PROTİCARET EXCLUSİVE E-TİCARET  V3.3.1

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorulars
ProTicaret E-Ticaret Yazılımı Neden Ücretsiz ?

E-Ticaret yapmak isteyen ama İlk yatırım maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı sistemini web ortamına taşımakta sıkıntı çeken küçük ölçekli firmalar ile bireysel girişimcileri desteklemek ,  E-Ticaret Sektörünün gelişmesine katkıda bulunmak , E-Ticaret yazılımlarının  doğru bir bakış açısı ile standartlarının belirlenmesine destek vermek için  kaynak kodu kapalı  ve ÜCRETSİZ  olarak dağıtılmaktadır.

Güncellemelerden Ücret Alınacak mı ?
ProTicaret E-Ticaret  Üreticisi olarak ; Genel paket özelliklerine eklenen yeni özellik veya iyileştirmeler için hiçbir  ücret alınmayacaktır.Ürünümüzü kullanan tüm Üye ve Müşterilerimiz www.proticaret.org  adresinden güncel versiyonumuzu indirerek E-Ticaret  Site  güncellemelerini rahatlıkla yapabilirler.Güncelleme için gerekli dökümantasyon ve video kaynaklarına ulaşıp yararlanabilirler.
Bu Projenin Gelir Kaynağı Ne Olacak ?
-E-Ticaret için Özel Yazılım ve Proje  Geliştirme
-Kurumsal Destek ve Danışmanlık Hizmetleri
-Her Sektöre Özel Yazılmış E-Ticaret Eklenti ve Modüllerin  (Tekstil Modülü-Çiçek Satış    Sitesi-    Perde Satış Sitesi-Emlak Modülü-Araç Satış Sitesi-Muhasebe Entegrasyonu    vs.) Satış geliri
-Özel XML Entegrasyon hizmeti
E-Ticaret Sistem Gereksinimleri Nelerdir ?
ProTicaret E-Ticaret Yazılım Sistem gereksinimleri:

Desteklenen işletim Sistemleri:Windows2008,Windows 2012,Windows2017
Desteklenen Web Sunucular : IIS 6.x , IIS 7.x , IIS 8.x , IIS 10.x
.Net Framework : 2.0 , 4.0
.Net Turst Level : Full Trust (Hosting Firmanızdan bu ayarı teyit ediniz.)
Veritabanı : MS SQL2008,MS SQL 2012,MS SQL 2016,MS SQL 2017Önemli Not: ProTicaret  ,Linux Server'larda ve Mysql Veri Tabanında Çalışmaz.!
Proticaret Açık Kaynak Kodlumudur ?
Proticaret e-ticaret yazılımı açık kaynak kodlu değildir. Yazılımı Dizayn Etmek / Kişiselleştirmek için olan tüm kısımlar Açık, Yazılımın çekirdek kısmı Kapalı olarak dağıtılmaktadır.
ProTicaret Yazılımına Eklenti Yazabilirmiyim ?

Evet, istediğiniz bir E-Ticaret modülü Yazabilirsiniz.

Örnek kullanım için ProTicaret te  Modül Nasıl Geliştirilir?  Videolarımız için Tıklayınız.

Yazılımı İndirip Müşterime Kurabilirmiyim ?
Evet, Yazılımı ücretli yada ücretsiz kurup,dağıtabilirsiniz. Ancak teknik sorumluluğun sizde olduğunu unutmayın.
Yazılımı Dağıtabilirmiyim ?
Yazılımın Web sitenizden dağıtımına müsaade edilememektedir.( indirme dosyalarının sunucunuzda bulunmasına ) Ancak web sitemize link vererek dağıtabilirsiniz.
Banka sanal pos bilgileri sisteme girdim ancak ödeme sayfasında hata verdi.Banka yetkilileri işlemeri hangi adresi post ettiğimi sordular.Bu adresi nereden bulabilirim ?
Bankanız ile almış olduğunuz hata log kayıtlarını E-Ticaret Yönetimi > Sipariş Yönetimi > Alınan Ödemeler Bölümünden Görüntüleyebilirsiniz. Bankaya Post Edilen Adresleri Görmek İçin ; Database'den Banks Tablosunun BankGetWayAddress , Bank3dGetWayAddress Alanlarından Görüntüleyebilirsiniz
Tedarikçimin Xml'deki Ürünlerini ProTicarete Nasıl Entegre Edilir?
 Tedarik firmanızın xml yapısını ProTicaret E-Ticaret Yazılımına entegre etmek için aşağıdaki teknik yapıyı iyi anlamanız gerekmektedir.

Xml Nedir ?
Xml (eXtensible Markup Language - genişletilebilir işaretleme dili),
Farklı platformlar arasında kolayca bilgi taşınmasına izin veren, veri kümelerini kendi özelleştirilmiş kurallarımızla oluşturmamızı sağlayan önemli standartlardan oluşan veri dosyasıdır.(Örneğin : Tedarikçi Firmanızın İletmiş Olduğu , Ürünler , Kategori , Stok , Fiyat Xmlidir.)
Xslt Nedir ?

XSLT (eXtensible Stylesheet Language Transformation)
Var olan bir xml yapısını farklı bir formatta xml formatına yada , Xml , Html , text , Csv (Comma Seperated Values) dönüştürmek için kullanılan bir işaretleme dilidir.
Proticaretin sabit bir xml yapısı vardır ve gelen ürünlerin de bu xml formatında içeriye alımı sağlanmaktadır
mevcut yapıyı görmek için
E-ticaret Yönetimi > Ürün Yönetimi > Xml Entegrasyonları > Xml Ürün Export bölümünden Ürün listesi oluştur butonuna tıklayarak proticaret xml yapısın'a ulaşabilirsiniz.
Xslt dosyasının çıkaracağı xml formatı proticaret xml formatında göre olmalıdır
Xslt dosyasını sitenizin uploads/xslt/ klasörüne yükledikden sonra
E-Ticaret Yönetimi > Site Tanımları > Xml Tedarikçi Tanımları bölümünden Yeni Ekle butonuna tıklayarak tedarikçimizi kayıt edebiliriz.
Entegrasyon Türü : local(Dosya) , Web (Online)
local entegrasyon : Seçildiğinde xml dosya(ları) /Uploads/importfiles/ klasörüne yüklenir.ve xml dosyası seçilir örneğin; "PnK_Urunler.xml" (bu işlem tedarikçiniz online bir xml linki yok ise manuel xml dosyası güncellenen entegrasyon işlemidir.)
Web (Online) : Tedarikçi firmanızın güncel xml ürün Verilerinin linki yazılarak Online Xml Entegrasyon İşlemidir.Online entegrasyon işleminde Entegre et butonuna tıkladığınızda ilk olarak dosya Uploads/importfiles/ klasörüne indirilir (Örneğin : Xml Tedariğinde Bulunan Firmalar ip Kısıtlaması Uygulaması Olduğu için xmlde veri olup olmadığını www.domainadi.com/uploads/importfiles/proticaret.xml yolundan görüntüleyebilirisiniz)
Online yada dosyadan xml türünü seçtikden sonra,
Başlangıç Kategorisi : xmlden gelen ürünleri açmış olduğunuz bir kategorinin altına alabilirsiniz (Örneğin : Bilgisayar Kategorisi seçildiğinde tedarikçinin göndermiş olduğu bütün ürün kategorileri bilgisayarın altına toplanır Bilgisayar>Masaüstü Bilgisayarlar
Bilgisayar>Dizüstü Bilgisayarlar gibi )
Ürün Fiyatlarını xslt dosyasında ayarladığınız gibi bu ekranda işlem yapabilmektesiniz 
örneğin tedarikçi firmanız sadece alış fiyatı gönderiyor varsayalım
1.Fiyat Alanı karşılığında "Alış Fiyatı" Seçilip Hemen Yanındaki Kar Kutucuğuna oran yazabilirsiniz % "20" yapılan bu işlem xmlden örneğin bir ürünün geliş fiyatı 50 tl ise bunu %20 ile çarpıp hesaplanan değeri Ürün Detayındaki Satış Fiyat1 değerine yazacaktır.
ve entegrasyon özelliklerini özelleştirebilirsiniz
Örneğin : Ürünün Sadeve Fiyatlarını Güncelle Özelliğini Seçip Entegrasyon Yapabilirsiniz entegrasyonda sistem sadece fiyatları günceller onun dışında farklı hiç bir işlem yapmaz
ürünün bütün özellikleri  fiyat,durum,stok,detay vb. hepsini yapmak için Resim linklerini Güncelle(Resimsiz) ve Resimleri Güncelle(Resimsiz) özelliklerine tıklamanız yeterli olacaktır.
Ayarları kaydettikden sonra tedarikçiniz belirlemiş olduğunuz özellikler kaydedilir
Entegrasyonu Başlatmak İçin ; 
E-Ticaret Yönetimi > Ürün Yönetimi > Xml Entegrasyonları > Xml Ürün İmport
Tedarikçiyi seçip entegre et butonuna basmanız yeterli olacaktır
ürün entegrasyon detaylarını sol bölümden görüntüleyebilirsiniz.
Tema Yükleme Yedekleme İşlemi Nasıl Yapılır ?
 Proticaret sisteminde bulunan sitenin bütün görünümleri ve eklenmiş olan sayfalarınız yazı içerikleri dahil tamamıyla yedek alıp başka bir proticaret sistemine entegre etmeniz çok kolaydır 
tema yedekleme işlemi için ;

İçerik Yönetimi > Site Yönetimi > Site Ayarları > Tema Yedekleme(Beta)
Yedek al butonuna basarak sitenizin yedeğini alabilirsiniz ve alınan yedek kayıtlarını hemen alt bölümden görüntüleyebilirsiniz 

mevcut yedeği diğer proticaret sitenize yükleme işlemi yapmak için alınan yedek dosyasının üstüne tıklayadak masaüstünüze kaydediniz

yüklenecek sitenin versiyonu ile tema yedeği aldığınız portalın versiyonu aynı olmak zorundadır.!
yedek yüklenece sitenin ftp'den themes/ klasörünün altına yedeğini almış olduğumuz .zip uzantılı dosyayı yüklüyoruz

İçerik Yönetimi > Site Yönetimi > Site Ayarları > Tema Yedekleme(Beta)

bölümüne açtığınız zaman hemen alt bölümde alınan yedekler bölümünde görüntüleyeceksiniz

Yedeği geri yükle butonuna tıkladıkdan sonra sitenizin görsel tasarımı ve içerikleri yenilenmiş olacaktır
ProTicaret E-Ticaret Yazılımında Banka Tanımları Hk.
ProTicaret E-Ticaret Yazılımında Banka Tanımları:

banka tanımları 2 ana bölümden oluşmaktadır

banka havalesi ve sanal pos entegrasyonu

müşteri ödemelerinde banka havalesi ödeme özelliği eklemek için 

E-Ticaret Yönetim > Ödeme Tanımları > Banka Tanımları >

Yeni ekle üst bölümden bankanızın adını seçebilirsiniz ve yeniden adlandırma yapabilirsiniz
örneğin : banka adı bölümünden Yapı Kredi'yi seçtiniz ama müşterilerin "Yapı Kredi Bankası" olarak görüntülenmesi için görünen ad bölümüne kendinize göre özelleştirip isimlendirebilirsiniz.

Banka Şubesi(Havale) : havale yapılacak banka Şubesi
örneğin : Dudullu YapıKredi Şube/Ümraniye-İst

Hesap No(Havale) : havale banka iban nosunu yazıldığı bölümdür

Sanal pos Entegrasyonu

aynı banka havalesi detayındaki bölümden 

Sanal Pos Aktif : bölümüne tıkladığınızda sanal pos entegrasyonu için bölümü görüntüleyeceksiniz

Sanal Pos Ortamı (Test/Üretim) : bankadan almış olduğunuz sanal pos ilk etapda test ortamında yetki verilmektedir test ortamı başarılı bir sonuç alındığında üretim ortamına geçiş yapılır test ortamını seçip Sanal Pos Test Ortamı Sipariş No : örneğin 11 gibi değer girip bir sonraki sipariş için 12 olarak değiştirip istek göndermeniz gerekmektedir bankanızdan almış olduğunuz bilgileri aşağıda bölümlere yazıp bir ürün siparişi vermeniz gerekmektedir ve test ordamında iken gerçek kredi kartı bilgileri girildiği taktirde başarısız sonuç alırsınız bunun için bankanızın iletmiş olduğu test ortam kredi kartı bilgileri ile sipariş vermeniz gerekmektedir
test siparişlerini taksitli ve tek çekim olarak 1 2 sipariş verdikten sonra bankanız ile iletişime geçip 

gerçek ortam bilgilerini almanız gerekmektedir

geçek ortam bilgileri ile bankanın detayına girerek Sanal Pos Ortamı (Test/Üretim) : bölümünü üretim ortamı seçilip gerçek test ortam sipariş no bölümüne ve bilgilerini silerek gerçek ortam bilglierini girmemiz yeterli olacaktır

bir ürünü sepetinize atıp kredi kartı ile sipariş verip test edebilirsiniz 

ve almış olduğunuz hatalar sistem tarafından loglanmaktadır

E-Ticaret Yönetimi > Sipariş Yönetimi > Alınan Ödemeler Bölümünden Alınan Hataların detaylarına Ulaşabilir ilgili konular için bankanız yada proticaret ticket bölümünden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

sanal pos entagrasyon'larında arena bayilerine özel entegrasyon bulunmaktadır

aşağıda detaylarına ulaşabilirsiniz

http://www.arena.com.tr/EHizmetler_Paynet.aspx

Bayi Kodu(Arena),Kullanıcı Adı(Arena) bilgileri girdikten sonra Pos bilgilerini otomatik doldur butonuna tıkladıkdan sonra otomatikman banka bilgileriniz getirilecektir ve kaydet butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.
sanal pos entegrasyonunda Otorizasyon ve Ön Otorizasyon Ödeme türüne göre tanımlayabilirsiniz
sanal pos entegrasyonunda 3d'li işlem yapabilirsiniz

3dli işlem yapmak için bankanız ile iletişime geçip sanal pos modelinizi "3d" olarak güncelletmeniz gerekmektedir.
bankalarınıza özel olarak taksit tanımlaması yapıp oran hesaplamasını yapabilirsiniz
yeni ekle butonuna basarak taksit sayısını ve oranını yazıp kaydetmeniz yeterli olacaktır
taksitli işlem yapılabilmesi için banka detayından Taksitli Çekim Aktif olarak işaretlemeniz yeterli olacaktır
genel olarak banka havale ödemelerine ve Tek Çekim Ödemelerine özel indirim tanımlaması yaptırılabilinmektedir.

Havale indirimi örnek olarak "%2" indirim tanımladığınız da 

banka havalesi ödemelerinde hangi banka seçilir ise seçilsin %2 indirimle ürün satılmaktadır aynı işlem tek çekim indirimi için'de geçerlidir.

ürün detayında yazmış olduğunuz havale fiyatı var ise sistem tanımlanmış olan %2 havale işlemini yapmaz vermiş olduğunu havale fiyatı üzerinden satış işlemi yapmaktadır

ürüne eklenen havale fiyatı 0 olarak kaydedildiğinde sistem havale indirimini baz almaktadır.
Logo Nasıl Değiştirilir?
ProTicaret E-Ticaret Yazılımında logo değişikli için üst bölüm (header) ve alt bölüm (foother) sabittir ve bütün sayfalarınızda görüntülenmektedir

kullanmış olduğunuz tema klasöründen içeriklerine ulaşabilirsiniz logo'yu değiştirmek için 
themes/[kullandığınız tema]/header.ascx dosyasını açıp id si "logo" divinde görüntüleyebilirsiniz logo yolu <%=getThemePath()%>/images/logo.png

<%=getThemePath()%> özelliği kullanmış olduğunuz temanın yolunu vermektedir örneğin : /themes/default yolunu oluşturmaktadır

ftpnizden themes/[kullandığınız tema]/images/logo.png dosyası ile değişikli yapabilirsiniz.
Excell Ürün Import-Export Entagrasyonu Nasıl Yapılır?
E-Ticaret Ürün Export İşlemi:
E-Ticaret Yönetimi > Ürün Yönetimi > Excel Ürün Entegrasyonu bölümünden 
mevcut ürünlerinizi dışarıya export edin Ürün Listesi oluştur butonuna tıkladığınızda bütün ürünleriniz excell verisi olarak dışarıya aktarılacaktır

oluşturulan excell dosyasını masaüstünüze indirin 
ve dosyayı açın 

E-Ticaret Ürün Import  İşlemi:
ProTicaretin xml standardı gibi sabit bir excell formatı mevcuttur

excellin ilgili kolonlara ürün verilerinizi ekleyin (ürünadı,stokkodu resim yolu vs.) zorunlu analar kolon adları içerisinde (zorunlu) olarak yazılmaktadır.
ürünlerinizi eklemiş olduğunuz excell dosyasını ftpnizden uploads/importfiles/ klasörüne yükleyin ve
E-Ticaret Yönetimi > Ürün Yönetimi > Excel Ürün Entegrasyonu bölümünden 
eklemiş olduğunuz excell dosyası sağ bölümden görüntülenecektir excell dosyasının adını seçip
Ürün Adlarını Güncelle,Ürün Özel Kodlarını Güncelle,Ürün Detayını Güncelle,Arama Kelimelerini Güncelle tıklayarak entegre et butonuna basmanız yeterli olacaktır

excell ürün entegrasyon'un kullanımı bu şekildedir
Yeni Sayfa Nasıl Eklenir
 Proticaret Sitenize Yeni Sayfalar Ekleyip Müşterilerinize içeriği dolgun bilgiler,iletişim formu,dosya indirmeleri,markalar,kategoriler vb. onlarca modülü kolayca sayfalarınıza ekleyebilir özelleştirebilirsiniz.

yeni sayfa ekle bölümüne geçmeden önce sistemde mevcut olan bütün modüller ascx dosyalarından oluşmaktadır ve dışardan tarafından yazılmış olan modülleri kolayca sisteme entegre edebilirsiniz

İçerik Yönetimi > Modül Yönetimi > Modül Tanımları bölümünden 
yeni modül ekleyebilir , güncelleyebilir , silebilirsiniz
modül eklemede modülün yolunu göstermeniz yeterli olacaktır.

İçerik Yönetimi > Sayfa Yönetimi > Sayfa Tanımları 

bölümünden mevcut açılmış olan sayfalarınızı görüntüleyebilir yeni sayfa ekleyebilir , mevcut sayfayı silebilir ve sınırsız sayfa kırılımı yapabilirsiniz.

mevcut sayfayı silmek için üzerine tıklayıp X butonuna basmanız yeterli olacaktır

mevcut sayfayı diğer bir sayfanın altına eklemek için örneğin müşteri hizmetleri ve Garanti Belgesi adına iki sayfamız olsun Garanti Belgesi sayfasını müşteri hizmetlerinin altına taşımak için Garanti Belgesi sayfasının üzerine tıklayarak hemen sağındaki > butonuna basmamız yeterli olacaktır anasayfanızan üst menüden görüntüleyebilirsiniz

Yeni sayfa eklemek için ;
Yeni Sayfa Ekle Butonuna tıklayarak açılan sayfadan 

Sayfa Adı : bölümüne sayfanızın adını yazmanız yeterli olacaktır (örneğin :hakkımızda vs.)

Sayfaya Yönlendir : açmış olduğunuz sayfayı örneğin www.google.com gibi sayfa yönlendirmesi yapabilirsiniz diğer bir özellik konun sonunda yer almaktadır

modül tipi bölümünden : 

tanımlı olan bütün modüllerinizi götüntüleyebilirsiniz ve örneğin html modülü modülünüze bir isim verek örneğin : Hakkımızda ekleyebilirsiniz yazmış olduğunuz modül adının gizlenmesini isterseniz üst başklık göster bölümü pasif hale getirip modülü ekleyebilirsiniz

modülü eklemek istediğiniz alanlar proticaret sisteminde 11 ana bölümden oluşmaktadır 
ve eklemiş olduğunuz alanlar içerisnde sağa sola yukarı kaydırma işlemlerini yapabilirsiniz

örneğin html modülünü orta ana panel bölümüne ekledikden

aynı sayfaya Modül Tipi : bölümünden dinamik form modülünü iletişim adını vererek seçerek orta Ana panele ekleyin 

sayfanızda bu içeriklerin yan yana görüntülenmesini istiyor iseniz 

Sayfa Orta Ana Panel den yer alan iletişim modülününe tıklayarak sağ tarafta yer alan < simgesine tıklayarak sayfamızın Sayfa Orta Sol Panel bölümüne taşıyabiliriz
sayfayı açtığınızda sayfanız 2 modüle sabitlenmiş bir şekilde olduğunu görüntüleyebilirsiniz

sayfa ezme işlemi 

sepet sayfama müşterilerime uyarı olarak bir içerik yazısını nasıl ekleyebilirim?

İçerik Yönetimi > Sayfa Yönetimi > Sayfa Tanımları
yeni sayfa ekle 
sayfa adı sepet olarak adlandırın

ve Sayfaya Yönlendir : bölümünü aktif yaparak sepet sayfamızın linkini yazıyoruz
~/store/cart.aspx

sayfa içeriğine istemiş olduğunuz herhangi bir modülü ekleyebilirsiniz

modül tipi : bölümünden html modülü (metin editörü)'nğ seçim Orta Ana Panel'e ekleyin ve sonra eklemiş olduğunuz modülün üzerine tıklayarak hemen sağındaki < butonuna basarak Sayfa Orta Sol Panel Taşıyın sayfayı kaydedip sepet sayfanızı açtığınızda html modülünün eklendiğini görüntüleyeceksiniz düzenle butonuna basarak içeriklerinizi yazabilirsiniz
Admin yönetici panelinde ürün arama yaparken türkçe içeriklerde sistem arama yapmamaktadır ?

 web.config dosyanızın içersindeki globalization ile başlayan satırı silip aşağıdaki ile güncellediğiniz taktirde ilgili problem düzelecektir

Lisans satın aldım web.config dosyasına yükledim ama aktif olmadı ?
İçerik Yönetimi > Site Yönetimi > Site Ayarları

Site Adresi : bölümünde sitenizin adının www. hali ile kaydedilmesi gerekmektedir örneğin : http://deneme.com olarak kaydettiğinizde lisansınız geçresiz olur
doğru yazım şekli aşağıdaki gibi'dir

http://www.deneme.com
Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları sayfasının içeriğini nasıl düzenlerim ?
Dosyaların bulunduğu html dosyasından içeriğini değiştirebilirsiniz Gizlilik Politikası : themes/[kullandığınız tema]/documents/privacypolicy_temp.htm Kullanım Koşulları : themes/[kullandığınız tema]/documents/termsofuse_temp.htm
Sitenin en altında bulunan twitter ve facebook logolarına nasıl link verebiliriz ?
 themes/[kullandığınız tema]/footer.ascx dosyasını açarak 

aşağıdaki satırları bulup href="#" içeriğine # işaretini silip linklerinizi yazabilirsiniz

Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız.
Daha fazla bilgi için blog.proticaret.org adresimizi ziyaret ediniz.
Türkçe karakteri bozuk olan sözleşme ve dokümanı nasıl düzenleyebilirim ?
Türkçe karakteri bozuk olan dosyayı not defteri programında açıp , UTF8 özelliği ile kaydettiğinizde sorun düzelecektir. Doküman dosyalarına "httpdocs/themes/[kullandığınıztema]/document klasöründen ulaşabilirsiniz.
Canlı Destek Api kodu
Canlı destek için api kodunu yönetim panelinden belirleyebilirsiniz. E-ticaret Yönetimi > Site Ayarları > Ayarlar > Genel sekmesinden ulaşabilirsiniz.
Canlı Destek api kullanıcısı nasıl oluşturabilirim?
Canlı Destek api kullanıcı portal yöneticisi tarafından belirlenmektedir. "E-Ticaret Yönetimi/Site Ayarları/E-Ticaret Yönetimi Ayarlari" sayfasında "Genel" sekmesinden api kullanıcı alanına bir değer yazarak, bu bilgiyi canlı destek programında kullanabilirsiniz.
Ücretsiz modülleri nasıl kullanabilirim ?
Ücretsiz modüller sistem içerisinde varolan özelliklerdir, yönetim panelindeki ayarları doğru yapılandırdığınızda kullanabilirsiniz.