E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

Günümüzde en önemli kavramlardan bir tanesi de Zaman kavramıdır. Müşteriler acelecidir ve tüm sorularına acil cevap bekler. Canlı destek modülünün aktif kullanımı müşteri sadakatini arttıran bir unsurdur.

20.09.2020 17:30 Proticaret
Slider

E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

 

1. Canlı sohbet, müşteriler için destek deneyimini geliştirir.

Müşterilerin canlı sohbeti tercih etmelerinin en önemli nedeni, sorularına anında yanıt almalarını sağlamasıdır. Canlı sohbet ile müşterilere tam olarak çözemedikleri soruları veya sorunları olduğu anda size ulaşmaları için bir yol sunarsınız. Bu, bir destek ekibine e-posta göndermekten çok daha iyi hissettirir; e-posta ile ne zaman yanıt alacağınızı bilmek zor. Canlı sohbet için müşteri memnuniyeti derecelendirmelerinin diğer destek türlerinden daha yüksek olmasının nedeni, yardım almanın aciliyetidir.

 

2. Canlı sohbet, müşteri edinimi ve katılımına yardımcı olur

Canlı sohbet, potansiyel ve yeni müşterilerle bağlantı kurmanın ve onlara ürününüzü kullanmaları veya web sitenizde para harcamaları için ihtiyaç duydukları güveni vermenin harika bir yoludur. Forrester'a göre, sohbeti kullanan tüketicilerin dönüşüm gerçekleştirme olasılığı, kullanmayanlara göre 2,8 kat daha fazla.

Müşterilerinizin o anda ve orada konuşması gerekmese bile, güven oluşturmaya yardımcı olmaya hazır olmak.

 

3. Canlı sohbet, temsilcilerinizin müşterilerle yakınlık kurmasını sağlar.

Devam eden bir sohbette, temsilciler bir müşterinin tonunu ve hissini gözlemleyebilir ve stillerini duruma en uygun şekilde ayarlayabilir. Temsilciler, stili yansıtarak veya formaliteyi bir müşterininkiyle eşleşecek şekilde ayarlayarak, hızlı bir şekilde yakınlık kurabilir ve dostane, yardımcı bir ilişki kurabilir.

 

Mesajlaşma platformları ayrıca temsilcilerinizin kişiliklerini sergilemek için geleneksel kanallardan daha özgün bir yol sunar.

 

4.Canlı sohbet, müşterileriniz için tekrarı azaltır.

Hiç kimse yaşadıkları sorunu tekrar tekrar açıklamak zorunda kalmak istemez. Aslında, müşterilerin %72'si, bir temsilcinin, destek geçmişi ve ürün bilgileri de dahil olmak üzere, ayrıntılarını sormadan bilmesini bekliyor. Kaliteli canlı sohbet müşteri hizmetleri yazılımı ile temsilciler, müşteri tarafından sağlanan metni okuyabilirken, erişimleri olan diğer ayrıntıları da gözden geçirebilir. Bu, müşterinin şu anda hangi ekranı görüntülediğinin bir göstergesi ve müşteri desteği ile önceki etkileşimlerden notlar gibi şeyleri içerebilir.

Bir sohbet oturumu sırasında, bazı araçlar bir temsilcinin müşteriyle bir ekran paylaşmasına veya bir dizi yönergeyi daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için kolayca bağlantılar ve ekran görüntüleri göndermesine izin vererek her şeyi kristal netliğinde hale getirir.

5. Canlı sohbet, müşteri hizmetleri ekibinizin üretkenliğini artırır.

Canlı sohbet, müşteri hizmetleri temsilcilerinizin üretkenliğini artırmada da yardımcı olur. Bir kişi aynı anda yalnızca bir telefon görüşmesi yapabilir veya bir e-postayı yanıtlayabilirken, sohbet ile aynı anda birkaçını değiştirebilir.

Araştırma ve raporlama gerektiren daha zor konular için bir veya iki tanesine bağlı kalmak isteyebilirler, ancak hızlı ve basit sorularla dolu sohbet kuyruğunda çalışıyorlarsa, beşini aynı anda ele almak biraz pratikle yönetilebilir. Özellikler ve sohbet yönetimi her araç için farklılık gösterdiğinden, iş akışlarınız ve ekibiniz için en uygun yazılımı seçtiğinizden emin olun. Daha da iyisi, temsilcilerin tek bir yere odaklanabilmeleri ve işi yapabilmeleri için sohbetlerinizi, e-postalarınızı ve diğer destek kanallarınızı tek bir araçta idare edebilen müşteri hizmetleri yazılımını arayın.

6. Canlı sohbet, 7/24 destek sağlamanıza olanak tanır.

Dikkatli bir zamanlamayla, canlı sohbet desteği - işiniz için faydalı olacaksa - veya tercih ettiğiniz başka bir saat seçimi ile 7/24 kullanılabilir hale getirilebilir. Anında kullanılabilirliğinizi tüm günü kapsayacak şekilde genişleterek, müşterilerinizin sorularının duyulmadığından şikayet etmek için çok az nedeni olacaktır. Günün her saatinde bir sohbet personeli tutamıyor olsanız bile, ürününüzle ilgili içerikle dolu bir bilgi tabanı gibi self servis destek seçenekleriniz her zaman kullanılabilir.

Sohbet kullanılamadığında, müşterilerin destek belgelerinize ulaşmalarının hızlı ve kolay olduğundan emin olun. Çoğu zaman, insanlar kendilerine yardım etmekten son derece mutlu olurlar, ancak ihtiyaç duydukları bilgiyi nerede bulacaklarından emin değildirler. Bilgi tabanınız ve sohbetiniz birlikte çalıştığında, müşteriler günün hangi saatinde desteğe ihtiyaç duyarlarsa bulsun, ilgilenildiklerini hissedecekler.

7. Canlı sohbet, müşteri katılımını artırır.

Canlı sohbeti hazır hale getirdiğinizde, etkileşimlerde büyük olasılıkla bir artış göreceksiniz. Bazıları e-posta/telefon desteği yerine sohbeti kullanmaya başlayan müşteriler olsa da, büyümenin bir kısmı sohbeti bulan ve vazgeçmek ve muhtemelen ürününüzü tamamen bırakmak yerine yardım alabileceklerini fark eden kişiler olacaktır.

Artan müşteri katılımı, iyi bir izlenim bırakma ve müşterilere sadık kalmaları için bir neden verme şansı verir. Davetkar hissini eklemek için, sohbet aracınızı temsilci adlarını ve fotoğraflarını (mümkünse) gösterecek şekilde ayarlayın ve bir sohbet sohbet stili uygulayın.

8. Canlı sohbet, rekabette size avantaj sağlayabilir.

Rakipleriniz canlı sohbet sunmuyorsa (veya düşük kaliteli sohbet desteği sağlamıyorsa), bu size doğru olanı yapmak ve işlerini kazanmak için alan sağlar. Şunu bir düşünün: İki ürün arasında karar vermek için acelesi olan bir müşteri olsaydınız, sorularınızı yanıtlamak için telefonu açıp destek ekibini mi arardınız, yoksa web sitelerinde hazır bulunan şirket tarafından daha mı cezbedilirdiniz?

Çoğu insan, telefon görüşmesi yapmak yerine sohbet üzerinden soru sormaya daha yatkındır. Aslında, tüketicilerin yarısından fazlası telefon desteği üzerinden sohbeti tercih ediyor.

9. Canlı sohbet verileri, ürün kararlarını bilgilendirmeye yardımcı olur.

Sohbet yoluyla destek sağlamanın en büyük avantajlarından biri, toplayabileceğiniz tüm verilerdir. Canlı sohbet yazılımınıza bağlı olarak, sohbetleri daha sonra incelemek üzere filtrelemek üzere saklayabilmeli, düzenleyebilmeli ve etiketleyebilmelisiniz.

Sohbetleri sıralamak ve gözden geçirmek için işi öne çıkararak, destek ekibinizi ve ayrıca ürün ve pazarlama ekiplerinizi bilgilendiren bir veri koleksiyonu oluşturabilirsiniz.

Basit bir başlangıç ​​noktası olarak, tüm aracıların kullanacağı bir dizi etiket geliştirin ve sohbetlerini etiketlemelerini sağlayın. Özellik istekleri ve hatalar gibi şeylerin yanı sıra sık karşılaşılan sorunları saptamaya yardımcı olmak için soru türüne veya konuya göre etiketlemeyi düşünün.

Türe göre etiketledikçe, müşterilerinize yardımcı olmak için ürününüzde güncellenmesi gereken veya daha fazla destek belgesi gerektirebilecek yerleri tespit edebileceksiniz.

POPÜLER YAZILAR

Proticaret Ücretsiz E Ticaret Yazılımı

Proticaret, ücretsiz e ticaret sistemi sunan Asp.NET tabanlı bir yazılımdır. İlk olarak 2003 yılında tamamlandı. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip eden yıllar boyunca alt yapımızda sayısız değişiklik ve güncelleme gerçekleştirerek bugünlere geldik. Amacımız ise bu hizmeti kullanıcılarımızın başarısı ile taçlandırmaktır.
15.01.2019 16:30

E-Ticaret Yazılım Özellikleri Neler Olmalı?

E-Ticaret yazılımı nedir, en uygun e-ticaret yazılımı nasıl seçilir, profesyonel e-ticaret paketleri, e-ticaret yazılımlarına nelere dikkat etmeliyiz?
26.06.2022 11:15

E-Ticaret Nedir? Türleri Nelerdir?

E-ticaret ( e-commerce ) son yıllarda alışveriş yapma, ürün ve hizmetleri sunma konusunda küresel modern ekonominin temel yapısı haline geldi
07.06.2022 16:55

E-Ticaret Sitesi Kurmak

İnternet teknolojileri sayesinde işiniz için coğrafi sınırlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi gerek ülke geneline, gerekse de tüm dünyaya ulaştırmak artık çok daha kolay.
04.03.2019 - 18:30

E-Ticaret Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri

e-Ticaret yazılımlarının yazılarında aranması gereken temel özellikler ara yüzden “User İnterface”UI” ziyade e-ticaret paketlerinin öz yetenekleri ve bağlantılı sistemlerle e-ticaret ekosistemlerine uyumluluğu üzerinden değerlendirilmelidir.
11.06.2022 - 13:30

E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım

Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz.
20.02.2019 - 18:30

E-Ticarette SEO Önerileri

E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır
20.03.2019 - 19:30

E-Ticarette Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarımı, web siteleri söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Başarılı bir e-ticaret web tasarımı, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmanıza ve potansiyel olarak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.
20.03.2020 - 17:30

E-Ticarette Dönemsel Kampanyaların Önemi?

Arama, e-ticaret işletmeleri için önemli bir gelir kaynağı olarak sürekli büyüyor. Ancak, özellikle işinizde binlerce işletme, hızlı değişen hisse senedi ve sürekli değişen fiyat ve promosyonlar varsa, yönetmek zor bir alan olabilir.
20.04.2020 - 17:30

E-Ticarette Sepet Ortalaması Nasıl Arttırılır?

Pazarlama çalışmalarınız da devamlı müşterilerinize özel kampanyalar yapın. Size asıl parayı kazandıran müşterilerdir. Bu müşterilere e-posta yoluyla ulaşıp özel çalışmalar yapabilirsiniz. Devamlı müşterilerinize değişik fırsatlar, kampanyalar veya açılış sayfası hazırlayarak ulaşabilirsiniz.
20.05.2020 - 17:30

E-Ticarette Social Media Monitoring

Günümüzdeki çoğu e-ticaret platformu, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanıyor. Bu ağlar, işletmelere tüketiciyle gerçek zamanlı iletişim kurma imkanı veriyor.
20.06.2020 - 17:30

E-Ticarette Adwords Neden Önemli

Google firması tarafından sağlanan bir reklam hizmetidir. Çevrimiçi reklamcılık olarak adlandırılır. İstediğiniz kelime ve kelime gruplarını seçer reklam oluşturur. Böylelikle siteniz arama neticesin de bu hizmet yardımıyla...
20.07.2020 - 17:30

E-Ticarette Pazarlama Taktikleri

E-ticaret pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda, markanız için yalnızca bir kaç e-posta ve ağızdan ağızdan yapılan reklamdan daha fazlası gerektiğini biliyorsunuzdur.
20.08.2020 - 17:30

E-Ticarette Ziyaretçileri Üyeye Çevirme

Ticaret hayatını başarılı ve kazanç dolu bir şekilde yürütmenin oldukça zor olduğu günümüzde teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşteri portföyünü arttırmanın yolları bulunuyor. Zaten teknolojiye...
20.09.2020 - 17:30

E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi

E-Ticaret hızla yayılmakta olan alışverişi daha kolay hale getirmekte olan bir sektördür. Alışveriş için veya gezinti yapmak için siteye girenler yorum kısımlarına ne düşündüklerini...
20.10.2020 - 17:30

E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize istediğimize erişme noktasında büyük kolaylıklar sunuyor. İnternetin bize sunduğu bu kolaylıkların başında ilk sırada alışveriş siteleri yer ...
20.11.2020 - 17:30

E-Ticaret Site Güvenirliği

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak, bir şeyler alıp satmak yani geniş anlamı ile ticaret yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Artık firmalar ve küçük işletmelerin ...
20.12.2020 - 17:30

E-Ticaret Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür

Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü ...
20.01.2021 - 17:30

E-Ticarette Mobil Alışverişin Önemi

Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş ...
20.02.2021 - 17:30

E-Ticaret Siteleri İçin Seo mu? Adwords mu?

E-ticaret sitenizin gün içerisinde aktif bir şekilde ziyaret edilmesini, ürünlerinizin geniş kitleler tarafından talep görmesini diliyorsanız; sitenizin seo uyumlu olduğundan mutlaka emin olmanız ...
20.03.2021 - 17:30

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından...
20.04.2021 - 17:30