E-Ticarete Sıfırdan Başlama Rehberi

E-ticarete sıfırdan nasıl başlanır? E-ticaret için şirket kurmak zorunlu mu? hangi şirket türü daha avantajlı? E-ticaret için nasıl bir iş modeli seçmeliyim?

16.09.2022 12:30 Proticaret
E-Ticaret Rehberi

E-Ticarete sıfırdan başlamak yada neden e-ticaret yapmalıyım?

Online ticaret ya da e-ticaret; dijital platformlar kullanılarak yapılan her türlü mal veya hizmetin pazarlanması, internet ortamında süreçlerin takip edilmesidir. Hal böyle olunca e-ticaret kavramının sınırları o kadar çok genişlemektedir ki her iş ve işlem aslında bir e-ticaret olarak ortaya çıkmaktadır. İhracat yaptığınızda e-ihracat, yazdığınız kitabı elektronik ortamda sattığınızda e-ticaret kavramı içine girer. Devletlerin sunduğu hizmetler, şirketlerin kendi aralarında toptan olarak yaptığı alışverişler B2B, B2C gibi isimler alsa da e-ticaret kavramının içinde kalır. Bu anlamda ticaret yapan veya yapmak isteyen herkes e-ticaret yapıyor yada yapacak demektir.

Elektronik ticaretin geçmişi 90’lı yıllarda başlasa da 2010 ve sonrası büyük bir ivme kazanmıştır. E-Ticarete ilk başlayan firmalar global çapa ulaşmış, piyasaya yeni ve güçlü oyuncular girmiştir. Ancak görünen odur ki e-ticaret hacmi hem dünyada hem ülkemizde daha da artacak ve artmaya devam edecektir. Sadece pandemi sürecinde e-ticaret trendinin yükselişini dikkate aldığınızda piyasaya giren her oyuncu kendine yer edindiğini göreceksiniz.

E-ticarete başlamak isteyenler elektronik satış ortamının sınırsız deneyimleri karşısında e-ticaret yapmak istiyorum nereden başlamalıyım, neler yapmalıyım, neden e-ticaret yapmalıyım? gibi sorular soruyorlar. Bu soruları sadece sıfırdan e-ticaret yapmak isteyenler değil mevcutta fiziki satışları yapanlar ürünlerini e-ticaret sitelerinde satmak isteyenler için de geçerli bir durum.

E-ticarete nereden başlamalıyım? sorusunun cevabını proticaret.org profesyonel çözümlerinde bulabilirsiniz. Böyle bir çıkış için sektöründe deneyimli çözümlerinde net, yapmak istediğiniz iş modeline uygun, e-ticaret paketli, kolay kullanışlı ve işinizi büyüttükçe yanınızda olacak sistemler kurarak başlayabilirsiniz. Hazır e-ticaret paketlerinden size uygun bir tanesi ile e-ticarete başlayabilir aslında kafanıza takılan sorulardan sadece ürün ve ürün tedarikine sizin karar vermeniz gerektiğini görebilirsiniz. Bu konuda Proticaret ile irtibata geçip sağlam ve güçlü bir başlangıç yapabilirsiniz.

E-Ticarete Başlamanız için Avantajlı 10 Neden

Çin’de 2019 Aralık ayında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını hem dünyada hem de ülkemizde ticareti özellikle de e-ticareti çok büyük ölçüde etkiledi. Daha önce e-ticarete çeşitli nedenlerle mesafeli duranlar e-ticaretin gurusu olmaya, e-ticaretin gerektirdiği kurallarla oynamaya ve ticari kazançlarını geliştirmeye başladılar. Gerek devletin ve gerekse ilgililerin yaptıkları araştırmalara göre bu gün de gittikçe artan bir ivme ile e-ticaret sektörü büyümeye devam etmektedir.

E-ticaret yapmak için geç kaldım. Bu saatte yükünü tutanlar tutmuştur. Ben geride kaldım diyorsanız e-ticarete sıfırdan başlamanız için işte en avantajlı 10 neden.

E-ticaret Hacminin durmaksızın büyümesi.

e-Ticaret sadece pandemi sürecinde büyümedi. Pandemi süreci e-ticaretin gücünü ve yönünü gösterdi. Daha önceleri e-ticaret konvansiyonel ticarete alternatif ve sadece bazılarının yaptığı ticaret şekli iken gelinen noktada, online hizmetler, tanıtımlar, satışlar, hizmet ağları, e-ticaret eko sistemleri gittikçe genişledi ve piyasaya yeni kavramlar, sektörler oluşumlar girdi.

Sistemin ve sektörün gelişimi müşteriye ve potansiyel müşteriye ulaşmada geleneksel e-ticaretle kıyaslanamayacak boyutlara ulaştı. Özellikle e-ticaret eko sisteminin genişlemesi e-ticarete dahil olan, doğru tercihler yapan Hazır E-Ticaret paketleri ve işini hakkıyla yapanlara hala inanılmaz karlı ticaret sunmaya devam etmektedir.

Müşterileriniz İçin 7/24 Açık Mağaza Hizmeti

E-ticaret sitesi kurarak müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize 7/24 açık mağaza hizmetini sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem mevcut müşterilerinizi hem de yeni müşterilerinize zamandan ve mekandan bağımsız hizmet verebilirsiniz.

Zamandan ve Mekandan Bağımsız Hizmet

E-Ticaret sitesi sahipleri iki şekilde zamandan ve mekandan bağımsızdır. Birincisi fiziken bir dükkan açmanıza gerek kalmaksızın internet üzerinden online mağazanızı açabilirsiniz. İkincisi de e-ticaret siteniz sayesinde müşterileriniz sizi günün her hangi bir saatinde ziyaret edep alışveriş yapabilirler. Her ikisi de büyük kazançlar demektir. Çünkü fiziki mağazanıza yapacağınız her türlü masraftan kurtulmuş olduğunuz gibi gecenin bir yarısında satış yapma imkanına da kavuşmuş olursunuz.

Hedef Kitleniz Ticari Hayaliniz Kadar

E-ticaret sitenizden hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Geleneksel ticarette hedef kitlenize ulaşmak için harcayacağınız zaman, para, efor dikkate alındığında e-ticaretle bu süre, ödenen miktar ve efor kıyas bile götürmez. Örneğin ihracatçı olmak istiyorsunuz gerekli tüm adımları atmaya hazırsınız geleneksel ticarette hedef kitleye ulaşmak için yapılması gerekenlerle e-ihracatla hedef kitleye ulaşmak arasında nasıl bir fark vardır.

Müşterileri Profilinizi çıkarabilirsiniz

E-ticaretin pazarlama araçları içerisinde bir çok analiz programları ve süreçleri mevcuttur. Bu süreçlerden yararlanarak müşteri profilinizi çıkartabilir, hedef kitlenizi, potansiyel hedeflerinizi daha net belirleyebilirsiniz. Ticaret ve e-ticaret satış stratejilerinizi oluşturabilirsiniz.

Şartlara Takılmadan Ticari Hayatınızı Sürdürün

E-Ticaret yapan işletmelerin pandemi, savaş vb. olağan üstü şartlarda kendilerini diğer işletmelere göre güvendi hissettiklerini araştırmalar otaya koymaktadır. Geçtiğimiz dönemde salgın sürecinde bu durum zaten ispatlanmıştır. Bir çok dükkan, mağaza, iş yerleri kapanmak, ara vermek, uzaktan çalışmaya geçiş gibi zorluklar yaşarken e-ticaret şirketleri bu sürece en hızlı uyum sağlayan şirketler olmuştur. Hatta alış veriş e-ticaret şirketleri üzerinden yürümüştür diyebiliriz.

Alıcılar İçin Konforlu ve Eğlenceli Alışveriş İmkanı

E-ticaret, müşteri tarafında rahatlık, kolaylık ve bol alternatif sağlar. Bu durumda müşteriler için hem konforlu hem de eğlenceli hale gelebilir. e-Ticaretin satıcı tarafında olanlar için müşterilerin beklenti ve deneyimlerine ortak olmak yeterlidir.

Maliyetleri Azaltabilirsiniz

E-ticaret sitesinden satış yapmak fiilin bir mağazadan satış yapmaktan daha uygun maliyetlidir. Fiziki mağazaya ödemek durumunda olduğunuz tüm faturalar, varsa kira gideri gibi giderler en çok görünen giderlerdir. Ayrıca personel maliyetinden tasarruf sağlama konusu da unutulmamalıdır. Size uygun e-ticaret sitesini (www.proticaret.org) den bütçenize uygun paketi tercih edebilirsiniz.

Müşterilerle Güçlü İletişim kurabilirsiniz

E-ticaret siteniz vasıtası ile internetin tüm nimetlerini kullanabilirsiniz. Bunların başında müşterilerinizle güçlü iletişim kurabilmek gelir. Müşterilerin ihtiyaçlarına göre yapacağınız her türlü indirim, promosyon, avantajlı alışveriş günleri, taksitler, ürün ve kategoriye göre seçimli avantajlar sunmak bunlardan sadece bir kaçıdır.

Hazır E-ticaret Paketleri kullanabilirsiniz

E-ticarete hemen başlamak isteyenler için sektörel hazır e-ticaret paketleri önerilir. Hazır e-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır e-Ticaret Paketleri Nelerdir? makalemize bakarak hazır e-ticaret paketleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Proticaret hazır e-ticaret paketlerinin avantajlarının yanı sıra entegrasyonlar, e-ticaretin eko sistemlerinin getirdiği tüm ihtiyaçlar konusunda da destek olmaktadır.

E-ticaret yapmak için şirket kurmak zorunlu mu?

E-ticaret yapmak için firma sahibi olmak gerekir. Fatura düzenlemek için Ülkemizdeki mevcut kanunlara göre tüzel kişilik olması şarttır. Özel kişiler sattıkları ürün ve hizmetlere fatura düzenleyemezler. Şahıs şirketi, Limitet, Anonim ya da Komandit fark etmez vergiye tabi bir şirket kurarak e-ticaret yapabilirsiniz.

e-ticaret şirketi nedir?

e-ticaret sadece ticaret yapanların değil ticaretle uğraşmayanların da bir şekilde yapabilirim dediği, içinden geçirdiği, kendi işimin patronu olurum diye hayalini kurduğu bir ticaret şekli olarak ön plana çıkmaktadır. Bunun için birçok kişi e-ticaret şirketi kurarak oldukça başarılı adımlar atmışlardır. Üstelik kendi bildiği uzmanı olduğu, hobilerini e-ticarete dönüştürdüğü de görülmüştür.

Bunun için e-ticaret şirketi kurmak isteyenler mevcut ticaret kanununa göre faaliyet kodu olarak e-ticaret nace kodu 47.91.14’ü ekletecek veya bu kodun olduğu faaliyet alanı olan Anonim, limitet, Şahıs şirketi kuracaktır. Fatura kesebilmesi ve vergiye tabi olması yeterlidir. e-ticaret için şirket kurma konusunda detaylı bilgi için (e-Ticaret Şirketi Kurmak e-Ticaret Yapmak İçin şirket Kurmak Nasıl Kurulur?) bakabilirsiniz.

İnternetten online hizmetlerin son zamanlarda oldukça çok artması ile kamu kurum ve kuruluşları da elektronik ortamda hizmetlerini çoğalmıştır. Bunlardan birisi de e-devlet üzerinden E-Devlet Üzerinden Şahıs Şirketi kurabilmektir. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden müracaat edebilirsiniz. Yapmanız gereken e-ticaret Nace kodunu girmek, faaliyet adresinizi, kira veya mülk bilgisini, usul seçimi (basit /gerçek) gerçek usulü seçip 10 gün içinde işe başlangıç bildirimi yapmaktır.

e-ticarete iş modelleri

E-Ticaret sektörünün ek sistemi farklı iş modellerini geliştirmiştir. İlk bakışta normal ticaretteki bir kişinin bir başkasına ürün yada hizmet satışının elektronik ortama taşınması gibi görünse de e-ticaret aslında global bir ticaret olarak modellenmiştir. Bu nedenle bir alıcılar her zaman nihai alıcı olarak görülemez.

E-Ticaret İş Modelleri Nelerdir?

E-ticarette iş modelleri; online ticaretin taraflarını, çalışma kurallarını ve çalışma platformlarına göre şekillenen modeldir. Elektronik ticaretin temeli dijital ortamda buluşup alış veriş yapan tarafların üçüncü taraflarla alışveriş ilişkisidir. e-ticaretin ilk modelleri tüketiciden tüketiciye diye tanımlanan C2C şeklinde başlamış olsa bile daha sonra B2C şeklinde gelişmeler göstermiştir. Daha sonra diğer modeller de hızla gelişmiştir.

H3 E-Ticaret İş Modelleri liste halinde şu şekildedir.

 • ✓B2B (İşletmeden İşletmeye) Business To Business
 • ✓B2C (İşletmeden Tüketiciye) Business To Consumer
 • ✓C2C (Tüketiciden Tüketiciye) Consumer To Consumer
 • ✓C2B (Tüketiciden İşletmeye) Consumer To Business
 • ✓B2E (İşletmeden Çalışanına) Business To Employee
 • ✓B2G (İşletmeden Devlete) Business To Government
 • ✓G2B (Devletten İşletmeye) Government To Government
 • ✓G2G (Devletten Devlete) Governemnt To Government
 • ✓G2C (Devletten Vatandaşa) Government To Citizen
 • ✓C2G (Vatandaştan Devlete) Citizen To Government

Elektronik ortamda yapılan alışverişin ürün ya da hizmet olması iş modelini etkilemezken e-iş modelini sunan tarafının niteliği iş modelini doğrudan etkiler. Bunların yanı sıra e-ticaret platformunun işi yapış şekline göre de Yatay e-ticaret, dikey e-ticaret, pazaryeri, aracı siteler, sosyal e-ticaret gibi isimler de alabilir. Ancak bu isimlendirmeler e-ticaret sitesinin platformu ile ilgili olduğu unutulmamalıdır.

E-Ticaret İş Modelleri Yeni Başlayanlar İçin Neden Önemlidir?

E-ticarete yeni başlayanlar e-ticaret iş modellerini kendilerinin yapmak istedikleri işe göre konumlandırmaları açısından önemlidir. Mesela e-pazaryerinde bir mağaza açmak istediğinizde C2C iş modelini benimsemiş olursunuz. e-ticarette iş modeli seçimi mevcut iş taktik ve stratejilerinizi nasıl oluşturacağınız ve geliştireceğiniz ile alakalıdır.

E-Ticarette En Avantajlı Modeli Hangisidir?

E-Ticarete sıfırdan başlayanlar için en avantajlı iş modeli hangisidir sorusunun cevabı. E-ticarette hangi işi yapmak istiyorsunuz sorusuna verilecek cevap ile aynıdır. Örneğin e-ticarette sadece tedarikçi olmak istiyorsanız buna göre iş modeli seçebilirsiniz. Keza sosyal ürettiğiniz bir ürün var bunu e-ticaret sitesinde satış yapmak istiyorsanız seçeceğiniz başka olacaktır. e-ticarette en avantajlı iş modeli yapmak istediğiniz e-ticarete göre model seçmenizdir.

E-ticarette en çok satan ürünler

E-ticaret eko sistemi ve e-ticaret hacmi giderek artmaktadır. E-ticaret dünyanın her tarafında daha da popüler olmaya çalışmaktadır.

e-ticaret sitesini kurduktan sonra hangi ürünlerin satışı konusunda nasıl bir aksiyon almanız gerektiği konusunda İnternetten Satış, Online Satış Rehberi adlı makalemize bakabilirsiniz.

E-ticaret tüm dünyada salgın sürecinde inanılmaz bir farkındalık oluşturdu. Bu süreç Ülkemizde e-ticaret piyasasına yeni oyuncular, yeni hizmet kolları, yeni eko sistem parçaları oluşturmuştur. E-ticarette en çok satılan ürünler E-Ticarette En Çok Satan Ürünler çeşitli nedenlerle değişiyor olsa bile şu ürünler çok satmaktadır.

  Hazır Yemek
 • ✓ Temizlik ve Hijyen ürünleri
 • ✓ El Yapımı Takı ve Çantalar
 • ✓ Spor Giyim Ürünleri
 • ✓ Evde kullanabileceğiniz Fitness Ürünleri
 • ✓ Giyim
 • ✓ Anne-çocuk
 • ✓ Küçük Yapı Malzemeleri
 • ✓ Telefon ve Telefon Aksesuarları
 • ✓ Evcil Hayvan Ürünleri
 • ✓ Ev için Dekoratif Objeler
 • ✓ Ofis Aksesuarları
 • ✓ Kişisel Bakım Ürünleri
 • ✓ Hediyelik Eşyalar
 • ✓ Oyuncak, Oyun, Müzik, Film ve Kitap

E-ticarette en çok satan ürünlerin neler olduğunu tespit etmek için, sosyal medya, e-pazaryerlerinde en çok satanlar sayfaları, Google trends gibi e-ticaretin temel unsurları incelenebilir.

E-ticaret paketleri ve özellikleri

E-ticaret Paketleri hangi özellikleri haiz olmalı sorusunun cevabı e-ticaret iş modelinize göre değişir. Ancak iyi bir e-ticaret sitesinde şu özellikler bulunmalıdır.

Mobil Uyum

E-ticaret paketlerinin son zamanlarda en çok istenilen özelliği mobil uyumlu ve responsive olmalıdır. Çünkü dünyada cep telefonlarından yapılan e-ticaret hacmi her geçen gün artış göstermektedir.

SSL Sertifikası

E-ticarette güvenlik ve güvenli alışveriş e-ticaretin önündeki en böyük engeldir. Müşterilere güvenli alışveriş sunabilen SSL sertifikası içeren siteler ön plana çıkmaktadır.

Müşterilere sunulacak güvenlikte daha detaylı bilgi için E-ticarette Güvenli Alışveriş, İnternetten Güvenli Alışverişin Püf noktaları adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Yeterli ve Hızlı Sunucu

E-ticaret sitesinin hızı müşterilerin sitede daha fazla kalmasını sağlayacaktır. Kimse açılmayan ekranın başında artık beklemiyor. Satıcılar açısından ise Depolama ya da hosting alanındaki verilerin güvenliği ve aktarılabilirliği önem taşımaktadır.

Ödeme Sistemleri ve Entegrasyonları

E-ticaret bankacılık ve ödeme sistemleri teknolojileri geliştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu noktadan hareketle müşterilerin güvenli, hızlı ve keyifli alış veriş sağlaması önemlidir. Bu hususta daha detaylı bilgi için E-ticaret ödeme sistemleri ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?(URL : )

Karşılama Sayfası (landing page)

E-ticarette siteniz, sitenizin içinde de ana sayfa dünyaya açılan vitrindir. Dolayısı ile e-ticaret sitenizin karşılama sayfası, banner, tasarım ve temaları sanıldığından daha önemlidir. Bu konuda e-ticaret paketlerinin size geniş bir yelpaze sunması gerekir. https://www.proticaret.org/tema-galerisi gibi gelişmiş çözümler e-ticarete yeni başlayanlar için çok önemli avantajlar sunacaktır.

Tasarım, ürün ekleme ve ürün kategori yönetimi

E-ticarete yeni başlayanların üzerinde en çok vakit harcadıkları noktalar sitenin tasarımı, siteye ürün yükleme ve ürünlerin kategorisini tanımlamadır. Bir de e-pazaryerlerine entegre olmak durumunda kaldıklarında kullanışlı ve kaliteli bir e-ticaret paketleri yoksa ciddi sıkıntılar çekmektedirler. Proticaret gibi konusunda uzman ve deneyimli e-ticaret altyapı sağlayacıları size geniş çözümler sunmaktadır. Örnek olarak entegrasyonlar konusunda e-ticaretin artık nerede ise olmazsa olmazı olan XML entegrasyonu konusunda https://www.proticaret.org/xml-entegrasyonlari çözümleri geliştirilmiş olmalıdır.

SEO Uyumluğu

İnternetten online alışveriş denildiğinde sayısız site rakibiniz olacaktır. Dolayısı ile müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin sizin e-ticaret sitenize gelmesi için SEO (arama motoru optimizasyonu / ayarlaması) en önemli faktörlerden birisidir. Almak istediğiniz e-ticaret paketinde SEO uyumluğunu aramalısınız, e-ticaret SEO uyumluğu, e-ticarette blog kullanımı gibi konularda en azından e-ticaret uzmanlarından danışmanlık alabilirsiniz ve Ticaret Danışmanlığı Nedir Nasıl Yapılır? makalemize bakarak yol haritanızı çizebilirsiniz.

E-pazaryerlerinde mağaza açarak sıfırdan e-ticaret başlamak

E-Ticarete sıfırdan başlamak isteyenler aynı zamanda pazaryerlerinde de mağaza açmak isteyebilirler. Pazaryerleri e-ticaret yapmak arzu edenleri tercihlerine göre e-ticaret sitesi açma zorunluluğundan çıkartıp e-mağaza sahibinin ürünlerini e-ticaret ortamında satması sağlar. Günümüzde ticaret yapanlar artık işletmelerini ve işletmelerinin en azından e-ticaret sitesini yada bir pazaryeri mağazasını Trendyol, HepsiBurada, Amazon, N11 gibi Pazar yerlerinde açmaktadır.

E-ticarete sıfırdan başlayanlar için pazaryerlerinde mağaza açmanın başlangıç bir çok masraflardan kurtaracağı gibi eğitici ve öğretici de olur. Ancak e-ticaret sektörünün ileri gelenleri ve uzmanları e-ticaret sitesi ve pazaryerlerinde mağaza açmak daha avantajlı hale gelmiştir.

e-ticarete iyi bir başlangıç yapmak için pazaryerlerinde mağaza açtığınızda Yüksek ziyaretçi trafiği olan yerde mağaza açmış olursunuz, Pazaryerlerinin reklam çalışmasından faydalanabilirsiniz, Ürünlerinizi belirli bir kategori ve uygun fiyat aralıklarında sergilersiniz gibi birçok avantajları elde etmiş olursunuz. Pazaryerlerinde satış yapmak konusunda: Pazaryerlerinde Satış, Online Satış Rehberi makalemizi inceleyebilirsiniz.

E-ticarete başlangıçta pazaryerlerinde mağaza Açmak için her bir pazaryeri kendine özgü şekil şartları ve sözleşmeler ortaya koymaktadır. Ancak hepsinde ortak olan

 • ✓Vergi numarası olması
 • ✓Kurumsal bir kimlik ve e-posta adresi olması
 • ✓Ticari veya şirket türüne göre banka hesabı olması hepsinde ortaktır.

Dünya çapında veya ülkemiz bazında pazaryerlerinde mağaza açabilirsiniz. Pazaryerlerinin her birinin kendisine göre sunduğu şartlar mevcuttur. Bu şartlara bakarak seçeceğiniz pazaryeri mağazası ile e-ticarete güçlü bir başlangıç yapabilirsiniz. e-ticarette pazaryerlerinin mağaza açma, avantaj ve dezavantajları ile ilgili şu makalelerimize başvurabilirsiniz Trendyol Mağaza Açma, İnternette Online Satış Rehberi aynı rehberden, N11, HepsiBurada için bloğumuzdan bulabilirsiniz. Aynı rehberlerinizi Amazon, Aliexpress, EBAY gibi dünya çapındaki pazaryerlerin rehberlerimize bakabilirsiniz

e-ticarette proticaret, yada sıfırdan e-ticarete başlangıç

Proticaret, e-ticaret altyapı sağlayıcılığı konusunda sektörün en eskilerinden ve öncülerinden olduğu için e-ticarete yeni ve güçlü bir başlangıç yapacak / yapmak isteyen yeni e-tacirlerin hep yanında olmayı prensip edinmiştir. Bunun için e-ticaret paketlerini piyasanın ihtiyaçları, müşteri deneyimleri, dünyadaki ve ülkemizdeki yazılım gelişmelerine göre kategorilere net kategorilere ayırmıştır. E-ticarete başlayanlar hangi seviyede bir e-ticaret tasarımı düşünüyorlarsa e-ticaret sitesinin özellikleri ve fonksiyonları tanımlı, net ve kullanışlı olarak müşterilere sunulmaktadır.

Entegrasyonlar, temalar, istenirse sektörlere göre uygun altyapı çözümleri proticaretin yıllardır müşterilerine sunduğu hizmetlerdendir. e-ticarete sıfırdan başlamak istiyorsanız yada e-ticarette avantajlı bir konum elde etmek istiyorsanız Proticaret hazır e-ticaret paketleri ve diğer ürün ve hizmetlerimiz için :

Ürün ve hizmetlerimiz için;
0555 961 12 00
0850 430 50 50
info@proticaret.org
yolu ile bilgi alabilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR

E-Ticaret Tedarik Zinciri Yönetimi

E-Ticaret tedarik zinciri yönetiminin önemidir? Tedarik zincirini doğru yönetmek için nelere dikkat edilmelidir?
09.02.2023 10:30

E-Ticaret Tedarikçi Yönetimi

Tedarikçi Yönetimi nedir? Tedarikçi Yönetiminin önemi nedir? E-Ticarette ürün tedariği yönetmek için nelere dikkat edilmelidir? Makalemizi inceleyebilirisniz.
06.02.2023 10:30

E-Ticaret Siteleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

E-ticaret siteleri fiyatları, domain, hosting yıllık kiralama bedelleri, iş modeline uygunluk, e-ticaret paket özellikleri ve daha bir çok farklı bileşene göre belirlenir.
26.01.2023 10:30

E-Ticarette Ödeme Sistemleri Tercihi Nasıl Yapılır?

E-ticarette ödeme sistemleri nasıl tercih edilir? Hangi ödeme yöntemi niçin tercih edilmelidir? Alternatif ödeme sistemleri nelerdir?
15.01.2023 10:30

Marka ismi oluşturma ve markalaşma süreci

Marka ismi oluşturma, markalaşma sürecinin yönetimi, marka ismi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler...
09.01.2023 10:30

İş fikirleri bulmak

E-ticarette iş fikirleri ve para kazandıracak işler nasıl bulunur? Küçük işletmeler için iş fikirleri nasıl geliştirilir? Proticaret iş fikrime nasıl destek olur?
03.01.2023 10:30

SEO nedir? Nasıl yapılır?

SEO nedir? Nasıl yapılır? E-ticarette SEO uygulamaları nasıl olmalıdır? Proticaret hazır e-ticaret paketlerinde SEO uygulamaları nasıl yapılır?
30.12.2022 17:30

E-ticaret yeni başlayanlar için yol Haritası

E-ticarete başlamak isteyenler için yol haritası nelerdir? Neden e-ticaret yapmalıyım?
25.12.2022 17:30

B2C e-ticaret nedir?

B2C E-ticaret nedir? Üretici yada tedarikçi firmanın doğrudan tüketiciye satış yapmasıdır. B2C e-ticaretin Avantajları Nelerdir, B2C özellikleri ve B2C ile B2B farkları ve daha fazlası ..
15.12.2022 17:30

E-Ticaret Sitesi

E-ticaret sitesi ve e-ticaret siteleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi fiyatları ve avantajlı Proticaret e-ticaret paketlerinden yararlanın..
07.12.2022 17:30

E-Ticaret paketleri ve paket fiyatları

E-ticaret paketleri seçim kriterleri nelerdir? E-ticaret paketleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz E-ticaret sitesi kurmak ve Proticaret ile E-ticaretin avantajlarını görmek için tıklayın.
01.12.2022 17:30

C2C E-Ticaret Nedir? C2C Paket Fiyatlar ve Özellikleri Nelerdir?

E-Ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız Proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın.
125.11.2022 17:30

Sermayesiz e-ticaret nedir? Nasıl yapilir?

E-ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın
17.11.2022 18:30

E-Ticaret sitesi fiyatları ve e-ticaret paketleri seçme kriteleri

E-ticaret sitesi fiyatları , e-Ticaret Paketleri ve hazır e-ticaret sitesi yazılımı için ihtiyacınıza ve bütçenize uygun özellikleri proticarette bulabilirsiniz. E-ticaret sitesi fiyatlarının e-ticaretinize ve bütçenize uygunluğu için iş modülleri ve fiyatları karşılaştırın.
15.11.2022 11:30

E-ihracat nedir? E-ihracat nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

E-ihracat nedir? ifadesi tam olarak internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifade ile e-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetlerden birisi de e-ihracattır.
10.11.2022 11:30

internetten satış yapmak nedir? Nelere Dikkate edilmelidir?

İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir. Temel de satış faaliyetinin yüz yüze satış yerine internet ortamına taşınmış halidir.
02.11.2022 11:30

E-fatura ve E-arşiv nedir? E-ticarette nasıl kullanılır?

E-fatura ve e-arşiv, geleneksel olarak kağıt üzerinde ıslak imzalı ve kaşeli kesilen faturaların artık dijital ortamda aynı güvenlik ve yasal çerçevede uygulamaya konulmuş hali olduğunu herkes tarafından bilinmektedir.
27.10.2022 12:30

B2B -ticaret nedir? Nasıl yapılır?

Bu makalemizde B2B E-Ticaret nedir? B2B E-ticaret Nasıl yapılır? B2B E-Ticaret yazılım Fiyatları ve özellikleri nelerdir? Proticaret B2B E-Ticaret yazılım paketi avantajları nelerdir? Sorularının cevablarını bulacaksınız. Keyifli okumalar..
22.10.2022 12:30

E-Ticaret nedir? Nasıl yapılır? E-ticarete avantajlı başlangıç

E-Ticaret, internet üzerinden online ödeme sistemleri kullanılarak mal veya hizmet alışverişi yapmaktır. E-Ticaretin ilk çıktığı 90’lı yıllardan itibaren genişleyen hacmi, iş modelleri halihazırda ticaret yapanlar veya ticarete atılmak isteyenlerin her geçen gün ilgi odağı olmakla kalmayıp aynı zamanda bir nevi mecburiyeti haline gelmeye devam etmektedir.
20.10.2022 12:30

Canva nedir ve nasıl kullanılır?

Canva internet üzerinden çalışan her türlü tasarımın yapılabileceği bir tasarım programıdır. Ücretsiz bir platform olması, içerisinde yüzlerce tasarım kalıpları bulunması, web sayfaları, e-ticaret paketi sayfa ve sliderleri için kullanılabilecek garfik, info grafikler için kolay kullanılabilir platformdur.
10.10.2022 12:30

E-ticarette ürün degişimi ve iade sürecleri nelerdir?

E-Ticarette ürün iadesi nedir? Yasal haklar nelerdir? E-Ticaret ürünü iade süresi kaç gündür? E-Ticarette Ürün Değişimi ve İade Süreçleri nasıl yönetilmelidir? İade edilmeyen/edilemeyen ürünler nelerdir?
02.10.2022 12:30

E-ticarette kargo yonetimi nedir? Nasıl olmalıdır?

Kargo Nedir? E-Ticarette Kargonun Önemi, Kargo Süreçleri Nasıl Yürütülür? Kargo Paketlerinin önemi nedir, nasıl olmalıdır? E-Ticaret kargo anlaşmalarında nelere dikkat edilmelidir? kargo süreçlerinin stratejik noktaları nelerdir?
25.09.2022 12:30

E-Ticarete sıfırdan başlamak ve e-ticaret yapmak için başlangıç rehberi

E-ticarete sıfırdan nasıl başlanır? E-ticaret için şirket kurmak zorunlu mu? hangi şirket türünde e-ticaret yapmak daha avantajlı? E-ticaret için nasıl bir iş modeli seçmeliyim?
16.09.2022 12:30

E-ticaret ile hobiler kazanca nasıl dönüştürülür?

Hobilerin e-Ticaret yolu ek kazan yolu olması için şirket kurmak gerekli midir sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
07.09.2022 12:30

E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurma, e-Ticaret Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret için şirket kurma maliyetleri, kurulacak olan şirket tiplerine göre değişmektedir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
30.08.2022 12:30

E-Ticarette Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İnternette Güvenli Alışveriş nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Sanal kart güvenliği artı güvenlik midir?
25.08.2022 12:30

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret sitelerinde ödeme sistemi alt yapısının kurulması E-Ticaret sitesinin hayata geçirilmesinin belki de en önemli aşamasıdır. E-Ticaret olsun, konvansiyonel ticaret olsun nihai hedef satıştır. Parasını alasınız ki ürünü veresiniz.
15.08.2022 12:30

Hazır e-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır e-Ticaret Paketleri Nelerdir?

Hazır E-Ticaret sitesi internet üzerinden satış yapmak için hazırlanmış uzman yazılım ve web sitesidir. E-Ticaret sitesinin hazır olması demek sadece tek başına bir web sayfası demek değildir. Aynı zamanda içinde büyük modüler bir sistemi barındırır.
08.08.2022 12:30

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar, Hizmetleri Nelerdir?

E-Ticaret Danışmanlığı alarak tüm e-ticaret süreçlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. E-Ticaret danışmanı, e-ticaret projenizin başarılı olabilmesi için gerekli e-ticaret sitesi kurulum ve entegrasyon süreçlerinde size danışmanlık verir.
06.08.2022 12:30

Pazaryerlerinde Satış Online Satış Rehberi

Pazar yerleri satıcıların ve alıcıların sayısının sınırsız olduğu yerlerdir. Ticaret dünyasında satıcı ile alıcıyı bir araya getirmek tarihi bir gelenektir. Ancak e-ticarette satıcı ve alıcıyı (B2C) bir araya getirmek yeni bir gelenektir. E-Ticaret yapmak isteyenleri E-Ticaret Sitesi Kurma şartından kurtarıp satıcıların her halükarda alıcılara ulaştığı platformlardır. .
04.08.2022 12:00

İnternetten Satış Online Satış Rehberi

İnternetten satış yapmak isteyen satıcıların internetin sunduğu avantajlardan yararlanabilmesi için birbirlerini etkileyen süreçleri çok iyi takip edip kendilerini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü internetin sunduğu avantajlar her geçen gün artarken aynı zamanda rakip meslektaşları tarafından dan da bu avantajların kullanıldığının unutulmaması gerekir. Bu makalemizde internetten satış rehberi diğer adı ile online satış rehberi konusunu ele alacağız. .
02.08.2022 12:00

Amazon'da Satış Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Amazon gibi e-ticarette dünya devi olan bir e-pazaryeri platformunda yerinizi alabilmek için neler yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.
30.07.2022 12:00

Aliexpress'de Satış Nasıl Yapılır?

Aliexpress Çin’den dünyaya yayılan e-pazaryeridir. Aliexpress ve Alibaba gibi global çapta hizmet veren platform ülkeler çapında yerel B2C e-pazaryerleri satın alarak açmaktadır.
28.07.2022 12:00

eBAY'de Satış Nasıl Yapılır?

eBAY açık artırma şirketi olarak 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kuruldu. Kısa sürede dünyanın her yerinde alış veriş yapabilme imkanı sunduğu için global bir pazaryeri halini aldı.
26.07.2022 12:00

N11'de Mağaza Nasıl Açılır

N11 Mağaza Türkiye’de ilk anda alışılmadık ismi ile B2C iş modeli ile 2013 yılında Doğuş Grubu ve Güney Koreli ortağı SK Group’un ortaklığı ile açıldı. Kısa zamanda adından söz ettiren N11 bünyesine kattığı binlerce N11 online dükkanı ile milyonlarca müşteriye ulaşmıştır.
24.07.2022 12:00

Hepsiburada'da Mağaza Nasıl Açılır?

Hepsiburada 1998 yılından B2B ve B2C iş modeli ile hayata geçmiştir. Hepsiburada Mağaza açma, Hepsiburada; standart, Kadın Girişimci ve Hepsi Türkiye’den mağazaları açma, Hepsiburada’da mağaza açma avantajları, internetten online satışta Hepsiburada.com üzerinden yapılacaklar gibi konuları ele alacağız.
22.07.2022 12:00

Trendyol'da Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol’da dükkan açmak teknolojiyle alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktır. Pazaryerleri içerisinde 2010 yılında kurulmasına rağmen en büyüğü konumuna gelmiştir. Kendi ifadeleri ile e-ticaret ekosistemine pozitif etki yapan bir ekip olma yolunda adım adım ilerliyor.
20.07.2022 12:00

E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu

Entegrasyon, uyum ve bütünleşme anlamında teknik bir kelime ve kavramdır. Konumuz açısından E-Ticarette entegrasyon e-ticaretin eko sistemindeki ilgili paydaşlarla (Pazaryerleri, kargolar, tedarikçiler vd.) uyum içinde, bütünleşik, hızlı, güvenilir bir şekilde çalışmayı tanımlayan bir kavramdır.
17.07.2022 11:45

Stoksuz E-Ticaret Dropshipping Nasıl Yapılır?

Drop Shipping veya stoksuz e-ticaret, satıcının elinde stok tutmadan müşteri siparişlerini kabul ettiği bir perakende satış şeklidir.
30.06.2022 17:45

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

E-Ticarette En Çok Satan Ürünler nelerdir sorusun cevabı ile Ticarette en çok satan ürünler, internette en çok ürün satan sektörler, dünyada en çok satılan ürünler hangileridir sorusu konvansiyonel (fiziki) ticarette de birbirine benzer sonuçlar veren sorulardır.
05.07.2022 22:00

E-Ticaret Yazılım Özellikleri Neler Olmalı?

E-Ticaret yazılımı nedir, en uygun e-ticaret yazılımı nasıl seçilir, profesyonel e-ticaret paketleri, e-ticaret yazılımlarına nelere dikkat etmeliyiz?
26.06.2022 11:15

E-Ticaret Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri

e-Ticaret yazılımlarının yazılarında aranması gereken temel özellikler ara yüzden “User İnterface”UI” ziyade e-ticaret paketlerinin öz yetenekleri ve bağlantılı sistemlerle e-ticaret ekosistemlerine uyumluluğu üzerinden değerlendirilmelidir.
11.06.2022 - 13:30

E-Ticaret Nedir? Türleri Nelerdir?

E-ticaret ( e-commerce ) son yıllarda alışveriş yapma, ürün ve hizmetleri sunma konusunda küresel modern ekonominin temel yapısı haline geldi
07.06.2022 16:55

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından...
20.04.2021 - 17:30

E-Ticaret Siteleri İçin Seo mu? Adwords mu?

E-ticaret sitenizin gün içerisinde aktif bir şekilde ziyaret edilmesini, ürünlerinizin geniş kitleler tarafından talep görmesini diliyorsanız; sitenizin seo uyumlu olduğundan mutlaka emin olmanız ...
20.03.2021 - 17:30

E-Ticarette Mobil Alışverişin Önemi

Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş ...
20.02.2021 - 17:30

E-Ticaret Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür

Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü ...
20.01.2021 - 17:30

E-Ticaret Site Güvenirliği

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak, bir şeyler alıp satmak yani geniş anlamı ile ticaret yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Artık firmalar ve küçük işletmelerin ...
20.12.2020 - 17:30

E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize istediğimize erişme noktasında büyük kolaylıklar sunuyor. İnternetin bize sunduğu bu kolaylıkların başında ilk sırada alışveriş siteleri yer ...
20.11.2020 - 17:30

E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi

E-Ticaret hızla yayılmakta olan alışverişi daha kolay hale getirmekte olan bir sektördür. Alışveriş için veya gezinti yapmak için siteye girenler yorum kısımlarına ne düşündüklerini...
20.10.2020 - 17:30

E-Ticarette Ziyaretçileri Üyeye Çevirme

Ticaret hayatını başarılı ve kazanç dolu bir şekilde yürütmenin oldukça zor olduğu günümüzde teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşteri portföyünü arttırmanın yolları bulunuyor. Zaten teknolojiye...
20.09.2020 - 17:30

E-Ticarette Pazarlama Taktikleri

E-ticaret pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda, markanız için yalnızca bir kaç e-posta ve ağızdan ağızdan yapılan reklamdan daha fazlası gerektiğini biliyorsunuzdur.
20.08.2020 - 17:30

E-Ticarette Adwords Neden Önemli

Google firması tarafından sağlanan bir reklam hizmetidir. Çevrimiçi reklamcılık olarak adlandırılır. İstediğiniz kelime ve kelime gruplarını seçer reklam oluşturur. Böylelikle siteniz arama neticesin de bu hizmet yardımıyla...
20.07.2020 - 17:30

E-Ticarette Social Media Monitoring

Günümüzdeki çoğu e-ticaret platformu, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanıyor. Bu ağlar, işletmelere tüketiciyle gerçek zamanlı iletişim kurma imkanı veriyor.
20.06.2020 - 17:30

E-Ticarette Sepet Ortalaması Nasıl Arttırılır?

Pazarlama çalışmalarınız da devamlı müşterilerinize özel kampanyalar yapın. Size asıl parayı kazandıran müşterilerdir. Bu müşterilere e-posta yoluyla ulaşıp özel çalışmalar yapabilirsiniz. Devamlı müşterilerinize değişik fırsatlar, kampanyalar veya açılış sayfası hazırlayarak ulaşabilirsiniz.
20.05.2020 - 17:30

E-Ticarette Dönemsel Kampanyaların Önemi?

Arama, e-ticaret işletmeleri için önemli bir gelir kaynağı olarak sürekli büyüyor. Ancak, özellikle işinizde binlerce işletme, hızlı değişen hisse senedi ve sürekli değişen fiyat ve promosyonlar varsa, yönetmek zor bir alan olabilir.
20.04.2020 - 17:30

E-Ticarette SEO Önerileri

E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır
20.03.2019 - 19:30

E-Ticarette Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarımı, web siteleri söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Başarılı bir e-ticaret web tasarımı, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmanıza ve potansiyel olarak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.
20.03.2020 - 17:30

E-Ticaret Sitesi Kurmak

İnternet teknolojileri sayesinde işiniz için coğrafi sınırlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi gerek ülke geneline, gerekse de tüm dünyaya ulaştırmak artık çok daha kolay.
04.03.2019 - 18:30

E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım?

Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz.
20.02.2019 - 18:30

Proticaret Ücretsiz E Ticaret Yazılımı

Proticaret, ücretsiz e ticaret sistemi sunan Asp.NET tabanlı bir yazılımdır. İlk olarak 2003 yılında tamamlandı. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip eden yıllar boyunca alt yapımızda sayısız değişiklik ve güncelleme gerçekleştirerek bugünlere geldik. Amacımız ise bu hizmeti kullanıcılarımızın başarısı ile taçlandırmaktır.
15.01.2019 16:30