E-İhracat Nedir? E-İhracat Nasıl Yapılır?

E-ihracat internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. E-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetin adıdır.

10.11.2022 11:30 Proticaret
E-İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

E-ihracat

E-ihracat nedir? ifadesi tam olarak internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifade ile e-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetlerden birisi de e-ihracattır. Tarih boyunca ticari faaliyetler, ticaret ağlarının, ticari yolların, ticaret yapılarının büyüklüğü, coğrafyasının genişliği ile süre gelmiştir. İnternetin getirdiği avantajlardan birisi de tarihi olan her şeyin aynı zamanda internet üzerine taşınması olmuştur. Bundan nasibini en çok alan sistem e-ticaret olmuştur. Dünya çapında devasa kuruluşlar bu seviyelere gelmek için uzun yıllar çaba sarf etmişlerdir. Ancak internet ve e-ticaret firmaları onlara kıyasla çok ama çok kısa zamanda devasa boyutlara ulaşmışlardır. Hatta bu tür firmaların ürünlerini internet üzerinden e-ticaret ve e-ihracat boyutuna taşımışlardır. Ülkemizde de durum aynıdır. Genel anlamda ihracat yapan firmalar halkın gözünde büyük ve saygın firmalardır. Bu noktadan hareketle e-ticaret yapan firmalar hem büyüme potansiyeli açısından ayrı bir yerde konumlandıkları ortadadır.

İhracat Nedir? E-ihracat Nedir?

İhracat; iktisadi ve ticari bir terminolojidir. Günlük dilde de kullanılan “ülke dışına satışları” ifade eden terimdir. İktisadi terminolojideki ifadesi bir mal veya hizmetin, bir ülkenin gümrük sınırlarının dışına ya da serbest bölgelere, yürürlükteki ihracat ve gümrük yönetmeliği kapsamında satış gerçekleştirme işlemidir. Yurt dışına satış yapan tacirlere halk arasında ihracatçı ifadesi kullanılır. Klasik yapı itibari ile ihracatçılar “İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğine üye, vergi numarasına sahip, gerçek ya da tüzel kişi statüsüne sahip” özel veya tüzel kişiliklerdir. e-iharacat ise ihracatçıların satışlarının kurdukları internetten satış yapmak nedir? Nelere dikkat edilmelidir? makalesine göz atabilirsiniz. Web siteleri vasıtası ile yaptıkları satışlar olarak tanımlanmaktadır. Sadece ülkemizde değil dünyada e-ticaret dolayısı ile e-ihracat sektörü her geçen gün devasa adımlarla büyümektedir. Böyle bir büyüme karşısında girişimciler için e-ticarete ve e-ihracata kayıtsız kalmak imkansız görünmektedir.

Mikro İhracat Nedir? Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

E-ihracatın kolaylaştırılmış, adından da anlaşılacağı üzere küçültülmüş versiyonudur. Mikro ihracat KDV hariç fatura tutarı 15.000 euro, ağırlığı ise 300 kilogramın altında olan yurt dışı satışları için kullanılan terimdir. Yöntem olarak ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) ile işleme konulur. Gümrük muafiyeti olması nedeniyle mikro ihracat yapmak için firmanın ETGB düzenleme yetkisine sahip kurumlar aracılığıyla yapılır. Bu firmalar kargo/lojistik/nakliyat mantığı üzerinden çalışırlar. Son yıllarda elektronik ihracat yapmak, devlet tarafından teşvik edilmekte. Bu hususta hibeler yapılmaktadır.

Neden E-ihracat Yapmalısınız?

E-ticaret yapmak firmamızı daha yukarılara taşımak için bir fırsattır. Bu fırsatlardan bir tanesi de e-ihracat yapmak ve dünyaya açılmaktır. Çünkü yurt dışına ürün satmak hem kazançlı hem de prestijli bir ticari durumdur. Bu durum aynı zamanda Türkiye’deki rakiplerinizin de önünde olmak, onlarla rekabet etme yerine uluslararası satışla kendi mecrasında yol almak demektir. e-ihracatta rekabet uluslararası boyuttadır. Ancak bu rekabet unsuru sizi ve firmanızı başka noktalara taşır. E-ihracatta rekabet etmeyi öğrenmek, burada belirli oranda başarılar kazanmak ticari bir deniyim gerektirir. Hele hele de e-ticari deneyimde sizi başka yerlere taşır. Klasik ticarette uluslararası ticaret yapmak, buralarda müşteri bulmak, rekabet etmek, tahsilat yapmak gibi hususlar için oldukça yüksek deneyim, satış pazarı, ödeme yöntemleri gibi bir çok hususu halletmeniz gerekirken e-ticaret vasıtası ile e-ihracat yaptığınızda bu deneyimleri sadece internet üzerinden elde edebilirsiniz. üstelik e-ticaret yapmak için eskisi gibi büyük sermayeler ve yatırımlar da gerekmez. e-ticaret sitesi kurmak suretiyle e-ihracat ve e-ticaret sitesi kurmak çok kolay hale gelmiştir. Bu işlemi kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca bir sistem kurmanıza gerek yoktur.

E-ihracat Nasıl Yapılır?

E-ihracat yapmak internetten satış online satış rehberi gibi çalışmaları inceleyip bir e-ticaret web sitesi açabilirsiniz. Eğer e-ticaret yapıyorsanız mevcut e-ticaret altyapınızı geliştirebilir; e-ihracat yapmak istediğiniz sektöre göre sektorel e-ticaret paketleri, e-ticaret altyapısı seçerek e-ihracata başlama maliyetlerini düşürebilirsiniz. E-ihracat platformlarına markanızı tescil ettirerek girmenizde çok yüksek fayda var. Ayrıca uluslar arası e-ticaret için sitenizle entegre e-pazaryerlerine mağaza açabilirsiniz. Örneğin Amazonda satış internette online satış rehberi mkalesini inceleyerek başlangıç yapabilirsiniz.

Şirket Kurulumu

E-ticarette fatura kesme zorunluğu olduğu için mutlaka şirket kurulması gerekmektedir. Yurt içi yada yurt dışı olması durumu değiştirmeyecektir. Eğer e-ticaret ve e-ihracat düşünüyorsanız şirket kuruluş sürecinizi tamamlamanız gerekmektedir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak e-ticaret şirketi için gerekenler makalesine göz atabilirsiniz.E-ihracat yapmak için teşviklerden, eğitimlerden ve desteklerden yararlanmak istiyorsanız ayrıca şirket kurulum sürecine dikkat etmenizde fayda vardır.

E-ihracat Sitesi Kurmak

Başlangıçta hazır e-ticaret sitesi nedir? Hazır e-ticaret paketleri nelerdir?makalemizi inceleyebilirsiniz. Hazır e-ticaret sitesi açmak hazır bir e-ticaret paketi kurmak ile aynıdır. E-ticaret sitenizin Domain ve hosting hizmetlerini alıp sitenin tasarımı yapabilirsiniz. Ardından ürünlerinizi listeleyebilirsiniz. e-ihracatın hedef kitlesi farklı olduğu için ürün ve hizmetlerinizin tanımlanması, dil yapısı farklı olacağı için sitenizde buna dair altyapı kurmanızda fayda vardır. Ayrıca e-ticaret altyapınızda kur farklarından dolayı sanal pos entegrasyonları vb. uygulamaların yapılması gerekmektedir.

E-ihracat Altyapısı Seçmek

E-ticaretin kuralları ve e-ihracatın kuralları kendi içinde belirli bir düzlemde ilerlemektedir. Bunların başında e-ticaret sitelerinin güvenliği ve güvenirliğidir. Hele hele e-ihracat yapmak istenildiğinde güven ve güvenirlilik en önemli noktadır. E-ihracat altyapı seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da dil seçenekleridir. İhracat altyapılarının çoğu sadece İngilizce dilini destekler. Hatta birçok e-pazaryerleri birden fazla dil seçeneği bulunmamaktadır. Dolayısı ile dil desteği için e-pazaryerleri ile entegrasyonlar yapılarak bu sorun halledilebilir.

Stratejiler Oluşturmak

E-ihracat kelimesi doğrudan ürün ve hizmetlerin doğrudan yurt dışına satış anlamına geldiği için satış stratejisi oluşturmak işin ana omurgasını oluşturur. Bunun için e-ihracat yol haritası oluşturmak için detaylı bir analiz yapılmasında ve bu konuda gerekirse bir danışmanlık alınmasında fayda vardır. e-ticaret danışmanlığı nedir? Nasıl yapılır? makalemizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret stratejisinin diğer önemli bir unsuru da marka stratejisi oluşturmaktır.

E-ihracat Yapmanın Şartları Nelerdir?

E-ticaret yolu ile e-ihracata başlamak isteyenler için öğrenme ve bireysel deneyimler yaşamak için genellikle “mikro ihracat” yöntemi denenebilir. Çünkü Mikro ihracat, e-ticaret sitelerinin doğrudan tüketiciye satış yapmasını mümkün kılan bir yöntemdir. Mikro e-ihracat yeni başlayanlar için nisbeten kolaydır. İhraç edilen malın fiziki ağırlığı 300kg ve satış fiyatı vergiler dahil 15.000 €’dan az olması mikro ihracatı cazip kılmaktadır.

E-ihracat Yapmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler aslında internetten satış online satış rehberi, internetten satış yapmayı bilmekten geçmektedir. Çünkü e-ticaretin ayrıntılarını biliyorsanız e-ihracatın yapısını da kısa zamanda vakıf olabilirsizin. Ancak bütün bunların yanında bir e-ihracat eğitimi almanız en faydalı yöntemdir.

E-ihracat İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Elektronik ihracat, fiziki ihracata göre belge ibrazı konusunda avantajlıdır. Bu nedenle bazı büyük markalar yurt dışına ihracat yapmak istedikleri malları artık e-ihracat şeklinde yapmaya başlamışlardır. E-ihracat için gerekli belgelerin başında Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı’dır. Kısaca ETGB, taşıyıcı firmalar tarafından dijital ortamda hazırlanır. Elektronik ihracat sürecinde yetkili bir taşıyıcı firma ile çalışılması gerekir.

Taşıyıcı firmalar ise genellikle şu belgeleri talep eder:

 • ✓ İhracat bilgi formu
 • ✓ İmza sirküleri
 • ✓ Türkçe ve İngilizce fatura
 • ✓ Yetki belgesi belgesi
 • ✓ Çeki listesi

E-ihracat Siteleri Hangileridir?

E-ihracat için kendi e-ticaret siteniz belirli bir etki alanına sahip olmadan, belirli bir markalaşmayı başarmadan satış yapmanızda istediğiniz başarıyı sağlayamayabilir. Ancak uluslararası e-ticaret pazaryelerinde de sanal mağaza açarak destekleyebilirsiniz. Ayrıca uluslararası e-pazaryerlerinde sanal dükkan açmanız e-ihracatı görmeniz, öğrenmeniz, deneyimlemeniz ve çeşitli desteklerden yararlanmanız için büyük bir kazanç haline gelebilir.

Ülkemizde alışılagelmiş olarak bir çok uluslararası e-pazaryerleri vardır. Amazon, Aliexpress, Etsy, eBay gibi kuruluşunun kökeni yurt dışında olan pazaryerleri bulunduğu gibi ülkemizde kurulmuş ancak pazaryeri olarak ihracat yapabildiğiniz Trendyol, Hepsiburada, N11 gibi pazaryer öncü e-ticaret platformları arasında bulunan Trendyol, Hepsiburada, Gittigidiyor ve n11 gibi siteler üzerinden yurt dışına satış yapabilirsiniz.

İlgili içerikler olarak şu rehberleri inceleyebilirsiniz.

E-ihracat Eğitimi

E-ticarette dolayısı ile e-ihracat ürün satışı modeli yapısal gereksinimler çok kısa zamanda değişiklikler göstereceği için başlangıçta temel bilgilere sahip olmayı gerektirir. Bu temel bilgileri aldığınızda yeni dinamikleri siz de öğrenebilir hatta yeni dinamikler katabilirsiniz. Bu nedenle proticaret gibi e-ticaretin en eskilerinden e-ticaretin temel dinamiklerini öğrenebilirsiniz. Bunun için seminerlerimiz sayfamızdan takip edebilir, konu ile alakalı bizimle irtibata geçebilirsiniz.

E-ihracat Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

E-ticaret ve e-ihracat sadece kolay bir kelimeden ibaret değildir. Tâ ki e-ticareti ve e-ihracatı deneyimleyip öğrenene kadar. Bu nedenle e-ihracat stratejinizi olası bütün etmenleri üzerinden değerlendirip avantajlarını ve dezavantajlarını iyi hesap etmelisiniz. Sonra yapılabilir mi evet noktasına geldiğinizde işe başlamalısınız.

E-ihracatın Avantajları Nelerdir?

E-İhracatın avantajlarını aşağıda maddeler halinde görebilirsiniz.

 • ✓ Vergi avantajı, KDV iadesi avantajı vardır.
 • ✓ Çeşitli teşviklerinden özellikle devlet teşviklerinden faydalanabilirsiniz. E-ihracat destekleri linkini ziyaret edebilirsiniz.
 • ✓ Bankalar ihracatçılara kredide daha esnektirler. İhracatçı kredisi alabilirsiniz.
 • ✓ Hem tüketiciye (B2C) hem de firmalara (B2B) ürün satışı yapılabilir. Hatta yerine göre müşteriden müşteriye (C2C) bile yapabilirsiniz
 • ✓ Ödemeler döviz olarak alındığı için kâr oranı daha yüksektir. Ülkeye döviz girdisi sağlanmış olur.
 • ✓ Kargo ve lojistik avantajı vardır.
 • ✓ Nakliyat sigortası vb. hususlar kargoda daha uygun maliyetlerdedir. Üstelik satışta ürünün fiyatına eklemlenmiştir.
 • ✓ Bazı ürünlerde ilave sertifikasyon yoktur.
 • ✓ Alıcılarla doğrudan iletişime geçildiği için aracı yoktur.
 • ✓ Müşteri kitlenizin beklentisini öğrenebilirsiniz.
 • ✓ Doğrudan tüketiciye satış yapmayı mümkün kıldığı için potansiyel müşteri sayısı çok daha fazladır.

E-ihracatın Dezavantajları Nelerdir?

E-İhracatın dezavantajlarını aşağıda maddeler halinde görebilirsiniz.

 • ✓ e-ihracat mikro ihracat olduğu için belirli bir sınırın içinde kalmanız gerekir.
 • ✓ Ürünlerinizin iade ve değişiminde maliyet yurt içi satışlara göre yüksektir. Muhatap doğrudan e-ihracatçıdır.
 • ✓ E-ticaret web siteniz international gereklilikleri sağlaması gerekir. Bunun için gerekli altyapı yatırımı yapmalısınız.
 • ✓ Yurtdışı gönderimlerde farklı protesedürler vardır. Bazen evrak bazında bazende ürün bazında öğrenmeniz gerekir.
 • ✓ Pazarlama, sipariş alma, paketleme, gönderim ve teslim operasyonları yurt içinden farklı ilerleyeceği için bu süreçlere detaylıca hakim olmanız gerekir.
 • ✓ Müşterilerin iletişim kanalını doğru kurmanız gerekir. Bazı müşteriler ana dilleri ile iletişim yapmakta ısrar edeceklerdir. Bu nedenle hedef kitlenizi iyi tanımlamanız, web sitenizin dil desteğini ona göre seçmeniz önemlidir.

İhracat Muhasebesi Nedir?

İhracat muhasebesi klasik muhasebe kayıtlarımızın ihracat muhasebesi versiyonudur. Bunun için ya ihracat muhasebesini bilen bir uzmanla çalışabilirsiniz yada ihracat muhasebesi deneyimi olan müşavirlerle çalışabilirsiniz. Bu noktada önemli ve dikkat edilmesi gereken husus kur sabitlemesi veya farklarından doğan durumların doğru takip edilmesidir.

İhracat Faturası Nedir? E ihracatta Kesilecek Fatura Nasıl Olmalıdır?

e-ihracat da bir satış olduğu için faturalandırılması şarttır. İhracat faturaları genellikle iki dilde kesilir. Klasik faturadan farkı, faturadaki para birimi ve KDV’siz olmasıdır. E-ihracatta ise yurt içi e-ticaret işlemlerinde kullanılan e-fatura sistemine benzer bir uygulama vardır.

e-ihracat Faturası Nasıl Hazırlanır?

Ürün siparişi alındığında ihracatın yasal prosedürlerine uygun bir fatura hazırlarsınız. Bu faturalarınızı e-arşiv fatura veya e-fatura olarak düzenleyebilirsiniz. (earşiv fatura ve earşiv fatura nedir ve farkları nelerdir konusunda e-fatura ve e-arsiv nedir? E-ticarette nasıl kullanılır? ) makalesine göz atabilirsiniz. İhracat faturası, aşağıdaki bilgileri içerecek şekilde hazırlanır.

1. Alıcının adı - soyadı (işletme ise unvanı), açık adresi, vergi numarası ve vergi dairesi
2. Satıcının ticari unvanı, açık adresi, vergi numarası ve vergi adresi
3. Fatura numarası ve fatura tipi (fatura order no)
4. Faturanın düzenlenme tarihi
5. Ürün ya da ürünlerin menşe ülkesi/ülkeleri
6. Gönderi teslim şekli
7. İmza ve kaşe (e-imza olabilir)

E-ihracat faturasında gümrük çıkış beyannamesi düzenlenir. Mikro ihracatlarda ve gümrük çıkış beyannamesi düzenlenmeyen satışlarda e-ihracat faturası kesilmez. E-ihracat faturasında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın da bilgilerine yer verilir. E-ortamda düzenlenen bu faturaların alıcı kısmına bakanlığın adı yazılır. E-ihracat faturası kesmek için mali mühür, GİB başvurularını tamamla ve bir fatura entegrasyon sistemi kullanıyor olmak gerekir.

İhracat Beyannamesi Nedir?

İhracat beyannamesi, ihracat ve varsa ürünlerin ayrıca bir mevzuatı ilgili mevzuata uygun bir şekilde hazırlanan ve ilgili ihracatçı birliği tarafından onaylandıktan sonra gümrük idaresine sunulan belgedir. Doğrudan mal sahibi ya da vekili tarafından düzenlenir. Tescil için ibraz edilen beyannamelerdeki bilgilerde sonradan değişiklik yapılamaz.

E-ihracat beyannamesi sürecin yol haritası şeklindedir. Bu nedenle birden fazla (Sekiz nüshalı bir takım ya da dört nüshalı iki takım) düzenlenir. Her bir nüsha ilgili makamlara teslim edilir.

E-ihracat Beyanname gerektiren ihracat işlemleri için ise Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü'nün 2019/5 sayılı genelgesi ile ücret düzenlemesi yapılmıştır. Bu genelgeye göre e ihracat beyannamesi ücreti 5 TL’dir.

İhracat Kredisi ve Kredili İhracat Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Kredili ihracat, ihracat bedelinin, Türk Parası Kıymetini Koruma Mevzuatına göre yapılan ihracattır. Temelde İhracat kredisi ise ihracatçılara ve ihraç mallarını üreten firmalara sağlanan ve ihracatı artırmaya yönelik teşviklerdir. E-ihracat firmaları ile fiziki ihracat yapanlar temelde aynı imkân ve haklara sahiptirler. Hatta yer yer avantajlıdırlar. Örneğin e-ihracat yapan e-ticaret girişimcileri de KDV’siz fatura kesebilir ve KDV iadesi alabilirler. Bunun yanında kamu tarafından sunulan kredi ve teşviklerden yararlanabilirler.

İhracat Lisansı Nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere İhracat lisansı, ihracatın yapılacağı ülkenin ilgili kurumları tarafından ihracatçıya verilen bir çeşit izin belgesidir. İhracatçı lisansına sahip olmak özellikle kargo ve lojistik süreçlerinde, gümrük süreçlerinde firmalara büyük avantajlar sağlar.

İhracat Türleri Nelerdir?

e-ihracat ile ihracat arasında temel fark pazarlama yönteminin internet üzerinden yapılıyor olması ve satış rakamı ve ürün hacmi farkıdır. E-ihracat yapanların çoğunlukla mikro ihracat yaparak ihracatçı olacağı öngörüsü ile bazı teşvik tipleri öngörülmüştür. Bunun yanı sıra uluslararası e-pazaryerlerinin kendi bünyelerinde kurdukları lojistik sistemi meseleyi kolaylaştırmış o kadar. Şimdi bunlardan hareketle ihracat türlerini şu şekilde sıralabiliriz.

Mikro İhracat

Mikro ihracat KDV hariç fatura tutarı 15.000 euro, ağırlığı ise 300 kilogramın altında olan yurt dışı satışları için kullanılan terimdir. ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) ile işleme yapılır. Bu konuda yetkili gümrük müşavirliği veya bazı kargo/lojisik firmalarının müşavirlikleri de kullanılabilir.

Konsinye İhracat Nedir?

Konsiye ihracat satışı; bir ürünü satıcıya al bu ürünleri sat sonra bedeli öde denilerek verilen yapılan satıştır. Bunun e-ihracat yada ihracat olmasındaki durum satışların 1 yıl içinde yapılmasıdır. eğer satışlar 1 yıl içerisinde yapılmazsa İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'ne müracaat edilerek satış süreci uzatılabilir. Bu satış türü e-ihracatta doğrudan son kullanıcıya yapılmamışsa uygulamaya konulabilir.

Yeniden İhracat Nedir?

Yeniden ihracat, ithal edilmiş bir ürünün ihraç edilmesi işlemidir. Bir nevi dropshipping (stoksuz satış stoksuz e-ticaret dropshipping nasıl yapılır?) tipidir. Ancak ürün ülkemiz sınırlarına giriş yapıp ürün işleme, yeniden paketleme gibi işlemlerden de geçirilebilir. Buna da yeniden ihracat denilmektedir.

Bunların dışında Dolaylı İhracat, Bedelli İhracat, Kayda Bağlı İhracat gibi ihracat türleri vardır.

Ayrıca ihracatın olduğu her yerde ithalatın da olması ticaretin tabiatı gereğidir. Bu nedenle Net İhracat gibi başka kavramlar da mevcuttur.

E-ihracat Ödeme Şekilleri Nelerdir?

e-ticaretin temelinde olan her türlü ödeme yöntemlerinin sistemleri ile çalışma avantajı e-ihracatta da aynı ile kullanılabilir. Hatta daha fazlasıdır. çünkü düşünsenize yurt dışına bir ürün gönderdiniz ürün gitti ama ödeme alamadınız. Süreç ne kadar uzun ve zahmetli olur değil mi? Ancak elektronik ödeme sistemleri kullanıldığında uluslar arası geçerliği olan yapı sayesinde iş modelinize göre ödemeyi alacağınız garantisini elde etmiş olursunuz. Uluslararası e-ticarette bir çok ödeme yöntemi mevcuttur. Ancak en yaygın olan e-ihracat ödeme şekilleri ise şöyle sıralanabilir:

 • ✓ Kart ile Ödeme: internetten uluslararası ödemeye açık tüm kredi kartları kullanabilir.
 • ✓ SWIFT ile Ödeme: SWIFT, yurt dışındaki bir banka hesabına para gönderme işlemidir. Diğer bir ifade ile uluslararası havale/EFT (elektronik fon transferi) işlemidir.
 • ✓ Mobil Ödeme: internet üzerinden uluslar arası alışverişe imkanı sunan sistemlerdir.

E-ihracat ve Klasik İhracat Arasındaki Farklar Nelerdir?

e-ihracat artık günümüzün esnek yapısını, internet üzerinden güvenli alışverişin uluslar arası boyuta taşınmış halidir. Dolayışı ile klasik ihracata göre bir çok kolaylıkları vardır. bu kolaylıkların başında operasyonun baştan sona e-ihracatçının kendisinin adım adım takip edebilmesi, önündeki tek bir ekrandan tüm süreci görebilmesi gelmektedir. Aslında e-ihracat ile klasik ihracat arasında nasıl bir fark var cetveli yapılsa cetvele bakınca kimse klasik ihracat yapmaz denilebilir. Örneğin;

  süreç ve iş takibinde: E-ihracatçı tam yetkili iken klasik ihracatta yetkiler sınırlıdır. Beyanname sürecinde : E-ihracatçı elektronik iken klasik ihracatta standarttır. Gümrük müşaviri : E-ihraçatçıda şart değil iken klasik ihracatçı zorunludur. Gümrükleme süresi : ort. 12-48 saat iken 28 saat ila 7 iş günü

Yukarıdaki örneklere ihracatın tüm kalemleri eklemlendiğinde çok büyük bir avantajı olduğu açıktır. Ancak hem e-ihracatın iş ve işlem kalemleri hem de bornal ihracatın iş ve işlem kalemleri çok uzun olduğu için bu makalede bu örnekler yeterli görülmüştür.

Proticaret İnternetten Satış Yapmamda Bana Kolaylıklar Sunuyor mu?

E-ticaret konusunda proticaret geniş deneyimi, proaktif davranışı modeli ile müşterilerinin daima yanındadır.e-ticaret ve e-ihracat konusunda hazırlamış olduğu her iş modeli ve her bütçeye uygun altyapısı sunmaktadır.

b2c-e-ticaret-paketleri içerisinden e-ticarete ve e-ihracatodaklı satışa yönelik ihtiyaçlarınızı belirleyebilir ve bizimle irtibata geçebilirsiniz. E-ticaret altyapısındaki xml entegrasyonları ve pazaryerleri entegrasyonu ile her türlü entegrasyonları sağlayabilirsiniz. Özel proje talebi özel projelerde işbirliği ortaklığı kurabilirsiniz.

E-ihracat paketi ve özellikleri, b2c - B2b - C2c E-Ticaret yazılımı ile özel proje yazılım hizmetlerimiz için;
0555 961 12 00
0850 430 50 50
info@proticaret.org
yolu ile bilgi alabilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR

E-Ticaret Tedarik Zinciri Yönetimi

E-Ticaret tedarik zinciri yönetiminin önemidir? Tedarik zincirini doğru yönetmek için nelere dikkat edilmelidir?
09.02.2023 10:30

E-Ticaret Tedarikçi Yönetimi

Tedarikçi Yönetimi nedir? Tedarikçi Yönetiminin önemi nedir? E-Ticarette ürün tedariği yönetmek için nelere dikkat edilmelidir? Makalemizi inceleyebilirisniz.
06.02.2023 10:30

E-Ticaret Siteleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

E-ticaret siteleri fiyatları, domain, hosting yıllık kiralama bedelleri, iş modeline uygunluk, e-ticaret paket özellikleri ve daha bir çok farklı bileşene göre belirlenir.
26.01.2023 10:30

E-Ticarette Ödeme Sistemleri Tercihi Nasıl Yapılır?

E-ticarette ödeme sistemleri nasıl tercih edilir? Hangi ödeme yöntemi niçin tercih edilmelidir? Alternatif ödeme sistemleri nelerdir?
15.01.2023 10:30

Marka ismi oluşturma ve markalaşma süreci

Marka ismi oluşturma, markalaşma sürecinin yönetimi, marka ismi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler...
09.01.2023 10:30

İş fikirleri bulmak

E-ticarette iş fikirleri ve para kazandıracak işler nasıl bulunur? Küçük işletmeler için iş fikirleri nasıl geliştirilir? Proticaret iş fikrime nasıl destek olur?
03.01.2023 10:30

SEO nedir? Nasıl yapılır?

SEO nedir? Nasıl yapılır? E-ticarette SEO uygulamaları nasıl olmalıdır? Proticaret hazır e-ticaret paketlerinde SEO uygulamaları nasıl yapılır?
30.12.2022 17:30

E-ticaret yeni başlayanlar için yol Haritası

E-ticarete başlamak isteyenler için yol haritası nelerdir? Neden e-ticaret yapmalıyım?
25.12.2022 17:30

B2C e-ticaret nedir?

B2C E-ticaret nedir? Üretici yada tedarikçi firmanın doğrudan tüketiciye satış yapmasıdır. B2C e-ticaretin Avantajları Nelerdir, B2C özellikleri ve B2C ile B2B farkları ve daha fazlası ..
15.12.2022 17:30

E-Ticaret Sitesi

E-ticaret sitesi ve e-ticaret siteleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi fiyatları ve avantajlı Proticaret e-ticaret paketlerinden yararlanın..
07.12.2022 17:30

E-Ticaret paketleri ve paket fiyatları

E-ticaret paketleri seçim kriterleri nelerdir? E-ticaret paketleri teknik özellikleri neler olmalıdır? Ücretsiz E-ticaret sitesi kurmak ve Proticaret ile E-ticaretin avantajlarını görmek için tıklayın.
01.12.2022 17:30

C2C E-Ticaret Nedir? C2C Paket Fiyatlar ve Özellikleri Nelerdir?

E-Ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız Proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın.
125.11.2022 17:30

Sermayesiz e-ticaret nedir? Nasıl yapilir?

E-ticareti sermayesiz yapmak istiyorsunuz ancak sermayesiz e-ticarete nasıl başlanır diye düşünüyorsanız proticaret e-ticaret paketleri ile sermayesiz e-ticarete iyi bir başlangıç yapın
17.11.2022 18:30

E-Ticaret sitesi fiyatları ve e-ticaret paketleri seçme kriteleri

E-ticaret sitesi fiyatları , e-Ticaret Paketleri ve hazır e-ticaret sitesi yazılımı için ihtiyacınıza ve bütçenize uygun özellikleri proticarette bulabilirsiniz. E-ticaret sitesi fiyatlarının e-ticaretinize ve bütçenize uygunluğu için iş modülleri ve fiyatları karşılaştırın.
15.11.2022 11:30

E-ihracat nedir? E-ihracat nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

E-ihracat nedir? ifadesi tam olarak internet üzerinden yurt dışına yapılan satışlara verilen bir e-ticaret terimi olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifade ile e-ticaretin dünya ticaret ağına kattığı yeni hizmetlerden birisi de e-ihracattır.
10.11.2022 11:30

internetten satış yapmak nedir? Nelere Dikkate edilmelidir?

İnternetten satış, online satış, dijital satış, e-satış ya da e-ticaret, müşteri ve satıcıyı online ortamda bir araya getiren sistemlerin farklı söylemleridir. Temel de satış faaliyetinin yüz yüze satış yerine internet ortamına taşınmış halidir.
02.11.2022 11:30

E-fatura ve E-arşiv nedir? E-ticarette nasıl kullanılır?

E-fatura ve e-arşiv, geleneksel olarak kağıt üzerinde ıslak imzalı ve kaşeli kesilen faturaların artık dijital ortamda aynı güvenlik ve yasal çerçevede uygulamaya konulmuş hali olduğunu herkes tarafından bilinmektedir.
27.10.2022 12:30

B2B -ticaret nedir? Nasıl yapılır?

Bu makalemizde B2B E-Ticaret nedir? B2B E-ticaret Nasıl yapılır? B2B E-Ticaret yazılım Fiyatları ve özellikleri nelerdir? Proticaret B2B E-Ticaret yazılım paketi avantajları nelerdir? Sorularının cevablarını bulacaksınız. Keyifli okumalar..
22.10.2022 12:30

E-Ticaret nedir? Nasıl yapılır? E-ticarete avantajlı başlangıç

E-Ticaret, internet üzerinden online ödeme sistemleri kullanılarak mal veya hizmet alışverişi yapmaktır. E-Ticaretin ilk çıktığı 90’lı yıllardan itibaren genişleyen hacmi, iş modelleri halihazırda ticaret yapanlar veya ticarete atılmak isteyenlerin her geçen gün ilgi odağı olmakla kalmayıp aynı zamanda bir nevi mecburiyeti haline gelmeye devam etmektedir.
20.10.2022 12:30

Canva nedir ve nasıl kullanılır?

Canva internet üzerinden çalışan her türlü tasarımın yapılabileceği bir tasarım programıdır. Ücretsiz bir platform olması, içerisinde yüzlerce tasarım kalıpları bulunması, web sayfaları, e-ticaret paketi sayfa ve sliderleri için kullanılabilecek garfik, info grafikler için kolay kullanılabilir platformdur.
10.10.2022 12:30

E-ticarette ürün degişimi ve iade sürecleri nelerdir?

E-Ticarette ürün iadesi nedir? Yasal haklar nelerdir? E-Ticaret ürünü iade süresi kaç gündür? E-Ticarette Ürün Değişimi ve İade Süreçleri nasıl yönetilmelidir? İade edilmeyen/edilemeyen ürünler nelerdir?
02.10.2022 12:30

E-ticarette kargo yonetimi nedir? Nasıl olmalıdır?

Kargo Nedir? E-Ticarette Kargonun Önemi, Kargo Süreçleri Nasıl Yürütülür? Kargo Paketlerinin önemi nedir, nasıl olmalıdır? E-Ticaret kargo anlaşmalarında nelere dikkat edilmelidir? kargo süreçlerinin stratejik noktaları nelerdir?
25.09.2022 12:30

E-Ticarete sıfırdan başlamak ve e-ticaret yapmak için başlangıç rehberi

E-ticarete sıfırdan nasıl başlanır? E-ticaret için şirket kurmak zorunlu mu? hangi şirket türünde e-ticaret yapmak daha avantajlı? E-ticaret için nasıl bir iş modeli seçmeliyim?
16.09.2022 12:30

E-ticaret ile hobiler kazanca nasıl dönüştürülür?

Hobilerin e-Ticaret yolu ek kazan yolu olması için şirket kurmak gerekli midir sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
07.09.2022 12:30

E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurma, e-Ticaret Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret için şirket kurma maliyetleri, kurulacak olan şirket tiplerine göre değişmektedir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.
30.08.2022 12:30

E-Ticarette Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İnternette Güvenli Alışveriş nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Sanal kart güvenliği artı güvenlik midir?
25.08.2022 12:30

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret sitelerinde ödeme sistemi alt yapısının kurulması E-Ticaret sitesinin hayata geçirilmesinin belki de en önemli aşamasıdır. E-Ticaret olsun, konvansiyonel ticaret olsun nihai hedef satıştır. Parasını alasınız ki ürünü veresiniz.
15.08.2022 12:30

Hazır e-Ticaret Sitesi Nedir? Hazır e-Ticaret Paketleri Nelerdir?

Hazır E-Ticaret sitesi internet üzerinden satış yapmak için hazırlanmış uzman yazılım ve web sitesidir. E-Ticaret sitesinin hazır olması demek sadece tek başına bir web sayfası demek değildir. Aynı zamanda içinde büyük modüler bir sistemi barındırır.
08.08.2022 12:30

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar, Hizmetleri Nelerdir?

E-Ticaret Danışmanlığı alarak tüm e-ticaret süreçlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. E-Ticaret danışmanı, e-ticaret projenizin başarılı olabilmesi için gerekli e-ticaret sitesi kurulum ve entegrasyon süreçlerinde size danışmanlık verir.
06.08.2022 12:30

Pazaryerlerinde Satış Online Satış Rehberi

Pazar yerleri satıcıların ve alıcıların sayısının sınırsız olduğu yerlerdir. Ticaret dünyasında satıcı ile alıcıyı bir araya getirmek tarihi bir gelenektir. Ancak e-ticarette satıcı ve alıcıyı (B2C) bir araya getirmek yeni bir gelenektir. E-Ticaret yapmak isteyenleri E-Ticaret Sitesi Kurma şartından kurtarıp satıcıların her halükarda alıcılara ulaştığı platformlardır. .
04.08.2022 12:00

İnternetten Satış Online Satış Rehberi

İnternetten satış yapmak isteyen satıcıların internetin sunduğu avantajlardan yararlanabilmesi için birbirlerini etkileyen süreçleri çok iyi takip edip kendilerini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü internetin sunduğu avantajlar her geçen gün artarken aynı zamanda rakip meslektaşları tarafından dan da bu avantajların kullanıldığının unutulmaması gerekir. Bu makalemizde internetten satış rehberi diğer adı ile online satış rehberi konusunu ele alacağız. .
02.08.2022 12:00

Amazon'da Satış Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Amazon gibi e-ticarette dünya devi olan bir e-pazaryeri platformunda yerinizi alabilmek için neler yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.
30.07.2022 12:00

Aliexpress'de Satış Nasıl Yapılır?

Aliexpress Çin’den dünyaya yayılan e-pazaryeridir. Aliexpress ve Alibaba gibi global çapta hizmet veren platform ülkeler çapında yerel B2C e-pazaryerleri satın alarak açmaktadır.
28.07.2022 12:00

eBAY'de Satış Nasıl Yapılır?

eBAY açık artırma şirketi olarak 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kuruldu. Kısa sürede dünyanın her yerinde alış veriş yapabilme imkanı sunduğu için global bir pazaryeri halini aldı.
26.07.2022 12:00

N11'de Mağaza Nasıl Açılır

N11 Mağaza Türkiye’de ilk anda alışılmadık ismi ile B2C iş modeli ile 2013 yılında Doğuş Grubu ve Güney Koreli ortağı SK Group’un ortaklığı ile açıldı. Kısa zamanda adından söz ettiren N11 bünyesine kattığı binlerce N11 online dükkanı ile milyonlarca müşteriye ulaşmıştır.
24.07.2022 12:00

Hepsiburada'da Mağaza Nasıl Açılır?

Hepsiburada 1998 yılından B2B ve B2C iş modeli ile hayata geçmiştir. Hepsiburada Mağaza açma, Hepsiburada; standart, Kadın Girişimci ve Hepsi Türkiye’den mağazaları açma, Hepsiburada’da mağaza açma avantajları, internetten online satışta Hepsiburada.com üzerinden yapılacaklar gibi konuları ele alacağız.
22.07.2022 12:00

Trendyol'da Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol’da dükkan açmak teknolojiyle alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktır. Pazaryerleri içerisinde 2010 yılında kurulmasına rağmen en büyüğü konumuna gelmiştir. Kendi ifadeleri ile e-ticaret ekosistemine pozitif etki yapan bir ekip olma yolunda adım adım ilerliyor.
20.07.2022 12:00

E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonları ve XML Entegrasyonu

Entegrasyon, uyum ve bütünleşme anlamında teknik bir kelime ve kavramdır. Konumuz açısından E-Ticarette entegrasyon e-ticaretin eko sistemindeki ilgili paydaşlarla (Pazaryerleri, kargolar, tedarikçiler vd.) uyum içinde, bütünleşik, hızlı, güvenilir bir şekilde çalışmayı tanımlayan bir kavramdır.
17.07.2022 11:45

Stoksuz E-Ticaret Dropshipping Nasıl Yapılır?

Drop Shipping veya stoksuz e-ticaret, satıcının elinde stok tutmadan müşteri siparişlerini kabul ettiği bir perakende satış şeklidir.
30.06.2022 17:45

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

E-Ticarette En Çok Satan Ürünler nelerdir sorusun cevabı ile Ticarette en çok satan ürünler, internette en çok ürün satan sektörler, dünyada en çok satılan ürünler hangileridir sorusu konvansiyonel (fiziki) ticarette de birbirine benzer sonuçlar veren sorulardır.
05.07.2022 22:00

E-Ticaret Yazılım Özellikleri Neler Olmalı?

E-Ticaret yazılımı nedir, en uygun e-ticaret yazılımı nasıl seçilir, profesyonel e-ticaret paketleri, e-ticaret yazılımlarına nelere dikkat etmeliyiz?
26.06.2022 11:15

E-Ticaret Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri

e-Ticaret yazılımlarının yazılarında aranması gereken temel özellikler ara yüzden “User İnterface”UI” ziyade e-ticaret paketlerinin öz yetenekleri ve bağlantılı sistemlerle e-ticaret ekosistemlerine uyumluluğu üzerinden değerlendirilmelidir.
11.06.2022 - 13:30

E-Ticaret Nedir? Türleri Nelerdir?

E-ticaret ( e-commerce ) son yıllarda alışveriş yapma, ürün ve hizmetleri sunma konusunda küresel modern ekonominin temel yapısı haline geldi
07.06.2022 16:55

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından...
20.04.2021 - 17:30

E-Ticaret Siteleri İçin Seo mu? Adwords mu?

E-ticaret sitenizin gün içerisinde aktif bir şekilde ziyaret edilmesini, ürünlerinizin geniş kitleler tarafından talep görmesini diliyorsanız; sitenizin seo uyumlu olduğundan mutlaka emin olmanız ...
20.03.2021 - 17:30

E-Ticarette Mobil Alışverişin Önemi

Son yıllarda giderek yükselen bir ivme gösteren mobil alışveriş; dünyanın yanı sıra ülkemizde de tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Mobil alışveriş ...
20.02.2021 - 17:30

E-Ticaret Sepeti Terk Etme Oranı Nasıl Düşürülür

Sepeti terk etme oranlarını kontrol altında tutmanız siteniz için çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin çoğu kısmında müşteriler alışveriş sırasında beğendiği ürünü ...
20.01.2021 - 17:30

E-Ticaret Site Güvenirliği

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak, bir şeyler alıp satmak yani geniş anlamı ile ticaret yapmak oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Artık firmalar ve küçük işletmelerin ...
20.12.2020 - 17:30

E-Ticarette Canlı Desteğin Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize istediğimize erişme noktasında büyük kolaylıklar sunuyor. İnternetin bize sunduğu bu kolaylıkların başında ilk sırada alışveriş siteleri yer ...
20.11.2020 - 17:30

E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi

E-Ticaret hızla yayılmakta olan alışverişi daha kolay hale getirmekte olan bir sektördür. Alışveriş için veya gezinti yapmak için siteye girenler yorum kısımlarına ne düşündüklerini...
20.10.2020 - 17:30

E-Ticarette Ziyaretçileri Üyeye Çevirme

Ticaret hayatını başarılı ve kazanç dolu bir şekilde yürütmenin oldukça zor olduğu günümüzde teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşteri portföyünü arttırmanın yolları bulunuyor. Zaten teknolojiye...
20.09.2020 - 17:30

E-Ticarette Pazarlama Taktikleri

E-ticaret pazarlama stratejiniz söz konusu olduğunda, markanız için yalnızca bir kaç e-posta ve ağızdan ağızdan yapılan reklamdan daha fazlası gerektiğini biliyorsunuzdur.
20.08.2020 - 17:30

E-Ticarette Adwords Neden Önemli

Google firması tarafından sağlanan bir reklam hizmetidir. Çevrimiçi reklamcılık olarak adlandırılır. İstediğiniz kelime ve kelime gruplarını seçer reklam oluşturur. Böylelikle siteniz arama neticesin de bu hizmet yardımıyla...
20.07.2020 - 17:30

E-Ticarette Social Media Monitoring

Günümüzdeki çoğu e-ticaret platformu, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya kullanıyor. Bu ağlar, işletmelere tüketiciyle gerçek zamanlı iletişim kurma imkanı veriyor.
20.06.2020 - 17:30

E-Ticarette Sepet Ortalaması Nasıl Arttırılır?

Pazarlama çalışmalarınız da devamlı müşterilerinize özel kampanyalar yapın. Size asıl parayı kazandıran müşterilerdir. Bu müşterilere e-posta yoluyla ulaşıp özel çalışmalar yapabilirsiniz. Devamlı müşterilerinize değişik fırsatlar, kampanyalar veya açılış sayfası hazırlayarak ulaşabilirsiniz.
20.05.2020 - 17:30

E-Ticarette Dönemsel Kampanyaların Önemi?

Arama, e-ticaret işletmeleri için önemli bir gelir kaynağı olarak sürekli büyüyor. Ancak, özellikle işinizde binlerce işletme, hızlı değişen hisse senedi ve sürekli değişen fiyat ve promosyonlar varsa, yönetmek zor bir alan olabilir.
20.04.2020 - 17:30

E-Ticarette SEO Önerileri

E-Ticaret siteniz bulunuyorsa ve başarılı olmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu işlemlerine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. SEO işlemleri sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sunmasına yardımcı olacaktır
20.03.2019 - 19:30

E-Ticarette Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarımı, web siteleri söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Başarılı bir e-ticaret web tasarımı, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmanıza ve potansiyel olarak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.
20.03.2020 - 17:30

E-Ticaret Sitesi Kurmak

İnternet teknolojileri sayesinde işiniz için coğrafi sınırlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi gerek ülke geneline, gerekse de tüm dünyaya ulaştırmak artık çok daha kolay.
04.03.2019 - 18:30

E-Ticaret Portalımı Nasıl Yapılandırmalıyım?

Bu yazımızda e-ticaret portalınızı yayına aldıktan sonra izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiniz. Bu işlemler sayesinde zaman ve emek kaybetmeden en doğru ve hızlı şekilde portalınızı yapılandırabileceksiniz.
20.02.2019 - 18:30

Proticaret Ücretsiz E Ticaret Yazılımı

Proticaret, ücretsiz e ticaret sistemi sunan Asp.NET tabanlı bir yazılımdır. İlk olarak 2003 yılında tamamlandı. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip eden yıllar boyunca alt yapımızda sayısız değişiklik ve güncelleme gerçekleştirerek bugünlere geldik. Amacımız ise bu hizmeti kullanıcılarımızın başarısı ile taçlandırmaktır.
15.01.2019 16:30