Marka İsmi Oluşturma ve Markalaşma Süreci

Marka ismi oluşturmada dikkat edilmesi gerekenler ve markalaşma sürecinin doğru yönetimi

09.01.2023 10:30 Proticaret
Markalaşma süreci

Gerek ülkemizde ve gerekse global çapta tanıdığımız spordan, siyasete, sanattan, ticarete, iş dünyasından eğitim kurumlarına varıncaya kadar hepsi birer marka olmayı başarmış, marka ismini belirlemiş özel ve tüzel kişiliklerdir. Peki marka nedir?

Marka Nedir?

Marka, her türlü hizmet ve ürününün tüketici ihtiyaçlarının karşılanmasında, sunumunda benzer ürün ve hizmetleri sağlayan rakiplerine göre isim, logo, reklam sloganı, haber, tanınmışlık, güç, renk, kimlik ve kültür ortaya koyabilen kavramların tümünden oluşan ve kendine aitlik yapısını taşıyan tüm unsurlara marka denir, tüm bu süreçleri oluşturmaya da marka ismi oluşturma denir.

Marka ismi oluşturma ve Markalaşma

Global ve ülkelerin ticaretinde gün geçtikçe hareketlilik artmakta yeni fırsatlar doğmakta, bir çok fırsat da markalaşma eksiği gibi nedenlerle heba edilmektedir. Gerek ticarette ve gerekse ticaretin elektronik ortamda yapılması aşamalarında bu fırsatları kollayan, gerekliliklerini yerine getiren girişimciler pazarlardan paylarını almaktadır. Bunun için de marka yaratma yolunu seçmekte, yarattıkları markayı güçlendirmeye çalışmaktadırlar.

Çünkü marka yaratmak, marka ismi oluşturmak ticari anlamda firmayı temsil eden kimliğin oluşturulması demek olduğu için temsil gücü olan kimliği oluşturmakla iktifa etmeyip önce bu süreci içselleştirme ardından da markanın gücünü korumaya ve geliştirmeye çalışmaktadırlar.

Bilindiği üzere logo, isim, yapım ve üslup marka ismi oluşturma ve sürdürmede tarihin ve ticari tarihin en eski yapıtaşlarından birisidir. Eski bir kılıç ustasının kılıcın köşesine koyduğu işaretle, şimdi kargo gönderisinde etiketin köşesine konulan logonun hiçbir farkı yoktur. Dün o kılıcı gördüğünde ustasını, şehrini, yapım tarihini tanımlayabilenler bu günde kargo gönderisindeki etiketi gördüğünde firmayı tanımakta ve o firmadan gelen ürünlere güvenmektedirler.

Markalaşma Sürecinin Yönetilmesi

Marka ismi oluşturma sürecinin yönetilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı net noktalar vardır. Çünkü markayı hem güçlü yapmak hem de korumak önemlidir. Aynı şekilde yaptığınız markanın arkasındaki süreci düzgün ve düzenli yönetemezseniz verilen tüm emekler bir anda heba olabilir. Bu da ticari anlamda çok ciddi prestij kaybı ve gelir bozukluğuna neden olabilir. Bunu için şu hususlarda azami dikkat edilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

 • ✓ Marka kimliği ile ürünlerinizden, çalışanlarınıza kadar her şey birbiri ile eşleşmiş olmalıdır.
 • ✓ Marka ismi akılda kalıcı olmalıdır.
 • Marka oluşturma sürecinde hedef kitle tam ve net belirlenmeli detay analizleri çok iyi çalışılıp uygulanmalıdır.
 • ✓ Ürünlerinizi markanıza uygun kanallar üzerinden pazarlama yapmalısınız.
 • ✓ Günü ve günceli yakalamak için internetten, medyadan ve her türlü iletişim kanallarında varlığını sürdürmelidir. Son zamanlarda sosyal medya uygun kullanılmalı
 • ✓ Önce çalışanlarınızı markanıza ikna ve aşina etmelisiniz ki markanın içinde düşünce yapısından hareket yapısına göre her şeyi sürekli kılabilsinler.

Hedef Kitle ve Müşteri Profilinizi Tanımlayın

Yukarıda belirtilen temel stratejilerin hepsi tek tek çok önemli ve vazgeçilmezdir. Ancak ürün ve hizmetlerinizin satışını sağlayacak olan temel durum hedef kitle ve müşteridir. Satamadığınız malın markalaşmasının anlamı yoktur. Satamazsanız zaten markalaşamazsınız. Bunun için hedef kitle ve müşteri analizi en temel unsur olarak ele alınmalıdır.

Hedef kitlenizi ve müşterinizi tanımak için yaş aralığı, cinsiyet, ilgi alanları, hobileri, eğitim seviyeleri, ortalama değer yargıları, gelir düzeyleri, yaşadıkları bölgeler, ürün ve hizmetlerin çevreye uyumluğu, takip ettikleri yayınlar, takip ettikleri kişiler, alışveriş alışkanlıkları gibi unsurlar takip edilerek sürekli analiz edilmelidir. (son üç madde son zamanlarda sosyal medyadan bu analiz daha kolay yapılabilir) örneğin : sosyal medya startup gibi uygulamalarla sosyal medya analizlerini yapabilir ve güçlendirebilirsiniz.

Marka Farkınızı Ortaya Koyun

Marka ismi oluşturma sürecinde önemli olan bir hususta markanızın rakip meslektaşlarınızdan farkınızın ortaya konulmasıdır. Çünkü benzerleri içerisinde sizi ve markanızı fark etmesi tercih etmesi gerekmektedir. Bunun için sizce anlamlı olan ürününüzün özelliklerini yansıtan her hususu markanızın bir parçası haline getirebilirsiniz. Örneğin gıda işi ile uğraşıyorsanız markanızın logosunun yanına organik damgasını vurun ve organik ürünler pazarladığınızı ispat edin.

Markanızı Kullanıcı Deneyimi İle Geliştirin

Belki de markalaşma sürecinin en zor kısmı burasıdır. Sattığınız her bir ürün parçasının peşinden koşup kullanıcıların ne düşündüğünün analizini doğru yapmak. Yüzlerce binlerce geri dönüşler içerisinden herkesi memnun edemeyeceğinizi de kabullendikten sonra kullanıcıların ifadelerinden doğru sonuçlar çıkarmak önemli hatta çok çok önemlidir. Bu konuda global çapta firmaların hikayelerini her gün duyduğunuzu unutmayın.

Marka Koruma ve Tescil

Markalaşma süreci markanın korunması ile birlikte yürür. Bu süreçte markanın iki tür koruması vardır. Birincisi markanın ürünlerinin satışı sonrası müşteri memnuniyeti ve satışların devamı ikincisi ise Marka Tescilidir.

Marka tescili yapmak ile kazancınız arasında doğrudan bağlantı vardır. Ürünlerinize ait bayilik ve lisan verme haklarını elde ederek markanızın ticari değerini de yükseltebilirsiniz. Hatta isterseniz markanızı satabilir, devredebilirsiniz.

Marka ismi tescili yapmak için: şu evrakı hazırlamanız ve marka tescil müracaatında bulunmanız gerekmektedir.

 • ✓ Marka veya Markalara ait logo, yazı fontu, anblem, paket/ambalaj vs. örnekleri
 • ✓ Yasal ticari bilgiler (açık adres, vergi dairesi, yetki belgesi vb.)
 • ✓ Özel kişilik (Gerçek kişiler) T.C kimlik bilgileri
 • ✓ Markalarla ilgili sözleşmeler, vekaletler vb. belgeler
 • ✓ Başvuru için gerekli ödemeler ve makbuzu

E-Ticarette Markalaşma Süreçlerinin Uygulanması

Marka ismi oluşturma ve markalaşma süreci gümümüzde teknik olarak en çok e-ticaret sektöründe kolaydır diyebiliriz. Çünkü e-ticaretle iştigal edenler fiilen ticaret yaptıkları, teknoloji ile bir şekilde iç içe oldukları ve ürün ve hizmetlerini elektronik ortamda sınırız coğrafyada sınırsızı kitleye, sınırsız zamanda sunabildikleri için bir çok avantaja sahiptirler.

Marka ismi oluşturma konusunda başlangıçta domain adı belirlemeden, uygun e-ticaret paketi seçimine, sitesinde sınırsız ürün bulundurmaya kadar bir dizi avantajlar mevcuttur.

Bunların devamında elektronik ortamda yapacağı pazarlama çalışmaları, görseller ve tasarımlar gibi unsurlarla süreci destekleyebilir. Örnek olarak e-ticarette sizi ve firmanızı ön plana çıkaracak tema ve tasarımlar için tema galerisi ni inceleyebilirsiniz.

Markalaşma süreci adımlarında ayrıca ekibinizi hizmet kalitesi konusunda eğitebilir bunun için her her bir unsuru avantaj olarak kullanabilirsiniz. Bu süreçte ürünlerinize uygun bir marka dilini oluşturabilirsiniz. Bu dil sayesinde hedef kitleye daha çabuk ulaşabilir, marka bilinirliğini artırabilirsiniz. İster internet ortamında isterse basılı ortamda olsun bültenler, basın bildirileri, mailing, sosyal medya çalışmaları gibi unsurları kullanarak ürünlerinize ait, dokümanları, logoları, görsel içerikleri, ödülleri, sertifikaları, öne çıkan ürün ve hizmetleri tanıtabilirsiniz.

Bunların hepsinin yanında en önemli unsur e-ticaret sitenizi kullanıcı deneyimine göre tasarlayabilirsiniz. Zaten tüm bunlar e-ticaret nedir nasıl yapılır sorusunun da konusu olduğu için hem e-ticaret sitesi hem de markalaşma süreci yerine oturacaktır. İlgili makale olarak e-ticaret-nedir? müracaat edebilirsiniz.

Proticaretle E-Ticarette Marka Yönetimi Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Proticaret e-ticaret altyapı sağlayıcıları sektöründe 20 yılı aşan deneyimi, güçlü kadrosu e-ticaretin eko sisteminin getirdiği ve getireceği yenilikler konusunda emin adımlarla hizmet sunmaktan mutluluk duymaktadır. Bunca yıllık bilgi birikimini Marka yönetimi, sürdürülebilirlik açısından avantajlıdır. Sağlam temellere birlikte çelıştığı tüm paydaşları ile paylaşmaktan memnuniyet duymaktadır.

Sunmuş olduğu e-ticaret paketleri örnek olarak b2c e-ticaret paketleri sayfasını incelediğinizde markalaşma için gerekli tüm adımlar paketlerin içinde mevcut olduğunu görebilirsiniz tabii olarak markalaşma sürecini desteklemektedir. Bunun yanı sıra bütünlüklü yapısı ile sunduğu entegrasyonlar sayesinde bu markalaşma sürecini rahatlıkla yönetebilirsiniz.

Ayrıca bu konuda bizimle iletişime geçerek hem ürün ve hizmetlerimize hem de marka ismi ve markalaşma süreçleri hakkında bilgi alabilirsiniz.E-ticarette başarılı adımlar için proticarete bekleriz;

Proticaret hazır e-ticaret paketleri ve diğer ürün ve hizmetlerimiz için aşağıdaki iletişim adreslerimizden bilgi alabilirsiniz.
0555 961 12 00
0850 430 50 50
info@proticaret.org

POPÜLER YAZILAR

E-Ticaret Tedarik Zinciri Yönetimi

E-Ticaret tedarik zinciri yönetiminin önemidir? Tedarik zincirini doğru yönetmek için nelere dikkat edilmelidir?
09.02.2023 10:30

E-Ticaret Tedarikçi Yönetimi

Tedarikçi Yönetimi nedir? Tedarikçi Yönetiminin önemi nedir? E-Ticarette ürün tedariği yönetmek için nelere dikkat edilmelidir? Makalemizi inceleyebilirisniz.
06.02.2023 10:30

E-Ticaret Siteleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

E-ticaret siteleri fiyatları, domain, hosting yıllık kiralama bedelleri, iş modeline uygunluk, e-ticaret paket özellikleri ve daha bir çok farklı bileşene göre belirlenir.
26.01.2023 10:30

E-Ticarette Ödeme Sistemleri Tercihi Nasıl Yapılır?

E-ticarette ödeme sistemleri nasıl tercih edilir? Hangi ödeme yöntemi niçin tercih edilmelidir? Alternatif ödeme sistemleri nelerdir?
15.01.2023 10:30

Marka ismi oluşturma ve markalaşma süreci

Marka ismi oluşturma, markalaşma sürecinin yönetimi, marka ismi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler...
09.01.2023 10:30

İş fikirleri bulmak

E-ticarette iş fikirleri ve para kazandıracak işler nasıl bulunur? Küçük işletmeler için iş fikirleri nasıl geliştirilir? Proticaret iş fikrime nasıl destek olur?
03.01.2023 10:30

SEO nedir? Nasıl yapılır?

SEO nedir? Nasıl yapılır? E-ticarette SEO uygulamaları nasıl olmalıdır? Proticaret hazır e-ticaret paketlerinde SEO uygulamaları nasıl yapılır?
30.12.2022 17:30

E-ticaret yeni başlayanlar için yol Haritası

E-ticarete başlamak isteyenler için yol haritası nelerdir? Neden e-ticaret yapmalıyım?
25.12.2022 17:30

B2C e-ticaret nedir?

B2C E-ticaret nedir? Üretici yada tedarikçi firmanın doğrudan tüketiciye satış yapmasıdır. B2C e-ticaretin Avantajları Nelerdir, B2C özellikleri ve B2C ile B2B farkları ve daha fazlası ..
15.12.2022 17:30

E-Ticaret Sitesi

E-ticaret sitesi ve e-ticaret siteleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi fiyatları ve avantajlı Proticaret e-ticaret paketlerinden yararlanın..
07.12.2022 17:30

E-Ticaret paketleri ve paket fiyatları

E-ticaret paketleri seçim kriterleri nelerdir? E-ticaret paketleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz E-ticaret sitesi kurmak ve Proticaret ile E-ticaretin avantajlarını görmek için tıklayın.
01.12.2022 17:30

C2C E-Ticaret Nedir? C2C Paket Fiyatlar ve Özellikleri Nelerdir?

E-Ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız Proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın.
125.11.2022 17:30

Sermayesiz e-ticaret nedir? Nasıl yapilir?

E-ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın
17.11.2022 18:30

E-Ticaret sitesi fiyatları ve e-ticaret paketleri seçme kriteleri

E-ticaret sitesi fiyatları , e-Ticaret Paketleri ve hazır e-ticaret sitesi yazılımı için ihtiyacınıza ve bütçenize uygun özellikleri proticarette bulabilirsiniz. E-ticaret sitesi fiyatlarının e-ticaretinize ve bütçenize uygunluğu için iş modülleri ve fiyatları karşılaştırın.
15.11.2022 11:30

E-ihracat nedir? E-ihracat nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

E-ihracat nedir? ifadesi tam olarak internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifade ile e-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetlerden birisi de e-ihracattır.
10.11.2022 11:30

internetten satış yapmak nedir? Nelere Dikkate edilmelidir?

İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir. Temel de satış faaliyetinin yüz yüze satış yerine internet ortamına taşınmış halidir.
02.11.2022 11:30

E-fatura ve E-arşiv nedir? E-ticarette nasıl kullanılır?

E-fatura ve e-arşiv, geleneksel olarak kağıt üzerinde ıslak imzalı ve kaşeli kesilen faturaların artık dijital ortamda aynı güvenlik ve yasal çerçevede uygulamaya konulmuş hali olduğunu herkes tarafından bilinmektedir.
27.10.2022 12:30

B2B -ticaret nedir? Nasıl yapılır?

Bu makalemizde B2B E-Ticaret nedir? B2B E-ticaret Nasıl yapılır? B2B E-Ticaret yazılım Fiyatları ve özellikleri nelerdir? Proticaret B2B E-Ticaret yazılım paketi avantajları nelerdir? Sorularının cevablarını bulacaksınız. Keyifli okumalar..
22.10.2022 12:30

E-Ticaret nedir? Nasıl yapılır? E-ticarete avantajlı başlangıç

E-Ticaret, internet üzerinden online ödeme sistemleri kullanılarak mal veya hizmet alışverişi yapmaktır. E-Ticaretin ilk çıktığı 90’lı yıllardan itibaren genişleyen hacmi, iş modelleri halihazırda ticaret yapanlar veya ticarete atılmak isteyenlerin her geçen gün ilgi odağı olmakla kalmayıp aynı zamanda bir nevi mecburiyeti haline gelmeye devam etmektedir.
20.10.2022 12:30

Canva nedir ve nasıl kullanılır?

Canva internet üzerinden çalışan her türlü tasarımın yapılabileceği bir tasarım programıdır. Ücretsiz bir platform olması, içerisinde yüzlerce tasarım kalıpları bulunması, web sayfaları, e-ticaret paketi sayfa ve sliderleri için kullanılabilecek garfik, info grafikler için kolay kullanılabilir platformdur.
10.10.2022 12:30

E-ticarette ürün degişimi ve iade sürecleri nelerdir?

E-Ticarette ürün iadesi nedir? Yasal haklar nelerdir? E-Ticaret ürünü iade süresi kaç gündür? E-Ticarette Ürün Değişimi ve İade Süreçleri nasıl yönetilmelidir? İade edilmeyen/edilemeyen ürünler nelerdir?
02.10.2022 12:30

E-ticarette kargo yonetimi nedir? Nasıl olmalıdır?

Kargo Nedir? E-Ticarette Kargonun Önemi, Kargo Süreçleri Nasıl Yürütülür? Kargo Paketlerinin önemi nedir, nasıl olmalıdır? E-Ticaret kargo anlaşmalarında nelere dikkat edilmelidir? kargo süreçlerinin stratejik noktaları nelerdir?
25.09.2022 12:30

E-Ticarete sıfırdan başlamak ve e-ticaret yapmak için başlangıç rehberi

E-ticarete sıfırdan nasıl başlanır? E-ticaret için şirket kurmak zorunlu mu? hangi şirket türünde e-ticaret yapmak daha avantajlı? E-ticaret için nasıl bir iş modeli seçmeliyim?
16.09.2022 12:30

E-ticaret ile hobiler kazanca nasıl dönüştürülür?

Hobilerin e-Ticaret yolu ek kazan yolu olması için şirket kurmak gerekli midir sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
07.09.2022 12:30

E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurma, e-Ticaret Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret için şirket kurma maliyetleri, kurulacak olan şirket tiplerine göre değişmektedir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
30.08.2022 12:30

E-Ticarette Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İnternette Güvenli Alışveriş nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Sanal kart güvenliği artı güvenlik midir?
25.08.2022 12:30

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret sitelerinde ödeme sistemi alt yapısının kurulması E-Ticaret sitesinin hayata geçirilmesinin belki de en önemli aşamasıdır. E-Ticaret olsun, konvansiyonel ticaret olsun nihai hedef satıştır. Parasını alasınız ki ürünü veresiniz.
15.08.2022 12:30

Hazır e-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır e-Ticaret Paketleri Nelerdir?

Hazır E-Ticaret sitesi internet üzerinden satış yapmak için hazırlanmış uzman yazılım ve web sitesidir. E-Ticaret sitesinin hazır olması demek sadece tek başına bir web sayfası demek değildir. Aynı zamanda içinde büyük modüler bir sistemi barındırır.
08.08.2022 12:30

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar, Hizmetleri Nelerdir?

E-Ticaret Danışmanlığı alarak tüm e-ticaret süreçlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. E-Ticaret danışmanı, e-ticaret projenizin başarılı olabilmesi için gerekli e-ticaret sitesi kurulum ve entegrasyon süreçlerinde size danışmanlık verir.
06.08.2022 12:30

Pazaryerlerinde Satış Online Satış Rehberi

Pazar yerleri satıcıların ve alıcıların sayısının sınırsız olduğu yerlerdir. Ticaret dünyasında satıcı ile alıcıyı bir araya getirmek tarihi bir gelenektir. Ancak e-ticarette satıcı ve alıcıyı (B2C) bir araya getirmek yeni bir gelenektir. E-Ticaret yapmak isteyenleri E-Ticaret Sitesi Kurma şartından kurtarıp satıcıların her halükarda alıcılara ulaştığı platformlardır. .
04.08.2022 12:00

İnternetten Satış Online Satış Rehberi

İnternetten satış yapmak isteyen satıcıların internetin sunduğu avantajlardan yararlanabilmesi için birbirlerini etkileyen süreçleri çok iyi takip edip kendilerini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü internetin sunduğu avantajlar her geçen gün artarken aynı zamanda rakip meslektaşları tarafından dan da bu avantajların kullanıldığının unutulmaması gerekir. Bu makalemizde internetten satış rehberi diğer adı ile online satış rehberi konusunu ele alacağız. .
02.08.2022 12:00

Amazon'da Satış Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Amazon gibi e-ticarette dünya devi olan bir e-pazaryeri platformunda yerinizi alabilmek için neler yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.
30.07.2022 12:00

Aliexpress'de Satış Nasıl Yapılır?

Aliexpress Çin’den dünyaya yayılan e-pazaryeridir. Aliexpress ve Alibaba gibi global çapta hizmet veren platform ülkeler çapında yerel B2C e-pazaryerleri satın alarak açmaktadır.
28.07.2022 12:00

eBAY'de Satış Nasıl Yapılır?

eBAY açık artırma şirketi olarak 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kuruldu. Kısa sürede dünyanın her yerinde alış veriş yapabilme imkanı sunduğu için global bir pazaryeri halini aldı.
26.07.2022 12:00

N11'de Mağaza Nasıl Açılır

N11 Mağaza Türkiye’de ilk anda alışılmadık ismi ile B2C iş modeli ile 2013 yılında Doğuş Grubu ve Güney Koreli ortağı SK Group’un ortaklığı ile açıldı. Kısa zamanda adından söz ettiren N11 bünyesine kattığı binlerce N11 online dükkanı ile milyonlarca müşteriye ulaşmıştır.
24.07.2022 12:00

Hepsiburada'da Mağaza Nasıl Açılır?

Hepsiburada 1998 yılından B2B ve B2C iş modeli ile hayata geçmiştir. Hepsiburada Mağaza açma, Hepsiburada; standart, Kadın Girişimci ve Hepsi Türkiye’den mağazaları açma, Hepsiburada’da mağaza açma avantajları, internetten online satışta Hepsiburada.com üzerinden yapılacaklar gibi konuları ele alacağız.
22.07.2022 12:00

Trendyol'da Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol’da dükkan açmak teknolojiyle alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktır. Pazaryerleri içerisinde 2010 yılında kurulmasına rağmen en büyüğü konumuna gelmiştir. Kendi ifadeleri ile e-ticaret ekosistemine pozitif etki yapan bir ekip olma yolunda adım adım ilerliyor.
20.07.2022 12:00

E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu

Entegrasyon, uyum ve bütünleşme anlamında teknik bir kelime ve kavramdır. Konumuz açısından E-Ticarette entegrasyon e-ticaretin eko sistemindeki ilgili paydaşlarla (Pazaryerleri, kargolar, tedarikçiler vd.) uyum içinde, bütünleşik, hızlı, güvenilir bir şekilde çalışmayı tanımlayan bir kavramdır.
17.07.2022 11:45

Stoksuz E-Ticaret Dropshipping Nasıl Yapılır?

Drop Shipping veya stoksuz e-ticaret, satıcının elinde stok tutmadan müşteri siparişlerini kabul ettiği bir perakende satış şeklidir.
30.06.2022 17:45

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

E-Ticarette En Çok Satan Ürünler nelerdir sorusun cevabı ile Ticarette en çok satan ürünler, internette en çok ürün satan sektörler, dünyada en çok satılan ürünler hangileridir sorusu konvansiyonel (fiziki) ticarette de birbirine benzer sonuçlar veren sorulardır.
05.07.2022 22:00

E-Ticaret Yazılım Özellikleri Neler Olmalı?

E-Ticaret yazılımı nedir, en uygun e-ticaret yazılımı nasıl seçilir, profesyonel e-ticaret paketleri, e-ticaret yazılımlarına nelere dikkat etmeliyiz?
26.06.2022 11:15

E-Ticaret Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri

e-Ticaret yazılımlarının yazılarında aranması gereken temel özellikler ara yüzden “User İnterface”UI” ziyade e-ticaret paketlerinin öz yetenekleri ve bağlantılı sistemlerle e-ticaret ekosistemlerine uyumluluğu üzerinden değerlendirilmelidir.
11.06.2022 - 13:30

E-Ticaret Nedir? Türleri Nelerdir?

E-ticaret ( e-commerce ) son yıllarda alışveriş yapma, ürün ve hizmetleri sunma konusunda küresel modern ekonominin temel yapısı haline geldi
07.06.2022 16:55

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından...
20.04.2021 - 17:30

E-Ticaret Siteleri İçin Seo mu? Adwords mu?

E-ticaret sitenizin gün içerisinde aktif bir şekilde ziyaret edilmesini, ürünlerinizin geniş kitleler tarafından talep görmesini diliyorsanız; sitenizin seo uyumlu olduğundan mutlaka emin olmanız ...
20.03.2021 - 17:30

E-Ticarette Mobil Alışverişin Önemi

Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş ...
20.02.2021 - 17:30

E-Ticaret Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür

Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü ...
20.01.2021 - 17:30

E-Ticaret Site Güvenirliği

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak, bir şeyler alıp satmak yani geniş anlamı ile ticaret yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Artık firmalar ve küçük işletmelerin ...
20.12.2020 - 17:30

E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize istediğimize erişme noktasında büyük kolaylıklar sunuyor. İnternetin bize sunduğu bu kolaylıkların başında ilk sırada alışveriş siteleri yer ...
20.11.2020 - 17:30

E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi

E-Ticaret hızla yayılmakta olan alışverişi daha kolay hale getirmekte olan bir sektördür. Alışveriş için veya gezinti yapmak için siteye girenler yorum kısımlarına ne düşündüklerini...
20.10.2020 - 17:30

E-Ticarette Ziyaretçileri Üyeye Çevirme

Ticaret hayatını başarılı ve kazanç dolu bir şekilde yürütmenin oldukça zor olduğu günümüzde teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşteri portföyünü arttırmanın yolları bulunuyor. Zaten teknolojiye...
20.09.2020 - 17:30

E-Ticarette Pazarlama Taktikleri

E-ticaret pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda, markanız için yalnızca bir kaç e-posta ve ağızdan ağızdan yapılan reklamdan daha fazlası gerektiğini biliyorsunuzdur.
20.08.2020 - 17:30

E-Ticarette Adwords Neden Önemli

Google firması tarafından sağlanan bir reklam hizmetidir. Çevrimiçi reklamcılık olarak adlandırılır. İstediğiniz kelime ve kelime gruplarını seçer reklam oluşturur. Böylelikle siteniz arama neticesin de bu hizmet yardımıyla...
20.07.2020 - 17:30

E-Ticarette Social Media Monitoring

Günümüzdeki çoğu e-ticaret platformu, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanıyor. Bu ağlar, işletmelere tüketiciyle gerçek zamanlı iletişim kurma imkanı veriyor.
20.06.2020 - 17:30

E-Ticarette Sepet Ortalaması Nasıl Arttırılır?

Pazarlama çalışmalarınız da devamlı müşterilerinize özel kampanyalar yapın. Size asıl parayı kazandıran müşterilerdir. Bu müşterilere e-posta yoluyla ulaşıp özel çalışmalar yapabilirsiniz. Devamlı müşterilerinize değişik fırsatlar, kampanyalar veya açılış sayfası hazırlayarak ulaşabilirsiniz.
20.05.2020 - 17:30

E-Ticarette Dönemsel Kampanyaların Önemi?

Arama, e-ticaret işletmeleri için önemli bir gelir kaynağı olarak sürekli büyüyor. Ancak, özellikle işinizde binlerce işletme, hızlı değişen hisse senedi ve sürekli değişen fiyat ve promosyonlar varsa, yönetmek zor bir alan olabilir.
20.04.2020 - 17:30

E-Ticarette SEO Önerileri

E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır
20.03.2019 - 19:30

E-Ticarette Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarımı, web siteleri söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Başarılı bir e-ticaret web tasarımı, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmanıza ve potansiyel olarak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.
20.03.2020 - 17:30

E-Ticaret Sitesi Kurmak

İnternet teknolojileri sayesinde işiniz için coğrafi sınırlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi gerek ülke geneline, gerekse de tüm dünyaya ulaştırmak artık çok daha kolay.
04.03.2019 - 18:30

E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım?

Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz.
20.02.2019 - 18:30

Proticaret Ücretsiz E Ticaret Yazılımı

Proticaret, ücretsiz e ticaret sistemi sunan Asp.NET tabanlı bir yazılımdır. İlk olarak 2003 yılında tamamlandı. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip eden yıllar boyunca alt yapımızda sayısız değişiklik ve güncelleme gerçekleştirerek bugünlere geldik. Amacımız ise bu hizmeti kullanıcılarımızın başarısı ile taçlandırmaktır.
15.01.2019 16:30