebilecek her türlü sorunlara çözüm ulaştırmak için ya E-Ticaret yapan özel ve tüzel kişiler kendi bünyelerinde yada dışarıdan bu sorunlara çözüm getirecek özel veya tüzel kişilere danışmak durumunda kalmaktadırlar. Her dönem kendi mesleki geleneklerini oluşturduğu gibi elektronik satışın yükselişi de kendi mesleki tecrübesi olarak E-Ticaret danışmanlığı şeklinde söylenmeye başlayan danışmanlık mesleğini oluşturdu.

E-Ticaret Danışmanları ne iş yapar?

E-Ticaret danışmanlarından beklenen iki temel görev vardır. Birincisi işletmenin E-Ticaret işlem hacmini yükseltecek operasyonların planlanması, genel maliyet ve faydalarını ortaya koymak ve tüm bu süreçleri en optimum bir şekilde yürütmesidir.

E-Ticaret danışmanları geliştirdikleri iş ve işlemleri her hangi bir ticari işletme veya ticari işletme içerisinde bir markaya bir ürüne uygulayabilmektedirler. Bu iş ve işlemleri yapabilmesi için E-Ticaret danışmanları şu iş ve işlemleri de yapmak durumundadır.

 • ✓ İşletmenin arama motorlarındaki sıralamasını takip etmek ve daha yukarılara çıkaracak çözümler üretmek,
 • ✓ Hem UX (kullanıcı deneyimi) hem de UI (kullanıcı arayüzü) tasarımını geliştirmek,
 • ✓ Kampanya yönetimi, promosyon yönetimi konusunda çalışmalar yapmak, öneriler ve iş geliştirmelerinde bulunmak,
 • ✓ Müşterilerin web sitelerine nasıl ulaştığını tespit etmek, müşterilerin web sitelerini daha çok ziyaret etmesini sağlamak,
 • ✓ E-Ticaret şirketinin kurumsal imajını, marka bilinirliğini artıracak dijital süreçleri oluşturmak, geliştirmek,
 • ✓ E-Ticaret şirketinin internet ortamındaki varlığını ölçmek, değerlendirmek, yeni dijital varlıklar oluşturacak politikalar üretmek
 • ✓ Site içi ürün yönetimi, ürün giriş bilgilerinin doğruluğu, SEO optimizasyonlarında bulunmak.
 • E-Ticaret danışmanlık hizmetleri sunumu konusunda ister kurumsal isterse şahıslar üzerinden danışmanlık hizmeti alınsın temel olarak şu işlemlerde doğru bilgilerin zemininin oluşturması gerekmektedir.

 • ✓ İnternet ve sosyal medya platformlarında işletmenin dijital varlığının doğru tespiti,
 • ✓ İşletmelerin internet ve sosyal medyadaki varlığı üzerinden pazarlama stratejileri oluşturma
 • ✓ Mevcut müşteri ve yeni çevrimiçi müşteri potansiyeli konusunda yapılacak çalışmaların zaman, maliyet ve süreçler açısından optimizasyonu
 • ✓ Şirketin E-Ticaret web sayfasının optimizasyonu,
 • ✓ E-Ticaret yazılımında varsa eksikler, fonksiyonlar gereklilikler bunların tespiti, giderilmesi,
 • ✓ Tüm bunlarla ilgili doğru raporların oluşturulması,
 • ✓ Tam ve yerinde analizlerin yapılması E-Ticaret danışmanlık hizmetlerinden en çok beklenen unsurlardır.

E-Ticaret Danışmanlarının 5 Adımlı Planı

E-Ticaret Danışmanları işe başlamadan önce çok iyi bir plan yapmak durumundadır. Planlama olmadan işe başlanılmış her işte olduğu gibi E-Ticarette de büiyük riskler vardır. Bu riskleri izale etmek gerekir. E-Ticaret sektöründe deneyimli danışmanlar temel olarak şu analizleri yapar ve adımları uygular.

1- E-Ticaret planı ve doğru E-Ticaret sitesi planı :

E-Ticarete konu iş modeline (B2B, B2C, C2C) yeterli ve doğru cevap verecek E-Ticaret yazılım paketini seçer. Eğer daha önce seçilmiş ise sitenin ihtiyaçlara ne kadar cevap verdiğini analiz eder. Proticaret B2C E-Ticaret Paketleri - B2B E-Ticaret Paketleri - C2C E-Ticaret Paketleri - Sektörel E-Ticaret Paketleri - Ultimate E-Ticaret Paketleri ile Online satışa başlayabilirsiniz

2- E-Ticaret paketi ve E-Ticaret sitesinin yapısal iyileştirilmesi planı :

E-Ticaret paketleri hazır alınabileceği gibi tercihe göre yazdırılmış olabilir. Sitenin genel yapısı, landing page (karşılama sayfasından), arama optimizasyonlarına, ürün görselinden, ürün açıklamalarına, linklerin doğru verilmesine kadar uzanan bir süreçtir. Bu süreçlerin E-Ticaret yapısal durumunu oluşturur.

3- Entegrasyon planlaması:

E-Ticarette artık E-Ticaretin eko sistemine dahil olmayı gerektirmektedir. Pazaryerleri entegrasyonları, XML entegrasyonları ve diğer entegrasyonlar E-Ticaret danışmanlarının önemle üzerinde durdukları konuların başında gelmektedir. Çünkü diğer hususları da etkileyecektir. E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu

4- Sosyal medya ve reklam planı :

E-Ticarette tanıtım ve satış için artık geri dönülemez bir sektör haline gelmiştir. E-Ticaret sitesinin sosyal medya desteği ziyaretçi trafiği için en önemli vasıtalardan birisidir. İyi bir planlama ile hem ziyaretçi hem de reklam ve tanıtım platformu olarak kullanılmasının planlaması yapılır.

5- SEO – Arama motoru optimizasyonu :

E-Ticarette danışmanlar fiziki satışın online satış şekline odaklanmak durumundadırlar. Dolayısı ile E-Ticarette SEO çalışmaların odak noktası satışı artıracak argümanların her bir E-Ticaret sitesi, her bir ürün kategorisi, her bir ürün, her bir ürünün satış optimizasyonu gibi incelikleri gerektirir. SEO çalışmaları anında sonuçlar vermeyeceği için Arama motoru optimizasyonunda akıllı bir plan dahilinde gitmek önemlidir.

Alanında uzman E-Ticaret danışmanları yukarıdaki beş adımı doğru planladıklarında iş modeline göre SEO, Reklam yönetimi, entegrasyonlar gibi konularda doğru sonuçlar alacaklardır. Tabi bütün bunlar planlama ile olmaz planın titizlikle uygulaması sonucunda verimli sonuçlar elde edilir.

E-Ticaret Danışmanları kimlerdir, E-Ticaret Danışman ücretleri ne kadardır?

E-Ticaret danışmanı, internet üzerinden online ürün veya hizmet satışı yapan şirketlerin satış faaliyetlerini iyileştirme yollarıyla ilgili tavsiyelerde bulunan, uygulamasını yapan, iş geliştirmeleri yapan kişiler veya kurumlardır. Uzmanlık alanına bağlı olarak, firmalara pazarlama, reklam veya web optimizasyon çözümleri konularında danışmanlık sunar.

E-Ticaret danışmanı kimdir?

E-Ticaret danışmanlığının bir okulu yoktur. Herkes E-Ticaret danışmanı olabilir. İnternetin sınırsız dünyasında herkes E-Ticaret danışmanıyım diye ortalıkta gezebilir. Ancak E-Ticaret danışmanı denildiğinde şu on özelliği taşıması aynı anda sağlaması beklenir.

 • E-Ticaret danışmanı ekiple birlikte çalışan kişidir.
 • ✓ Online satış ve pazarlama stratejileri bilgisine sahip kişidir.
 • ✓ İnternet ve yazılım dünyasını etkileyen tüm gelişmeleri takip etme kabiliyetine ve merakına sahip olan kişidir.
 • ✓ İş akış süreçlerini gözlemeyebilen, çözümler üreten kişidir.
 • ✓ Müşterilerin deneyimini analiz edebilen doğru karar veren kişidir.
 • ✓ E-Ticaretin sınırsız dünyasında eleştirel düşünüp alternatif çıkışlar bulabilen kişidir.
 • ✓ E-Ticaret şirketinin dijital varlıklarının neler olduğunu internet ortamında hangi aşamada olduğunu bilen, yukarılara çıkarılması için gerekli teknik uygulamaları yapabilecek kapasitede olan kişidir.
 • ✓ Rakip E-Ticaret markaları sıkı markajda tutabilen kişidir.
 • ✓ Yaratıcı kampanya önerileri geliştiren kişidir.

E-Ticaret danışmanlığı ücretleri

E-Ticaret danışmanlığı doğası gereği profesyonel bir iştir. E-Ticareti özel veya tüzel kişilikler yapıyor olması işin profesyonellik yapısına engel değildir. E-Ticaret danışmanlarının aynı konularda farklı fiyat tarifeleri uygulamaları ve çalışma yöntem sunmaları ya danışmanın çalışma yöntemi, tecrübesi ile ilgilidir ya da E-Ticaret danışmanlarından isteklerle ilgilidir.

Örneğin E-Ticarete başlamak istediğinizde almak durumunda kaldığınız E-Ticaret danışmanlık hizmetleri ile belirli bir satış oranlarını yakaladıktan sonra alacağınız danışmanlık hizmetleri aynı olmayacaktır.

Aynı şekilde sosyal medya uzmanı bir E-Ticaret danışmanından alacağınız fiyat ile yazılım geliştirme konusunda alacağınız fiyatlar da farklılıklar gösterecektir. E-Ticaret danışmanlığı şu fiyat ile şu fiyat aralığı arasındadır demek doğru yönlendirme olmayabilir. Bu durumda E-Ticaret danışmanlığı ücretlerinde doğru kriterlerin neler olduğu sorusu söz konusudur.

 • E-Ticaret danışmanlığında ücret tespitinde şu hususlara dikkat etmekte fayda vardır;
 • ✓ E-Ticaret danışmanlığını niçin aldığınız,
 • ✓ E-Ticaret danışmanının hangi uygulamaları yapmasını istediğiniz,
 • ✓ E-Ticaret danışmanından sadece uygulama mı yoksa strateji geliştirme mi beklediğiniz,
 • ✓ E-Ticaret danışmanından alacağınız danışmanlık hizmetinin yöntemi (tel, zoom toplantısı, yerinde uygulama, aracılık) gibi bir çok kriterin yanı sıra E-Ticaret danışmanın iş tecrübesi, sektör bilgisi de ücret farklılığına neden olacaktır.

E-Ticaret Danışmanlık Hizmetleri Nelerdir?

E-Ticaret Danışmanlık hizmetleri çok geniş bir yelpazede ele alınabilir. İnternet üzerinden alış-veriş artık hayatımızın bir parçası olmuş durumdadır. Nasıl ki konvansiyonel ticarette mesleki uzmanlıklar oluşmuş ise E-Ticarette de artık uzmanlıklar oluşmaya başlamıştır. Henüz bir resmi okulu olmasa bile E-Ticaret sektöründe danışmanlık hizmetleri sunumu ana başlıklar halinde en hizmet sunulan hizmetler şunlardır.

E-Ticaret SEO danışmanlığı

E-Ticarette SEO diğer adı ile Arama motoru optimizasyonu her E-Ticaret sitesinde olması gereken en temel unsurların başında gelmektedir. Çünkü müşteriler size internet vasıtası ile ulaşmak durumundadır. İnternette size ulaşamayan müşteri sizin değildir. SEO çalışmaları müşterilere ulaşmanın anahtarıdır. Zaten SEO uzmanları da anahtar kelimeler üzerinden müşteriye ulaşır.

SEO hizmetleri Neleri kapsar?

Site analizi. Daha çok sitenizin kapasitesinden başlayarak yapılan bir işlemdir. Örneğin siteniz ne kadar ziyaretçi trafiğini kaldırabilir? Gibi. Performans analizi. Deneyimli SEO uzmanları size kısa orta ve uzun vadede performans ölçümleri sunar. Buna göre düşük performanslı kaldığınız yerlere ağırlık verebilirsiniz.

Kullanıcı dostu tasarım önerileri. Kullanıcılar internette sınırsız alternatife sahiptir. Bu nedenle sitenizde kalması için tasarımın kullanıcılar için kolay olmasını gerekir.

Pazaryerleri entegrasyonu ve SEO’su. İnternette satılan ürünler ve ziyaretçi trafikleri e-pazaryerlerinde yoğundur. Burada açtığınız dükkanlarınıza ziyaretçi çekmek için SEO hizmeti alabilirsiniz. E-Ticaret sektöründe olan biteni analiz edebilmeniz için fikir verirler.

Adwords Danışmanlığı

E-Ticarette reklam yönetimi işidir. Google ADS danışmanları reklamlarınızın doğru stratejiler üzerine oturtulması işidir. Google ADS. Sektörlere göre çeşitli anahtar kelimelere verilen fiyat teklifleri ile Google aramalarında sitenin üste sıralarda çıkmasını sağlayan bir reklam türüdür. Durum bu olunca anahtar kelimeleri ve sektörü tanımak Adword danışmanlarının çalışmalarının temelini oluşturmaktadır.

Google ADS işi ve E-Ticaretteki danışmanlığında en önemli noktalardan birincisi Tıklanma başına maliyet, tıklanma optimizasyonu, doğru hedef belirleme, gereksiz kelime kullanımını azaltma mümkün engelleme, müşteri geribildirimlerini iyileştirme, kalite puanları oluşturmak gibi temel çalışmaları yapılır.

E-Ticaret Sosyal Medya Danışmalığı

Sosyal medya reklamlarından ve sosyal medyadan beklentilerinize göre çözümler geliştirilmeye çalışırlar. Bunun için işini iyi yapan bir sosyal medya danışmanı sizden aktiflik, güncellik, takipçilerle etkileşim ve içerik planı oluşturmanızı bekler veya bunlarla ilgili gerekli bilgileri verir, bazen de uygulamalar yapar.

E-Ticarette Sosyal Medya danışmanlığı dört ana temel üzerine oturtulmuştur.

 • ✓ Sosyal Medya Stratejisi geliştirme,
 • ✓ Kullanıcı Etkileşimi,
 • ✓ Hedef kitle erişimi ve yönetimi,
 • ✓ Raporlama

Sosyal medya danışmanlığı hizmetleri esnasında içerik üretiminin nasıl olacağı, kullanıcı etkileşimlerinin usul yöntemleri, facebook, instagram vb. sosyal medyalarda görünürlük sağlama, özel şablonların tasarlanması, kapak ve profil resimleri tasarımları, etkinliklerin paylaşımı gibi konular ele alınır.

E-Ticaret Pazaryerlerinde Mağaza Açma Danışmanlığı

İnternetten online satışta pazaryerlerinde mağaza açmak istediğinizde bir danışmana işi havale etmek istediğinizde E-Ticaret danışmanı sizin yerinize pazaryerindeki mağazanızın fiziki mağaza usulünden ifade edersek isminden başlayarak, raflarına, ürün dizilişine, ürünlerin adlarına, resimlerine varıncaya kadar her şeyi ile ilgilenir, ödeme sistemlerinin entegrasyonu gibi konular ise tabii olarak ilgilendikleri konulardır.

Özellikle e-ihracaat yapmak isteyenlerin Amazon, Aliexpress, Alibaba gibi dünyaca ünlü ve büyük e-pazaryerlerinde mağaza açma konusunda danışmanlığa başvurdukları görülmektedir. Aşağıdaki linkten Pazaryerlerinde Satış, Online Satış Rehberi adlı makelmizi inceleyebilirsiniz.makale

Pazaryerlerinde Satış, Online Satış Rehberi

E-Ticaret Sitesi İşletme ve Kampanya Yönetme

E-Ticaret siteleri geleneksel satıştaki mağazanın karşılığına tekabül ettiği için E-Ticaret sitesinin işletmesi isim tescilinden başlayıp mağazanın nerede açılacağına varan süreçleri içerir. E-Ticarette hem site yönetimi hem de kampanya yönetimi konusu planlama ile başlar. E-Ticarette site yönetimi ve kampanya yönetimi konusunda danışmanlık sürecine ihtiyacı olanlar en çok planlama konusunda yardıma ihtiyaç duyarlar.

Çoğunlukla E-Ticaret danışmanları site işletmesine ana sayfa yapısından başlarlar.

 • ✓ Ürün analizleri,
 • ✓ Tedarik süreçlerinin siteye yansıması,
 • ✓ Satışlar, çapraz satışların yapılandırılması,
 • ✓ Entegrasyonlar, kargo süreçleri gibi süreçlerin yönetilmesi site yönetim danışmanlarının yaptığı işlerdir. Site yöneticileri aynı zamanda sitelerdeki belirli dönemlerde yapılan kampanyaları da yönetirler.
 • ✓ Kampanyaya dahil olacak ürünler,
 • ✓ Kampanyanın duyurulması,
 • ✓ Kampanyayı öne çıkaracak banner, slider gibi uygulamaların yapılması
 • ✓ Medya ve sosyal medya aracılığı ile duyurulması,
 • ✓ Kasa önü fırsatları gibi uygulamaların yönetimi kampanya yönetimi danışmanlarının yaptığı işlerdir.

E-Ticaret Sitesi Tasarım Güncelleme

E-Ticaret sitesi hem online satış mağaza sahipleri hem de müşteriler için bir çok özellikleri taşımak durumundadır. E-Ticaret danışmanları site tasarım ve güncelleme konusunda şu hususlara dikkat ederler.

 • ✓ Açık ve anlaşılır bir site oluşturma
 • ✓ Kullanıcıların deneyim ve zevklerini yansıtma
 • ✓ E-Ticaret görsellerinin seçimi, etkileyici kullanımı, linklerinin kontrolü
 • ✓ Amaca uygun sayfa tasarımları yapma
 • ✓ Ürün ve fiyatlar arasında güncelliğin sağlanması,
 • ✓ Konuları E-Ticaret site tasarımı ve güncellemesinin en önemli görevleridir.

İlk bakışta kolay gibi görünen bu süreç çok ciddi tecrübe gerektirmektedir. Amatörce yapılmış E-Ticaret tasarımları, kırık linkler, güncellenmemiş ürün fotoları, gibi hususlar müşterilerin siteyi terk etmesine neden olur. Proticaret tema galerisi Tasarımlarımızı sizyaret edebilirsiniz.

e-Mail Pazarlama danışmanlığı

E-Ticarette e-mailin kullanımı pazarlama stratejisinin bir parçası ve önemli bir sürecidir. E-Ticaret danışmanları e-mail sürecini bir marketin olarak değerlendirdikleri için sadece müşterilere toplu e-mail gönderimi olarak değerlendirmemektedirler.

 • ✓ Sipariş onay maili,
 • ✓ Soru-cevap mailleri,
 • ✓ Kampanya bildirim mailleri,
 • ✓ Bülten mailleri,
 • ✓ Ürün tanıtımı mailleri,
 • ✓ Promosyonlu ürünler,
 • ✓ Kampanya dönemi bildirim mailleri gibi e-posta gönderimleri E-Ticarette önemli faaliyetlerdendir.

süreçte E-Ticaret danışmanları şu hususlarda size yardımcı olabilirler

 • ✓ Yasa ve standartlara uygun mail listeleri,
 • ✓ Dünya çapında pazarlama maili kullanacaksanız standarda uygunluk,
 • ✓ Mesaj içerikleri,
 • ✓ Abonelerin sıkmayacak periyod ve gönderim takvimi,
 • ✓ Mesaj görseli ve mobil uyumluluk gibi konularda e-mail pazarlama danışmanlığı yapılmaktadır.

E-Ticaret danışmanlık şirketleri ne iş yapar

E-Ticaret danışmanlık hizmeti veren şirketler kendilerinden istenilen danışmanlık hizmetlerini çeşitli kategorilere ayırmakta bu şekilde fiyatlandırmakta ve bu fiyatlandırma üzerinden hizmetler vermektedir. E-Ticaret danışmanlığı kapsamında firmadan firmaya isim ve gruplamalar değişse bile ortalama olarak şu hizmetler verilmektedir.

E-Ticaret Sitesi Çalışma Hizmetleri

 • ✓ Site Tasarım Özelleştirme
 • ✓ Slider Banner Kampanya Tasarımı
 • ✓ Slider Banner Kampanya Yönetimi
 • ✓ Landing page (karşılama sayfası) tasarımı
 • ✓ UX/UI Raporlaması

Entegrasyon Hizmetleri

 • ✓ Google Entegrasyonları
 • ✓ Whatsapp Sipariş API
 • ✓ Pazaryeri Entegrasyonları
 • ✓ Muhasebe Entegrasyonları

SEO-Arama Motorları Optimizasyonu yönetimi

 • ✓ Google Maps Kaydı & Yönetimi
 • ✓ Blog Yönetimi
 • ✓ SEO Uyumlu Makale
 • ✓ Anahtar Kelime Analizi

E-Ticaret Ürün ve Hizmet Analizleri

 • ✓ Ürün İçerik Analizi
 • ✓ Özgün İçerik Yönetimi
 • ✓ Detaylandırılmış Ürün Açıklaması

Reklam ve Sosyal Medya Hizmetleri

 • ✓ Backlink Hizmeti
 • ✓ Sosyal Medya Yönetimi
 • ✓ Sosyal Medya Danışmanlığı
 • ✓ Sosyal Medya Reklam Tasarımı
 • ✓ Sosyal Medya Reklam Yönetimi
 • ✓ Google Adwords Yönetimi

Pazarlama Yönetimi

 • ✓ Mail Pazarlama ve Yönetimi
 • ✓ SMS Pazarlama ve Yönetimi
 • ✓ Kampanya ve İndirim Kuponları Yönetimi

Raporlama Hizmetleri

 • ✓ Aylık İstatistik Raporlama
 • ✓ Rakip Analizleri
 • Marka İmaj Yönetimi

  • ✓ Kurum marka yönetimi
  • ✓ Ürün marka yönetimi

  Proticaret E-Ticaret Danışmanlık Hizmetleri nelerdir?

  E-Ticarette günün ihtiyaç ve trendlerini görmek önemlidir. Ancak ihtiyaç ve trendleri görmek sektörün içinde olmayı ve bilgi birikimini yani tecrübeyi gerekli kılar.Proticaret E-Ticaret sektörünün öncü altyapı sağlayıcılarındandır. Bu bağlamda yukarıda ifade edilen her türlü hizmet ve uygulamalar Proticaret’in ilk piyasaya çıktığından başlayıp uygulama pik noktalarına varıncaya kadar içinde olduğu, uyguladığı, geliştirdiği hizmetlerdir.

  Örneğin SEO hizmetlerini Proticaret kendisi müşterilerine doğrudan bir hizmet olarak sunmasa bile SEO uyumlu yazılımlar geliştirdiği için bütün SEO uygulayıcılar planlama ve uygulamalarında bütün kolaylıkları yaşamakta ve Proticaret deneyiminden memnun kalmaktadır.

  E-Ticaret danışmanlığında Proticaret sunduğu ürünlerde şunları ve daha fazlasını sağlar

  • ✓ Entegrasyonlar ve XML entegrayonları
  • ✓ E-Ticaret yönetim sistemlerinde hazır tema, slider, landing page gibi daha fazlasını kapsayan hazır E-Ticaret paketi
  • ✓ E-Ticaret ürün yönetimi hizmetleri kapsamında E-Ticaret paketlerinde ürün fotosu, açıklamalar, ürün kategorileri gibi geniş bir yelpazede hazır E-Ticaret paketi, eğitim ve teknik destekler hizmetini sunar.

  Ürün ve hizmetlerimiz için;
  0555 961 12 00
  0850 430 50 50
  info@proticaret.org
  yolu ile bilgi alabilirsiniz.

  POPÜLER YAZILAR

  E-Ticaret Tedarik Zinciri Yönetimi

  E-Ticaret tedarik zinciri yönetiminin önemidir? Tedarik zincirini doğru yönetmek için nelere dikkat edilmelidir?
  09.02.2023 10:30

  E-Ticaret Tedarikçi Yönetimi

  Tedarikçi Yönetimi nedir? Tedarikçi Yönetiminin önemi nedir? E-Ticarette ürün tedariği yönetmek için nelere dikkat edilmelidir? Makalemizi inceleyebilirisniz.
  06.02.2023 10:30

  E-Ticaret Siteleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

  E-ticaret siteleri fiyatları, domain, hosting yıllık kiralama bedelleri, iş modeline uygunluk, e-ticaret paket özellikleri ve daha bir çok farklı bileşene göre belirlenir.
  26.01.2023 10:30

  E-Ticarette Ödeme Sistemleri Tercihi Nasıl Yapılır?

  E-ticarette ödeme sistemleri nasıl tercih edilir? Hangi ödeme yöntemi niçin tercih edilmelidir? Alternatif ödeme sistemleri nelerdir?
  15.01.2023 10:30

  Marka ismi oluşturma ve markalaşma süreci

  Marka ismi oluşturma, markalaşma sürecinin yönetimi, marka ismi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler...
  09.01.2023 10:30

  İş fikirleri bulmak

  E-ticarette iş fikirleri ve para kazandıracak işler nasıl bulunur? Küçük işletmeler için iş fikirleri nasıl geliştirilir? Proticaret iş fikrime nasıl destek olur?
  03.01.2023 10:30

  SEO nedir? Nasıl yapılır?

  SEO nedir? Nasıl yapılır? E-ticarette SEO uygulamaları nasıl olmalıdır? Proticaret hazır e-ticaret paketlerinde SEO uygulamaları nasıl yapılır?
  30.12.2022 17:30

  E-ticaret yeni başlayanlar için yol Haritası

  E-ticarete başlamak isteyenler için yol haritası nelerdir? Neden e-ticaret yapmalıyım?
  25.12.2022 17:30

  B2C e-ticaret nedir?

  B2C E-ticaret nedir? Üretici yada tedarikçi firmanın doğrudan tüketiciye satış yapmasıdır. B2C e-ticaretin Avantajları Nelerdir, B2C özellikleri ve B2C ile B2B farkları ve daha fazlası ..
  15.12.2022 17:30

  E-Ticaret Sitesi

  E-ticaret sitesi ve e-ticaret siteleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi fiyatları ve avantajlı Proticaret e-ticaret paketlerinden yararlanın..
  07.12.2022 17:30

  E-Ticaret paketleri ve paket fiyatları

  E-ticaret paketleri seçim kriterleri nelerdir? E-ticaret paketleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz E-ticaret sitesi kurmak ve Proticaret ile E-ticaretin avantajlarını görmek için tıklayın.
  01.12.2022 17:30

  C2C E-Ticaret Nedir? C2C Paket Fiyatlar ve Özellikleri Nelerdir?

  E-Ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız Proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın.
  125.11.2022 17:30

  Sermayesiz e-ticaret nedir? Nasıl yapilir?

  E-ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın
  17.11.2022 18:30

  E-Ticaret sitesi fiyatları ve e-ticaret paketleri seçme kriteleri

  E-ticaret sitesi fiyatları , e-Ticaret Paketleri ve hazır e-ticaret sitesi yazılımı için ihtiyacınıza ve bütçenize uygun özellikleri proticarette bulabilirsiniz. E-ticaret sitesi fiyatlarının e-ticaretinize ve bütçenize uygunluğu için iş modülleri ve fiyatları karşılaştırın.
  15.11.2022 11:30

  E-ihracat nedir? E-ihracat nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

  E-ihracat nedir? ifadesi tam olarak internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifade ile e-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetlerden birisi de e-ihracattır.
  10.11.2022 11:30

  internetten satış yapmak nedir? Nelere Dikkate edilmelidir?

  İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir. Temel de satış faaliyetinin yüz yüze satış yerine internet ortamına taşınmış halidir.
  02.11.2022 11:30

  E-fatura ve E-arşiv nedir? E-ticarette nasıl kullanılır?

  E-fatura ve e-arşiv, geleneksel olarak kağıt üzerinde ıslak imzalı ve kaşeli kesilen faturaların artık dijital ortamda aynı güvenlik ve yasal çerçevede uygulamaya konulmuş hali olduğunu herkes tarafından bilinmektedir.
  27.10.2022 12:30

  B2B -ticaret nedir? Nasıl yapılır?

  Bu makalemizde B2B E-Ticaret nedir? B2B E-ticaret Nasıl yapılır? B2B E-Ticaret yazılım Fiyatları ve özellikleri nelerdir? Proticaret B2B E-Ticaret yazılım paketi avantajları nelerdir? Sorularının cevablarını bulacaksınız. Keyifli okumalar..
  22.10.2022 12:30

  E-Ticaret nedir? Nasıl yapılır? E-ticarete avantajlı başlangıç

  E-Ticaret, internet üzerinden online ödeme sistemleri kullanılarak mal veya hizmet alışverişi yapmaktır. E-Ticaretin ilk çıktığı 90’lı yıllardan itibaren genişleyen hacmi, iş modelleri halihazırda ticaret yapanlar veya ticarete atılmak isteyenlerin her geçen gün ilgi odağı olmakla kalmayıp aynı zamanda bir nevi mecburiyeti haline gelmeye devam etmektedir.
  20.10.2022 12:30

  Canva nedir ve nasıl kullanılır?

  Canva internet üzerinden çalışan her türlü tasarımın yapılabileceği bir tasarım programıdır. Ücretsiz bir platform olması, içerisinde yüzlerce tasarım kalıpları bulunması, web sayfaları, e-ticaret paketi sayfa ve sliderleri için kullanılabilecek garfik, info grafikler için kolay kullanılabilir platformdur.
  10.10.2022 12:30

  E-ticarette ürün degişimi ve iade sürecleri nelerdir?

  E-Ticarette ürün iadesi nedir? Yasal haklar nelerdir? E-Ticaret ürünü iade süresi kaç gündür? E-Ticarette Ürün Değişimi ve İade Süreçleri nasıl yönetilmelidir? İade edilmeyen/edilemeyen ürünler nelerdir?
  02.10.2022 12:30

  E-ticarette kargo yonetimi nedir? Nasıl olmalıdır?

  Kargo Nedir? E-Ticarette Kargonun Önemi, Kargo Süreçleri Nasıl Yürütülür? Kargo Paketlerinin önemi nedir, nasıl olmalıdır? E-Ticaret kargo anlaşmalarında nelere dikkat edilmelidir? kargo süreçlerinin stratejik noktaları nelerdir?
  25.09.2022 12:30

  E-Ticarete sıfırdan başlamak ve e-ticaret yapmak için başlangıç rehberi

  E-ticarete sıfırdan nasıl başlanır? E-ticaret için şirket kurmak zorunlu mu? hangi şirket türünde e-ticaret yapmak daha avantajlı? E-ticaret için nasıl bir iş modeli seçmeliyim?
  16.09.2022 12:30

  E-ticaret ile hobiler kazanca nasıl dönüştürülür?

  Hobilerin e-Ticaret yolu ek kazan yolu olması için şirket kurmak gerekli midir sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
  07.09.2022 12:30

  E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurma, e-Ticaret Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

  E-ticaret için şirket kurma maliyetleri, kurulacak olan şirket tiplerine göre değişmektedir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
  30.08.2022 12:30

  E-Ticarette Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

  İnternette Güvenli Alışveriş nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Sanal kart güvenliği artı güvenlik midir?
  25.08.2022 12:30

  E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

  E-Ticaret sitelerinde ödeme sistemi alt yapısının kurulması E-Ticaret sitesinin hayata geçirilmesinin belki de en önemli aşamasıdır. E-Ticaret olsun, konvansiyonel ticaret olsun nihai hedef satıştır. Parasını alasınız ki ürünü veresiniz.
  15.08.2022 12:30

  Hazır e-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır e-Ticaret Paketleri Nelerdir?

  Hazır E-Ticaret sitesi internet üzerinden satış yapmak için hazırlanmış uzman yazılım ve web sitesidir. E-Ticaret sitesinin hazır olması demek sadece tek başına bir web sayfası demek değildir. Aynı zamanda içinde büyük modüler bir sistemi barındırır.
  08.08.2022 12:30

  E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar, Hizmetleri Nelerdir?

  E-Ticaret Danışmanlığı alarak tüm e-ticaret süreçlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. E-Ticaret danışmanı, e-ticaret projenizin başarılı olabilmesi için gerekli e-ticaret sitesi kurulum ve entegrasyon süreçlerinde size danışmanlık verir.
  06.08.2022 12:30

  Pazaryerlerinde Satış Online Satış Rehberi

  Pazar yerleri satıcıların ve alıcıların sayısının sınırsız olduğu yerlerdir. Ticaret dünyasında satıcı ile alıcıyı bir araya getirmek tarihi bir gelenektir. Ancak e-ticarette satıcı ve alıcıyı (B2C) bir araya getirmek yeni bir gelenektir. E-Ticaret yapmak isteyenleri E-Ticaret Sitesi Kurma şartından kurtarıp satıcıların her halükarda alıcılara ulaştığı platformlardır. .
  04.08.2022 12:00

  İnternetten Satış Online Satış Rehberi

  İnternetten satış yapmak isteyen satıcıların internetin sunduğu avantajlardan yararlanabilmesi için birbirlerini etkileyen süreçleri çok iyi takip edip kendilerini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü internetin sunduğu avantajlar her geçen gün artarken aynı zamanda rakip meslektaşları tarafından dan da bu avantajların kullanıldığının unutulmaması gerekir. Bu makalemizde internetten satış rehberi diğer adı ile online satış rehberi konusunu ele alacağız. .
  02.08.2022 12:00

  Amazon'da Satış Nasıl Yapılır?

  Bu makalemizde Amazon gibi e-ticarette dünya devi olan bir e-pazaryeri platformunda yerinizi alabilmek için neler yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.
  30.07.2022 12:00

  Aliexpress'de Satış Nasıl Yapılır?

  Aliexpress Çin’den dünyaya yayılan e-pazaryeridir. Aliexpress ve Alibaba gibi global çapta hizmet veren platform ülkeler çapında yerel B2C e-pazaryerleri satın alarak açmaktadır.
  28.07.2022 12:00

  eBAY'de Satış Nasıl Yapılır?

  eBAY açık artırma şirketi olarak 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kuruldu. Kısa sürede dünyanın her yerinde alış veriş yapabilme imkanı sunduğu için global bir pazaryeri halini aldı.
  26.07.2022 12:00

  N11'de Mağaza Nasıl Açılır

  N11 Mağaza Türkiye’de ilk anda alışılmadık ismi ile B2C iş modeli ile 2013 yılında Doğuş Grubu ve Güney Koreli ortağı SK Group’un ortaklığı ile açıldı. Kısa zamanda adından söz ettiren N11 bünyesine kattığı binlerce N11 online dükkanı ile milyonlarca müşteriye ulaşmıştır.
  24.07.2022 12:00

  Hepsiburada'da Mağaza Nasıl Açılır?

  Hepsiburada 1998 yılından B2B ve B2C iş modeli ile hayata geçmiştir. Hepsiburada Mağaza açma, Hepsiburada; standart, Kadın Girişimci ve Hepsi Türkiye’den mağazaları açma, Hepsiburada’da mağaza açma avantajları, internetten online satışta Hepsiburada.com üzerinden yapılacaklar gibi konuları ele alacağız.
  22.07.2022 12:00

  Trendyol'da Mağaza Nasıl Açılır?

  Trendyol’da dükkan açmak teknolojiyle alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktır. Pazaryerleri içerisinde 2010 yılında kurulmasına rağmen en büyüğü konumuna gelmiştir. Kendi ifadeleri ile e-ticaret ekosistemine pozitif etki yapan bir ekip olma yolunda adım adım ilerliyor.
  20.07.2022 12:00

  E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu

  Entegrasyon, uyum ve bütünleşme anlamında teknik bir kelime ve kavramdır. Konumuz açısından E-Ticarette entegrasyon e-ticaretin eko sistemindeki ilgili paydaşlarla (Pazaryerleri, kargolar, tedarikçiler vd.) uyum içinde, bütünleşik, hızlı, güvenilir bir şekilde çalışmayı tanımlayan bir kavramdır.
  17.07.2022 11:45

  Stoksuz E-Ticaret Dropshipping Nasıl Yapılır?

  Drop Shipping veya stoksuz e-ticaret, satıcının elinde stok tutmadan müşteri siparişlerini kabul ettiği bir perakende satış şeklidir.
  30.06.2022 17:45

  E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

  E-Ticarette En Çok Satan Ürünler nelerdir sorusun cevabı ile Ticarette en çok satan ürünler, internette en çok ürün satan sektörler, dünyada en çok satılan ürünler hangileridir sorusu konvansiyonel (fiziki) ticarette de birbirine benzer sonuçlar veren sorulardır.
  05.07.2022 22:00

  E-Ticaret Yazılım Özellikleri Neler Olmalı?

  E-Ticaret yazılımı nedir, en uygun e-ticaret yazılımı nasıl seçilir, profesyonel e-ticaret paketleri, e-ticaret yazılımlarına nelere dikkat etmeliyiz?
  26.06.2022 11:15

  E-Ticaret Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri

  e-Ticaret yazılımlarının yazılarında aranması gereken temel özellikler ara yüzden “User İnterface”UI” ziyade e-ticaret paketlerinin öz yetenekleri ve bağlantılı sistemlerle e-ticaret ekosistemlerine uyumluluğu üzerinden değerlendirilmelidir.
  11.06.2022 - 13:30

  E-Ticaret Nedir? Türleri Nelerdir?

  E-ticaret ( e-commerce ) son yıllarda alışveriş yapma, ürün ve hizmetleri sunma konusunda küresel modern ekonominin temel yapısı haline geldi
  07.06.2022 16:55

  E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

  E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından...
  20.04.2021 - 17:30

  E-Ticaret Siteleri İçin Seo mu? Adwords mu?

  E-ticaret sitenizin gün içerisinde aktif bir şekilde ziyaret edilmesini, ürünlerinizin geniş kitleler tarafından talep görmesini diliyorsanız; sitenizin seo uyumlu olduğundan mutlaka emin olmanız ...
  20.03.2021 - 17:30

  E-Ticarette Mobil Alışverişin Önemi

  Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş ...
  20.02.2021 - 17:30

  E-Ticaret Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür

  Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü ...
  20.01.2021 - 17:30

  E-Ticaret Site Güvenirliği

  Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak, bir şeyler alıp satmak yani geniş anlamı ile ticaret yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Artık firmalar ve küçük işletmelerin ...
  20.12.2020 - 17:30

  E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

  Gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize istediğimize erişme noktasında büyük kolaylıklar sunuyor. İnternetin bize sunduğu bu kolaylıkların başında ilk sırada alışveriş siteleri yer ...
  20.11.2020 - 17:30

  E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi

  E-Ticaret hızla yayılmakta olan alışverişi daha kolay hale getirmekte olan bir sektördür. Alışveriş için veya gezinti yapmak için siteye girenler yorum kısımlarına ne düşündüklerini...
  20.10.2020 - 17:30

  E-Ticarette Ziyaretçileri Üyeye Çevirme

  Ticaret hayatını başarılı ve kazanç dolu bir şekilde yürütmenin oldukça zor olduğu günümüzde teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşteri portföyünü arttırmanın yolları bulunuyor. Zaten teknolojiye...
  20.09.2020 - 17:30

  E-Ticarette Pazarlama Taktikleri

  E-ticaret pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda, markanız için yalnızca bir kaç e-posta ve ağızdan ağızdan yapılan reklamdan daha fazlası gerektiğini biliyorsunuzdur.
  20.08.2020 - 17:30

  E-Ticarette Adwords Neden Önemli

  Google firması tarafından sağlanan bir reklam hizmetidir. Çevrimiçi reklamcılık olarak adlandırılır. İstediğiniz kelime ve kelime gruplarını seçer reklam oluşturur. Böylelikle siteniz arama neticesin de bu hizmet yardımıyla...
  20.07.2020 - 17:30

  E-Ticarette Social Media Monitoring

  Günümüzdeki çoğu e-ticaret platformu, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanıyor. Bu ağlar, işletmelere tüketiciyle gerçek zamanlı iletişim kurma imkanı veriyor.
  20.06.2020 - 17:30

  E-Ticarette Sepet Ortalaması Nasıl Arttırılır?

  Pazarlama çalışmalarınız da devamlı müşterilerinize özel kampanyalar yapın. Size asıl parayı kazandıran müşterilerdir. Bu müşterilere e-posta yoluyla ulaşıp özel çalışmalar yapabilirsiniz. Devamlı müşterilerinize değişik fırsatlar, kampanyalar veya açılış sayfası hazırlayarak ulaşabilirsiniz.
  20.05.2020 - 17:30

  E-Ticarette Dönemsel Kampanyaların Önemi?

  Arama, e-ticaret işletmeleri için önemli bir gelir kaynağı olarak sürekli büyüyor. Ancak, özellikle işinizde binlerce işletme, hızlı değişen hisse senedi ve sürekli değişen fiyat ve promosyonlar varsa, yönetmek zor bir alan olabilir.
  20.04.2020 - 17:30

  E-Ticarette SEO Önerileri

  E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır
  20.03.2019 - 19:30

  E-Ticarette Tasarım Neden Önemlidir?

  Web tasarımı, web siteleri söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Başarılı bir e-ticaret web tasarımı, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmanıza ve potansiyel olarak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.
  20.03.2020 - 17:30

  E-Ticaret Sitesi Kurmak

  İnternet teknolojileri sayesinde işiniz için coğrafi sınırlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi gerek ülke geneline, gerekse de tüm dünyaya ulaştırmak artık çok daha kolay.
  04.03.2019 - 18:30

  E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım?

  Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz.
  20.02.2019 - 18:30

  Proticaret Ücretsiz E Ticaret Yazılımı

  Proticaret, ücretsiz e ticaret sistemi sunan Asp.NET tabanlı bir yazılımdır. İlk olarak 2003 yılında tamamlandı. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip eden yıllar boyunca alt yapımızda sayısız değişiklik ve güncelleme gerçekleştirerek bugünlere geldik. Amacımız ise bu hizmeti kullanıcılarımızın başarısı ile taçlandırmaktır.
  15.01.2019 16:30