E-Ticaret Siteleri İçin Gelişmiş SEO Çözümleri

SEO işlemleri sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünmesine yardımcı olacaktır

 

20.03.2019 - 19:30  Proticaret
E-ticaret sitelerine SEO önerileri

E-Ticaret Sitenizde SEO yaparken dikat etmeniz gereken noktalar

E-Ticaret Sitesi kurmak ve Online olarak ürün/ürünler veya hizmet/hizmetler satmayı planlıyorsanız, e-ticaret sitesi kurulumundan sonra yapmanız gereken ilk iş SEO ve adwords çalışması yapmak olmalıdır. İnsanların sizi gerçekten bulabileceğinden emin olmanız gerekir. SEO yapı itibari ile site içi SEO ve Site dışı SEO olarak ikiye ayrılır. Burada en faydalı SEO özelliklerine değinilecektir.

internette sitenize ulaşabilmenin temeli arama sonuçlarından geçmektedir. İnsanlar arama yaptıklarında sizi bulamazlarsa veya bulsalar da sıralamanız düşük ise bu gerçekten can sıkıcı bir durumdur..

Böyle bir durumda, en iyi ürünleri harika fiyatlarla sunan iyi tasarlanmış bir web sitesine sahip olmanın bir anlamı yoktur. Bu çölün ortasında 5 yıldızlı otel açmaktan farksızdır.

Müşteri yoksa otelin 5 yıldızlı olmasının da bir anlamı yoktur. Hedefiniz, arama kelimesinde e-Ticaret sitenizi 1.sayfa ve 1. sırada çıkarmak olmalıdır. Sayfanız belirli bir anahtar kelime için ilk sırada görünüyorsa, onuncu sırada olmasına göre on kat daha fazla tıklama alır. Google'ın ikinci sayfasındaki web siteleri için ortalama tıklama oranı %1'den azdır.3. sayfa ve üzeri listelemeler için söz etmeye gerek bile yoktur.

İşte E-Ticaret dünyasının ve rakiplerinizin SEO çalışmalarının devreye girdiği yer burasıdır. Arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanın alt yapısını yapın. Böylece alıcıların sizi bulma olasılığını yükseltin. Müşteri yoksa satış yoktur. E-Ticarette satış yapmanın temel kuralı; ne kadar çok trafik alırsanız, satış yapma olasılığınız da o kadar artar.

SEO çalışma ve sonuçlarını en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak 15 ipucunu sizin için özetledik faydalı okumalar dileriz.

1. Doğru ve etkili anahtar kelimelere odaklanın.

Anahtar kelimeler, insanların internet ortamında olarak aradığı kelime, kelime grupları, resimler vs ifade eder. Bunlar, ürünlerinizi arayan potansiyel müşterilere görünebilmeniz için odaklanmak istediğiniz kelimelerdir. E-Ticaret sitenizde satışını yaptığınız ürün/ürünler, hizmet/hizmetler için istediğiniz kadar anahtar kelimeye sahip olabilirsiniz, ancak bu kelimeleri doğru kullanmak önemlidir.

Amacınız, sitenizdeki her sayfanın neyle ilgili olduğunu Google'a söylemektir,böylece ilgili aramalarda gösterilebilir. Her sayfa için onlarca anahtar kelimeye odaklanmayın - bu sadece suyu bulandırır!

Bunun yerine, satışını yapmak istediğiniz her ürün, sayfa veya kategori için bir (veya belki iki) anahtar kelimeyi hedefleyin.

Ancak kullanılacak doğru ve etkili anahtar kelimeleri nasıl belirlersiniz?

 • İşte bazı ipuçları:
 • ✓ Bildiklerinizle başlayın. Bilmiyor iseniz Google anahtar kelime planlayıcısı ve google trends ile başlayabilirsiniz.
 • ✓ Yapılması gerekenlerin ve ilgili anahtar kelimelerin bir listesini yapın.
 • ✓ Ürünlerinize odaklanın. Anne-bebek ürünleri satıyorsanız, anahtar kelime listeniz "bebek elbiseleri", "bebek arabası" veya "bebek maması" içerebilir. Bu terimler oldukça geniş olabilir.
 • ✓ Ayrıca, insanların sizi bulmak için halihazırda hangi anahtar kelimeleri kullandığını öğrenmek için mevcut analizlere ve verilere bakın.
 • ✓ Google Analytics ve Moz Anahtar Kelime araçları inanılmaz derecede yardımcı olacaktır.
 • ✓ Anahtar kelimeniz spesifik olsun. Ne de olsa, "bebek arabası" gibi genel anahtar kelimelerle büyük oyuncuları (örneği hepsiburada, trendyol, n11 gibi) yenemeyeceksiniz. Benzersiz ürünlerinize ve farklılaştırıcı kelimelere odaklanın. Örneğin, belirli anahtar kelimeler "bebekler için hijyenik elbiseler" veya "bebeklere özel el dikimi elbiseler" içerebilir.
 • ✓ Arama hacmini rekabetle dengeleyin. Pek çok insanın aradığı anahtar kelimeleri bulmak ve aynı zamanda ulaşılabilir olmalarını istiyorsunuz. Yine, yeni bir anne bebek mağazası muhtemelen "bebek arabası" için en üst sırada yer alamaz. Bu durumda ideal olan, sıralaması nispeten kolay olan yüksek arama hacmine sahip alakalı terimleri hedeflemek gerekir. Ancak bunun uzun vadeli bir süreç olduğunu ve acee etmemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.
 • ✓ Yüksek rekabetli kelimeleri hedef almak yerine, bu kelimelerin geçtiği cümleleri hedef almalısınız. Örnek “bebek arabaları” anahtar kelimesi yerine “uygun fiyatlı bebek arabaları” veya “kaliteli yerli bebek arabaları ” gibi. Bu kelimelerin veya kelime gruplarının neler olduğunu belirleme ve veri arama işini Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçları kullanarak elde edebilirsiniz.
 • ✓ İnternet kullanıcısının amacını ne olabilir ? Düşünün. Kullanıcı amacı, birinin internette arama yaparken sahip olduğu hedeftir. Bir e-ticaret mağazası için iyi bir kullanıcı hedefi, satın alma yapmak olacaktır.
 • ✓ Anahtar kelimeler size her bir arama yapanın amacını gösteren ipuçları verebilir. Örneğin, "ortalama anne-bebek mağazası geliri" arayan biri, kendi şirketini kurma hakkında bilgi arıyor olabilir. Ancak “gece kargosu olan bebek bezi mağazaları” arayan biri muhtemelen şu anda bir şeyler satın almak istiyordur. Satın almayla sonuçlanma olasılığı daha yüksek olan anahtar kelimelere odaklanmak stratejik olarak önemli olacaktır.

2. Detaylı ürün açıklamaları yazın

Örneğin, pusetli yeni model bebek arabaları satıyorsanız aşağıdaki gibi bir açıklama yazmayın: "Pusetli yeni model bebek arabaları satıyoruz. Pusetli yeni model bebek araları, Türkiye’de üretilmiş en iyi yerli pusetli yeni model bebek arabasıdır. Pusetli yeni model bebek arabalarımız ile ilgileniyorsanız, satın almak için sepete at butonunu tıklayın."

Bu tekrar ve birbirinin benzeri ifadeler okunduğunda iyi bir etki bırakmak yerine müşterinin verilmek istenen mesajı almasının önüne geçer. Doğru satın alma Mesaj tekrarlı kelimelerle sağlanamaz. Unutmayın: Başarılı bir SEO stratejisine sahip olmak için önce site ziyaretçilerinize odaklanmanız gerekir. Bu nedenle, bunun yerine aşağıdaki gibi bir içerik yazabilirsiniz:

" Pusetli yeni model bebek arabalarımız, farklı ortamlar için tasarlanmış mükemmel bir seçimdir. Türkiye’de üretilmiş en iyi yerli pusetli bebek arabasıdır. Yeni modellerimiz, uygun fiyatlarımız ve geniş servis ağımız ile hizmetinizdeyiz. " Bu tür bir açıklama, anahtar kelimeyi doğal olarak kullanır ve aynı zamanda alışveriş yapacakların bebek arabası üreticisi ve servis desteği deneyimini tam olarak hayal etmelerine yardımcı olur.

 • ✓ Her ürün sayfasında fiyat, fotoğraf ve başlıktan daha fazlası olmalıdır. Ayrıca, ürünü hem alışveriş yapanlara hem de arama motorlarına bildirirken ayrıntılı bir açıklama içermesi sağlanmalıdır.
 • ✓ Ürün ve hizmet detaylarında potansiyel müşterilerin yararlı bulacağı türden bilgi ve içeriklere yer vererek başlayın. Ürünlerinize bağlı olarak bu içerik kapsamında , ürün özellikleri , malzeme detayları, kullanıcı uygun yaş aralıkları, kullanım talimatları içerebilir. Ürünler hakkında detaylı ve açıklayıcı bilgi müşteriler tarafından çok önemsenir. Ziyaretçinin sayfada kalma süresini uzatır. Bu durum E-ticaret sitesi için artı puan demektir.
 • ✓ Her bir ürün sayfası, kategori sayfası, marka ve içerik sayfası için seçtiğiniz anahtar kelimeleri belirleyin. Son Google algoritmaları ile birlikte anahtar kelimeler eski önemini yitirmiştir. Keyword olarak sıralı doldurmayın. Bunun yerine, bu anahtar kelimeleri yazdığınız içeriklerde doğal bir şekilde kullanın. Bu arama motorları tarafından daha olumlu değerlendirilecektir.
 • ✓ Etkili ürün açıklamaları yazma hakkında daha fazla araştırma yapın ve örnek çalışmaları inceleyin.

3. Yinelenen içeriklerden kaçının

Peki, E-Ticaret mağazanız için yinelenen içerikten nasıl kaçınırsınız?

 • ✓ Yinelenen içerik, gerek kendi e-ticaret sitenizde gerekse başka e-ticaret sitesinde olsun, çevrimiçi olarak birden çok yerde görünen metindir. Google gibi arama motorları, kafa karıştırıcı olduğu için yinelenen içerikten nefret eder. Robotların hangi linkteki içeriğin esas metni temsil ettiği ve copya içerik olmadığı hakkında hiçbir fikirleri yoktur. Bu nedenle hangi linkin sıralamada olması gerektiğinden ve diğer linklerin kopya olduğundan emin olamazlar. İçerik orijinal linke ait değilse bu arama motoruna bildirilmelidir.
 • ✓ Üretici firmanın ürün açıklamalarını kopyalamayın/yapıştırmayın. Ürünleri stoksuz satış yapıyorsanız, yalnızca tedarikçinin varsayılan açıklamalarını eklemediğinizden emin olun. Sonuçta, aynı ürünleri satan herkes muhtemelen aynı şeyi yapıyordur. Bunun yerine, benzersiz olun ve her şeye kendi tarzınızı katın.
 • ✓ Her ürün için benzersiz açıklamalar yazın. Benzer ürünleriniz varsa, aynı açıklamayı birden çok kez kopyalayıp yapıştırmak cazip gelebilir. Ancak bu, her iki ürün sayfasının sıralamasını azaltabilir. Her birini neyin farklı kıldığını düşünmek için biraz zaman ayırın ve buna odaklanın.
 • URL yapınızı iki kez kontrol edin. Oturum kimlikleri, izleme bağlantıları ve sayfalandırma sorunları gibi şeylere dikkat edin.

4. Ürün linklerinde stratejik anahtar kelimeler kullanın

5. URL yapınızı arama motorlarının taraması için kolaylaştırın

 • ✓ Dahili bağlantılar - kendi sitenizdeki diğer içeriğe bağlantılar - SEO açısından inanılmaz derecede değerlidir. Google'ın tüm sayfalarınız arasındaki ilişkiyi anlamasına yardımcı olmanın harika bir yoludur.
 • ✓ Ancak bu bağlantıları oluşturduğunuzda, bağlantı metniniz olarak yalnızca “buraya tıklayın” veya “şuna bakın” gibi ifadeler kullanmayın. Bunun yerine, uygun olduğunda anahtar kelimelerinizi ekleyin. Örneğin, “bebekler için en iyi arabalar listemiz için buraya tıklayın” kullanmayın. Bunun yerine, " yeni model bebek arabaları listemizde kaçırılmayacak kampanya ve hediye fikirleri var!" deyin.
 • ✓ Her şeyden önce, iyi URL'ler, site ziyaretçilerine sayfa hakkında ipucu ve kısa bilgi verir. Böylece e-ticaret site ziyaretçisine iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Bu arama motorlarının da sevdiği bir durumdur.
 • ✓ URL'lerinizi kısa, öz ve açıklayıcı tutmaya çalışın. Örneğin kırmızı bir bebek arabası satıyorsanız, example.com/store/products/52145220 gibi bir ürün URL'sinden kaçınmalısınız. Bunun yerine example.com/annebebek/kirmizi-bebek-arabasi yazmayı deneyin. Bunun ne kadar da kullanıcı dostu olduğunu gördünüz mü?
 • ✓ Ayrıca, uygun olduğunda anahtar kelimeleri de dahil edebilirsiniz. En büyük odak noktanız site ziyaretçileri için deneyim olmalıdır. Ancak, yine de uygun bir şekilde anahtar kelimeyi URL içinde geçirebilirsiniz.

Örnek:example.com/annebebek/uygun-fiyatli-pusetli-bebek-arabasi gibi.

6. Resimleriniz için alternatif metin kullanın

Arama motorları aslında resimlerinizi "göremez". Peki her resimde ne olduğunu nasıl biliyorlar? Bunun cevabı elbette Alternatif metindir. Alternatif metin, aslında e-ticaret sitenizdeki her resim için eklediğiniz bir başlıktır ve hem hedef anahtar kelimenizi içermeli hem de mümkün olduğunca açıklayıcı olmalıdır. Buradaki Amacınız, imajınızı, onu hiç göremeyen birinin anlayabileceği şekilde tanımlamak olmalıdır. Çünkü alternatif metin, ekran okuyucular tarafından görselleri görme bozukluğu olanlara “okumak” için de kullanılır.

Diyelim ki bebek arabası ve bebek elbiseleri de dahil olmak üzere bebek ürünler satıyorsunuz:

elbisesinde "annesinin bir tanesi yazan ve bek arabasında bir çocuk" resmi olsun. İyi bir alternatif metin şu şekillde olabilir: "gri bir bebek arabasınında keyifle gülen ve elbisesinde 'annesinin bir tanesi yazan' uzun saçlı bebek ."

7. Hedeflerinizi test etmek için Google Ads'ü kullanın

Kullanıcı amacının önemini hatırlıyor musunuz? Belirli bir dönem için sıralamaya sayısız saat ve kaynak yatıracaksanız, bunun ziyaretçileri cezbettiğini, ancak sunduğunuz şeyleri satın almakla ilgilenen ziyaretçileri çekmediğini görmek istemezsiniz.

Bir dönem için sıralamanın değerini belirlemenin nispeten ucuz bir yolu, yerleştirme için geçici olarak ödeme yapmaktır. Google Ads, esasen tam da bunu yapmanıza olanak tanır. Google Listeleri ve Reklamlar uzantısı, bir kampanya oluşturmayı ve sonuçlarınızı ölçmeyi oldukça kolaylaştırır.

Yumuşak mavi tişört için Google listesi Yalnızca birkaç hiper spesifik terimle bir reklam grubu oluşturun. Anahtar kelimeleri girerken parantez [ ] veya tırnak işaretleri " " kullandığınızdan emin olun, böylece reklamlarınız yalnızca insanlar hedeflediğiniz anahtar kelimelerle yakından alakalı anahtar kelimeler kullandığında görünür.

Dönüşümleri doğru şekilde etkinleştirdiğiniz sürece, bu anahtar kelimelerin oluşturduğu trafiğin size gerçekten ödeme yapan müşteriler getirip getirmediğini anlayabilirsiniz. Getirdiği trafiğin kalitesini belirlemek için o kampanyanın sonuçlarını diğer kampanyalarınızla veya diğer mağaza ölçümlerinizle karşılaştırın.

Karlıysa, organik sıralamalar elde edene ve ücretsiz olarak en üst sıralarda yer alana kadar ücretli kampanyayı yayınlamaya devam etmeye bile karar verebilirsiniz!

8. Kırık linklerden kaçının

Kırık bağlantılar sadece site ziyaretçileriniz için değil, aynı zamanda arama motorları için de kafa karıştırıcıdır. Sonuçta bağlantılar, Google'ın sitenizin yapısını anlamasına ve geçerli bilgileri paylaştığınıza güvenmesine yardımcı olur. Ancak tüm bağlantılarınızı manuel olarak izlemek zor (ve zaman alıcı!) olabilir. Bu nedenle, Screaming Frog veya Broken Link Checker eklentisi gibi araçları kullanarak linklerinizi anlık kontrol edebilirsiniz.. Ayrıca, bir sayfanın URL'sini değiştirirseniz, arama motorlarına bağlantının güncellendiğini bildirmek için bir 301 yönlendirmesi yaptığınızı bildirmelisiniz.

Kırık linkler için hata sayfaları yerine 404 sayfası bulundurun. 404 sayfası üzerinde anasayfa ve kategorileriniz için linkler vermeyi unutmayın.

9 Sitenizi hızlandırın

Hızlı yüklenen bir e-ticaret sitesi, harika bir kullanıcı deneyiminin anahtarıdır, bu nedenle arama motorlarının sayfalarınızı sıralarken hızı dikkate alması şaşırtıcı değildir. E-ticaret sitenizin hızlı olmasını sağlamak için birkaç ipucu:

 • ✓ Resimlerinizi optimize edin. Yalnızca gereken en büyük dosya boyutunu kullanın ve mümkün olduğunda medya dosyalarını sıkıştırın.
 • ✓ E-Ticaret sitenizdeki ürün resimlerini, banner ve slider ları ön belleğe alın. Önbelleğe alma, web sitenizin bir kopyasını ziyaretçilerin tarayıcılarına kaydeder, böylece bir sonraki ziyaretlerinde çok daha hızlı yüklenir. Cache süreleri ve nelerin cacheden okunacağını Proticaret admin panel-site ayarları-cache ayarları bölümünden belirleyebilirsiniz.
 • ✓ E-ticaret sitenizi paylaşımlı hostingler de barındırmak yerine tüm donanım kaynaklarını kullanabileceğiniz ve sadece sizin e-ticaret sitenize ait olan bir cloud sunucuya taşıyabilirsiniz. Böylece ram, cpu, ve disk sadece sizine-ticaret sitenize hizmet edecektir.
 • ✓ E-ticaret sitenizi barındırdığınız sunucularda kullandığınız Windows, sql vb yazılımların lisanslı olduğundan emin olun. Microsoftun ücretsiz verdiği SQL Express edition yerine lisanslı sürümü tercih edin. Ücretsiz uygulamalarda cpu ve ram limitlerine takılacağınızı unutmayın.
 • ✓ E-ticaret sitenizin bulunduğu sunucudaki bantwidth genişliğinin, upload ve download hızlarının yüksek olduğundan emin olun.
 • ✓ Kullandığınız cloud sunucularda IIS i yapılandırın. Aplication pools ayarlarındaki start modu Always Runing, Idle time out action alanını Supend olarak değiştirin. Bu e-ticaret sitenizin daha hızlı ayağa kalmasına yardımcı olacaktır.
 • ✓ Paylaşımlı sunucular için E-ticaret hizmeti aldığınız firmanın alt yapısını kullanın. Çünkü tek amaç hosting yerine kiralama hizmet kalitesi ön planda olacaktır.
 • ✓ E-ticaret sitenizde on binlerce ürün barındırıyorsanız bir CDN düşünebilirsiniz. Bir içerik dağıtım ağı (CDN), büyük boyutlu resimleri daha hızlı yüklenmeleri için site dışında depolar. Ayrıca sitenizi, her bir site ziyaretçisinin konumuna en yakın dağıtılmış sunuculardan yükler
 • ✓ Kullandığınız e-ticaret alt yapınızı düzenli olarak güncelleyin. Güncellemeler genellikle daha hızlı yüklenen optimize edilmiş kodları içerir. Ayrıca, güvenlik ve işlevsellik için önemlidir!

10-E-ticaret sitenizde var olan HTML ve CSS kodlarınızı optimize edin.

Kodlarınızı validator testlerinden geçirin. Arama motorlarının sayfa içerisinde nelere önem verdiğini öğrenin ve onları sitenizde uygulayın. Örneğin sayfanızda 1 adet h1 den fazla kullanmayın. Bu etiketleri kullanırken sıralamaya dikkat edin. İmg etiketlerine width ve height değerleri verin. Önem verdiğiniz kelimeleri strong etiketi içerisine alın. Sayfanızdaki metin resim oranını yüksek tutun.

11-Backlink aldığınız sitelerin referans kalite puanının iyi olduğundan emin olun.

Baclink bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu bağlantıdır. Bu bağlantılar kaliteli ise E-Ticaret siteniz için avantaj demektir ve sıralamanızı yükseltmenize katkı sunar. E-Ticaret sitenize gelen bu dış linkleri sürekli denetlemelisiniz. Bunun için bir çok yardımcı program mevcuttur.

12-Sosyal mecralarda hesabınız olsun ve güncel kalın

media çalışmları için artık sosyal ağ pazarlamacılığı veya daha geniş tanımla dijital reklamcılık diyebiliriz.sosyal medya çalışmalrı ile e-ticaret sitenizin görünürlüğünü yükseltebeilir ve arama motorları botları tarafından daha kolay, daha sık ziyaret edilebilir hale getirebilirsiniz.

13- Yaptığınız tüm SEO çalışmalarının bir sonucunu görün ve buna göre yeni adımlar atın

Bunun için Google Analytics aradığınız hemen hemen herşeyi sağlayacaktır. Buradan E-ticaret sitenizin performansını görebilir, google uyarını izleyebilir, ileri tarihli yapılacak tüm algoritma değişklikleri hakkında bilgi alabilirisniz.

14-Mobil SEO yapın

Google ın istemiş olduğu tarzda mobil hızı olumsuz etkileyecek tüm tasarımlardan, atraksiyon ve animasyonlardan kaçının. Son yılların en önemli google algoritma değişkliğinin mobil uyumluluk ve hız olduğunu unutmayın

 

15-En önemli nokta kullanıcı deneyimine odaklanın

Burada anlatılan özellik ve detayların ortak noktası insan davranışına odaklanıyor olmasıdır. Arama motorları, arama yapanlar için mümkün olan en iyi sonuçları karşılamak ister. Bu arama motorlarının varoluş kaynağıdır. Bu nedenle, hedef kitlenize odaklanmak ve onlara harika bir deneyim sağlamak için zaman ayırırsanız, mükemmel arama motoru optimizasyonu yolunda ilerlemiş olursunuz.

POPÜLER YAZILAR

E-Ticaret Danışmanlığı ve Doğru Altyapı Seçimi

E-Ticaret danışmanlığı nedir? Nasıl yapılır? E-ticaret danışmanlığı eğitimi, e-ticaret sitesi yazılımı danışma, Proticaret E-Ticaret yazılımları ve danışnamlık hizmetleri...
24.08.2023 10:30

E-Ticaret Sitesi Kurma hakkında Sıkça Sorulanlar

Kolay ve başarılı e-ticaret sitesi nasıl kurulur? E-Ticaret sitesi yapılandırılması nasıldır? E-Ticaret hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları
14.08.2023 10:30

E-Pazaryerlerinde Satış Stratejileri Nelerdir?

İnternetten satışı artırmanın yöntemleri nelerdir? E-Ticarette satışı artırmak için hangi stratejileri uygulamalıyız?
04.08.2023 10:30

İnternette Satış artırma Yontemleri Nelerdir?

İnternetten satışı artırmanın yöntemleri nelerdir? E-Ticarette satışı artırmak için hangi stratejileri uygulamalıyız?
21.07.2023 10:30

Hazır Ürünlü E-Ticaret Sitesi Nedir?

İnternet üzerinde sıklıkla hazır ürünlü e-ticaret sitesi şeklinde hem ilanlar hem de aramalar görülmektedir. Teknik ve pratikte bu tür siteler var mıdır? Varsa nasıl çalışır?
14.07.2023 10:30

hazır e-ticaret sitesi kurulurken nelere dikkat edilmeli?

Hazır e-ticaret paketlerinin seçiminde nelere dikkat edilmeli? E-ticaret sitesi paketleri hangi özellikleri barındırmalı? E-ticaret sitesi kurarken neler önemlidir?
07.07.2023 10:30

Pazaryerlerinde En Çok Satan Ürünler

E-ticaret pazaryerlerinde en çok satan ürünler nelerdir? En çok satan ürünler nasıl bulunur?
20.03.2023 09:30

Chatgbt ve E-Ticaret Kullanımı

ChatGBT yapay zeka robotunu e-ticarette nasıl kullanabiliriz? E-Ticaretimizi Geliştirmek İçin ChatGBT Avantaj ve Dezantajları Nelerdir?
15.03.2023 11:30

E-Ticarette En çok satan sektörler

En çok satan ürünleri ve sektörleri seçmek ve Proticaret e-ticaret paketi alt yapısı kullanarak nasıl avantajlı hale gelinebilir?
11.03.2023 11:30

Pazaryerlerinde Dropshipping

Pazaryerlerinde Dropshipping yapmak ve stoksuz e-ticaretin gittikçe artan ivmesini proticaret e-ticaret paketleri ile avantaja dönüştürün.
08.03.2023 11:30

Stoksuz E-Ticaretin Avantajları

Stoksuz e-ticaretin avantajları ve dezavantajları nelerdir? e-ticarette Dropshipping süreçlerinde nelere dikkat edilmelidir?
01.03.2023 11:30

E-Ticaret Tedarik Zinciri Yönetimi

E-Ticaret tedarik zinciri yönetiminin önemidir? Tedarik zincirini doğru yönetmek için nelere dikkat edilmelidir?
09.02.2023 10:30

E-Ticaret Tedarikçi Yönetimi

Tedarikçi Yönetimi nedir? Tedarikçi Yönetiminin önemi nedir? E-Ticarette ürün tedariği yönetmek için nelere dikkat edilmelidir? Makalemizi inceleyebilirisniz.
06.02.2023 10:30

E-Ticaret Siteleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

E-ticaret siteleri fiyatları, domain, hosting yıllık kiralama bedelleri, iş modeline uygunluk, e-ticaret paket özellikleri ve daha bir çok farklı bileşene göre belirlenir.
26.01.2023 10:30

E-Ticarette Ödeme Sistemleri Tercihi Nasıl Yapılır?

E-ticarette ödeme sistemleri nasıl tercih edilir? Hangi ödeme yöntemi niçin tercih edilmelidir? Alternatif ödeme sistemleri nelerdir?
15.01.2023 10:30

Marka ismi oluşturma ve markalaşma süreci

Marka ismi oluşturma, markalaşma sürecinin yönetimi, marka ismi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler...
09.01.2023 10:30

İş fikirleri bulmak

E-ticarette iş fikirleri ve para kazandıracak işler nasıl bulunur? Küçük işletmeler için iş fikirleri nasıl geliştirilir? Proticaret iş fikrime nasıl destek olur?
03.01.2023 10:30

SEO nedir? Nasıl yapılır?

SEO nedir? Nasıl yapılır? E-ticarette SEO uygulamaları nasıl olmalıdır? Proticaret hazır e-ticaret paketlerinde SEO uygulamaları nasıl yapılır?
30.12.2022 17:30

E-ticaret yeni başlayanlar için yol Haritası

E-ticarete başlamak isteyenler için yol haritası nelerdir? Neden e-ticaret yapmalıyım?
25.12.2022 17:30

B2C e-ticaret nedir?

B2C E-ticaret nedir? Üretici yada tedarikçi firmanın doğrudan tüketiciye satış yapmasıdır. B2C e-ticaretin Avantajları Nelerdir, B2C özellikleri ve B2C ile B2B farkları ve daha fazlası ..
15.12.2022 17:30

E-Ticaret Sitesi

E-ticaret sitesi ve e-ticaret siteleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi fiyatları ve avantajlı Proticaret e-ticaret paketlerinden yararlanın..
07.12.2022 17:30

E-Ticaret paketleri ve paket fiyatları

E-ticaret paketleri seçim kriterleri nelerdir? E-ticaret paketleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz E-ticaret sitesi kurmak ve Proticaret ile E-ticaretin avantajlarını görmek için tıklayın.
01.12.2022 17:30

C2C E-Ticaret Nedir? C2C Paket Fiyatlar ve Özellikleri Nelerdir?

E-Ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız Proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın.
125.11.2022 17:30

Sermayesiz e-ticaret nedir? Nasıl yapilir?

E-ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın
17.11.2022 18:30

E-Ticaret sitesi fiyatları ve e-ticaret paketleri seçme kriteleri

E-ticaret sitesi fiyatları , e-Ticaret Paketleri ve hazır e-ticaret sitesi yazılımı için ihtiyacınıza ve bütçenize uygun özellikleri proticarette bulabilirsiniz. E-ticaret sitesi fiyatlarının e-ticaretinize ve bütçenize uygunluğu için iş modülleri ve fiyatları karşılaştırın.
15.11.2022 11:30

E-ihracat nedir? E-ihracat nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

E-ihracat nedir? ifadesi tam olarak internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifade ile e-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetlerden birisi de e-ihracattır.
10.11.2022 11:30

internetten satış yapmak nedir? Nelere Dikkate edilmelidir?

İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir. Temel de satış faaliyetinin yüz yüze satış yerine internet ortamına taşınmış halidir.
02.11.2022 11:30

E-fatura ve E-arşiv nedir? E-ticarette nasıl kullanılır?

E-fatura ve e-arşiv, geleneksel olarak kağıt üzerinde ıslak imzalı ve kaşeli kesilen faturaların artık dijital ortamda aynı güvenlik ve yasal çerçevede uygulamaya konulmuş hali olduğunu herkes tarafından bilinmektedir.
27.10.2022 12:30

B2B -ticaret nedir? Nasıl yapılır?

Bu makalemizde B2B E-Ticaret nedir? B2B E-ticaret Nasıl yapılır? B2B E-Ticaret yazılım Fiyatları ve özellikleri nelerdir? Proticaret B2B E-Ticaret yazılım paketi avantajları nelerdir? Sorularının cevablarını bulacaksınız. Keyifli okumalar..
22.10.2022 12:30

E-Ticaret nedir? Nasıl yapılır? E-ticarete avantajlı başlangıç

E-Ticaret, internet üzerinden online ödeme sistemleri kullanılarak mal veya hizmet alışverişi yapmaktır. E-Ticaretin ilk çıktığı 90’lı yıllardan itibaren genişleyen hacmi, iş modelleri halihazırda ticaret yapanlar veya ticarete atılmak isteyenlerin her geçen gün ilgi odağı olmakla kalmayıp aynı zamanda bir nevi mecburiyeti haline gelmeye devam etmektedir.
20.10.2022 12:30

Canva nedir ve nasıl kullanılır?

Canva internet üzerinden çalışan her türlü tasarımın yapılabileceği bir tasarım programıdır. Ücretsiz bir platform olması, içerisinde yüzlerce tasarım kalıpları bulunması, web sayfaları, e-ticaret paketi sayfa ve sliderleri için kullanılabilecek garfik, info grafikler için kolay kullanılabilir platformdur.
10.10.2022 12:30

E-ticarette ürün degişimi ve iade sürecleri nelerdir?

E-Ticarette ürün iadesi nedir? Yasal haklar nelerdir? E-Ticaret ürünü iade süresi kaç gündür? E-Ticarette Ürün Değişimi ve İade Süreçleri nasıl yönetilmelidir? İade edilmeyen/edilemeyen ürünler nelerdir?
02.10.2022 12:30

E-ticarette kargo yonetimi nedir? Nasıl olmalıdır?

Kargo Nedir? E-Ticarette Kargonun Önemi, Kargo Süreçleri Nasıl Yürütülür? Kargo Paketlerinin önemi nedir, nasıl olmalıdır? E-Ticaret kargo anlaşmalarında nelere dikkat edilmelidir? kargo süreçlerinin stratejik noktaları nelerdir?
25.09.2022 12:30

E-Ticarete sıfırdan başlamak ve e-ticaret yapmak için başlangıç rehberi

E-ticarete sıfırdan nasıl başlanır? E-ticaret için şirket kurmak zorunlu mu? hangi şirket türünde e-ticaret yapmak daha avantajlı? E-ticaret için nasıl bir iş modeli seçmeliyim?
16.09.2022 12:30

E-ticaret ile hobiler kazanca nasıl dönüştürülür?

Hobilerin e-Ticaret yolu ek kazan yolu olması için şirket kurmak gerekli midir sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
07.09.2022 12:30

E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurma, e-Ticaret Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret için şirket kurma maliyetleri, kurulacak olan şirket tiplerine göre değişmektedir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
30.08.2022 12:30

E-Ticarette Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İnternette Güvenli Alışveriş nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Sanal kart güvenliği artı güvenlik midir?
25.08.2022 12:30

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret sitelerinde ödeme sistemi alt yapısının kurulması E-Ticaret sitesinin hayata geçirilmesinin belki de en önemli aşamasıdır. E-Ticaret olsun, konvansiyonel ticaret olsun nihai hedef satıştır. Parasını alasınız ki ürünü veresiniz.
15.08.2022 12:30

Hazır e-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır e-Ticaret Paketleri Nelerdir?

Hazır E-Ticaret sitesi internet üzerinden satış yapmak için hazırlanmış uzman yazılım ve web sitesidir. E-Ticaret sitesinin hazır olması demek sadece tek başına bir web sayfası demek değildir. Aynı zamanda içinde büyük modüler bir sistemi barındırır.
08.08.2022 12:30

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar, Hizmetleri Nelerdir?

E-Ticaret Danışmanlığı alarak tüm e-ticaret süreçlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. E-Ticaret danışmanı, e-ticaret projenizin başarılı olabilmesi için gerekli e-ticaret sitesi kurulum ve entegrasyon süreçlerinde size danışmanlık verir.
06.08.2022 12:30

Pazaryerlerinde Satış Online Satış Rehberi

Pazar yerleri satıcıların ve alıcıların sayısının sınırsız olduğu yerlerdir. Ticaret dünyasında satıcı ile alıcıyı bir araya getirmek tarihi bir gelenektir. Ancak e-ticarette satıcı ve alıcıyı (B2C) bir araya getirmek yeni bir gelenektir. E-Ticaret yapmak isteyenleri E-Ticaret Sitesi Kurma şartından kurtarıp satıcıların her halükarda alıcılara ulaştığı platformlardır. .
04.08.2022 12:00

İnternetten Satış Online Satış Rehberi

İnternetten satış yapmak isteyen satıcıların internetin sunduğu avantajlardan yararlanabilmesi için birbirlerini etkileyen süreçleri çok iyi takip edip kendilerini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü internetin sunduğu avantajlar her geçen gün artarken aynı zamanda rakip meslektaşları tarafından dan da bu avantajların kullanıldığının unutulmaması gerekir. Bu makalemizde internetten satış rehberi diğer adı ile online satış rehberi konusunu ele alacağız. .
02.08.2022 12:00

Amazon'da Satış Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Amazon gibi e-ticarette dünya devi olan bir e-pazaryeri platformunda yerinizi alabilmek için neler yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.
30.07.2022 12:00

Aliexpress'de Satış Nasıl Yapılır?

Aliexpress Çin’den dünyaya yayılan e-pazaryeridir. Aliexpress ve Alibaba gibi global çapta hizmet veren platform ülkeler çapında yerel B2C e-pazaryerleri satın alarak açmaktadır.
28.07.2022 12:00

eBAY'de Satış Nasıl Yapılır?

eBAY açık artırma şirketi olarak 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kuruldu. Kısa sürede dünyanın her yerinde alış veriş yapabilme imkanı sunduğu için global bir pazaryeri halini aldı.
26.07.2022 12:00

N11'de Mağaza Nasıl Açılır

N11 Mağaza Türkiye’de ilk anda alışılmadık ismi ile B2C iş modeli ile 2013 yılında Doğuş Grubu ve Güney Koreli ortağı SK Group’un ortaklığı ile açıldı. Kısa zamanda adından söz ettiren N11 bünyesine kattığı binlerce N11 online dükkanı ile milyonlarca müşteriye ulaşmıştır.
24.07.2022 12:00

Hepsiburada'da Mağaza Nasıl Açılır?

Hepsiburada 1998 yılından B2B ve B2C iş modeli ile hayata geçmiştir. Hepsiburada Mağaza açma, Hepsiburada; standart, Kadın Girişimci ve Hepsi Türkiye’den mağazaları açma, Hepsiburada’da mağaza açma avantajları, internetten online satışta Hepsiburada.com üzerinden yapılacaklar gibi konuları ele alacağız.
22.07.2022 12:00

Trendyol'da Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol’da dükkan açmak teknolojiyle alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktır. Pazaryerleri içerisinde 2010 yılında kurulmasına rağmen en büyüğü konumuna gelmiştir. Kendi ifadeleri ile e-ticaret ekosistemine pozitif etki yapan bir ekip olma yolunda adım adım ilerliyor.
20.07.2022 12:00

E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu

Entegrasyon, uyum ve bütünleşme anlamında teknik bir kelime ve kavramdır. Konumuz açısından E-Ticarette entegrasyon e-ticaretin eko sistemindeki ilgili paydaşlarla (Pazaryerleri, kargolar, tedarikçiler vd.) uyum içinde, bütünleşik, hızlı, güvenilir bir şekilde çalışmayı tanımlayan bir kavramdır.
17.07.2022 11:45

Stoksuz E-Ticaret Dropshipping Nasıl Yapılır?

Drop Shipping veya stoksuz e-ticaret, satıcının elinde stok tutmadan müşteri siparişlerini kabul ettiği bir perakende satış şeklidir.
30.06.2022 17:45

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

E-Ticarette En Çok Satan Ürünler nelerdir sorusun cevabı ile Ticarette en çok satan ürünler, internette en çok ürün satan sektörler, dünyada en çok satılan ürünler hangileridir sorusu konvansiyonel (fiziki) ticarette de birbirine benzer sonuçlar veren sorulardır.
05.07.2022 22:00

E-Ticaret Yazılım Özellikleri Neler Olmalı?

E-Ticaret yazılımı nedir, en uygun e-ticaret yazılımı nasıl seçilir, profesyonel e-ticaret paketleri, e-ticaret yazılımlarına nelere dikkat etmeliyiz?
26.06.2022 11:15

E-Ticaret Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri

e-Ticaret yazılımlarının yazılarında aranması gereken temel özellikler ara yüzden “User İnterface”UI” ziyade e-ticaret paketlerinin öz yetenekleri ve bağlantılı sistemlerle e-ticaret ekosistemlerine uyumluluğu üzerinden değerlendirilmelidir.
11.06.2022 - 13:30

E-Ticaret Nedir? Türleri Nelerdir?

E-ticaret ( e-commerce ) son yıllarda alışveriş yapma, ürün ve hizmetleri sunma konusunda küresel modern ekonominin temel yapısı haline geldi
07.06.2022 16:55

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından...
20.04.2021 - 17:30

E-Ticaret Siteleri İçin Seo mu? Adwords mu?

E-ticaret sitenizin gün içerisinde aktif bir şekilde ziyaret edilmesini, ürünlerinizin geniş kitleler tarafından talep görmesini diliyorsanız; sitenizin seo uyumlu olduğundan mutlaka emin olmanız ...
20.03.2021 - 17:30

E-Ticarette Mobil Alışverişin Önemi

Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş ...
20.02.2021 - 17:30

E-Ticaret Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür

Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü ...
20.01.2021 - 17:30

E-Ticaret Site Güvenirliği

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak, bir şeyler alıp satmak yani geniş anlamı ile ticaret yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Artık firmalar ve küçük işletmelerin ...
20.12.2020 - 17:30

E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize istediğimize erişme noktasında büyük kolaylıklar sunuyor. İnternetin bize sunduğu bu kolaylıkların başında ilk sırada alışveriş siteleri yer ...
20.11.2020 - 17:30

E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi

E-Ticaret hızla yayılmakta olan alışverişi daha kolay hale getirmekte olan bir sektördür. Alışveriş için veya gezinti yapmak için siteye girenler yorum kısımlarına ne düşündüklerini...
20.10.2020 - 17:30

E-Ticarette Ziyaretçileri Üyeye Çevirme

Ticaret hayatını başarılı ve kazanç dolu bir şekilde yürütmenin oldukça zor olduğu günümüzde teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşteri portföyünü arttırmanın yolları bulunuyor. Zaten teknolojiye...
20.09.2020 - 17:30

E-Ticarette Pazarlama Taktikleri

E-ticaret pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda, markanız için yalnızca bir kaç e-posta ve ağızdan ağızdan yapılan reklamdan daha fazlası gerektiğini biliyorsunuzdur.
20.08.2020 - 17:30

E-Ticarette Adwords Neden Önemli

Google firması tarafından sağlanan bir reklam hizmetidir. Çevrimiçi reklamcılık olarak adlandırılır. İstediğiniz kelime ve kelime gruplarını seçer reklam oluşturur. Böylelikle siteniz arama neticesin de bu hizmet yardımıyla...
20.07.2020 - 17:30

E-Ticarette Social Media Monitoring

Günümüzdeki çoğu e-ticaret platformu, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanıyor. Bu ağlar, işletmelere tüketiciyle gerçek zamanlı iletişim kurma imkanı veriyor.
20.06.2020 - 17:30

E-Ticarette Sepet Ortalaması Nasıl Arttırılır?

Pazarlama çalışmalarınız da devamlı müşterilerinize özel kampanyalar yapın. Size asıl parayı kazandıran müşterilerdir. Bu müşterilere e-posta yoluyla ulaşıp özel çalışmalar yapabilirsiniz. Devamlı müşterilerinize değişik fırsatlar, kampanyalar veya açılış sayfası hazırlayarak ulaşabilirsiniz.
20.05.2020 - 17:30

E-Ticarette Dönemsel Kampanyaların Önemi?

Arama, e-ticaret işletmeleri için önemli bir gelir kaynağı olarak sürekli büyüyor. Ancak, özellikle işinizde binlerce işletme, hızlı değişen hisse senedi ve sürekli değişen fiyat ve promosyonlar varsa, yönetmek zor bir alan olabilir.
20.04.2020 - 17:30

E-Ticarette SEO Önerileri

E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır
20.03.2019 - 19:30

E-Ticarette Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarımı, web siteleri söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Başarılı bir e-ticaret web tasarımı, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmanıza ve potansiyel olarak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.
20.03.2020 - 17:30

E-Ticaret Sitesi Kurmak

İnternet teknolojileri sayesinde işiniz için coğrafi sınırlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi gerek ülke geneline, gerekse de tüm dünyaya ulaştırmak artık çok daha kolay.
04.03.2019 - 18:30

E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım?

Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz.
20.02.2019 - 18:30

Proticaret Ücretsiz E Ticaret Yazılımı

Proticaret, ücretsiz e ticaret sistemi sunan Asp.NET tabanlı bir yazılımdır. İlk olarak 2003 yılında tamamlandı. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip eden yıllar boyunca alt yapımızda sayısız değişiklik ve güncelleme gerçekleştirerek bugünlere geldik. Amacımız ise bu hizmeti kullanıcılarımızın başarısı ile taçlandırmaktır.
15.01.2019 16:30