Trendyol Mağaza Açma, İnternette Online Satış Rehberi

Trendyol Pazaryeri satıcısı olmak ve mağaza açmak vergi mükellefi olmanız gerekir.
Bunun için anonim, limited veya şahıs şirketi tipinde bir işletmenizin olması gerekmektedir.

20.07.2022 12:00 Proticaret
Trendyol.com da mağaza açma rehberi

Trendyol Mağaza, Dükkan Açma

Trendyol’da dükkan açmak teknolojiyle alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktır. Pazaryerleri içerisinde 2010 yılında kurulmasına rağmen en büyüğü konumuna gelmiştir. Kendi ifadeleri ile e-ticaret ekosistemine pozitif etki yapan bir ekip olma yolunda adım adım ilerliyor. Trendyol’da dükkan açmak demek, çok güçlü ve nerede ise hatasız bir e-ticaret satış deneyimi yaşamak haline gelmiştir. Bünyesinde açtığı Trendyol Tech ile araştırma ve ar-ge işlemlerini sürdürmektedir.

Bu noktadan bakıldığında Trendyol’da dükkan açtığınızda siz de ar-ge işleminin içindesiniz demektir. Yani Trendyolda dükkanınız açık olduğu süreci sürekli yeni bir şeyler görmeye devam edeceksiniz. Sürekli öğreneceksiniz demektir. Bir başka husus ise Trendyolun pandemi ile birlikte hayatımızın bir parçası haline getirdiği Trenyol Express hizmetleri ile artık e-ticaret alışverişi nerede ise her gün birkaç kez tekrarlanır hizmet haline gelmiştir. Son zamanlarda açılan Dolap hizmeti ise bir başka iş modelidir.

Trendyol Mağaza, Dükkan Açmak Nasıldır?

Bu soruya verilebilecek ilk cevap Trendyol nasıl çalışır sorusuna verilecek cevap ile aynıdır. Birincisi Türkiye’nin en büyük e-Ticaret Platformudur. Bünyesinde bulunan 98.000 şirket (anonim, limitet, şahıs şirketi) ile en büyük şirketler topluğudur. 347 milyon ürün bulunmaktadır. Bu rakam dünya çapında bir rakamdır.

E-ticaret sitesi kurmadan Trendyol’da mağaza açabilirsiniz. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi milyonlara hızlı ulaşmak için çok çok önemli bir alternatiftir. Bu müthiş müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. Trendyol mağaza açma oldukça basit işlemlerdir. Trendyol satıcı formunu doldurup istenilen evrakı Trendyol’a gönderdiğinizde onay sürecinden sonra ürünlerinizi sisteme yükleyip satışa başlayabilirsiniz. Trendyol komisyonları : her bir ürün ve ürün kategorisinde ayrı bir komisyon ücreti vardır. Yani satışa başlamadan önce Trendyol’da satacağınız ürün ve/veya ürünlerin komisyon oranlarını bakmanızda fayda vardır.

Trendyol Mağaza Açma Ücreti

Trendyol’da mağaza açmak tam anlamıyla ve tamamen ücretsizdir. Kendi ifadeleri ile hiçbir nam altında Trendyol’da mağaza açma bedeli alınmaz. Trendyol’un kazancı satış komisyonları ve reklamlardır. (İnternetten Satış, Online Satış Rehberi ) internet üzerinden satış yapmak isteyen herkes için açıktır. Yasal şartları taşıyan herkes Trendyol’da ücretsiz mağaza açabilir ve online satış yapabilir. % 5lerden başlayıp % 30’lara varan kamisyon oranları olduğunu unutmayın. Trendyol mağazası özelleştirilebilir bir yapıdadır.

Yani satıcı istediği gibi reklam, banner, çoklu banner koyabilir. İndirimler düzenleyebilir, mağaza logosu koyabilir, mağaza girişi ekleyebilir. Bunlar kısmen de olsa Trendyol’un içinde kendi mağazanızın markasını oluşturma ihtimalinizi artırır. Trendyol Reklamı yönetimi sayesinde reklam süreçlerinizi yönetebilirsiniz. Reklam performanslarınızı da burada görebilirsiniz. Bunun dışında haricen reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Örneğin İnfluencer (etkileyici / fenomen) reklamları gibi reklamları girebilirsiniz. Trendyol hızlı market özelliği ve uygulaması ile mevcut ticaretinizi e-ticarete de döndürebilirsiniz. Trendyol go ile hızlı market sürecinizi destekleyebilirsiniz. Trendyol e-ticaret altyapısı sayesinde kendinize ait bir e-ticaret siteniz bulunması gerekmez. Ancak kendi e-ticaret sitenizin bulunması ayrıca bir avantajdır. Eğer bir e-ticaret siteniz varsa entegre olabilirsiniz (Proticaret Trendyol Entegrasyon Modülü) modülü sayesinde tek bir panelden hem Ttrendyol mağazanızı hem de kendi e-ticaret sitenizi yönetebilirsiniz.

Trendyol Mağaza Açma Şartları

Trendyol’da mağaza açmanın tek şartı vergi kimliğinin olmasıdır. Diğer bir ifade ile anonim, limitet, şahıs veya diğer şirket tiplerinden birisi ile tüzel kişiliğe sahip olmanız gerekmektedir. Vakıf, dernek, sosyal yardım kuruluşlarının ticari işletme ve levhaları yani vergi kimleri de bu minvalde değerlendirilebilir. Trendyol mağaza açma şartlarını şu şekilde sıralamıştır.

 • ✓ Birincisi Şirket sahibini olmanız gerekmektedir.
 • ✓ İkincisi, vergi mükellefi olan tüzel kişilikleri
 • ✓ Üçüncüsü online platformda satılabilecek ürün stoğuna sahip olmak
 • ✓ Dördüncüsü ise satış operasyonunu sürdürecek kapasiteye sahip olmak.

Bunların dışında küçük bazı detayları da istemektedir. Örneğin şahıs şirketlerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik No (TCKN) diğer şirketlerde vergi kimlik nosunun olaması şartı vardır. diğer küçük bir detay ise Gelir idaresi başkanlığından bu bilgilerin kontrol edileceğidir. Bir diğer küçük ama önemli detay ise şirketiniz özellikle yeni kuruluş aşamasında veya faaliyetine ara vermiş ise faal- terk bilgisini güncellemeniz istenmektedir.

Trendyol Mağaza Açma, e-Ticaret

Trendyol Mağazası kendinize ait e-ticaret siteniz olmadan doğrudan bünyesinde yani e-pazaryerinde mağaza açmanıza izin vermektedir. İnternetten online ticaret yapmak isteyenler için oldukça avantajlı bir başlangıç sağlamaktadır. Zaten bu avantajını bünyesine kattığı trendyol partner ile ortaya koymaktadır. Ancak bu durum Trendyol’un bir satış stratejisidir.

İnternette online satış yapmak isteyenlerin günümüz dijital dünyasında seçenekleri bununla sınırlı değildir. Hem diğer pazaryerleri hem de kendinize ait(Url: e-ticaret paketleri / proticaret ) ile satış yapabilirsiniz. Üstelik kendinize ait e-ticaret paketinizi Trendyol, N11, Hepsiburada gibi büyük pazaryerlerine entegre ederek tek bir panelden yönetebilirsiniz. İnternetten online satışta tüm pazaryerlerinde müşteriler sizin size değil e-pazaryerlerine gelir. Bunun açıklaması şudur.

 • ✓ Birincisi sizin markanız olmaz. Satışta markalaşamazsınız. Eğer ben sadece satış yapayım diyorsanız pazaryerinin bütün stratejileri içerisinde olmaya devam etmek durumundasınız.
 • ✓ İkincisi kendi satış stratejilerinizi ve internet mağazanızı oluşturamazsınız. Örneğin reklam verdiğinizde pazaryerinin reklamı dairesinde kalırsınız. Ancak kendi siteniz de olursa reklam verdiğinizde, Google Ads kullandığınızda, sosyal medyaları kullandığınızda kendi sitenizin tanıtımını da yapmış olursunuz.
 • ✓ Üçüncüsü ise pazaryeri komisyonlarıdır. sattığınız ürünlere ve üye olduğunuz pazaryerinin politikasına göre komisyon ödersiniz. Bu komisyonlar bazı ürünlerde can yakan rakamlara ulaşmaktadır.
 • ✓ Dördüncüsü ise ödeme sistemlerinde pazaryerinin sunduğu ödeme sistemi ve şartlarına uymak durumundasınızdır. Halbuki kendi e-ticaret sitenizde sanal POS hizmetlerini kullanarak daha kısa zamanda tahsilat yapabilirsiniz

 

Trendyol Mağaza Açma Belgeleri , Trendyol Başvuru

Trendyol’da mağaza açma belgeleri ve süreci 5 ana adımda tamamlanmaktadır. İlk işlem Trenyol’un sağ üst köşesindeki Trendyol’da Satış Yap butonu ile başlamaktadır. Gelin bu adımlara birlikte bakalım

Birinci adım : Trendyol Satıcı Formu Aslında birinci adımdan önce Anonim, limitet veya şirketinizin olması şartı ile başlamaktadır. Trendyol’un ana sayfasında www.trendyol.com ‘da sağ üst köşeden Trenyol’da satış yap butonuna bastığınızda hangi işlemleri gerçekleştireceğiniz adım adım gösterilmektedir. Buradan Trendyol başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Buradan Trenyol Pazaryerine başvuru butonuna tıkladığınızda e-ticaret sitesi açmış olursunuz. Girilecek bilgiler şunlardır. Bilgi Giriş aşaması

Adınız – Soyadınız. Bu isim şirket yetkilisine ait ad soyad bilgileridir.

 • ✓ e-Posta Adresi : Bu Trendyol’da mağazanız olduğu sürece kullanacağınız e-posta adresidir. Trendyol bu e-posta adresi üzerinden sizinle iletişime geçecektir.
 • ✓ Şirket Türü : Anonim, limitet, Şahıs veya diğer şirket türlerinden birisini seçmelisiniz. Çünkü ileride yükleyeceğiniz evrak tiplerini bu şirket türü belirleyecektir.
 • ✓ GSM no : Aslında bu numara Trenyol’un sizinle telefonda iletişime geçmek istediği nodur. Bu numara mutlak aktif bir numara olmalıdır. Yoksa sıkıntı oluşturabilir
 • ✓ Satış kategorisi : Trendyol’da satış yapacağınız ana kategoriyi buradan seçmek durumundasınız
 • ✓ Vergi Kimlik no veya T.C. Kimlik no: Seçtiğiniz şirket türüne göre birisini girmeniz gerekmektedir. Şahıs şirketi iseniz T.C. kimlik no sermaye şirketi iseniz Vergi kimlik no sunu buradan seçmelisiniz.
 • ✓ İl ilçe bilgisi: bu faaliyet göstereceğiniz ili ve ilçeyi belirler
 • ✓ (varsa ) referans kodunuz girerek devam edersiniz. Liste olarak şu evrak ve bilgileri toplamanız gerekir
 • ✓ Islak imzalı satış sözleşmesi
 • ✓ İmza sirküleri / imza beyannamesi
 • ✓ Faaliyet belgesi / şahıs şirketlerine vergi levhası
 • ✓ Ticaret Sicil Gazetesi kaydı / şahıs şirketinde gerek yok
 • ✓ Şirket ticaret ünvanı
 • ✓ Şirket türü
 • ✓ Vergi kimlik numarası
 • ✓ Ticari sicil numarası
 • ✓ Satış yapılacak kategori
 • ✓ Ad soyad
 • ✓ E-posta
 • ✓ Cep telefonu numarası
 • ✓ (varsa) E-ticaret sitesi domain adı ve internet sayfası linki

 

İkinci adım : Bu adım birinci adımdaki girilen bilgilerin doğrulanması, işin ciddiyeti için yapılan adımdır. SMS doğrulama ve GİB sorgusu SMS doğrulama : birinci adımda girdiğiniz GSM nonuza 5 haneli bir kod gönderilir kodu onayla butonuna tıklamak gerekiyor. Buradan tekrar Trendyol Satıcı Başvurusu sayfasına yönlendirilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı GİB’den girmiş olduğunuz şirket bilgileri otomatik sorgulanır. GİB bilgisi doğrulandığında başvuruyu tamamla ve şifre al butonuna basmalısınız.

Ücüncü adım : Artık Trenyol Satıcı Sitesine girmiş olursunuz. Bu aşama basittir. Trendyol mağaza şifrenizi bu aşamada oluşturursunuz. Trendyol Mağaza Şifresi Girmiş olduğunuz GSM nosuna bir şifre doğrulama SMS gönderilir. Şifrenizi girer ve doğrularsınız işlem tamamlanmış olur.

Dördüncü Adım : Satıcı paneline girmiş olmanız bazı bilgi ve belgeleri doldurma ve doğrulatma anlamına gelmektedir. bu aşamada belgelerinizi Trendyol’a ulaştırmanız gerekmektedir. Belge ve Bilgi girişleridir. Sözleşmenin imzalanıp Trendyol’a kadar satıcı paneline giriş yapabilirsiniz ancak satış yapamazsınız. Girilen bilgi ve belgelerin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir. Çünkü her bir bilgi ve belge Trendyol tarafından onaylanmaktadır. Şirket Bilgileri Girişi Mağaza adı: trendyol.com ‘da müşterileri gösterilen mağaza adınızdır. Burayı markanız olarak düşünebilirsiniz. Şirket türü seçimi : T.C. Kimlik no veya Vergi dairesi bilgileri birinci adımdaki girdiğiniz bilgilere göre otomatik gelecektir. Kep Adresi : Kayıtlı Elektronik Posta KEP. Resmi yazışmalar, ticari yazışmalar, hukuki yazışmalar bu adresten yapılacaktır. KEP zorunlu değildir. Buraya kullandığınız resmi başka bir e-posta hesabınızı da girebilirsiniz. Fatura türü : Şirketiniz e-Arşiv, E-fatura veya kağıt fatura’dan hangisini kesiyorsa bu bilgi girilecektir. Mersis no: Ticaret odasına kayıtlı firmaların Merkezi Sicil Kayıt Sistemidir. Kısaca MERSİS no girilmesi gerekmektedir. Şahıs şirketlerinde zorunlu değildir. IBAN no ve Banka Hesap bilgileri : Trendyol mağazanızdan yaptığınız satışların ödemesinin yapılmasını istediğiniz hesabın IBAN nosunu buraya girmeniz gerekir. IBAN no ile şirketinizin ticari ünvanına açılmış hesabın aynı olmasına dikkat ediniz. Kargo operasyonu bilgisi Çalışmak istediğiniz kargo şirketini girmelisiniz. Kargo ücretleri için Trendyol’un anlaşmalı olduğu kargo şirketlerinden gönderi başına ne kadar ödeyeceğinizi kontrol edebilirsiniz. Diğer bir kargo operasyon bilgisi ise siparişin kargoya veriliş süresidir. Bu süre ürününüze göre değişebilir. Buraya dikkat etmek lazım. Sipariş ürünleri ne kadar erken kargoya teslim ederseniz Trenyol mağaza puanınız o kadar artacaktır. En geç 48 saat (iki gün) içinde kargoya vermeniz gerekmektedir.

Adres Bilgileri Bu bölümde fatura adresinizi, depo adresinizi girebilirsiniz. Fatura adresi ile sevkiyat adresi farklı olabilir. Fatura adresinin il ilçe açık adres bilgileri girilir İade depo adres bilgileri eğer iş adresinizden farklı ise buraya girilir Sevkiyat depo adresiniz iş adresinizden farklı ise buraya girilir.

İletişim bilgileri Sorumlu kişi : daha doğrusu finans sorumlusu bilgisi buraya girilir. Bu bilgi özellikle büyük şirketlerde fatura mutabakatı, ödeme ve finans konularında Trendyol ile muhatap olacaktır. Müşteri hizmetleri sorumlusu : sorumlu kişi ile aynı olabilir. Müşteri talepleri, sipariş iade gibi durumlarda Trenyol bu kişi ile muhatap olacaktır. Sözleşme Onayı Bulunduğunuz ekrandan “Satıcı Sözleşmesini İndir ve Oku” butonuna tıklayarak indiriniz. Özellikle okumanız tavsiye edilir. Çünkü bu sözleşme imza atmak Trendyol’un bütün şartlarını kabul etmek demektir. Sözleşmeyi okuyup onayladıktan sonra başvuruyu tamamlamış olursunuz. Sizin ekranınıza bir mesaj gelecektir.

Beşinci Adım : Sözleşme Doldurma ve Gönderme 10 iş günü içerisinde sözleşmenin gönderilmesi gerekmektedir. Bu sözleşmede olması gereken evrak şunlardır.

 • ✓ Sözleşmenin ıslak imzalı aslı
 • ✓ İmza sirküsü veya beyannamesi

Bu arada Trendyol’un resmi web sitesinde sözleşme bilgilerinin mavi veya siyah tükenmez kalemle doldurabileceğiniz yazılıdır. Ancak siz mavi mürekkepli tükenmez ile doldurunuz. Resmi yazışma mevzuatı bunu amirdir. Sözleşmeyi arşiv depolama firmasına göndereceğiniz için kargonuzun üzerinde mutlaka alıcı kodu ile kargo ücretini ödeyerek göndermeniz gerekmektedir. Yoksa başvuru süreciniz aksayacaktır. Sözleşmeyi doldururken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Şahıs Şirketi veya sermaye şirketi olmanıza göre değişen belge ve bilgilerdir. Örneğin şahıs şirketi adını soyadını elle yazması gerekmektedir. Vakıf dernek vb. STK işletmelerinin ana tüzükleri işletme belgeleri ile STK tüzüğündeki ilgili belgelerin de kopyasını göndermek durumundasınız. Yada kollektif şirket iseniz esas sözleşmenin kopyasını koymanız gerekmektedir. Sözleşmenin altında yer alan alanlara kaşe ve/veya ıslak imza konulmalıdır. Sözleşmeleri e-posta ve kargo üzerinden yapma deneyimi aslında e-ticaretin iki temel unsurunu takip sürecindeki dikkatinizi de ortaya koyacaktır.

Trendyol Mağaza Açma Avantajları

İnternetten online ticaret yapmak isteyenlerin ilk aklına getirdiği pazaryerlerinden birisi Trendyol olmuştur. 2010 yılında kurulup Çinli şirket Alibaba ve Aliexpress’in 2018 yılında bünyesine katılmasından sonra olağan üstü bir ivme ile büyümüştür. Satış ve reklam stratejileri ile kendisine özgün bir yer edinmiştir. Trendyol kendi resmi web sitesinde Trendyol’un Avantajlarını 5 başlıkta toplamıştır. Bunlar

 • ✓ Fiziki avantajlar
 • ✓ İş ortaklığı
 • ✓ Analiz ve Gözlem
 • ✓ Eğitim’dir.
 • İnternette online satış yapmak isteyen herkesin ama herkesin asla vazgeçemeyeceği avantajlar sunmuştur. Ancak bazı konular diğer e-pazaryerlerine göre daha avantajlıdır. Şimdi bunlara bir göz atalım.
 • ✓ Hitap ettiği kitle çok yüksektir.
 • ✓ Ürün kataloğunda bir sınır yoktur . Diğer pazaryerlerinde sınır olanlar var.
 • ✓ Markanızı oluşturma şansına sahipsiniz. Ana sayfanızda markanızı oluşturabilirsiniz. Müşteri hem sizi hem de Trenyol’u tanır.
 • ✓ Trendyol agresif reklam kampanyaları düzenlemektedir. Trendyol’a gelen size de uğrar.
 • ✓ Satıcı desteği çok güçlüdür.
 • ✓ Satış ve stok kontrolü diğerlerine nisbetle daha sağlıklıdır. Raporlar anlamlıdır.
 • ✓ Anlık aksiyon almanızı sağlayacak özelleştirilebilir yapıya sahiptir.
 • ✓ Trendyol eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. Trenyol Akademi e-ticaret eğitiminden fazlasını sumaktadır.

Tabii bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Aslında bu dezavantajlar bütün e-ticaret sitelerinde vardır. Ancak; Trendyol’un Dezavantajlarını en başında Yoğun gerçekten çok yoğun bir rekabetin yaşanması vardır. İkincisi ise Trendyol ile adeta ortakmışsınız gibi bazı kalemlerde komisyon oranları mevcuttur. bazen bu oranlar can yakabilir. Ancak zaman zaman bu komisyonlarda indirime gittiği de olmaktadır. Üçüncüsü ise Trendyol kurallarında çok titizdir. Aslında e-ticaret için gerekli kurallar olup bazı esneklikleri gerektiği durumlarda zorluk yaşabilirsiniz. Netice itibarı ile site sizin değil Trenyol’undur.

Trendyol Mağaza Komisyonları

Trendyol komisyon oranlarını iki temel esas üzerine oturtmuştur. İlki ürün kategorinize göre komisyon aralığı, ikincisi de satış anında gerçekleşen satış miktarı üzerinden komisyon almadır. Bu şu demektir. Örneğin Aksesuarlarda %5 ten % 30’a kadar değişin oranlar mevcuttur. her birisi için satıcı panelinde komisyon oranını görebiliriniz. Ayrıca Trendyol komisyon desteği sunmaktadır. Bu desteklerden dönem dönem indirimler yapmakta ve bunu sitesinde duyurmaktadır. Yeni başlayan satıcılara komisyon desteği verdiği bilinmektedir.

Trendyol Mağaza Ünrün Yükleme

Trendyol mağazanıza ürün yüklemek oldukça kolaydır. Özellikle daha önce Trendyol’da satılan bir üründen siz de yüklüyorsanız satıcı panelinden önünüze bilgiler gelecektir. Bu bir kolaylıktır. Teknik olarak üç ayrı şekilde ürün yükleyelirsiniz. Trendyol kataloğunu kullanma: Trendyol her bir ürünü kataloğuna kaydeder. Ürünü bu katalogdan çekip yükleyebilirsiniz. Tek tek ürün girişi: Bir listeniz yada entegrasyonunuz yoksa bu şekilde tek tek ürün girmek durumundasınız. Toplu ürün girişi yada Excel listesi yükleme: ürünlerinizi excell listesi oluşturup buradan yükleyebilirsiniz. Eğer kullandığınız bir e-ticaret paketiniz (e-ticaret paketini : C2C E-Ticaret Paketi adresine gönder)varsa ve Trendyol’a entegre ise sadece entegre etmiş olmanız yeterlidir.

Trendyol Kargo İşlemleri

Trendyol Kargo işlemlerinde müşteri memnuniyeti açısından çok cazip bir yapıya sahiptir. Bu durum Trendyol’da dükkan açma işlemi yapmış satıcıların bazı kurallara uymasını şart kılmaktadır. Ancak bu durum en nihayetinde satışlara yansımaktadır.

Trendyol’da Mağaza Açmadan önce okumanız tavsiye edilir. Örneğin kargoya ürününüzü teslim süreniz Trenyol mağaza sıralamanızı etkiler. Trendyol’un kargolama süreçleri ile ilgili süreçleri hem destek hem de Trendyol Satıcı sayfasında oldukça kullanışlıdır. Bu bir avantajdır. Daha fazla teknik detaylar için https://akademi.trendyol.com/satici-bilgi-merkezi/detay/296 adresine bakabilirsiniz.

Trendyol Mağazasında Satış Artırma

Tüm pazaryerlerinde olduğu gibi Trenyol Mağazasında da satışları artıracak bazı ipuçları mevcuttur. bunların başında;

 • ✓ Google Ads anahtar kelime ve reklamları
 • ✓ Sosyal Medya uygulamaları ve tanıtımları
 • ✓ CEO uygulamaları
 • ✓ Algı reklamları / influencer kullanımı
 • ✓ Site İçi reklamlar
 • ✓ İndirim ve kampanyalar gelmektedir.

Bunların dışında Trendyol’da satış artırmak için ilave ip uçları vardır. Trenyol özelinde satıcı panelinde Trenyol Akademinin eğitim dokümanları da bunlardan bahsetmektedir. Trendyol’un binlerce sitesi içerisinden ön plana çıkmak için şu noktalara dikkat etmeniz halinde karlı satışlar yapabilirsiniz. Eksiksiz ürün bilgisi, her zaman kazandırır. Ancak Trendyol’da mağazanızı daha görünür kılar. Güçlü stok yapınız sizi Trenyol’da daha sağlam iş yaptırır. Müşteri memniyeti. Örneğin müşterinin sorduğu soruya en kısa zamanda en doğru, kısa, net cevap sizi bir anda yukarılara taşır. Satıcı panelinin aktif kullanımı, kısa zamanda doğru kargo işlemi sizi yukarılara taşır. Ürün paketlemesinde doğru tercihler müşterilerin geri memnuniyet bildirimi Ürün değerlendirmelerinde müşteri görüşlerinin olumlu olması size çok olumlu katkılar sunar. Olası iade süreçlerinde müşterilerin isteklerinin yerine getirilmiş olması artı avantalardandır. Bu liste daha uzun olabilir. Ancak şu nokta unutulmamalıdır. Trendyol Pazaryeri Algoritması çok yönlü ve geniş bir değerlendirme yapısına sahiptir. Bu cümleden devamla Trendyol’da mağazası olan satıcıların ürünün Trenyol Mağazasında sunmasından teslimat sonrasına giden bütün süreçte aktif ve titiz bir dikkat gösterirse Trenyol ‘da satış artar.

Diğer Pazaryelerinde Online Satış

Trendyol’da mağaza açma şartlarına benzer şartları taşıyan Türkiyede ve dünyada bir çok pazaryeri siteleri vardır. Bu sitelerde Trendyol’da mağaza açtığınıza benzer adımlarla buralarda da mağaza açarak karlı satışlar yapabilirsiniz.

Proticaret İnternetten online satış ve pazaryerleri rehberleri sayesinde diğer siteler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR

E-Ticaret Tedarik Zinciri Yönetimi

E-Ticaret tedarik zinciri yönetiminin önemidir? Tedarik zincirini doğru yönetmek için nelere dikkat edilmelidir?
09.02.2023 10:30

E-Ticaret Tedarikçi Yönetimi

Tedarikçi Yönetimi nedir? Tedarikçi Yönetiminin önemi nedir? E-Ticarette ürün tedariği yönetmek için nelere dikkat edilmelidir? Makalemizi inceleyebilirisniz.
06.02.2023 10:30

E-Ticaret Siteleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

E-ticaret siteleri fiyatları, domain, hosting yıllık kiralama bedelleri, iş modeline uygunluk, e-ticaret paket özellikleri ve daha bir çok farklı bileşene göre belirlenir.
26.01.2023 10:30

E-Ticarette Ödeme Sistemleri Tercihi Nasıl Yapılır?

E-ticarette ödeme sistemleri nasıl tercih edilir? Hangi ödeme yöntemi niçin tercih edilmelidir? Alternatif ödeme sistemleri nelerdir?
15.01.2023 10:30

Marka ismi oluşturma ve markalaşma süreci

Marka ismi oluşturma, markalaşma sürecinin yönetimi, marka ismi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler...
09.01.2023 10:30

İş fikirleri bulmak

E-ticarette iş fikirleri ve para kazandıracak işler nasıl bulunur? Küçük işletmeler için iş fikirleri nasıl geliştirilir? Proticaret iş fikrime nasıl destek olur?
03.01.2023 10:30

SEO nedir? Nasıl yapılır?

SEO nedir? Nasıl yapılır? E-ticarette SEO uygulamaları nasıl olmalıdır? Proticaret hazır e-ticaret paketlerinde SEO uygulamaları nasıl yapılır?
30.12.2022 17:30

E-ticaret yeni başlayanlar için yol Haritası

E-ticarete başlamak isteyenler için yol haritası nelerdir? Neden e-ticaret yapmalıyım?
25.12.2022 17:30

B2C e-ticaret nedir?

B2C E-ticaret nedir? Üretici yada tedarikçi firmanın doğrudan tüketiciye satış yapmasıdır. B2C e-ticaretin Avantajları Nelerdir, B2C özellikleri ve B2C ile B2B farkları ve daha fazlası ..
15.12.2022 17:30

E-Ticaret Sitesi

E-ticaret sitesi ve e-ticaret siteleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi fiyatları ve avantajlı Proticaret e-ticaret paketlerinden yararlanın..
07.12.2022 17:30

E-Ticaret paketleri ve paket fiyatları

E-ticaret paketleri seçim kriterleri nelerdir? E-ticaret paketleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz E-ticaret sitesi kurmak ve Proticaret ile E-ticaretin avantajlarını görmek için tıklayın.
01.12.2022 17:30

C2C E-Ticaret Nedir? C2C Paket Fiyatlar ve Özellikleri Nelerdir?

E-Ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız Proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın.
125.11.2022 17:30

Sermayesiz e-ticaret nedir? Nasıl yapilir?

E-ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın
17.11.2022 18:30

E-Ticaret sitesi fiyatları ve e-ticaret paketleri seçme kriteleri

E-ticaret sitesi fiyatları , e-Ticaret Paketleri ve hazır e-ticaret sitesi yazılımı için ihtiyacınıza ve bütçenize uygun özellikleri proticarette bulabilirsiniz. E-ticaret sitesi fiyatlarının e-ticaretinize ve bütçenize uygunluğu için iş modülleri ve fiyatları karşılaştırın.
15.11.2022 11:30

E-ihracat nedir? E-ihracat nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

E-ihracat nedir? ifadesi tam olarak internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifade ile e-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetlerden birisi de e-ihracattır.
10.11.2022 11:30

internetten satış yapmak nedir? Nelere Dikkate edilmelidir?

İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir. Temel de satış faaliyetinin yüz yüze satış yerine internet ortamına taşınmış halidir.
02.11.2022 11:30

E-fatura ve E-arşiv nedir? E-ticarette nasıl kullanılır?

E-fatura ve e-arşiv, geleneksel olarak kağıt üzerinde ıslak imzalı ve kaşeli kesilen faturaların artık dijital ortamda aynı güvenlik ve yasal çerçevede uygulamaya konulmuş hali olduğunu herkes tarafından bilinmektedir.
27.10.2022 12:30

B2B -ticaret nedir? Nasıl yapılır?

Bu makalemizde B2B E-Ticaret nedir? B2B E-ticaret Nasıl yapılır? B2B E-Ticaret yazılım Fiyatları ve özellikleri nelerdir? Proticaret B2B E-Ticaret yazılım paketi avantajları nelerdir? Sorularının cevablarını bulacaksınız. Keyifli okumalar..
22.10.2022 12:30

E-Ticaret nedir? Nasıl yapılır? E-ticarete avantajlı başlangıç

E-Ticaret, internet üzerinden online ödeme sistemleri kullanılarak mal veya hizmet alışverişi yapmaktır. E-Ticaretin ilk çıktığı 90’lı yıllardan itibaren genişleyen hacmi, iş modelleri halihazırda ticaret yapanlar veya ticarete atılmak isteyenlerin her geçen gün ilgi odağı olmakla kalmayıp aynı zamanda bir nevi mecburiyeti haline gelmeye devam etmektedir.
20.10.2022 12:30

Canva nedir ve nasıl kullanılır?

Canva internet üzerinden çalışan her türlü tasarımın yapılabileceği bir tasarım programıdır. Ücretsiz bir platform olması, içerisinde yüzlerce tasarım kalıpları bulunması, web sayfaları, e-ticaret paketi sayfa ve sliderleri için kullanılabilecek garfik, info grafikler için kolay kullanılabilir platformdur.
10.10.2022 12:30

E-ticarette ürün degişimi ve iade sürecleri nelerdir?

E-Ticarette ürün iadesi nedir? Yasal haklar nelerdir? E-Ticaret ürünü iade süresi kaç gündür? E-Ticarette Ürün Değişimi ve İade Süreçleri nasıl yönetilmelidir? İade edilmeyen/edilemeyen ürünler nelerdir?
02.10.2022 12:30

E-ticarette kargo yonetimi nedir? Nasıl olmalıdır?

Kargo Nedir? E-Ticarette Kargonun Önemi, Kargo Süreçleri Nasıl Yürütülür? Kargo Paketlerinin önemi nedir, nasıl olmalıdır? E-Ticaret kargo anlaşmalarında nelere dikkat edilmelidir? kargo süreçlerinin stratejik noktaları nelerdir?
25.09.2022 12:30

E-Ticarete sıfırdan başlamak ve e-ticaret yapmak için başlangıç rehberi

E-ticarete sıfırdan nasıl başlanır? E-ticaret için şirket kurmak zorunlu mu? hangi şirket türünde e-ticaret yapmak daha avantajlı? E-ticaret için nasıl bir iş modeli seçmeliyim?
16.09.2022 12:30

E-ticaret ile hobiler kazanca nasıl dönüştürülür?

Hobilerin e-Ticaret yolu ek kazan yolu olması için şirket kurmak gerekli midir sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
07.09.2022 12:30

E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurma, e-Ticaret Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret için şirket kurma maliyetleri, kurulacak olan şirket tiplerine göre değişmektedir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
30.08.2022 12:30

E-Ticarette Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İnternette Güvenli Alışveriş nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Sanal kart güvenliği artı güvenlik midir?
25.08.2022 12:30

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret sitelerinde ödeme sistemi alt yapısının kurulması E-Ticaret sitesinin hayata geçirilmesinin belki de en önemli aşamasıdır. E-Ticaret olsun, konvansiyonel ticaret olsun nihai hedef satıştır. Parasını alasınız ki ürünü veresiniz.
15.08.2022 12:30

Hazır e-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır e-Ticaret Paketleri Nelerdir?

Hazır E-Ticaret sitesi internet üzerinden satış yapmak için hazırlanmış uzman yazılım ve web sitesidir. E-Ticaret sitesinin hazır olması demek sadece tek başına bir web sayfası demek değildir. Aynı zamanda içinde büyük modüler bir sistemi barındırır.
08.08.2022 12:30

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar, Hizmetleri Nelerdir?

E-Ticaret Danışmanlığı alarak tüm e-ticaret süreçlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. E-Ticaret danışmanı, e-ticaret projenizin başarılı olabilmesi için gerekli e-ticaret sitesi kurulum ve entegrasyon süreçlerinde size danışmanlık verir.
06.08.2022 12:30

Pazaryerlerinde Satış Online Satış Rehberi

Pazar yerleri satıcıların ve alıcıların sayısının sınırsız olduğu yerlerdir. Ticaret dünyasında satıcı ile alıcıyı bir araya getirmek tarihi bir gelenektir. Ancak e-ticarette satıcı ve alıcıyı (B2C) bir araya getirmek yeni bir gelenektir. E-Ticaret yapmak isteyenleri E-Ticaret Sitesi Kurma şartından kurtarıp satıcıların her halükarda alıcılara ulaştığı platformlardır. .
04.08.2022 12:00

İnternetten Satış Online Satış Rehberi

İnternetten satış yapmak isteyen satıcıların internetin sunduğu avantajlardan yararlanabilmesi için birbirlerini etkileyen süreçleri çok iyi takip edip kendilerini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü internetin sunduğu avantajlar her geçen gün artarken aynı zamanda rakip meslektaşları tarafından dan da bu avantajların kullanıldığının unutulmaması gerekir. Bu makalemizde internetten satış rehberi diğer adı ile online satış rehberi konusunu ele alacağız. .
02.08.2022 12:00

Amazon'da Satış Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Amazon gibi e-ticarette dünya devi olan bir e-pazaryeri platformunda yerinizi alabilmek için neler yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.
30.07.2022 12:00

Aliexpress'de Satış Nasıl Yapılır?

Aliexpress Çin’den dünyaya yayılan e-pazaryeridir. Aliexpress ve Alibaba gibi global çapta hizmet veren platform ülkeler çapında yerel B2C e-pazaryerleri satın alarak açmaktadır.
28.07.2022 12:00

eBAY'de Satış Nasıl Yapılır?

eBAY açık artırma şirketi olarak 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kuruldu. Kısa sürede dünyanın her yerinde alış veriş yapabilme imkanı sunduğu için global bir pazaryeri halini aldı.
26.07.2022 12:00

N11'de Mağaza Nasıl Açılır

N11 Mağaza Türkiye’de ilk anda alışılmadık ismi ile B2C iş modeli ile 2013 yılında Doğuş Grubu ve Güney Koreli ortağı SK Group’un ortaklığı ile açıldı. Kısa zamanda adından söz ettiren N11 bünyesine kattığı binlerce N11 online dükkanı ile milyonlarca müşteriye ulaşmıştır.
24.07.2022 12:00

Hepsiburada'da Mağaza Nasıl Açılır?

Hepsiburada 1998 yılından B2B ve B2C iş modeli ile hayata geçmiştir. Hepsiburada Mağaza açma, Hepsiburada; standart, Kadın Girişimci ve Hepsi Türkiye’den mağazaları açma, Hepsiburada’da mağaza açma avantajları, internetten online satışta Hepsiburada.com üzerinden yapılacaklar gibi konuları ele alacağız.
22.07.2022 12:00

Trendyol'da Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol’da dükkan açmak teknolojiyle alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktır. Pazaryerleri içerisinde 2010 yılında kurulmasına rağmen en büyüğü konumuna gelmiştir. Kendi ifadeleri ile e-ticaret ekosistemine pozitif etki yapan bir ekip olma yolunda adım adım ilerliyor.
20.07.2022 12:00

E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu

Entegrasyon, uyum ve bütünleşme anlamında teknik bir kelime ve kavramdır. Konumuz açısından E-Ticarette entegrasyon e-ticaretin eko sistemindeki ilgili paydaşlarla (Pazaryerleri, kargolar, tedarikçiler vd.) uyum içinde, bütünleşik, hızlı, güvenilir bir şekilde çalışmayı tanımlayan bir kavramdır.
17.07.2022 11:45

Stoksuz E-Ticaret Dropshipping Nasıl Yapılır?

Drop Shipping veya stoksuz e-ticaret, satıcının elinde stok tutmadan müşteri siparişlerini kabul ettiği bir perakende satış şeklidir.
30.06.2022 17:45

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

E-Ticarette En Çok Satan Ürünler nelerdir sorusun cevabı ile Ticarette en çok satan ürünler, internette en çok ürün satan sektörler, dünyada en çok satılan ürünler hangileridir sorusu konvansiyonel (fiziki) ticarette de birbirine benzer sonuçlar veren sorulardır.
05.07.2022 22:00

E-Ticaret Yazılım Özellikleri Neler Olmalı?

E-Ticaret yazılımı nedir, en uygun e-ticaret yazılımı nasıl seçilir, profesyonel e-ticaret paketleri, e-ticaret yazılımlarına nelere dikkat etmeliyiz?
26.06.2022 11:15

E-Ticaret Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri

e-Ticaret yazılımlarının yazılarında aranması gereken temel özellikler ara yüzden “User İnterface”UI” ziyade e-ticaret paketlerinin öz yetenekleri ve bağlantılı sistemlerle e-ticaret ekosistemlerine uyumluluğu üzerinden değerlendirilmelidir.
11.06.2022 - 13:30

E-Ticaret Nedir? Türleri Nelerdir?

E-ticaret ( e-commerce ) son yıllarda alışveriş yapma, ürün ve hizmetleri sunma konusunda küresel modern ekonominin temel yapısı haline geldi
07.06.2022 16:55

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından...
20.04.2021 - 17:30

E-Ticaret Siteleri İçin Seo mu? Adwords mu?

E-ticaret sitenizin gün içerisinde aktif bir şekilde ziyaret edilmesini, ürünlerinizin geniş kitleler tarafından talep görmesini diliyorsanız; sitenizin seo uyumlu olduğundan mutlaka emin olmanız ...
20.03.2021 - 17:30

E-Ticarette Mobil Alışverişin Önemi

Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş ...
20.02.2021 - 17:30

E-Ticaret Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür

Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü ...
20.01.2021 - 17:30

E-Ticaret Site Güvenirliği

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak, bir şeyler alıp satmak yani geniş anlamı ile ticaret yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Artık firmalar ve küçük işletmelerin ...
20.12.2020 - 17:30

E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize istediğimize erişme noktasında büyük kolaylıklar sunuyor. İnternetin bize sunduğu bu kolaylıkların başında ilk sırada alışveriş siteleri yer ...
20.11.2020 - 17:30

E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi

E-Ticaret hızla yayılmakta olan alışverişi daha kolay hale getirmekte olan bir sektördür. Alışveriş için veya gezinti yapmak için siteye girenler yorum kısımlarına ne düşündüklerini...
20.10.2020 - 17:30

E-Ticarette Ziyaretçileri Üyeye Çevirme

Ticaret hayatını başarılı ve kazanç dolu bir şekilde yürütmenin oldukça zor olduğu günümüzde teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşteri portföyünü arttırmanın yolları bulunuyor. Zaten teknolojiye...
20.09.2020 - 17:30

E-Ticarette Pazarlama Taktikleri

E-ticaret pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda, markanız için yalnızca bir kaç e-posta ve ağızdan ağızdan yapılan reklamdan daha fazlası gerektiğini biliyorsunuzdur.
20.08.2020 - 17:30

E-Ticarette Adwords Neden Önemli

Google firması tarafından sağlanan bir reklam hizmetidir. Çevrimiçi reklamcılık olarak adlandırılır. İstediğiniz kelime ve kelime gruplarını seçer reklam oluşturur. Böylelikle siteniz arama neticesin de bu hizmet yardımıyla...
20.07.2020 - 17:30

E-Ticarette Social Media Monitoring

Günümüzdeki çoğu e-ticaret platformu, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanıyor. Bu ağlar, işletmelere tüketiciyle gerçek zamanlı iletişim kurma imkanı veriyor.
20.06.2020 - 17:30

E-Ticarette Sepet Ortalaması Nasıl Arttırılır?

Pazarlama çalışmalarınız da devamlı müşterilerinize özel kampanyalar yapın. Size asıl parayı kazandıran müşterilerdir. Bu müşterilere e-posta yoluyla ulaşıp özel çalışmalar yapabilirsiniz. Devamlı müşterilerinize değişik fırsatlar, kampanyalar veya açılış sayfası hazırlayarak ulaşabilirsiniz.
20.05.2020 - 17:30

E-Ticarette Dönemsel Kampanyaların Önemi?

Arama, e-ticaret işletmeleri için önemli bir gelir kaynağı olarak sürekli büyüyor. Ancak, özellikle işinizde binlerce işletme, hızlı değişen hisse senedi ve sürekli değişen fiyat ve promosyonlar varsa, yönetmek zor bir alan olabilir.
20.04.2020 - 17:30

E-Ticarette SEO Önerileri

E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır
20.03.2019 - 19:30

E-Ticarette Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarımı, web siteleri söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Başarılı bir e-ticaret web tasarımı, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmanıza ve potansiyel olarak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.
20.03.2020 - 17:30

E-Ticaret Sitesi Kurmak

İnternet teknolojileri sayesinde işiniz için coğrafi sınırlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi gerek ülke geneline, gerekse de tüm dünyaya ulaştırmak artık çok daha kolay.
04.03.2019 - 18:30

E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım?

Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz.
20.02.2019 - 18:30

Proticaret Ücretsiz E Ticaret Yazılımı

Proticaret, ücretsiz e ticaret sistemi sunan Asp.NET tabanlı bir yazılımdır. İlk olarak 2003 yılında tamamlandı. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip eden yıllar boyunca alt yapımızda sayısız değişiklik ve güncelleme gerçekleştirerek bugünlere geldik. Amacımız ise bu hizmeti kullanıcılarımızın başarısı ile taçlandırmaktır.
15.01.2019 16:30